Brhlovce a Modrý Kameň (22)

Mária Kohutiarová 0

Niekedy nezaškodí zmeniť smer výletu a zájsť na miesta, ktoré možno nie sú až tak aktraktívne, ale určite stoja za to. Ak nad niečím podobným premýšľate, vyberte sa smerom na Levice a potom ešte kúsok ďalej. Pozývame vás aj s deťmi pozrieť na Brhlovce a odskočiť si na hrad Modrý Kameň.

Kamenné obydlia v Brhlovciach, zdroj: Slovakia.travel

Malá dedinka, len necelú štvrťhodinku cesty za Levicami, vám ponúkne zážitok bývania vo vytesaných skalných obydliach. Z Brhloviec sa za hodinku dostanete na hrad Modrý Kameň, kde je nielen stála expozícia hračiek, ale aj vždy zaujímavá tematická výstava.

Príroda a krajina

Dedinka Brhlovce je uložená vo výške 174 metrov nad morom v Ipeľskej pahorkatine, preteká ňou potok Búr. Pahorkatina vznikla z dávnej sopečnej činnosti, kedy sa lávové prúdy usadením a zmiešaním s pieskom, prachom, popolom či kúskami dreva menili na tufy a tufity. Tieto horniny sú vzhľadom na svoje pórovité zloženie a dobré držanie vody na jednej strane ideálne na pestovanie a roľníctvo, na druhej strane sú relatívne ľahko opracovateľné, čo využili práve obyvatelia Brhloviec.

Brhlovce sa nachádzajú v typickom prostredí  dúbrav (dubových porastov či hôr) a lužných lesov s množstvom povrchovej vody, kde nie je vysoká nadmorská výška (max. 250 m nad morom). Typickými stromami tohto prostredia sú napríklad jaseň a agát, predovšetkým však rôzne druhy duba. Okolie je známe mnohými liečivými minerálnymi prameňmi. Samotné skalné obydlia sú vytesané v miestnej časti Šurda.

Modrý kameň, zdroj: Slovakia.travel

Hrad Modrý Kameň leží na rozhraní Ipeľskej pahorkatiny a Krupinskej výšiny, typicky zalesnená dubom a bukom. Práve okolie hradu lemuje prírodná rezervácia Modrokamenská lesostep, zaberajúca 12 hektárov prevažne lesnatého porastu s výskytom mnohých vzácnych druhov flóry a fauny.

Zaujímavosti

Do Brhloviec sa ide predovšetkým kvôli netypickým tufovým obydliam, ale kým k nim prídete, dá sa pozrieť aj na iné. Určite stojí za pohľad neskorobarokový kaštieľ v obci, ktorý vlastne môže za vznik tufových obydlí – od talianskych majstrov, ktorí stavali kaštieľ, sa domáci naučili opracovávať ho a stavať z neho. Vďaka tomu mali miestni o obživu postarané: materiálu na kamenárske práce bolo v okolí dosť a technológiu odkukali.

V okolí obce našiel Andrej Kmeť aj kostru mamuta, ktorá je už ale v SNM v Martine – skúsiť to môžete aj vy. Samotné skalné obydlia sú mnohé ešte obývané a tak vstup do nich je možný len po dohode a súhlase s domácimi. Zaujímavosťou týchto obydlí je aj fakt, že strechu domu tvorí samotná skala, v ktorej je dom vytesaný aj s tým, čo na nej rastie. Ich vznik sa predpokladá koncom 19. storočia, mnohé menšie výklenky v domoch sa zrejme používali ako úkryty počas vojny. Vytesať taký dom bola niekoľkoročná drina, napriek mäkšej skale. Priemerná miestnosť mala okolo 2,5 metra na výšku, 4 metre do hlbky a cca 3 metre na šírku, našli sa však väčšie, ktoré boli vo vnútri predelené murovanými priečkami.

V skalách sú vytesané nielen izby a chlieviky (aj s vydlabanými válovmi či žľabmi na vodu) či kurníky, ale aj pivnice s točitými schodami. V izbách boli bežne murované pece, komíny boli vyvedené znovu vysekaním do skaly. Tieto príbytky boli veľmi často vytesané pod skalným previsom a často prirodzene prechádzali do murovanej zástavby. Väčšina z vytesaných domčekov je otočená priečelím na juh, čím si zabezpečila slnečné svetlo a teplo. Niektoré domy majú do skaly vtesané dokonca aj studne.

