Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Slováci pri vode? Na deti dávame pozor, so životom hazardujú najmä starší

 Marcela Beňová   12.07.2019   0

Slovenskí rodičia sú pri vode opatrní. Svedčí o tom aj fakt, že počet utopení medzi deťmi a dospievajúcimi u nás nepresiahne ročne jednociferné číslo.

Napríklad v roku 2016 bolo u nás podľa Štatistického úradu len jedno utopenie dieťaťa pod desať rokov. 

shutterstock

 

Napriek tomu, že číslo je naozaj nízke, rizikovým faktorom zostávajú najmä úrazy, ktoré tvoria asi 8% všetkých úmrtí detí a mladistvých.

Pri vode dávame pozor

Slovenské rodiny vyhľadávajú na kúpanie predovšetkým overené a bezpečné miesta ako kúpaliská či aquaparky, oveľa menej navštevujú jazerá a vodné plochy v prírode.

Aj väčšina malých plavcov dá dnes prednosť kúpaniu v čistej, primerane zohriatej vode a kúpaliskovým atrakciám ako šmýkačky a tobogány. Máloktoré rodiny zanedbávajú aj bezpečnostné vybavenie pri kúpaní.

Deťom nechýbajú rukávniky, kolesá do vody, špeciálne plavky a samozrejmosťou je prítomnosť rodiča. Väčšina detí do desať rokov ovláda aspoň základy plávania zo školy.

 

Podľa štatistík si oveľa väčší pozor musia dávať dospelí. Najväšší počet utopení sa týka plavcov medzi 40. a 60. rokom, najčastejšou príčinou je plávanie v tečúcej vode. Častú úlohu zohráva aj alkohol a precenenie vlastných síl.

Od jazera za dedinou do aquaparkov

Kým leto dnešných mamičiek sa odohrávalo predovšetkým na mestskom kúpalisku či jazere za dedinou, kam sme chodili s osuškou a fľašou vody, dnešné deti poznajú vyšší štandard a kúpu sa pod rodičovským dozorom.

„Ako malých nás rodičia vo vode nechali blbnúť, koľko sme chceli. Bez rukávnikov či kolesa, väčšinou sedeli na deke schovaní za knihou.

 Prečítajte si aj: Letné zážitky v Bešeňovej

 

Fungoval princíp, že straší dal pozor na mladšieho. Ak sa náhodou sestra zatúlala, problém som mala ja.  Žiadne krémy na opaľovanie, spáleniny sa liečili doma tvarohom.

Od dvanástich som bola samostatná jednotka. Chodili sme na jazero s kamoškami a rodičia sa na mňa spoľahli. Viete si to dnes predstaviť?“ spomína na detstvo mamička Elena.

Najčastejšie riešime úrazy

Brigádnička Vladka, ktorá má na starosti dozor pri detských bazénoch v aquaparku, má len minimum zlých skúseností.

„Myslím, že dnešní rodičia sú pomerne zodpovední. Raz sa mi stalo, že rodičia vyslovene odišli od bazéna s deťmi a keď sa vrátili, deti boli preč.

Vtedy sme vyhlásili pohotovosť a hľadali sme ich po celom areáli. Vyľakali sme sa všetci, ale našťastie sa našli.“

 

S týmto názorom súhlasí aj študentka Lucia, ktorá sa už niekoľko stará o prvú pomoc na kúpalisku.

„Takmer výlučne na kúpaliská chodia rodiny s deťmi. Ak dospievajúci prídu sami, tak od 16 rokov, mladší nie. Utopenie sme doteraz neriešili, čo som rada.

Rodičia deti vybavujú aj do najmenšej vody rukávnikmi a zmenili sa tu pravidlá. Kedysi museli len stáť pri deťom na kraji bazéna, dnes sa viac – menej kúpu s nimi. Pokladám to za veľké plus.

Ako prvú pomoc riešime najmä úrazy, občas porezanie či úpal. Rodičom detí odporúčam vo vonkajších bazénoch topánočky, aké sa používajú pri mori.

 Prečítajte si aj: Kúpaliská na Slovensku. Kde sa okúpať v letnej sezóne 2019?

 

Stane sa, že sa deti porežú o kúsok skla či porania na kamienku v tráve. Niekedy treba dávať viac pozor na dospelých než deti.“

Pozor na vekové ohraničenie

Podľa záchranárky Lucie je častým zdrojom úrazov aj podcenenie predpisov na kúpaliskách.
„Čo riešime často, sú vyvrtnuté členky, narazené kolená a ruky, žiaľ, vyskytol sa aj otras mozgu.

Hlavný dôvod je, že rodičia a deti neberú vážne predpisy, vekové ohraničenie a niektorí ockovia chcú deťom „dopriať“ atrakciu, na ktorú ešte nemajú výšku či schopnosti.

shutterstock

 

Pokiaľ dieťa chce ísť silou – mocou na tobogán, no samo sa bojí, či je príliš malé, odolajte. Cestou dole sa vám môže vzpriečiť a zbytočné nepríjemnosti nestoja za to.“

Pitný režim a opaľovací krém sú základ

Slovenskí rodičia majú teda bezpečnosť detí v bazéne zvládnutú. Viac treba dávať pozor na základné opatrenia – dodržiavať pitný režim a chrániť sa pred slnkom. Úpal a spáleniny sú najčastejšie suveníry, s ktorými prichádzame z dovolenky.

Na potrebu chrániť deti pred slnkom upozorňuje aj doktorka Lipnerová, ktorá odporúča mať poruke prípravky s aloe vera a na bolestivé miesta použiť studené obklady, ktoré budete meniť každých 15 minút.

Ideálna na zábal je osvedčená klasika - prírodná tkanina či mäkký uterák a kocky ľadu. Úplne nevhodné sú naopak parfumované krémy a telové mlieka.

 Prečítajte si aj: Kam na výlet? Tipy pre celé Slovensko

 

Niekoľko ďalších dní treba deti chrániť pred slnkom a chlórovanou vodou, ktorá pokožku rovnako ako slnko dehydruje.

Na záver pitný režim – rodičia musia pamätať na to, že deti pri naháňačke v bazéne smäd necítia.

Preto im v pravidelných intervaloch podávajte fľašu s čistou neochutenou vodou, a nezabúdajte ani na seba. Pitný režim zostáva v lete základ.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.