ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Ipeľský región (23)

 Zuzana Špačková   12.08.2014   1

Už názov napovedá, že táto oblasť Slovenska sa dotýka rieky Ipeľ, ktorá na väčšej polovici svojho toku tvorí štátnu hranicu medzi Slovenskou a Maďarskou republikou. Často sa pre tento región používajú pôvodné (župné) pomenovania Hont a Novohrad.

Lučenec, zdroj: Slovakia.travel

Okrem kedysi slávnych banských miest ako Krupina alebo Pukanec vyniká Poiplie najmä početnými zrúcaninami hradov - Fiľakovo, Divín, Modrý Kameň, Čabraď a neopomenuteľná je aj mohutná protiturecká pevnosť Bzovík.

Ak k tomu prirátame starobylé kláštory, kaštiele a množstvo unikátnych technických pamiatok, zasadených do prírodnej krajiny priam posiatej vinohradmi, ponúka sa nám viacero možností na príjemné strávenie času. Termálne pramene v kúpeľoch Dudince sú cieľom návštevy tých, čo túžia po rehabilitácii i oddychu.

Príroda a krajina

Poiplie leží v južnej časti Slovenska. Z juhu ho ohraničuje Dunaj a zo západu Ipeľ. Väčšia časť územia dolného toku Ipľa spadá do Podunajskej nížiny, charakteristickej poľnohospodárstvom, vinohradníctvom a ovocinárstvom.

Pevnosť Bzovík, zdroj: Slovakia.travel

V tejto oblasti sa vyskytujú viaceré chránené prírodné rezervácie. Sú to tiež vyhľadávané miesta pre turistov, rybárov, či poľovníkov. V mnohých obciach máte možnosť vidieť vzácne a jedinečné historické a kultúrne pamiatky, stretnúť sa z tradičnými remeslami a zvykmi a spoznať pohostinnosť tunajších obyvateľov.

Zaujímavosti

Prirodzeným geografickým centrom Poiplia je mesto Lučenec. Najstarším dokladom o názve mesta je listina kráľa Bela IV.  z roku 1247, kde sa Lučenec uvádza ako Luchunch. Výsledkom historického vývoja Lučenca je historická zástavba mestského typu s prevažujúcou architektúrou meštianskych domov postavených v druhej polovici 19. a začiatkom 20. storočia s bohatou výzdobou fasád v centre mesta. Tieto je možné obdivovať na prechádzke Masarykovou ulicou. Medzi dominanty mesta patria objekty kostolov, synagóga, budova radnice, mestského hotela Reduty.

Lučenecký park je jedným z najkrajších parkov na Slovensku. Priamo v meste sa nachádzajú aj dvestoročné chránené stromy. Platany pri Szilasziho kaštieli a Ginko dvojlaločné rastie vo dvore oproti reštaurácii Slovan. Blízka vodná nádrž Ľadovo poskytuje vhodné podmienky pre rybárov.

Synagóga v Lučenci, zdroj: Slovakia.travel

Za zmienku stojí Lučenský poklad, nájdený v katolíckom kostole po odkrytí krypty roku 1851. Obsahoval v Uhorsku najstaršiu čipku zo zlatých a strieborných nití, 5 zlatých prsteňov s rubínmi, 8 zlatých náhrdelníkov, 4 rehoľné a tenšie reťaze, 5 pozlátených strieborných opaskov, 2 zlaté spony, 82 zlatých perál, 150 strieborných mincí z obdobia vlády kráľa Mateja, Ladislava a Ľudovíta II., ako aj ďalšie strieborné a zlaté šperky. Uložený je v Maďarskom národnom múzeu v Budapešti, v Lučenci bola jeho časť vystavená až roku 1997.
Najvyššou budovou v meste je kalvínsky kostol, jeho veža meria 64 m. Na vrchole veže sa nachádza kohút, ktorý sa otáča v smere vetra - má rozmery 175 x 185 x 80 centimetrov, vyrobený je z dreva a kovu, hrebeň je pozlátený.

Ďalšie významné mesto tohto regiónu je  Poltár – mesto sklárov. Toto mesto leží na severovýchode Lučenskej kotliny v doline Poltarice. Medzi historické pamiatky patrí klasicistický kaštieľ (1782), evanjelický kostol (1791). Zaujímavosťou je aj technická kultúrna pamiatka, starý kamenný most cez rieku Ipeľ zo 17. storočia v mestskej časti Zelené. V blízkosti mesta v lokalite Kúpna baňa sa nachádzajú vzácne chránené druhy rastlín.

Sklárske tradície, zdroj: Slovakia.travel

Poltár sa spája aj s bohatou sklárskou tradíciou. Po krachu veľkej sklárskej fabriky sa len vďaka malým, novovzniknutým firmám kvalitné slovenské sklo brúsi, maľuje a predáva i naďalej do celého sveta. V meste je vybudované moderné kúpalisko s rozsiahlym areálom a doplnkovými službami. Vstup pre dospelých 2€, pre deti 1,50€.

