Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Pred cestou na dovolenku

 MikSa   13.07.2009   1

Chystáte sa na dovolenku? Že niekedy o 2 mesiace? A že času dosť?

Nuž, niekedy sa oplatí dostatočne vopred sa zamyslieť nad tým, čo všetko treba zabezpečiť, pripraviť, vybaviť, dohovoriť, na čo myslieť a na čo nezabudnúť. Jasné, ostrieľaní dovolenkári to majú zmáknuté a prípravy na odchod z domova ich nijak nevyvedú z miery. No pre dovolenkárov začiatočníkov tu máme zoznam toho, čo nám príde dôležité.

Na ktoré aktivity pred odchodom z domu/bytu nezabudnúť?

 • vyniesť smeti (príp. pripraviť smeti na odvoz, ak bývate v rodinnom dome),
 • poliať kvety, záhradu, ak treba dohodnúť polievanie s inými členmi rodiny a dať im náhradný kľúč od bytu/domu (príp. aj vlastný kód na alarm, ak máte), kľúč ale nedávajte cudzím ľuďom,
 • vyberanie poštovej schránky, najlepšie, ak dáte kľúč od schránky niekomu z rodiny, resp. susedovi, s ktorým sa už sto rokov kamarátite a je spoľahlivý
 • dobre zavrieť okná, príp. stiahnuť žalúzie do polovice (vraj úplne zatemnené okná lákajú zlodejov, teda je to signál, že nie ste doma...), vypnúť vodu, svetlo, elektrické spotrebiče, aj zo zásuvky, príp. plyn a pod.
 • vybrať veci z umývačky riadu, lebo po týždni tam budú smrdieť, resp. nenechať neumytý riad.

Príprava „tátoša“

 • vykonať domácu údržbu auta: či sú všetky kvapaliny OK, natankovať, nech sa hneď na ceste nezdržiavate, zistiť či svietia všetky svetlá, či fungujú stierače,
 • na benzínpumpe - či netreba kúpiť diaľničnú nálepku, či netreba kúpiť vodu do ostrekovača, zvážiť, kde po ceste je najlacnejší benzín, nafta (či sa Vám neoplatí  natankovať až za hranicami napr. v Rakúsku), ak je auto veľmi špinavé, tak umyť, aspoň „eŠPéZetku“ musí byť dobre vidieť,
 • zobrať si CDčká do auta na počúvanie alebo pozeranie-rôzne žánre, pre deti detské piesne a rozprávky,
 • zobrať si navigáciu aj s nabíjačkou, ak treba, ak nie, tak mapu, pozrieť si trasu predtým, užitočný link www.viamichelin.com.
 • skontrolovať lekárničku,
 • autosedačky pre deti sú vo väčšine štátov povinné (deťom vezmite aj malé vankúšiky resp. podhlavníky a niečo, čím ich môžete v prípade chladu prikryť),
 • platné doklady od auta – technický, vodičský, poistenie auta a pod.
 • vytvoriť v aute priestor na batožinu, kočík, kufre, prípadne tašky s jedlom, ak nemáte penziu....zvážiť či si nedáte na auto strešný nosič - box,
 • ak máte kam, berte aj bicykle alebo iné „detské dopravné prostriedky“.

Dovolenková administratíva

 • pripraviť (vytlačiť) si voucher na pobyt, doklad o zaplatení, pripraviť si doplatok, zistiť si od ktorej do ktorej hodiny sa môžete ubytovať, (zväčša sa ubytováva po druhej poobede a odubytováva do 10 doobeda), pozrieť si presnú adresu, kontakt,
 • pripraviť si platobné karty (pozrite ich platnosť), nejakú drobnejšiu hotovosť na WC a kávu po ceste, peniaze na kauciu, zdravotné poistenie, zistiť platnosť pasov, samostatný pas pre dieťa každé dieťa! Zistiť, čím je vhodné platiť, aká je mena, či netreba do krajiny víza, nezabudnúť na doklady ako občiansky, vodičský.  Kvôli „nečakanej“ strate pasu je dobré, ak si z neho spravíte fotokópie a dáte si ich na iné miesto ako pasy- nejaká dokladová taštička, obal sa k tomu zíde,
 • Skrátka pripraviť si všetky dovolenkové papiere, pero a papier si nechajte  po ruke.

