Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Slováci pri vode? Na deti dávame pozor, so životom hazardujú najmä starší

 Marcela Beňová   12.07.2019   0

Slovenskí rodičia sú pri vode opatrní. Svedčí o tom aj fakt, že počet utopení medzi deťmi a dospievajúcimi u nás nepresiahne ročne jednociferné číslo.

Napríklad v roku 2016 bolo u nás podľa Štatistického úradu len jedno utopenie dieťaťa pod desať rokov. 

shutterstock

 

Napriek tomu, že číslo je naozaj nízke, rizikovým faktorom zostávajú najmä úrazy, ktoré tvoria asi 8% všetkých úmrtí detí a mladistvých.

Pri vode dávame pozor

Slovenské rodiny vyhľadávajú na kúpanie predovšetkým overené a bezpečné miesta ako kúpaliská či aquaparky, oveľa menej navštevujú jazerá a vodné plochy v prírode.

Aj väčšina malých plavcov dá dnes prednosť kúpaniu v čistej, primerane zohriatej vode a kúpaliskovým atrakciám ako šmýkačky a tobogány. Máloktoré rodiny zanedbávajú aj bezpečnostné vybavenie pri kúpaní.

Deťom nechýbajú rukávniky, kolesá do vody, špeciálne plavky a samozrejmosťou je prítomnosť rodiča. Väčšina detí do desať rokov ovláda aspoň základy plávania zo školy.

 

Podľa štatistík si oveľa väčší pozor musia dávať dospelí. Najväšší počet utopení sa týka plavcov medzi 40. a 60. rokom, najčastejšou príčinou je plávanie v tečúcej vode. Častú úlohu zohráva aj alkohol a precenenie vlastných síl.

Od jazera za dedinou do aquaparkov

Kým leto dnešných mamičiek sa odohrávalo predovšetkým na mestskom kúpalisku či jazere za dedinou, kam sme chodili s osuškou a fľašou vody, dnešné deti poznajú vyšší štandard a kúpu sa pod rodičovským dozorom.

„Ako malých nás rodičia vo vode nechali blbnúť, koľko sme chceli. Bez rukávnikov či kolesa, väčšinou sedeli na deke schovaní za knihou.

 Prečítajte si aj: Letné zážitky v Bešeňovej

 

Fungoval princíp, že straší dal pozor na mladšieho. Ak sa náhodou sestra zatúlala, problém som mala ja.  Žiadne krémy na opaľovanie, spáleniny sa liečili doma tvarohom.

Od dvanástich som bola samostatná jednotka. Chodili sme na jazero s kamoškami a rodičia sa na mňa spoľahli. Viete si to dnes predstaviť?“ spomína na detstvo mamička Elena.

Najčastejšie riešime úrazy

Brigádnička Vladka, ktorá má na starosti dozor pri detských bazénoch v aquaparku, má len minimum zlých skúseností.

„Myslím, že dnešní rodičia sú pomerne zodpovední. Raz sa mi stalo, že rodičia vyslovene odišli od bazéna s deťmi a keď sa vrátili, deti boli preč.

Vtedy sme vyhlásili pohotovosť a hľadali sme ich po celom areáli. Vyľakali sme sa všetci, ale našťastie sa našli.“

 

S týmto názorom súhlasí aj študentka Lucia, ktorá sa už niekoľko stará o prvú pomoc na kúpalisku.

„Takmer výlučne na kúpaliská chodia rodiny s deťmi. Ak dospievajúci prídu sami, tak od 16 rokov, mladší nie. Utopenie sme doteraz neriešili, čo som rada.

Rodičia deti vybavujú aj do najmenšej vody rukávnikmi a zmenili sa tu pravidlá. Kedysi museli len stáť pri deťom na kraji bazéna, dnes sa viac – menej kúpu s nimi. Pokladám to za veľké plus.

Ako prvú pomoc riešime najmä úrazy, občas porezanie či úpal. Rodičom detí odporúčam vo vonkajších bazénoch topánočky, aké sa používajú pri mori.

 Prečítajte si aj: Kúpaliská na Slovensku. Kde sa okúpať v letnej sezóne 2019?

 

Stane sa, že sa deti porežú o kúsok skla či porania na kamienku v tráve. Niekedy treba dávať viac pozor na dospelých než deti.“

Pozor na vekové ohraničenie

Podľa záchranárky Lucie je častým zdrojom úrazov aj podcenenie predpisov na kúpaliskách.
„Čo riešime často, sú vyvrtnuté členky, narazené kolená a ruky, žiaľ, vyskytol sa aj otras mozgu.

Hlavný dôvod je, že rodičia a deti neberú vážne predpisy, vekové ohraničenie a niektorí ockovia chcú deťom „dopriať“ atrakciu, na ktorú ešte nemajú výšku či schopnosti.

shutterstock

 

Pokiaľ dieťa chce ísť silou – mocou na tobogán, no samo sa bojí, či je príliš malé, odolajte. Cestou dole sa vám môže vzpriečiť a zbytočné nepríjemnosti nestoja za to.“

Pitný režim a opaľovací krém sú základ

Slovenskí rodičia majú teda bezpečnosť detí v bazéne zvládnutú. Viac treba dávať pozor na základné opatrenia – dodržiavať pitný režim a chrániť sa pred slnkom. Úpal a spáleniny sú najčastejšie suveníry, s ktorými prichádzame z dovolenky.

Na potrebu chrániť deti pred slnkom upozorňuje aj doktorka Lipnerová, ktorá odporúča mať poruke prípravky s aloe vera a na bolestivé miesta použiť studené obklady, ktoré budete meniť každých 15 minút.

Ideálna na zábal je osvedčená klasika - prírodná tkanina či mäkký uterák a kocky ľadu. Úplne nevhodné sú naopak parfumované krémy a telové mlieka.

 Prečítajte si aj: Kam na výlet? Tipy pre celé Slovensko

 

Niekoľko ďalších dní treba deti chrániť pred slnkom a chlórovanou vodou, ktorá pokožku rovnako ako slnko dehydruje.

Na záver pitný režim – rodičia musia pamätať na to, že deti pri naháňačke v bazéne smäd necítia.

Preto im v pravidelných intervaloch podávajte fľašu s čistou neochutenou vodou, a nezabúdajte ani na seba. Pitný režim zostáva v lete základ.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.