V tomto regióne si na svoje prídu vyznávači agroturistiky a cykloturistiky, rybárstva a poľovníctva.

Aké veľké deti so sebou zobrať

Pobyt v tomto regióne zvládnu deti v každom veku. Závisí len od vás, aký konkrétny program si tu urobíte.                                                                                

 

Ubytovanie

Ubytovať sa v mikrolokalitách regiónu Poiplia môžete všelikde – na súkromí, v penziónoch či hoteloch.

Vodná nádrž Ružiná, zdroj: Slovakia.travel

Ako tu stráviť rodinný čas

Približne 5 km od mesta Poltár v miestnej časti Prievrana sa nachádza Ranč Megi Prievrana, kde nájdete pokojné koníky vhodné na rekreačné jazdenie, či na vychádzky do okolitej prírody.

Absolvovať môžete aj cyklotúry, napr. do Geoparku Novohrad, a to z Lučenca na hrad Šomoška. Po ceste uvidíte známe čadičové útvary, ktoré isto poznáte z fotografií, učebníc – tzv. Kamenný vodopád.  Čadič je tmavosivá, niekedy čierna hornina sopečného pôvodu. Po ceste Cerovou vrchovinou si môžete ohmatať skaly a postáť na mieste, kde v treťohorách šľahala láva a popol zo sopiek.

Šomoška, zdroj: Slovakia.travel

Okúpať sa môžete aj v blízkej vodnej nádrži Ružiná.

21. – 24. 8. 2014 – III. Lučenské hodovanie – Dni mesta Lučenec. Množstvo koncertov - NO NAME, Martin Harich, III. Mega Streetdance Party, stretnutie autoveteránov, pivný fest, detské rozprávkové pódium, IV. Lučenská Legenda - stredoveký deň...Vstup voľný.

13. – 14. 9. 2014 – Dolná Bzová, IV. ročník Bzovských sklárskych dní. Ukážky tavenia a spracovania skla s prihliadnutím na dobové technológie – prípravu a sušenie dreva pre vykurovanie sklárskej pece, drvenie kremeňa (žabice) a výrobu salajky. Výstava sklárskych výrobkov, vystúpenia folklórnych súborov a ukážky výroby tradičných hudobných nástrojov – gájd, heligónok, huslí, drumblí s možnosťou ich zakúpenia.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
radka227 napísané 15.09.2015 07:57

krasny a malo poznany region. oplati sa navstivit. smile Big Grins

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Najobľúbenejšie mená roku 2018? Prvenstvo stále drží Sofia a Jakub
18.12.2018   0
Mená novorodeniatok už dávno neovplyvňuje len tradícia a rodinné zvyky.
Vianoce v pôrodnici
13.12.2018   0
Aj vďaka pobytu v nemocnici som si uvedomila, že Vianoce nie sú len o daroch, výzdobe a štedrej večeri, ale predovšetkým o otvorených srdciach dobrých ľudí, ktorí na tieto dni bez rodiny spríjemnili.
babetko
Dojčím. Ktoré lieky môžem a čomu sa mám radšej vyhnúť?
18.12.2018   0
Neodporúča sa, aby ibuprofén užívali dojčiace matky. Tiež kontraindikované sú prípravky s obsahom jódu.
Čo si myslia o našich deťoch susedia?
17.12.2018   4
„Tak ako sa majú chlapci? Suseda pod Vami sa mi sťažovala, že Vaši chlapci jazdia neskoro v noci na autíčkach po byte. Je to pravda? Tak moja vnučka má tiež odrážadlo, ale zať to prísne zakázal, keby sa to dozvedel tak by hneď spravil s nimi poriadok!“
detské choroby
Operácia: Nosová mandľa
19.12.2018   0
Kedy treba ísť na operáciu? Čo sa deje pred operáciou? Kedy sa nesmie operovať? Ako je to s anestéziou? A čo sa deje po operácii.
Hodnotíte lekárov na internete?
14.12.2018   0
V diskusiách o lekároch často chýba uvedomenie si toho, čo vlastne vyjadruje človek vo verejnom priestore, akým internet rozhodne je.
Nerobte paniku z detskej imunity
04.12.2018   0
Našim deťom môžeme škodiť dvoma spôsobmi. Buď ich zanedbávame, alebo im škodíme tým , že to so starostlivosťou o nich preháňame.
zvery
Ako fotiť domácich miláčikov?
17.12.2018   0
Ak máte chuť na pekné fotky s vaším miláčikom, nepotrebujete hneď hľadať profíka.
Čo zvážiť pri výbere psa do rodiny?
10.12.2018   0
Ak ste sa rozhodli zaobstarať si psa, spravili ste rozhodnutie, ktoré ovplyvní chod vašej domácnosti zhruba na 10 rokov. Aby zžitie sa s novým členom bolo čo najpríjemnejšie, uvádzam niekoľko oblastí, ktoré si treba vopred premyslieť.
Ako zazimovať korytnačku?
28.11.2018   0
Zazimovať či nezazimovať? To je otázka, ktorá trápi predovšetkým chovateľov – začiatočníkov.