ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Belianske Tatry - Ždiar, Bachledova dolina

 Mária Kopčíková   07.10.2017   1

Hovorí sa, že východné, či Belianske Tatry sú najkrajšou časťou celého tatranského pohoria. Je tu veľmi málo sprístupnených turistických trás a aj takto je krása hôr ochraňovaná.

Belianske Tatry, zdroj: zdiar.sk

S Belianskymi Tatrami si akosi automaticky spojíme rázovitú obec Ždiar. Typické drevenice, goralské kroje. V zime lyžovačka, v lete turistika. Vitajte v Belianskych Tatrách!

Príroda a krajina

Pohorie tvorí 14 km dlhý vápencový hrebeň, ležiaci takmer kolmo na hlavný hrebeň Vysokých Tatier. Pozornosť upúta krása vápencových stien so strmými trávnatými svahmi a bohatým rastlinstvom. K dominantám výraznej západnej časti hlavného hrebeňa (po Široké sedlo) patrí Ždiarska vidla. Najvyšší vrchol Havran (2151,5 m) je, podobne ako ostatné vrcholy, turisticky nesprístupnený. 

Z množstva jaskýň je turisticky sprístupnená len Belianska jaskyňa nad Tatranskou Kotlinou. Odtiaľ je tiež vhodný prístup aj k jedinej horskej chate v Belianskych Tatrách, chate Plesnivec. 

Ždiar, zdroj: Slovakia.travel

Hoci Belianske Tatry nezdobí žiadne pleso, krásne je tu aj tak. Vápenaté pôdy tvoria dobrý základ pre oveľa rozmanitejšie kvetenstvo, než napr. vo Vysokých Tatrách. Za všetky druhy spomeňme najtypickejší kvet - plesnivec alpínsky. Územie je začlenené do chráneného územia TANAP-u.

Zaujímavosti

Pri ceste do Belianskych Tatier zrejme zavítate do Ždiaru či blízkej Bachledovej doliny. Legenda viažúca sa k Ždiaru hovorí, že v lesoch pri potoku Biela pálili ľudia z okolitých dedín drevené uhlie. Jeden z uhliarov si postavil malú chalúpku a jediné okno na drevenici bolo obrátené na tú stranu, z ktorej do izby v noci svietila „Zornička“. Ľudia si postupne postavili dreveničky vedľa uhliara a svoju osadu pomenovali „Zor“ – Ždiar.

História dedinky siaha až ku koncu 16. storočia. Jej obyvatelia sa zaoberali drevorubačstvom, uhliarstvom a pastierstvom. Keď tu zakladali osady, delili pozemky na rovnaké diely na tzv. zárubky, podľa počtu osadníkov a osadník si mohol postaviť dom iba na svojom laze. Prví osadníci usadili v Bachledovej doline a nové osady vznikali postupne v ďalších dolinách a na Slodičovskom vrchu.

Lanovka Bachledova dolina, zdroj: sunbachledova.sk

V 80. rokoch minulého storočia sa zo Ždiaru stalo rušné turistické centrum, niekedy nazývané aj "najväčší hotel vo Vysokých Tatrách". V ždiarskych domoch bývalo v letnej sezóne ubytovaných naraz až tritisíc návštevníkov. Tí vyhľadávali túto lokalitu ako dobré východiskové centrum pre pešiu turistiku, buď v samotných Tatrách alebo náprotivnej Spišškej Magure.

Jednou z najznámejších turistických trás je zeleno značený chodník vedúci po okraji rezervácie a naň nadväzujúci náučný chodník Monkova dolina - Kopské sedlo. Prístup na hlavný magurský chrbát uľahčuje sedačková lanovka s dolnou stanicou v Bachledovej doline.

V Ždiari nájdete aj Izbu ľudových tradícií, kde vám ponúknu výklad histórie Ždiaru, expozíciu bývania a kultúry goralov, Ždiarsku svadbu s programom, obliekanie do krojov, ukážku tkania a ďalšie zaujímavosti. V máji až októbri majú otvorené denne medzi 10:00 – 17:00.

Aké veľké deti výlet zvládnu

Ždiar a Bachledova dolina sú ideálne miesto pre dovolenku aj s malými deťmi. V Bachledovej doline nájdete množstvo aktivít pre deti, naozaj od tých najmenších. Nuž a na turistiku zoberte na pešo deti trocha zdatnejšie. Tých menších vezmite radšej do sedačky či nejakého nosiča.

Ubytovanie

O širokú ponuku ubytovania tu nie je núdza, od lacných rodinných penziónov, až po moderné hotely.

