Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Gaderská dolina je skvelý tip na posledný prázdninový víkend

 Marcela Beňová   31.08.2018   1

Záver prázdnin je pred nami a rodičia malých škôlkarov aj školopovinných detí sa pripravujú na nástup do septembrového kolobehu povinností. Skôr ako nás úplne pohltí ranné vstávanie a príprava domácich úloh je čas užiť si posledné letné dni a vyraziť s rodinou na výlet. 

Marcela Beňová

 

Krásnu prírodu, turistické možnosti, atrakcie pre deti a príjemnú rodinnú atmosféru nájdete napríklad v okúzľujúcej Gaderskej doline. Zákutie Veľkej Fatry, ktoré sa ukýva v okolí dedinky Blatnica neďaleko Martina si vychutnáte s kočíkmi aj teenagermi, ktorí majú chuť užiť si trochu dobrodružstva. 

Samotná Gaderská dolina má 16 kilometrov a môže sa pochváliť množstvom náučných chodníkov, ako aj informačných tabulí, ktoré ponúkajú informácie o flóre a faune tunajšej prírody. Svojou krásou zaujala aj divákov a natáčalo sa tu viacero filmov, najznámejší je prvý film o Jánošíkovi od bratov Siakeľovcov.

Nájdete tu niekoľko príjemných rodinných penziónov a reštaurácií, ktoré pamätajú aj na detských návštevníkov. Časť doliny tvorí asfaltová cesta, ktorú môžete využiť na dlhú prechádzku, cyklistický výlet, alebo si zapožičajte elektrickú kolobežku. Ak vaše deti milujú korčuľovanie a mestský park ich už omrzel, určite by ste doma nemali nechať ani kolieskové korčule.

Marcela Beňová

 

Turistika pre náročných

Veľká Fatra je ideálne miesto pre turistov, ktorí neobľubujú na turistických chodníkoch davy ľudí. Ak sa vyberiete za objavovaním prírody, neobíďte dve dominanty- vrch Tlstá a vrch Ostrá.

Na turistiku si vyhraďte dostatok času. Vrch Tlstá zdoláte za necelá štyri hodiny. Odmenou za výstup je nádherný výhľad do celého okolia. Súčasťou stredne náročnej trasy sú aj úseky zabezpečené reťazami. Tento výlet je vhodný predovšetkým pre rodičov so staršími deťmi.

Výlet na vrch Ostrá vám bude trvať až sedem hodín, takže si pripravte dostatok tekutín a dobrú desiatu.

Marcela Beňová

 

Pozrite si hrad aj voľne prístupnú jaskyňu 

Na svoje si však prídu aj malí návštevníci. S najmenšími návštevníkmi pohodlne zdoláte Blatnický hrad, ktorý je dnes síce zrúcaninou, ale v minulosti mal významnú úlohu strážcu ciest vedúcich z Nitry na Liptov, Oravu a do Poľska. Prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1 300. 

Okrem hradu sa môžete vybrať aj k jaskyni Mažarná, ktorá sa nachádza na turistickej trase k vrchu Tlstá. Nízka jaskyňa patrí medzi voľne prístupné jaskyne, ktorých máme na Slovensku viacero. Je to predovšetkým domov netopierov, ale dá sa v nej poprechádzať a priniesť si pár zaujímavých fotografií. 

V okolí Gaderskej rodiny nájdete aj niekoľko turistických atrakcií. Príjemný deň môžete stráviť v aquaparku Turčianske Teplice, neďaleko Blatnice sa nachádza aj skanzen Jahodnícke háje, kde sa nachádzajú zachovalé stavby, ktoré pripomínajú život našich predkov na Orave, Liptove a Kysuciach.

Marcela Beňová

 

Ak máte za sebou dlhý a horúci deň, môžete si oddýchnuť pri Gaderskom potoku, kde dôchodcovia vytvorili krásne odpočívadlo Mlynčekovo, kde vodu preháňajú originálne drevené mlynčeky. Tie spravia radosť nielen deťom, ale aj dospelým.

Najmenší návštevníci budú mať obrovskú radosť, keď im rodičia dovolia ochladiť si nohy v čírom potoku a len tak sa jašiť vo vode. Lebo práve o tom víkend v Gaderskej doline je- ticho, pokoj, obyčajná radosť a nedotknutá príroda, kde si rodina užíva spoločne strávený čas.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Mirka napísané 04.02.2021 22:34

prechadzame sa po okoli, jazdime na kolobežke a uživame si čerstvy vzduch. Lockdown je už velmi dlhy a už potrebujem nejaky pohyb, nejaku aktivitu

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.