Keď je voľnoS Rodinkou po Slovensku

Banská Štiavnica má obnovenú kalváriu

 redakcia   15.10.2018   0

Kalvária na kopci Scharfenberg  je snáď najimpozantnejšou barokovou kalváriou v strednej Európe. Celá jej scenéria s viacerými kaplnkami aj väčšími objektmi je riešená efektne symetricky, horný kostol je dominantou nielen samotnej kalvárie, ale celého okolia.

Vystavaná na kopci, nad mestom Banská Štiavnica magnetizuje každého. Kto ju videl len na fotkách, túži sa tam pozrieť, a kto tam už bol, chodí tam na prechádzku zas a znova. 

foto: Nadácia VÚB


Hlavná etapa rekonštrukcie je po 11 rokoch ukončená

Zástupcovia OZ Kalvársky fond a Nadácie VÚB, ktorá bola od roku 2008 generálnym partnerom pre obnovu tohto skvostu barokovej architektúry, v piatok poobede slávnostne otvorili Horný kostol Kalvárie.

Kaplnky, kostoly a umelecké diela tejto významnej národnej kultúrnej pamiatky sú vo výraznej väčšine zreštaurované a zabezpečené proti ďalšiemu chátraniu a celý komplex môže začať naplno slúžiť návštevníkom a pútnikom z celého Slovenska aj zahraničia. 

Míľniky histórie Kalvárie v Banskej Štiavnici

 

 • 14. september 1744 - položenie základného kameňa Horného kostola
 • 14. september 1751 – dokončenie celého komplexu a jeho slávnostné vysvätenie, vznikol Kalvársky fond ako spolok s účasťou mesta, cirkvi a súkromných osôb
 • 1894 – bola zrealizovaná pravdepodobne najväčšia dobová obnova Kalvárie
 • 1945 – vážne poškodenie niektorých objektov pri prechode frontu v závere druhej svetovej vojny
 • 1951 – „znárodnenie“ Kalvárie po dvesto rokoch existencie, zánik Kalvárskeho fondu a začiatok obmedzovania pútí štátnymi orgánmi
 • 1978 – 1981 – rekonštrukčné práce pod vedením dekana Karola Benovica, SVD - kostoly Kalvárie boli jednoducho omietnuté v duchu typickej barokovej hnedočervenej farebnosti
 • od 1989 – po uvoľnení trhu so starožitnosťami sa množili krádeže sôch, rozkrádal sa materiál zo striech stavieb Kalvárie a celý areál poznačili hrubé prejavy vandalizmu
 • 1993 – Kalvária sa stala súčasťou územia, ktoré bolo spolu s historickým centrom mesta zaradené na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO
 • jún 2007 – Banskoštiavnická kalvária bola zaradená na zoznam 100 najohrozenejších pamiatok sveta
 • september 2007 – presťahovanie zachovaných barokových sôch a reliéfov do múzea na Starom zámku, otvorenie expozície Kalvária v azyle a organizovanie odborného semináru o záchrane Kalvárie
 • 2008 – obnovenie činnosti združenia Kalvársky fond (vlastníkmi sú RKC farnosť Banská Štiavnica, Mesto Banská Štiavnica a organizácie Slovenské banské múzeum, Spolok BŠ 91 a skautská nadácia Baden-Powella), nadviazanie spolupráce s generálnymi partnermi (Nadáciou VÚB, Ministerstvom kultúry SR, World Monuments Fund a SSE a.s.) a spustenie projektu adopcie kaplniek

foto: Nadacia VUB
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.