ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Gothal. Chalúpkové teplo domova na Liptove

 Kika/redakcia   04.12.2018   0

Aj vy občas máte chuť len tak tresnúť dvermi – chcelo by to dovolenku, dva roky prázdnin alebo aspoň predĺžený víkend. Túžime odísť zo svojho bežného stereotypu, ale zároveň mať pocit, že máme svoj komfort ako doma.

Tu sa občas tie sny o (úlete) výlete predčasne skončia, hlavne, ak máte malé deti. Poznám veľa rodín, ktoré sa na dlhé roky vzdajú myšlienky niekam cestovať. Cudzie prostredie, zmena zabehanému režimu, stres. Napriek detskému kútiku a ihrisku na vás ostatní zazerajú, lebo ich rušíte. Dovolenka je len jeden adrenalínový zážitok.

Nie však v Liptovskej Osade – nie v Gothale. Tam ani jedno vaše „ALE“ neplatí.

 

Má výbornú polohu – cesta s deťmi OK

Keď sa povie Donovaly, každý si vie zrátať, že to nie je na konci sveta, túto vzdialenosť – z hociktorého kúta na Slovensku - v pohode zvládnu aj malé bábätká.

Chalúpková rezidencia Gothal je od Donovalov čo by kameňom dohodil, autom ste tam za 15 minút, čo si môžete dopredu pripraviť ako odpoveď na top detskú otázku: Kedy tam už budeme???

 

Máte všetko na dosah – ideálny satelit

Ako napovedá názov Liptovská Osada, v blízkosti máte veľa miest s liptovským prívlastkom, od Liptovskej Mary po Liptovský Mikuláš. Ružomberok je vzdialený len 16 km. Okrem Donovalov máte na výber v širšom okolí aj lyžiarske centrá v Nízkych Tatrách a Veľkej Fatre či jaskyne v Nízkych Tatrách.

V Gothale máte svoj životný priestor, v ktorom sa dá voľne dýchať, kde nedolieha agresívny ruch centra – je jedno, či mesta alebo lyžiarskeho strediska – ale zároveň si ponechávate možnosť kedykoľvek sa toho zhonu nadýchať a potom sa vrátiť naspäť do svojho bezpečného „základného tábora.“

 

Chalúpkové teplo domova

Gothal búra zaužívanú predstavu o „rezorte.“ Máte možnosti vybrať si ubytovanie v trojhviezdičkovom apartmánovovom dome Smrek (pripadajú do úvahy všetky kombinácie – single, double, rodinný apartmán) alebo v tradičných chalúpkach, dreveniciach v duchu liptovskej architektúry.

Keď budete okolo nich kočíkovať alebo vetrať deti na odrážadlách, neodoláte nutkaniu porovnávať ich – nie sú totiž ako cez kopírku. Vyhráva ten, kto nájde všetky rozdiely. A nehovoríme len o veľkosti.

Chalúpok je niekoľko typov, od najmenších s rozlohou 60 m2 po najväčšie s rozlohou 100 m2. Akokoľvek neštandardná je vaša rodinka, tu sa pomestíte.

 

Intimita a nekonečná rodičovská sloboda

Ale nielen metre štvorcové  si predstavujem pod pojmom „životný priestor.“ V týchto chalúpkach naozaj môžete spokojne existovať s vašimi deťmi bez toho, aby ste ich museli v jednom kuse upozorňovať na susedov, či ostatných dovolenkujúcich.

Toto je ten váš domček, na ktorom si zavriete dvere a nikto na vás nemôže zazerať, že počul v noci vaše dieťa 20 x plakať za tenkou papierovou stenou, ako by sa vám mohlo stať v hotelovom zariadení. Tuto ste „na svojom.“ Môžete slobodne dýchať, a to mi príde úplne skvelé.

 

Hladom nezomriete

Pre chalúpkových osadníkov je tu, samozrejme, možnosť, variť si vo vlastnej réžii v kuchynke. Ale nie všetky mamy sú nadšené predstavou, že majú variť aj na dovolenke.

V reštaurácii Smrek sa podávajú raňajky, obedy a večere, a to pre hostí ubytovaných v apartmánoch aj v chalupách, ale nezomriete od hladu, ani keď vám vytrávi v bazéne. Plus, dá sa objednať pizza. Aj na Liptove. Expresne rýchlo ju máte v chalúpke priamo z reštaurácie Vlnka.

