Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

ZOO nie je cirkus. Aké chyby robíme pri zvieratách?

 Alexandra Húsková   29.07.2016   0

Jednou z obľúbených aktivít počas leta je aj návšteva zoologických záhrad. Na Slovensku ich máme štyri, ktoré celoročne navštívia tisíce ľudí. Ako sa však v ZOO správať, čo sa smie a čo nie?

Foto: Ingimage.com

 

Rodiny do ZOO chodia na návštevu párkrát do roka, zvieratá však ľudí vidia každý deň. Mnohí majú predstavu, že zvieratá budú ich deti „animovať“, podobne ako v cirkuse. Veď zaplatili predsa vysoké vstupné....

Častokrát však zvieratá spia, prinajlepšom sa len pomaly presunú z miesta na miesto. Čo takto pobúchať im na sklo, či hodiť kamienok - aby sa zvieratá prebrali a niečo ukázali?

Aj zvieratá majú právo na oddych

„Už malým deťom je potrebné vysvetľovať, že sa k živým tvorom treba správať pekne a s rešpektom a aj keď zvieratá v ZOO plnia i vzdelávaciu funkciu, stále sú to živé tvory,“ hovorí Katarína Moravcová zo ZOO Bratislava.

Aj zvieratá totiž majú právo na svoj vlastný biorytmus a teda keď sa im chce spať, oddýchnuť si v tieni alebo sa hrať, robia to čo sa im práve zachce - návštevník by to mal rešpektovať.

Pri dodržaní pravidiel bude zachované nielen pohodlie zvierat, ale aj návštevníci si prehliadku užijú a možno uvidia niečo, čo by v prípade, keď budú zvieratá stresovať, nezažili.

Foto: Ingimage.com

 

Zodpovední a tí druhí

„Máme dve skupiny rodičov,“ hovorí Simona Kubičková zo ZOO Bojnice. „Prví rodičia sú zodpovední, väčšinou si zvieratá spolu s deťmi pozerajú, vysvetľujú im o aké zviera ide, prípadne si pozrú menovku a prečítajú si zaujímavosti. Vedú deti k tomu, aby sa správali pri zvieratkách slušne, nekričali, nebúchali na sklá zvieratám a nekŕmili ich,“ približuje správanie rodín.

Druhá skupina rodičov svoje deti, ktoré zvieratá vyrušujú, nenapomína a nechajú deti napríklad búchať na sklo zvieratám.

„Niekedy dokonca sami vedú deti k tomu, aby porušili pravidlá – hlavne zákaz kŕmenia, ktorý platí v celej zoo. Nestalo sa raz, kedy rodičia trhali trávu (čím ničili zeleň) a dávali ju deťom, aby nakŕmili zvieratá. Horšie bolo, keď deťom dali napríklad slané tyčinky, či čipsy, ako potravu pre zvieratá,“ hovorí Simona Kubičková.

Foto: Ingimage.com

Nakŕmené a mŕtve

„Nesprávnou potravou môžu ľudia zvieratám ublížiť a žiaľ, už sa nám stalo, že v minulosti nám uhynulo zviera potom, ako ho návštevníci nakŕmili,“ upozorňuje. 

V bratislavskej ZOO majú tiež smutnú skúsenosť s nedisciplinovanými návštevníkmi.

Asi najtragickejší koniec malo nevhodné kŕmenie lemurov kata, ktoré malo za následok úhyn matky i mláďaťa. Prečítajte si viac: uhynutie lemurov kata.

Osobitnými prípadmi sú aj školské výlety, kedy dajú pedagógovia deťom v ZOO rozchod a tie potom behajú po areáli a skúšajú zvieratá kŕmiť, či dokonca chytať. 

Veď iba trošku trávičky, alebo prštekov...

„Mali sme aj prípady, kedy rodičia dovolia deťom prekonať zábranu a ísť blízko ku zvieratám. Rodičia si neuvedomujú, že každé zviera si môže svoje teritórium (v prípade zoo je to výbeh či voliéra) chrániť a môže návštevníkom (aj keď nechtiac) ublížiť. Stalo sa nám, že deťom dovolili strkať prsty k nosáľom červeným, ktoré ich pohrýzli (ide o americké šelmy). Rovnaký prípad sa stal aj pri papagájoch,“ opisuje skúsenosti s nedisciplinovanými rodičmi Simona Kubičková.

Na kontakt detí so zvieratami majú zoologické záhrady špeciálne vymedzené časti. V ZOO Bojnice je to Detská časť, kde si môžu deti pohladkať zvieratá, ktoré sú na to zvyknuté. 

"Kŕmenie zvierat u nás ponúkame v rámci rozšíreného vstupu, kedy si návštevník môže ísť nakŕmiť a pohladkať naše dve slonice - Maju a Gulu," približuje Simona Kubičková zo ZOO Bojnice.

 

Zoologické záhrady ponúkajú aj komentované kŕmenia a prehliadky.

„Eliminovať nechcené kŕmenie zvierat sa snažíme ponukou komentovaného kŕmenia, kedy návštevníci kŕmia zvieratá nami pripravenou potravou, podľa konkrétnych kŕmnych dávok daného druhu a zároveň sa od lektorky popri tom dozvedia zaujímavosti o našich zvieratách,“ uviedla Katarína Moravcová.

Foto: Ingimage.com

 

Čo všetko urobíme pre dobrý záber?

Niekedy sa stane, že ľudia fotografujú zvieratá s bleskom, čo nie je veľmi dobré pre ich oči a celkovo pohodu. „Návštevník si pomyslí, veď to len ja, pre dobrý záber - ak to však spraví len 10% ľudí denne (čo je pri priemernej návštevnosti cca 150 ľudí), zviera to pochopiteľne rozrušuje a neprispieva to k jeho pohode,“ varuje Katarína Moravcová.

Občas sa stane, že do výbehu spadne návštevníkom fotoaparát, telefón, čiapočka či hračka - vtedy však musí situáciu vyriešiť zamestnanec ZOO – upozorňujú pracovníčky. Určite nie je vhodné, aby do výbehu skákali návštevníci. Neuvedomujú si, čo im zviera môže spraviť a nikdy sa neoplatí riskovať život pre mobil či čiapku.

Pri návšteve zoologickej záhrady teda nezabúdajme dodržiavať pravidlá, nielen z dôvodu našej bezpečnosti, ale aj v rámci výchovy našich detí k rešpektovaniu zvierat.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?