Bachledova dolina, zdroj: sunbachledova.sk

Ako tu stráviť rodinný čas

Medzi hlavne aktivity v Belianskych Tatrach patrí turistika, návšteva Belianskej Jaskyne,  cykloturistika – nájdete tu vybudovaný nový rovný asfaltový chodník, vhodný pre korčuliarov i deti. Veľa turistov využíva túto lokalitu aj ako východisko na výlety do 13 km vzdialeného Poľska.

Zaujímavou je určite aj návšteva Bachledovej doliny. Mnohí ju síce poznajú ako zimné lyžiarske stredisko, no veľa aktivít ponúka aj v lete. Svoje si tu nájdu milovníci cyklistiky, na ktorých čaká veľké množstvo cross county trás, cyklochodníkov ako i 4 downhillové trasy rôznej náročnosti. V stredisku vám bicykle aj požičajú.

Náučný chodník Bachledova dolina, zdroj: sunbachledova.sk

Už známu celoročnú bobovú dráhu, ktorá je pri svojej dĺžke 1200 m a 15 zákrutami najdlhšou v Tatrách, doplnila tubingová dráha, veľké detské ihrisko a náučný chodník. Ten ma dve trasy – malú a veľkú. Malá vedie od ihriska k vyhliadkovej veži a meria 300 metrov. Deti si na každom stanovišti do hracieho plánu, ktorý dostali v Infocentre, značia správne odpovede a riešia úlohy. Po správnom vyriešení všetkých úloh dostanú odmenu.

Dlhšia trasa vedie turistov od vyhliadkovej veže k Jezerskému jazeru. Tento úsek meria 6,5 km a je po všetkých stránkach náročnejší ako jeho prvá časť. Po trase sú rozmiestnené vtáčie stanovištia, kde je možné sa o vtáctve žijúcom na tomto území nie len niečo dozvedieť, ale vďaka vtáčím búdkam rozmiestnených v okolí  ho aj z blízka pozorovať. Fyzické zručnosti a šikovnosť si precvičíte na pohybových zastávkach, kde otestujete napríklad rovnováhu na  kladine či  hrazde. Pri jazere vás čaká nový altánok s ohniskom, kde si môžete pripraviť obed či olovrant.

Vláčik Maguráčik, zdroj: Slovakia.travel

Nuž a v samotnom Ždiari nemusíte chodiť pešo – dedina je inak dlhá 7 km. Počas letnej turistickej sezóny v prevádzke vláčik MAGURÁČIK - ždiarsky express, ktorý parkuje pri hoteli Magura v Monkovej doline. 

Keď vám bude horúco a budete si potrebovať osviežiť uchodené nohy, vyberte sa do Termal parku Vrbov či Aquacity Poprad.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku
Mária Šujanová napísané 05.10.2017 03:44

Dobrý deň,článok o Bachledovej doline ma zaujal.Konečne na jednom mieste je napísané všetko,čo potrebujete vedieť prv,než sa tam vyberiete,či ste senior,rodič s deťmi,alebo náročnejší turista.Viem,že nie je jediný článok o tomto krásnom kúte Slovenska,ale aj tak je poučný,zrozumiteľne napísaný a ľahko čiteteľný.Ďakujem.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod podľa Leboyera
23.02.2018   0
Pôrodník, ktorý ako prví obrátil svoju pozornosť k právam narodeného dieťaťa a kládol si otázku, či sa musí dieťa rodiť s maskou hrôzy, bolesti a strachu ...
Do pôrodnice to ledva stihla, porodila na chodbe
22.02.2018   1
Z pôrodnice ju poslali domov, kde jej nečakane odtiekla plodová voda. Jes si bola istá, že bude musieť porodiť dieťa doma.
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
babetko
Vyhrajte ryby na váš veľkonočný stôl
24.02.2018   0
Hráme o 3 balíky mrazených rýb najvyššej kvality od Radomy v hodnote 30 eur, ktoré vám privezú zamrznuté rovno domov.
Sú prežraté deti šťastné?
23.02.2018   0
Napríklad tie dve dievčatá. Letícia a Patrícia. Majú päť, sedem rokov a sú chorobne tučné. Je to problém, zďaleka nie estetický. Zapríčinila to ich mama.
Hra dieťaťa do jedného roka a vhodné hračky
23.02.2018   0
Hra u dojčaťa trvá len pár minút. Aké sú vhodné hry a hračky na začiatku obdobia - okrem kolotoča a hrkálky? O aké hračky rozšíriť repertoár do pol roka, o ktoré po pol roku? Akú úlohu medzi hračkami zastáva tzv. miláčik/maznáčik?
detské choroby
Meningitída
24.02.2018   0
Meningitídu môže spôsobiť veľa baktérií i vírusov, ktoré bežne sprevádzajú iné, nezávažné ochorenia. Ako sa prejavuje u malých detí a aké sú jej riziká?
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
zvery
Skalár
24.02.2018   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.