Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Gothal. Chalúpkové teplo domova na Liptove

 Kika/redakcia   04.12.2018   0

Aj vy občas máte chuť len tak tresnúť dvermi – chcelo by to dovolenku, dva roky prázdnin alebo aspoň predĺžený víkend. Túžime odísť zo svojho bežného stereotypu, ale zároveň mať pocit, že máme svoj komfort ako doma.

Tu sa občas tie sny o (úlete) výlete predčasne skončia, hlavne, ak máte malé deti. Poznám veľa rodín, ktoré sa na dlhé roky vzdajú myšlienky niekam cestovať. Cudzie prostredie, zmena zabehanému režimu, stres. Napriek detskému kútiku a ihrisku na vás ostatní zazerajú, lebo ich rušíte. Dovolenka je len jeden adrenalínový zážitok.

Nie však v Liptovskej Osade – nie v Gothale. Tam ani jedno vaše „ALE“ neplatí.

 

Má výbornú polohu – cesta s deťmi OK

Keď sa povie Donovaly, každý si vie zrátať, že to nie je na konci sveta, túto vzdialenosť – z hociktorého kúta na Slovensku - v pohode zvládnu aj malé bábätká.

Chalúpková rezidencia Gothal je od Donovalov čo by kameňom dohodil, autom ste tam za 15 minút, čo si môžete dopredu pripraviť ako odpoveď na top detskú otázku: Kedy tam už budeme???

 

Máte všetko na dosah – ideálny satelit

Ako napovedá názov Liptovská Osada, v blízkosti máte veľa miest s liptovským prívlastkom, od Liptovskej Mary po Liptovský Mikuláš. Ružomberok je vzdialený len 16 km. Okrem Donovalov máte na výber v širšom okolí aj lyžiarske centrá v Nízkych Tatrách a Veľkej Fatre či jaskyne v Nízkych Tatrách.

V Gothale máte svoj životný priestor, v ktorom sa dá voľne dýchať, kde nedolieha agresívny ruch centra – je jedno, či mesta alebo lyžiarskeho strediska – ale zároveň si ponechávate možnosť kedykoľvek sa toho zhonu nadýchať a potom sa vrátiť naspäť do svojho bezpečného „základného tábora.“

 

Chalúpkové teplo domova

Gothal búra zaužívanú predstavu o „rezorte.“ Máte možnosti vybrať si ubytovanie v trojhviezdičkovom apartmánovovom dome Smrek (pripadajú do úvahy všetky kombinácie – single, double, rodinný apartmán) alebo v tradičných chalúpkach, dreveniciach v duchu liptovskej architektúry.

Keď budete okolo nich kočíkovať alebo vetrať deti na odrážadlách, neodoláte nutkaniu porovnávať ich – nie sú totiž ako cez kopírku. Vyhráva ten, kto nájde všetky rozdiely. A nehovoríme len o veľkosti.

Chalúpok je niekoľko typov, od najmenších s rozlohou 60 m2 po najväčšie s rozlohou 100 m2. Akokoľvek neštandardná je vaša rodinka, tu sa pomestíte.

 

Intimita a nekonečná rodičovská sloboda

Ale nielen metre štvorcové  si predstavujem pod pojmom „životný priestor.“ V týchto chalúpkach naozaj môžete spokojne existovať s vašimi deťmi bez toho, aby ste ich museli v jednom kuse upozorňovať na susedov, či ostatných dovolenkujúcich.

Toto je ten váš domček, na ktorom si zavriete dvere a nikto na vás nemôže zazerať, že počul v noci vaše dieťa 20 x plakať za tenkou papierovou stenou, ako by sa vám mohlo stať v hotelovom zariadení. Tuto ste „na svojom.“ Môžete slobodne dýchať, a to mi príde úplne skvelé.

 

Hladom nezomriete

Pre chalúpkových osadníkov je tu, samozrejme, možnosť, variť si vo vlastnej réžii v kuchynke. Ale nie všetky mamy sú nadšené predstavou, že majú variť aj na dovolenke.

V reštaurácii Smrek sa podávajú raňajky, obedy a večere, a to pre hostí ubytovaných v apartmánoch aj v chalupách, ale nezomriete od hladu, ani keď vám vytrávi v bazéne. Plus, dá sa objednať pizza. Aj na Liptove. Expresne rýchlo ju máte v chalúpke priamo z reštaurácie Vlnka.

Pre tých, ktorí milujú lenivé rána v posteli, je možnosť objednať si raňajky priamo do (postele) chalúpky. Prinesú vám ich v prútenom košíku. Ako od babičky :)

 

Ďalší styčný bod je toto. V tejto neliptovskej moderno-architektonickej budove sa odohrávajú všetky wellnesy sveta.

 

Wellnes najmä pre matky

No, hodilo by sa povedať, že v čase našej návštevy Gothalu bolo okolo nás veľa podozrivých oteckov, ktorí ozlomkrky dávali s kočíkmi okolo chalúpok jedno kolečko za druhým (čiže deti vyspinkané), kŕmili deti vo vysokých stoličkách v reštaurácii (čiže deti nachované) a prevádzkovali s nimi aj bazénové aktivity (čiže deti šťastné, vyčvachtané).

Kde boli za celý čas schované mamy, sme pochopili, keď z času na čas dokazovali svoju existenciu. Buď boli radostne spotené po tom, čo si dali do tela v rezortnom fitku, s čerstvo vyfúkanými vlasmi, keď si ich nevyhnutne zamočili v plaveckom 25-metrovom bazéne alebo celé krásne – doslova krásna pleť aj po lete, tak sa volá 45-minútová procedúra z ponuky Beauty a Relax.

Akože to, že si powelnessujete romanticky v páre, či už si dáte masáž, floating (bazén s morskou vodou z Mŕtveho mora pre dvoch), saunu (infra, parná alebo fínska), masáž alebo relaxačný bazén s bublinkami, to je bez debaty skvelá vec. Ale dovoliť si to, keď už máte deti, len tak si spokojne odísť na chvíľu preč, s vedomím, že je o nich naozaj dobre postarané, to je čistý luxus na päť hviezdičiek. A v Gothale sa to dá.

 

V zime základný tábor, kde sa dá žiť, nielen prežiť

Toto dôverne poznajú mamy, ktoré majú deti v bábätkovskom veku. Kým lyžuje muž a staršie deti, čo s takým, ktoré ešte do lyžiarok nedorástlo? Alebo s takým, ktoré už nevládze? Vydržať na sánkach toľko hodín v zime a premrznúť na kosť, kým sa ostatní k spokojnosti polyžujú, nie je nič moc.

Gothal vám dáva do ruky alternatívy. Môžete byť aj chvíľu na svahu „ako celá rodina,“ aj sa po čase oddeliť s menším dieťaťom, spokojne zapichnúť v základnom tábore a spraviť si iný program - v detskom kútiku, v herni, v bazéne.

 

Zbytok rodiny sa do sýtosti vylyžuje a potom rovno skočia do chalupy na kvalitnú wifi. Vy im objednáte tú pizzu a keďže neriešite omrzliny, môžete sa ísť wellnesovať. Možno aj bez detí. Rozprávková lyžovačka.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?