Pre tých, ktorí milujú lenivé rána v posteli, je možnosť objednať si raňajky priamo do (postele) chalúpky. Prinesú vám ich v prútenom košíku. Ako od babičky :)

 

Ďalší styčný bod je toto. V tejto neliptovskej moderno-architektonickej budove sa odohrávajú všetky wellnesy sveta.

 

Wellnes najmä pre matky

No, hodilo by sa povedať, že v čase našej návštevy Gothalu bolo okolo nás veľa podozrivých oteckov, ktorí ozlomkrky dávali s kočíkmi okolo chalúpok jedno kolečko za druhým (čiže deti vyspinkané), kŕmili deti vo vysokých stoličkách v reštaurácii (čiže deti nachované) a prevádzkovali s nimi aj bazénové aktivity (čiže deti šťastné, vyčvachtané).

Kde boli za celý čas schované mamy, sme pochopili, keď z času na čas dokazovali svoju existenciu. Buď boli radostne spotené po tom, čo si dali do tela v rezortnom fitku, s čerstvo vyfúkanými vlasmi, keď si ich nevyhnutne zamočili v plaveckom 25-metrovom bazéne alebo celé krásne – doslova krásna pleť aj po lete, tak sa volá 45-minútová procedúra z ponuky Beauty a Relax.

Akože to, že si powelnessujete romanticky v páre, či už si dáte masáž, floating (bazén s morskou vodou z Mŕtveho mora pre dvoch), saunu (infra, parná alebo fínska), masáž alebo relaxačný bazén s bublinkami, to je bez debaty skvelá vec. Ale dovoliť si to, keď už máte deti, len tak si spokojne odísť na chvíľu preč, s vedomím, že je o nich naozaj dobre postarané, to je čistý luxus na päť hviezdičiek. A v Gothale sa to dá.

 

V zime základný tábor, kde sa dá žiť, nielen prežiť

Toto dôverne poznajú mamy, ktoré majú deti v bábätkovskom veku. Kým lyžuje muž a staršie deti, čo s takým, ktoré ešte do lyžiarok nedorástlo? Alebo s takým, ktoré už nevládze? Vydržať na sánkach toľko hodín v zime a premrznúť na kosť, kým sa ostatní k spokojnosti polyžujú, nie je nič moc.

Gothal vám dáva do ruky alternatívy. Môžete byť aj chvíľu na svahu „ako celá rodina,“ aj sa po čase oddeliť s menším dieťaťom, spokojne zapichnúť v základnom tábore a spraviť si iný program - v detskom kútiku, v herni, v bazéne.

 

Zbytok rodiny sa do sýtosti vylyžuje a potom rovno skočia do chalupy na kvalitnú wifi. Vy im objednáte tú pizzu a keďže neriešite omrzliny, môžete sa ísť wellnesovať. Možno aj bez detí. Rozprávková lyžovačka.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
Reťazový pôrod (dve deti po sebe) a materské
18.02.2019   37
Budem mať pri druhom bábätku nárok na materské? Ako sa vypočíta materské, keď ide o druhú, prípadne ďalšiu materskú dovolenku?
Chrípka v tehotenstve? Môže byť nebezpečná
15.02.2019   0
Mamička Lucia prekonala v štvrtom mesiaci tehotenstva silnú chrípku, pre ktorú sa nakoniec ocitla v nemocnici: „Ochorela som v práci od kolegov, ktorí prišli do kancelárie napriek tomu, že mali dávno sedieť v ordinácii u lekára. Jeden deň som bola zdravá, druhý som už ležala s horúčkou a ledva dýchala.
babetko
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Najlepšie hračky pre deti? Hrnce, varechy a šuflíky s ponožkami!
18.02.2019   0
Je to malé, zelené a skočím na to o pol tretej ráno, keď sa dieťa rozplače v postieľke? Čo je to? Sprostá kocka z lega! Alebo iná. Je to obludné, plyšové, dieťa to nosí všade so sebou a ako natruc to zabudnete v trolejbuse cestou od doktora. Čo to je? Plyšová chobotnica, ktorú pobežíte o pár dní kúpiť do Dráčika, lebo dieťa bez nej nemôže žiť.
Musí dieťa štvornožkovať?
17.02.2019   7
Naozaj "nevadí", keď vaše dieťa nelozí? Čo mnohí rodičia bagatelizujú, iní úzkostlivo riešia. Názor odborníka uvedie vec na pravú mieru.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?