Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Pre vodičov a vodičky

 MikSa   08.08.2009   0

foto: www.sxc.hu

Za volant nepatria alkohol, drogy, ani energetické nápoje

Psychoaktívne látky, teda alkohol a drogy, nepatria nikdy za volant. Počet vinníkov dopravných nehôd, u ktorých bol zistený alkohol, však rastie. V roku 2008 stúpol ich počet oproti roku 2005 o 19 percent a dosiahol desaťročné maximum. Najviac dopravných nehôd spôsobia mladí ľudia, najmä muži do 25 rokov.

Nebezpečenstvo za volantom pritom nepredstavuje len požitie alkoholických nápojov, ale aj drog. V prípade drog sa však ťažko zisťuje ich prítomnosť a hladina látky v krvi, uviedol na štvrtkovej tlačovej konferencii riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Milan Anjel.

Podľa medzinárodného výskumu sa u vodičov a vodičiek z drog objavujú sedatíva, marihuana a stimulanciá, napríklad kokaín, LSD či extáza. Sedatíva na Slovensku užívajú najmä ženy. Rodové rozdiely sa v tomto smere zmenšujú a v súčasnosti aj muži, napríklad manažéri, užívajú sedatíva v kombinácii s antidepresívami či rôzne lieky na spanie. Marihuana za volantom je častejšia u mladých mužov.

Za volant nepatria podľa odborníkov a odborníčok ani energetické nápoje. Najmä nie vtedy, keď tak šoféri a šoférky nahrádzajú kvalitný spánok pred cestou. Ako tvrdí Bukovský, energetický nápoj alebo káva môže pomôcť vtedy, keď sa cesta neplánovane predĺži o niekoľko hodín.

Varoval však pred kumulovaním účinku viacerých energetických nápojov najmä počas dlhých ciest, v letnom období napríklad na dovolenku. Rovnaký názor na to má aj Milan Anjel. Takéto nápoje vodičov a vodičky najprv nabijú energiou, respektíve podľa Bukovského len tlmia varovné signály tela o únave. Ich účinok trvá obyčajne tri až päť hodín, a potom nastane silný útlm, ktorý môže viesť k mikrospánku a následnej nehode.

Ako dodal, napríklad 13-hodinové šoférovanie s podporou energetických nápojov môže byť veľmi nebezpečné. