Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Gothal. Chalúpkové teplo domova na Liptove

 Kika/redakcia   04.12.2018   0

Aj vy občas máte chuť len tak tresnúť dvermi – chcelo by to dovolenku, dva roky prázdnin alebo aspoň predĺžený víkend. Túžime odísť zo svojho bežného stereotypu, ale zároveň mať pocit, že máme svoj komfort ako doma.

Tu sa občas tie sny o (úlete) výlete predčasne skončia, hlavne, ak máte malé deti. Poznám veľa rodín, ktoré sa na dlhé roky vzdajú myšlienky niekam cestovať. Cudzie prostredie, zmena zabehanému režimu, stres. Napriek detskému kútiku a ihrisku na vás ostatní zazerajú, lebo ich rušíte. Dovolenka je len jeden adrenalínový zážitok.

Nie však v Liptovskej Osade – nie v Gothale. Tam ani jedno vaše „ALE“ neplatí.

 

Má výbornú polohu – cesta s deťmi OK

Keď sa povie Donovaly, každý si vie zrátať, že to nie je na konci sveta, túto vzdialenosť – z hociktorého kúta na Slovensku - v pohode zvládnu aj malé bábätká.

Chalúpková rezidencia Gothal je od Donovalov čo by kameňom dohodil, autom ste tam za 15 minút, čo si môžete dopredu pripraviť ako odpoveď na top detskú otázku: Kedy tam už budeme???

 

Máte všetko na dosah – ideálny satelit

Ako napovedá názov Liptovská Osada, v blízkosti máte veľa miest s liptovským prívlastkom, od Liptovskej Mary po Liptovský Mikuláš. Ružomberok je vzdialený len 16 km. Okrem Donovalov máte na výber v širšom okolí aj lyžiarske centrá v Nízkych Tatrách a Veľkej Fatre či jaskyne v Nízkych Tatrách.

V Gothale máte svoj životný priestor, v ktorom sa dá voľne dýchať, kde nedolieha agresívny ruch centra – je jedno, či mesta alebo lyžiarskeho strediska – ale zároveň si ponechávate možnosť kedykoľvek sa toho zhonu nadýchať a potom sa vrátiť naspäť do svojho bezpečného „základného tábora.“

 

Chalúpkové teplo domova

Gothal búra zaužívanú predstavu o „rezorte.“ Máte možnosti vybrať si ubytovanie v trojhviezdičkovom apartmánovovom dome Smrek (pripadajú do úvahy všetky kombinácie – single, double, rodinný apartmán) alebo v tradičných chalúpkach, dreveniciach v duchu liptovskej architektúry.

Keď budete okolo nich kočíkovať alebo vetrať deti na odrážadlách, neodoláte nutkaniu porovnávať ich – nie sú totiž ako cez kopírku. Vyhráva ten, kto nájde všetky rozdiely. A nehovoríme len o veľkosti.

Chalúpok je niekoľko typov, od najmenších s rozlohou 60 m2 po najväčšie s rozlohou 100 m2. Akokoľvek neštandardná je vaša rodinka, tu sa pomestíte.

 

Intimita a nekonečná rodičovská sloboda

Ale nielen metre štvorcové  si predstavujem pod pojmom „životný priestor.“ V týchto chalúpkach naozaj môžete spokojne existovať s vašimi deťmi bez toho, aby ste ich museli v jednom kuse upozorňovať na susedov, či ostatných dovolenkujúcich.

Toto je ten váš domček, na ktorom si zavriete dvere a nikto na vás nemôže zazerať, že počul v noci vaše dieťa 20 x plakať za tenkou papierovou stenou, ako by sa vám mohlo stať v hotelovom zariadení. Tuto ste „na svojom.“ Môžete slobodne dýchať, a to mi príde úplne skvelé.

 

Hladom nezomriete

Pre chalúpkových osadníkov je tu, samozrejme, možnosť, variť si vo vlastnej réžii v kuchynke. Ale nie všetky mamy sú nadšené predstavou, že majú variť aj na dovolenke.

V reštaurácii Smrek sa podávajú raňajky, obedy a večere, a to pre hostí ubytovaných v apartmánoch aj v chalupách, ale nezomriete od hladu, ani keď vám vytrávi v bazéne. Plus, dá sa objednať pizza. Aj na Liptove. Expresne rýchlo ju máte v chalúpke priamo z reštaurácie Vlnka.

Pre tých, ktorí milujú lenivé rána v posteli, je možnosť objednať si raňajky priamo do (postele) chalúpky. Prinesú vám ich v prútenom košíku. Ako od babičky :)

 

Ďalší styčný bod je toto. V tejto neliptovskej moderno-architektonickej budove sa odohrávajú všetky wellnesy sveta.

 

Wellnes najmä pre matky

No, hodilo by sa povedať, že v čase našej návštevy Gothalu bolo okolo nás veľa podozrivých oteckov, ktorí ozlomkrky dávali s kočíkmi okolo chalúpok jedno kolečko za druhým (čiže deti vyspinkané), kŕmili deti vo vysokých stoličkách v reštaurácii (čiže deti nachované) a prevádzkovali s nimi aj bazénové aktivity (čiže deti šťastné, vyčvachtané).

Kde boli za celý čas schované mamy, sme pochopili, keď z času na čas dokazovali svoju existenciu. Buď boli radostne spotené po tom, čo si dali do tela v rezortnom fitku, s čerstvo vyfúkanými vlasmi, keď si ich nevyhnutne zamočili v plaveckom 25-metrovom bazéne alebo celé krásne – doslova krásna pleť aj po lete, tak sa volá 45-minútová procedúra z ponuky Beauty a Relax.

Akože to, že si powelnessujete romanticky v páre, či už si dáte masáž, floating (bazén s morskou vodou z Mŕtveho mora pre dvoch), saunu (infra, parná alebo fínska), masáž alebo relaxačný bazén s bublinkami, to je bez debaty skvelá vec. Ale dovoliť si to, keď už máte deti, len tak si spokojne odísť na chvíľu preč, s vedomím, že je o nich naozaj dobre postarané, to je čistý luxus na päť hviezdičiek. A v Gothale sa to dá.

 

V zime základný tábor, kde sa dá žiť, nielen prežiť

Toto dôverne poznajú mamy, ktoré majú deti v bábätkovskom veku. Kým lyžuje muž a staršie deti, čo s takým, ktoré ešte do lyžiarok nedorástlo? Alebo s takým, ktoré už nevládze? Vydržať na sánkach toľko hodín v zime a premrznúť na kosť, kým sa ostatní k spokojnosti polyžujú, nie je nič moc.

Gothal vám dáva do ruky alternatívy. Môžete byť aj chvíľu na svahu „ako celá rodina,“ aj sa po čase oddeliť s menším dieťaťom, spokojne zapichnúť v základnom tábore a spraviť si iný program - v detskom kútiku, v herni, v bazéne.

 

Zbytok rodiny sa do sýtosti vylyžuje a potom rovno skočia do chalupy na kvalitnú wifi. Vy im objednáte tú pizzu a keďže neriešite omrzliny, môžete sa ísť wellnesovať. Možno aj bez detí. Rozprávková lyžovačka.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.6 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...