Z dovolenky v Chorvátsku sme si priniesli najviac koronavírusu

Kristína Kováčiková 0

Mnoho slovenských rodín si išlo po náročných pandemických mesiacoch oddýchnuť k moru. Pri pohľade na preplnené slovenské aquaparky, či kolónu turistov, zavesených na reťaziach pod Rysmi, sa zdalo byť poloprázdne Chorvátsko dokonca bezpečnejšou alternatívou.

Hoci už v prvej polovičke júla hlásili Chorváti na svoje pomery rekordný nárast prípadov s trojciferným číslom, za čo si od mnohých epidemiológov vyslúžili „žltú kartu“ a odporúčanie necestovať, Slovákov to neodradilo.

koronavirus.hr (6.9.2020)

Kým v prvej polovičke leta boli rizikové najmä Záhreb a dve župy susediace so Srbskom (Vukovar, Osijek) a Jadran mal „zelenú,“ do konca prázdnin sa to otočilo. 

Zadar, Šibenik, aj Rijeka majú aktuálne viac aktívnych prípadov ako hociktoré prihraničné župy a hlavné mesto má o 300 prípadov menej ako Splitsko-dalmatinska oblasť.

Kým nám Chorvátsko nezakázali

Niektorým našincom sa prázdnejšie pláže páčili natoľko, že si dovolenku pri slovenskom mori dokonca zopakovali. Jediným obmedzením bolo stihnúť sa vrátiť do konca prázdnin, lebo sa už vedelo, že od septembra bude Chorvátsko na mape červené.

Koľkí rodičia na dotazníkoch pre školy priznali, že ich dieťa bolo v uplynulých 2 týždňoch v zahraničí, nevieme. Povinná karanténa s prísnejšími obmedzeniami, čo sa týka vychádzania z domu a izolácie od sociálnych kontaktov, platila až pre tých, ktorí sa vrátili na Slovensko z rizikových krajín 1. septembra ďalej.

Zato sme sa nevyhli prísnejším hygienickým opatreniam v školách. Žiaci od druhého stupňa a vyššie musia nosiť povinne ochranu tváre prvé dva týždne nového školského roka, a to aj v triedach počas celého vyučovania.

Ale opatrenia a odporúčania hygienikov sú oprávnené. Ukazuje sa totiž, podľa údajov, ktoré má k dispozícii MZ SR, ( ak opomenieme Ukrajinu, ktorá zrejme nebude obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovákov ), druhý najväčší počet prípadov koronavírusu za mesiac august sme si importovali práve z Chorvátska.

 

Koľko prípadov máme z Chorvátska

Kým v júli to nebolo až tak dramatické – dokopy 6 prípadov (z Ukrajiny (83), Srbska (65), Česka (48), v auguste to bolo 54 prípadov z Chorvátska, čo predstavuje 15 % zo všetkých zavlečených aktívnych prípadov ochorení. Z Česka máme 50 nových prípadov za august, Ukrajina, samozrejme, vedie, so 129 prípadmi.

Uvedené čísla platia za august a nezohľadňujú nové prípady, ktoré sa mohli rozvinúť v inkubačnej dobe počas prvých septembrových dní, teda po návrate z posledných dovoleniek z Chorvátska na Slovensko. Pravdepodobne budeme o nich vedieť viac v septembrových štatistikách.

Aké máme na Slovensku rizikové regióny aktuálne

K 4. septembru máme na Slovensku 2 červené rizikové oblasti, a to Bratislava I a Michalovce.

Oranžové regióny sú Bratislava II, III, IV, V, Senec, Pezinok, Tvrdošín, Dunajská Streda, Galanta, Ilava, Považská Bystrica, Púchov, Prešov, Sabinov, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom a Trenčín.

Zbytok Slovenska je zatiaľ „zelený.“

Pre červené a oranžové regióny platí:

  • zákaz konania hromadných podujatí v interiéri od 23.00 do 6.00, s výnimkou svadieb do 150 osôb,
  • zákaz konania
  • hromadných podujatí v exteriéri nad 500 osôb a interiéri nad 250 osôb, zákaz používania vodných fajok.
  • Samosprávy môžu rozhodnúť o zákaze konzumácie alkoholu po 22 hod.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár