Keď je voľnoS Rodinkou do Chorvátska

Chorvátsko a koronavírus, sezóna 2021, podmienky vstupu do krajiny

 Kristína Kováčiková   10.07.2021   0

Koronavírus ako téma dominuje aj v letnej sezóne 2021. Hľadáme aj iné informácie ako o apartmánoch, počasí a najlepších plážach pre rodiny s deťmi.

Okrem obvyklých podmienok vstupu – preukázať sa platným cestovným dokladom alebo občianskym preukazom, riešime aj to, či musíme byť zaočkovaní alebo či na hraniciach predložiť negatívny test, či treba ísť do karantény.

Podmienky vstupu do Chorvátska 2021

Chorvátsko koronavírus
Shutterstock

 

Registrácia do Chorvátska

Ministerstvo zahraničných vecí SR (MZV) odporúča cestujúcim do Chorvátska vyplniť online formulár.

Oplatí sa, ak sa nechcete na hraniciach zdržať. Formulár by vám to mal urýchliť. MZV radí použiť anglickú, nie slovenskú verziu formuláru.

»»»»»» Podmienky vstupu do Chorvátska pre deti nájdete pre lepší prehľad v tomto osobitnom článku: S deťmi do Chorvátska v sezóne 2021.

Podmienky vstupu pre očkovaných od 7. júla 2021

Slovenským občanom, ktorí sú zaočkovaní, sa umožní bezproblémový vstup do HR, ak budú mať platný Digitálny COVID preukaz EÚ.

Bezproblémový znamená, že nemusia ísť po príchode do HR do karantény, ani nemusia predkladať čerstvý negatívny test. 

Čo ak nemáte covid preukaz a ste zatiaľ zaočkovaní len prvou dávkou vakcíny? Potom pre vás platia nasledovné podmienky vstupu podľa očkovacej látky:

  • osoby zaočkované vakcínami Pfizer, Moderna alebo Sputnik/Gam-Covid-Vac (Gamalej), môžu vstúpiť do Chorvátska v období od 22 do 42 dní od prvej dávky.
  • osoby zaočkované vakcínou AstraZeneca, môžu vstúpiť do Chorvátska v období od 22 do 84 dní od prvej dávky.
  • Osoby zaočkované vakcínou Janssen/Johnson&Johnson môžu vstúpiť do Chorvátska 14 dní od podania prvej dávky.

Stačí mi len certifikát s QR kódom?

MZV odporúča držiteľom certifikátov o vakcinácii v SR proti COVID-19 s QR kódom mať pri vstupe do Chorvátska aj lekárske potvrdenie o očkovaní v tlačenej podobe vyhotovené v anglickom alebo chorvátskom jazyku (potvrdené lekárom očkovacieho centra alebo všeobecným lekárom).

Medzinárodný očkovací preukaz (knižka ŠEVT) s očkovacími vakcínami proti COVID-19 nie je uznávaný k bezproblémovému vstupu do Chorvátska.

Koronavírus chorvátsko 2021
Shutterstock

 

Podmienky vstupu pre tých, čo prekonali COVID-19

Osoby, ktoré prekonali COVID-19 za posledných nie viac ako 6 mesiacov/180 dní majú výnimku z povinnosti predkladania negatívneho PCR/RAT testu a karantény pri vstupe do Chorvátska.

Podmienkou je predloženie pozitívneho PCR alebo rýchleho testu na antigén, ktorý potvrdzuje, že držiteľ sa zotavil z COVID-19 za posledných 180 dní a minimálne pred 11 dňami odo dňa príchodu na hraničný priechod.

Z potvrdenia musí byť zrejmé, že prekonanie nastalo minimálne pred 11 dňami od vstupu a maximálne pred 180 dňami (v anglickom alebo chorvátskom jazyku).

Za moment prekonania ochorenia COVID-19 sa rozumie deň nasledujúci po dni ukončenia izolácie. Na stiahnutie:  Vzor potvrdenia o prekonaní COVID-19.

Podmienky vstupu pre neočkovaných od 7. júla 2021

Slováci, ktorí nie sú očkovaní a neprekonali COVID-19 v uplynulom polroku, sa musia preukázať nasledovnými dokumentami: 

Ďalšou možnosťou je PCR testovanie alebo rýchle testovanie antigénu - RAT na SARS-CoV-2 ihneď po príchode do HR, ktoré si musí cestujúci zaplatiť, pričom je povinný byť v samoizolácii do príchodu negatívneho nálezu. 

Ak antigénový test (RAT) nebude mať viditeľného výrobcu a/alebo obchodný názov, nebude test prijatý ako dôveryhodný pre vstup do Chorvátskej republiky.

Všetky vyššie zmienené potvrdenia musia byť v anglickej alebo chorvátskej jazykovej verzii. 

Dovolenka Chorvátsko deti
Najviac rubrika o Chorvátsku s deťmi

 

Kto musí ísť v Chorvátsku do karantény

Cestujúci, ktorý nepredloží negatívny výsledok testu na COVID-19, je povinný nastúpiť na 10-dňovú vlastnú karanténu/samoizoláciu (túto možno prerušiť/ukončiť PCR alebo RAT testovaním v Chorvátsku a zaslaním scanu testu na e-mailovú adresu, ktorú občan obdrží na štátnej hranici pri vstupe do Chorvátska spoločne s letákom ako postupovať pri ukončení samoizolácie).

Počet prípadov koronavírusu v Chorvátsku

Tak ako na Slovensku máme oficiálnu stránku korona.gov.sk, kde si môže každý prečítať aktuálne informácie o ochorení COVID−19 a o protipandemických opatreniach, situáciu v Chorvátsku môžete sledovať na stránke koronavirus.hr.

Aktualizácie za predošlý deň pribúdajú zvyčajne v poobedných hodinách. Nájdete tam mapu Chorvátska a počet aktívnych aj celkových prípadov podľa krajov. Pre zaujímavosť si môžete porovnať aj údaje chorvátskych susedov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako zistím, že mi odtiekla plodová voda?
28.07.2021   4
Ako vyzerá plodová voda? Ako zistím, že odtiekla, či praskla? Akú farbu má plodová voda? Môže odtiecť plodová voda, aj keď nemám kontrakcie? Kedy ísť do pôrodnice?
Ockovia s foťákmi pri pôrodoch: drsní estéti
27.07.2021   0
Narodenie bábätka: momenty, ktoré sa v živote neopakujú, sú tu len teraz, v tejto chvíli a už sa nikdy nevrátia. Buď ich zachytíš, alebo premrháš.
Strava v tehotenstve: Silná päťka pre tehotnú ženu
26.07.2021   0
Strava v tehotenstve by mala byť nastavená tak, aby budúcej mamičke pomohla zvládnuť náročné obdobie. Ktoré živiny majú nenahraditeľnú úlohu?
babetko
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
Novorodenecká žltačka. Ako dojčiť spavé dieťa?
28.07.2021   0
Dieťa sa nenarodí „žlté“, žltačka sa vyvíja, vrcholí na 3 – 4 deň života a potom začína klesať. Novorodenecká žltačka komplikuje dojčenie.
Rastové ukazovatele novorodencov
27.07.2021   0
Prehľadná rastová tabuľka, aký veľký, aký ťažký, koľko má priberať priemerný novorodenec. Sú to len čísla. Vaše dieťatko je jedinečné napriek tomu, alebo možno práve tým, že nie je priemerné:)
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?