„Locus dovolenkus“ alebo poznaj miesto kam ideš

 • je hotel, chata, penzión „baby friendly“? Majú detské stoličky a postieľky, prípadne rýchlovarnú kanvicu a mikrovlnku k dispozícii?
 • kde sa tam dá parkovať? Je parkovisko strážené? Dajú sa tam priviesť aj zvieratá? Fajčiarske, nefajčiarske prostredie? Slnečníky v cene?
 • vybavenie kuchynky (ak nemáte objednanú stravu) ako ľadnička, mikrovlnka, sporák, riad, rýchlovarná kanvica.
 • aká je v okolí reštaurácia, obchod, atrakcie a pod. Kam môžte ísť? Mapka oblasti. Super, ak je tam nejaká informačná kancelária.

Jedenie v aute

 • niektorí ockovia šoféri to zakázali, inde sa to toleruje, alebo je to súčasť presunu v aute z miesta A do bodu B.
 • stravu si pripravte podľa dĺžky cesty, odporúčame: ľahšiu stravu, pitie, ovocie, ovocné pyré, ktoré sa ľahko konzumuje (jablká, marhule, banán a pod...), pitný režim, ak budete cestovať v noci, tak Vám padne vhod niečo teplé ako čaj alebo káva, dojčatám mliečko od maminy, ak nekojíte, berte si umelé mliečko v dávkovači na cestu a do termosky prevarenú teplú vodu, s ktorou umelé mlieko hravo zarobíte na kapote auta.
 • na udržanie pozornosti pre vodiča a detí malé cukríčky ako napr. „besipky, lipo“, hroznový cukor, žuvačka pre šoféra, pitný režim pre šoféra, môžu byť aj keksíky, ak nie sú obliate čokoládou alebo niečím, čo sa v teple auta fajn rozpustí.
 • pripravte si sáčok, mikroténové vrecko alebo tašku na nedojedky a smeti ako banánové šupky a obaly. Zídu sa aj servítky, resp, papierové vreckovky na utretie, prípadne na WC po ceste,  ja bežne chodievam s kúskom „toaleťáka“.
 • vlhé utierky sa tiež zídu alebo si do pollitrovky zabaľte čistú vodu na umytie rúk alebo pre prípad, že niekomu príde zle....
 • náhradné plienky na cestu!!!, aj látková plienka nájde všestranné použitie ako tienidlo na okno, podbradník či prikrývka.
 • povzbudzujúce nápoje pre šoférov vraj nie sú práve najvhodnejšie, zo zdravotného hľadiska sa neodporúča vypiť viac ako jeden energetický nápoj, radšej si urobte prestávku a vodič nech si pospí. 
 • cestujete s malými deťmi? Do príručnej tašky si zbaľte okrem stravy a pitia aj náhradné oblečenie, hlavne ak sa dieťatko niečím obleje, resp. ak sa v aute veľmi spotí. Ak idete na noc nechajte deti cestovať v pohodlnom oblečení, napr. tepláky, na ktoré v noci natiahnete ešte šušťáky a svetrík alebo vetrovku, aby dieťatku pri nočnom cestovaní nebola zima. Ak „klímujete“, tak aj ľahkú čiapočku na hlavu.
 • menšie cestovné hračky, ktoré nebudú stále padať na zem...fajn je taký plášť - zástera s vreckami, ktoré sa môžu navliecť na sedadlo, pred dieťatkom a kam si dieťa môže vkladať svoje drobné hračky a zábavky počas cestovania.

Technika

 • pripraviť a nabiť si dopredu foťák (nezabudnúť pamäťovú kartu a baterku), mobily, kamery (aj s náhradnými páskami, ak treba), brať nabíjačky a iné vhodné káble - však manžel už vie....ak nutne treba, tak aj notebook, ale zvážte, či si nechcete od tejto závislosti trošku oddýchnuť;
 • navigačný systém
 • ak cestujete niekam do cudziny, kde sú iné „zásuvky“ a iné napätie prúdu v zásuvke ako u nás, vezmite si adaptér, „takú univerzálnu zástrčku“ s rôznymi kolíkami, proste ja to volám laicky „multišteker“.

Ako vždy, aj teraz mám pocit, že som na niečo v tej príprave balenia zabudla...ale na čo?

A máš plavky?

Tie si berte vždy, za každého počasia, lebo ak Vám bude na dovolenke stále pršať, využite Vaše možnosti okúpať sa aspoň v aquaparku alebo v plavárni.

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
todorr napísané 04.07.2011 14:26

poznam lepšiu mapu:viamichelin.com

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.