Domy vytesané v skale majú svoje nesporné výhody: v lete chránia od horúčav, v zime udržujú stabilnú teplotu, takže nie je potrebné veľmi prikurovať.  Stála teplota je od 15 do 20 stupňov Celzia a v domčekoch nevedia o mraze nič. Navyše vďaka pórovitému zloženiu tufov a tufitov, ktoré vynikajúco držia a priebežne vyparujú vodu, majú tí poslední skalní obyvatelia ekologické a pre dýchanie ideálne prostredie ako v jaskyni – je tu 90% vlhkosť vzduchu.

Vzorové obydlie v dome č. 142 v správe Tekovského múzea Levice je možné vidieť denne od 9.00 do 16.00 h, prípadne sa dohodnúť s vedením múzea na individuálnom čase prehliadky. Okrem murovaného domu uvidíte aj časť obydlia vysekaného do tufu v dvoch poschodiach, to vrchné má dokonca vyhliadkovú terasu. Múzeum za záchranu tohto obydlia získalo medzinárodné ocenenie Europa Nostra.

Expozícia na Modrom kameni, zdroj: Slovakia.travel

Ak sa presuniete do najmenšieho mesta na Slovensku – do Modrého Kameňa, nezabudnite svoj čas venovať nielen hradu, ale aj lesostepi okolo neho – je to vynikajúci priestor na vyšantenie sa detí po ceste autom. Odporúča sa aj vychádzka na miestnu Kalváriu, ktorá bola založená na začiatku 18. storočia – má krásnu polohu a prírodu. Nezabudnite, že ste v kraji, kde bačovali dlhé roky Turci – dokonca tu chceli pestovať aj ryžu. Skúste teda vziať so sebou aj nejakú povesť či príbeh z tureckých čias, trebárs aj povesť o Modrom Kameni. Pozostatok polí je ešte v Poltári a po Turkoch ostali aj dodnes zaužívané čižmy, kefa, papuče a pestovanie tulipánov.

V samotnom hrade Modrý Kameň je umiestnená expozícia hračkárskych kultúr SNM.

Aké veľké deti zobrať

Tento výlet zvládnu deti všetkého veku, čo do náročnosti cesty a výstupu, program je však určený deťom ktoré už vládzu vnímať viac, odporúčame od veku škôlkarov. V oboch lokalitách však nie je problém pohyb s kočíkom, aj keď po hrade Modrý Kameň to veľmi nejde, v lesostepi pred ním áno – príjazdová cesta aj okolité cestičky sú dobre upravované.

Brhlovce, interiér vzorového obydlia, zdroj: Slovakia.travel

Ubytovanie

V Modrom Kameni je možné ubytovanie v súkromí, v turistickej ubytovni v Kosihovciach, prípadne na kúpalisku Dolná Strehová – kde máte možnosť od hotela cez zrubovú chatu až po autocamping. V Brhlovciach je možnosť ubytovania jedine po dohode v tufových domoch – ale ak sa nepodarí, nie je problém v Leviciach, prípadne na kúpalisku v Santovke, znovu je ponuka široká.

Ako tu tráviť rodinný čas

Ak už obhliadnete skalné obydlia, je možnosť ísť sa po ceste vykúpať na termálne kúpalisko v Santovke, v pondelok otvorené od 12.00 do 18.00, ostatné dni už od 9.00 h ráno. Voda je typická „vajcovka“, takže deťom nemusí veľmi voňať – zato je dobrá pre alergikov a príjemne teplá.

Ak sa vám žiada mestského programu, skúste ísť 23. augusta na Rybací piknik v areáli hradného parku v Leviciach – minimálne sa naučíte variť halaszlé a ostatné rybacie špeciality.

variantou kúpania je iné termálne kúpalisko v Dolnej Strehovej, kúsok od mesta Modrý Kameň. Aquatermál má otvorené denne od 9.00 do  20.30 a ponúka množstvo bazénov so zábavou aj pre deti, voda je ešte teplejšia ako v Santovke a navyše má kozmetické účinky. Špeciálne pozvanie platí aj na hrad Modrý Kameň, a to na výstavu, ktorá poteší hlavne chlapcov a veľkých chlapcov (teda ockov): od apríla je k videniu vyše 100 modelov veteránov áut, nechýbajú ani luxusné značky typu Mercedes, Cadillac či Ferrari.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár