Keď je voľnoS Rodinkou do Chorvátska

Dovolenka v Chorvátsku je pre koronu rizikom

 Kristína Kováčiková   11.07.2020   0

Chorvátsko hlásilo v piatok 10. júla 116 nových prípadov koronavírusu za uplynulých 24 hodín. Od 25. februára, kedy bol zaznamenaný prvý prípad nákazy, to bolo najviac ochorení za deň.

Rekordom je ale sobota - pribudlo ďalších 140 pozitívne testovaných.

Chorvátsko má od začiatku júla od epidemiológov „žltú kartu,“ niektorí sa vyjadrili, že ide o druhú vlnu a neodporúčali cestovať do Chorvátska. Mnohé rodiny však k moru vycestovali alebo sa ešte len chystajú.

 

Kde je najviac prípadov koronavírusu

Najviac aktívnych prípadov ochorenia COVID-19 už nemá hlavné mesto Záhreb, ale dve župy susediace so Srbskom (Vukovar, Osijek).

Z prímorských oblastí od Istrie po Dubrovnik je najviac zasiahnutá Splitsko-dalmatinska župa (114) a Istria (96), nasleduje Zadarská (38).

Dubrovnik a oblasť Neretvy (25), Šibenik (15), Rijeka a okolie (27). Najlepšie čísla má Ličko-Senjska župa (2).

aktualizované 24.7. o 10.00

Aktuálnu situáciu môžete sledovať na stránke koronavirus.hr.

Lokálna korona panika

Chorváti zatiaľ zvažujú sprísnenie na hraniciach, ale týka sa to najmä príchodu vlastných občanov zo Srbska a Bosny i Hercegoviny, odkiaľ môžu byť importované nové prípady.

Kritika sa však znáša do vlastných radov. Ohniskami nákazy sa stali nočné kluby v Záhrebe, rizikový bol Djokovićov Adria Tour v Zadare, kde ochoreli viacerí tenisti a teraz je lokálna korona panika na Jadrane - vďaka dvom veľkým svadbám.

V Splite, kde bolo 150 hostí - pozitívni boli 18 pozvaní a ich kontakty - nakazilo sa od nich ďalších 10 ľudí, ktorí na svadbe neboli.

V Zadare sa vydávala dcéra chorvátskeho generála Mladena Fuzula a prišlo 300 ľudí z celého Chorvátska, ktorí sa po svadbe išli ešte dozabávať do nočných klubov. Pozitívni sú minimálne dvaja ľudia, ktorí majú "svadobnú" anamnézu. 

Nové opatrenia na Jadrane

Po prekonaní "stovkového" rekordu nových nakazených prichádzajú prvé opatrenia.

Od budúceho týždňa budú povinné rúška na tvári v obchodoch, nielen v hromadnej doprave (trajekty napríklad). 

Hostia v hoteloch a penziónoch nebudú musieť nosiť rúška, ale povinné budú pre personál, uviedol podpredseda vlády Božinović.

Ten tvrdí, že Chorvátsko je pre turistov bezpečné a nemajú ani jeden prípad ochorenia turistu, ktorý by sa nakazil v Chorvátsku.

Záujem o dovolenku pri mori stále je, podľa spoločností, ktoré majú na starosti diaľnice, je práve na cestách 70 % minuloročnej premávky. Na diaľniciach čaká na cudzincov informačná kampaň s názvom Cestujte bezpečne a zodpovedne v 8 jazykoch. Slovenčina medzi nimi nie je, ale čeština áno.

Slovinsko sprísnilo a vyškrtlo Chorvátsko

Slovinci nečakali a zareagovali na zhoršenú epidemiologickú situáciu u susedov už minulý týždeň.

Chorvátsko stratilo zelenú, bezpečnú farbu na mape. Namiesto nej má žltú farbu (menej bezpečná krajina). Hrozilo však, že dostane červenú - a tak do Slovinska musel pricestovať chorvátsky premiér a vypočuť si, čo sa od nich v boji s koronavírusom požaduje.

Ako sa to týka Slovákov, ktorí cestujú k moru

Slovensko má zelenú farbu - zatiaľ prejdete slovinské hranice v zásade bez obmedzení.

Pri tranzite cez Slovinsko sa nevyžadujú žiadne potvrdenia, ani test na ochorenie COVID-19 a ak cestujete za dovolenkou do Slovinska zo Slovenska, nemusíte absolvovať ani povinnú karanténu.

Ak však cestujete z Chorvátska, musíte sa stihnúť presunúť domov cez Slovinsko v priebehu 12 hodín. Pobyt v Slovinsku po odchode z Chorvátska si radšej neplánujte - dali by vám absolvovať 14-dňovú karanténu, pokiaľ nespĺňate 1 zo 16 výnimiek.

O novom režime s chorvátskymi susedmi uvažuje aj Maďarsko. A ako sa bude vyvíjať situácia u nás, uvidíme.

Čo sa stane, ak Chorvátsko nebude na zozname zdravotne bezpečných krajín

Ak máte naplánovanú dovolenku v Chorvátsku, preverte si pred odchodom situáciu na stránke Ministerstva zahraničných vecí.

Ak by Chorvátsko počas vašej dovolenky vypadlo zo zoznamu menej rizikových krajín, čaká vás nasledovné:

(1) musíte sa okamžite presunúť do domácej izolácie,

(2) nahlásiť svoj návrat na Slovensko Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva,

(3) nahlásiť sa svojmu lekárovi, ktorý vystaví PN z dôvodu karantény a

(4) najskôr v 5 deň od príchodu absolvovať test na ochorenie COVID-19.

Čo vás čaká v práci po dovolenke v Chorvátsku

Aj v čase, kedy Chorvátsko figuruje na zozname bezpečných krajín, vám zamestnávateľ po dovolenke pri mori môže prikázať napríklad prácu z domu, ale nie je vylúčené, že príde s návrhom, aby ste si čerpali ďalšiu dovolenku.

Prečítajte si viac v článku: Po dovolenke do izolácie, čo vám môže prikázať zamestnávateľ.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised





tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?