Už názov napovedá, že táto oblasť Slovenska sa dotýka rieky Ipeľ, ktorá na väčšej polovici svojho toku tvorí štátnu hranicu medzi Slovenskou a Maďarskou republikou. Často sa pre tento región používajú pôvodné (župné) pomenovania Hont a Novohrad.
Okrem kedysi slávnych banských miest ako Krupina alebo Pukanec vyniká Poiplie najmä početnými zrúcaninami hradov - Fiľakovo, Divín, Modrý Kameň, Čabraď a neopomenuteľná je aj mohutná protiturecká pevnosť Bzovík.
Ak k tomu prirátame starobylé kláštory, kaštiele a množstvo unikátnych technických pamiatok, zasadených do prírodnej krajiny priam posiatej vinohradmi, ponúka sa nám viacero možností na príjemné strávenie času. Termálne pramene v kúpeľoch Dudince sú cieľom návštevy tých, čo túžia po rehabilitácii i oddychu.
Poiplie leží v južnej časti Slovenska. Z juhu ho ohraničuje Dunaj a zo západu Ipeľ. Väčšia časť územia dolného toku Ipľa spadá do Podunajskej nížiny, charakteristickej poľnohospodárstvom, vinohradníctvom a ovocinárstvom.
V tejto oblasti sa vyskytujú viaceré chránené prírodné rezervácie. Sú to tiež vyhľadávané miesta pre turistov, rybárov, či poľovníkov. V mnohých obciach máte možnosť vidieť vzácne a jedinečné historické a kultúrne pamiatky, stretnúť sa z tradičnými remeslami a zvykmi a spoznať pohostinnosť tunajších obyvateľov.
Prirodzeným geografickým centrom Poiplia je mesto Lučenec. Najstarším dokladom o názve mesta je listina kráľa Bela IV. z roku 1247, kde sa Lučenec uvádza ako Luchunch. Výsledkom historického vývoja Lučenca je historická zástavba mestského typu s prevažujúcou architektúrou meštianskych domov postavených v druhej polovici 19. a začiatkom 20. storočia s bohatou výzdobou fasád v centre mesta. Tieto je možné obdivovať na prechádzke Masarykovou ulicou. Medzi dominanty mesta patria objekty kostolov, synagóga, budova radnice, mestského hotela Reduty.
Lučenecký park je jedným z najkrajších parkov na Slovensku. Priamo v meste sa nachádzajú aj dvestoročné chránené stromy. Platany pri Szilasziho kaštieli a Ginko dvojlaločné rastie vo dvore oproti reštaurácii Slovan. Blízka vodná nádrž Ľadovo poskytuje vhodné podmienky pre rybárov.
Za zmienku stojí Lučenský poklad, nájdený v katolíckom kostole po odkrytí krypty roku 1851. Obsahoval v Uhorsku najstaršiu čipku zo zlatých a strieborných nití, 5 zlatých prsteňov s rubínmi, 8 zlatých náhrdelníkov, 4 rehoľné a tenšie reťaze, 5 pozlátených strieborných opaskov, 2 zlaté spony, 82 zlatých perál, 150 strieborných mincí z obdobia vlády kráľa Mateja, Ladislava a Ľudovíta II., ako aj ďalšie strieborné a zlaté šperky. Uložený je v Maďarskom národnom múzeu v Budapešti, v Lučenci bola jeho časť vystavená až roku 1997.
Najvyššou budovou v meste je kalvínsky kostol, jeho veža meria 64 m. Na vrchole veže sa nachádza kohút, ktorý sa otáča v smere vetra - má rozmery 175 x 185 x 80 centimetrov, vyrobený je z dreva a kovu, hrebeň je pozlátený.
Ďalšie významné mesto tohto regiónu je Poltár – mesto sklárov. Toto mesto leží na severovýchode Lučenskej kotliny v doline Poltarice. Medzi historické pamiatky patrí klasicistický kaštieľ (1782), evanjelický kostol (1791). Zaujímavosťou je aj technická kultúrna pamiatka, starý kamenný most cez rieku Ipeľ zo 17. storočia v mestskej časti Zelené. V blízkosti mesta v lokalite Kúpna baňa sa nachádzajú vzácne chránené druhy rastlín.
Poltár sa spája aj s bohatou sklárskou tradíciou. Po krachu veľkej sklárskej fabriky sa len vďaka malým, novovzniknutým firmám kvalitné slovenské sklo brúsi, maľuje a predáva i naďalej do celého sveta. V meste je vybudované moderné kúpalisko s rozsiahlym areálom a doplnkovými službami. Vstup pre dospelých 2€, pre deti 1,50€.
V tomto regióne si na svoje prídu vyznávači agroturistiky a cykloturistiky, rybárstva a poľovníctva.
Pobyt v tomto regióne zvládnu deti v každom veku. Závisí len od vás, aký konkrétny program si tu urobíte.
Ubytovať sa v mikrolokalitách regiónu Poiplia môžete všelikde – na súkromí, v penziónoch či hoteloch.
Približne 5 km od mesta Poltár v miestnej časti Prievrana sa nachádza Ranč Megi Prievrana, kde nájdete pokojné koníky vhodné na rekreačné jazdenie, či na vychádzky do okolitej prírody.
Absolvovať môžete aj cyklotúry, napr. do Geoparku Novohrad, a to z Lučenca na hrad Šomoška. Po ceste uvidíte známe čadičové útvary, ktoré isto poznáte z fotografií, učebníc – tzv. Kamenný vodopád. Čadič je tmavosivá, niekedy čierna hornina sopečného pôvodu. Po ceste Cerovou vrchovinou si môžete ohmatať skaly a postáť na mieste, kde v treťohorách šľahala láva a popol zo sopiek.
Okúpať sa môžete aj v blízkej vodnej nádrži Ružiná.
21. – 24. 8. 2014 – III. Lučenské hodovanie – Dni mesta Lučenec. Množstvo koncertov - NO NAME, Martin Harich, III. Mega Streetdance Party, stretnutie autoveteránov, pivný fest, detské rozprávkové pódium, IV. Lučenská Legenda - stredoveký deň...Vstup voľný.
13. – 14. 9. 2014 – Dolná Bzová, IV. ročník Bzovských sklárskych dní. Ukážky tavenia a spracovania skla s prihliadnutím na dobové technológie – prípravu a sušenie dreva pre vykurovanie sklárskej pece, drvenie kremeňa (žabice) a výrobu salajky. Výstava sklárskych výrobkov, vystúpenia folklórnych súborov a ukážky výroby tradičných hudobných nástrojov – gájd, heligónok, huslí, drumblí s možnosťou ich zakúpenia.
krasny a malo poznany region. oplati sa navstivit.
