Keď je voľnoS Rodinkou do Chorvátska

Koronavírus v Chorvátsku: z extrému do extrému

 Kika Kováčiková   04.07.2020   0

Krátko po tom, ako v marci jeden štát za druhým zatvoril hranice, som volala so svojou chorvátskou kamarátkou. Bola nesmierne vydesená. Má cukrovku, takže je riziková, ale rovnako sa bála o celú dedinu, o celý ten ich malý geriatrický ostrov, kam ešte na poslednú chvíľu stihla zo Zadaru premiestniť svoju tehotnú dcéru a dve vnúčatá.

Jej zať, „pomorac,“ ktorý sa podobne ako veľa chorvátskych chlapov živí prácou na zaoceánskych lodiach, zostal zakliesnený niekde na Floride a nevedeli, ako a kedy sa dostane domov. Nakoniec to trvalo skoro štvrť roka a ledva stihol pôrod.

 

Boli to napäté dni, plné neistoty a strachu.

Veľmi sa bála, čo by sa mohlo stať všetkým tým prestarnutým ľuďom, ktorí na ostrove žijú, keby sem niekto niečo zavliekol. A bola aj veľmi nahnevaná na tých, ktorí nezostali doma.

Myslela tým plné trajekty áut so záhrebskými, „austrijánskymi“ a slovinskými značkami, ktoré ešte posledný víkend pred zavretím prišli vyvetrať svoje víkendové kuće.

Prečo sú takí sebci, prečo len nezostali radšej doma, opakovala neustále.

Po prvej vlne ekonomické tsunami

Teraz sa život na ostrove ako tak vracia do normálu, ale nie je to asi nič moc.

Možno by bola aj rada, keby v marine zakotvilo viac rádoby „jachtárov.“ Lebo má ešte jednu dcéru, ktorú živí gastro.

Posledné roky tomu venovali veľa a nebolo to márne. Nielenže sa im darilo splácať úvery, ale mohli pokračovať v rekonštrukcii priestorov a k reštaurácii pridať aj ubytovacie možnosti, ak by sa niekto veľmi prejedol a nevládal po svojich odísť.

Zase je cítiť neistotu, čo bude ďalej.

Žijú tu ľudia celkom závislí od sezóny, z ktorej musia prežiť celý ďalší rok. A už sa neboja koronavírusu, ale toho, že nebudú mať za čo kúpiť chlieb. Po mesiacoch vypnutia je treba zachrániť ľudí pred zbankontrovaním, pandémia sa zľahčuje.

Napríklad nevadí, že sa chorvátsky premiér objavil v Zadare na Djokovičovom turnaji, na ktorom sa nakazili tenisti, vrátane Novaka a jeho ženy, vrátane jeho chorvátskeho trénera Gorana Ivaniševiča, ktorý hlásil po dvoch negatívnych testoch tretí, a ten mu potvrdil COVID-19.

Je to v poriadku, Plenković nepotrebuje ísť do samoizolácie, ani na ďalšie testy, píše sa na oficiálnom chorvátskom webe koronavirus.hr, pretože premiér s Djokovičom strávil v uzatvorenom priestore „len“ 3 minúty, iba sa s ním odfotil a nepodávali si ruky.

(Vraj ho tiež „len“ potľapkal po pleci, a to nie je to isté, ako keď ste v nechránenom kontakte s telesnými tekutinami).

Dôležité sú iné čísla

Najvyšší predstavitelia štátu, ktorí by mali ísť príkladom, vedú polemiky o tom, čo je to vlastne blízky kontakt s osobou, ktorá javí príznaky koronavírusu. A s pribúdajúcimi číslami nakazených neprichádza k reštrikciám, ale ďalej sa pokračuje v ich uvoľňovaní.

Od polnoci 1. júla môžu do Chorvátska bez obmedzení prejsť všetci obyvatelia Únie, vrátane Spojeného kráľovstva. Formulár ENTERCROATIA, ktorým cudzinci nahlasujú svoj pobyt, jednak aby rýchlejšie prešli hranice a tiež pre rýchlejšie kontaktovanie úradov, ak by došlo k nákaze, je len odporúčaný.

Turisti sem zatiaľ prúdia, cítia sa pri „slovenskom“ mori bezpečne. Na pobyt v Chorvátsku lákajú aj výrazné zľavy, pri ktorých sa môže zdať dovolenka na Slovensku predražená.

Dovolenku pri mori si však môžu dovoliť iba tí, ktorí vedia odfiltrovať katastrofické scenáre, že nakoniec skočia v plutvách rovno do domácej izolácie. 

Nedá sa totiž predvídať, ako budú reagovať štáty na novú epidemiologickú situáciu. Odborníci neodporúčajú cestovať do zahraničia, ak to nie je nevyhnutné a upozorňujú na to, že status Chorvátska, ale aj Česka, sa môže zmeniť na menej bezpečné.

Takže dobrodošli! Uvidíme, dokedy.

Prečítajte si aj najnovšie informácie o epidemiologickej situácii v Chorvátsku. V sobotu 11.7. hlásia nový rekord nakazených.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?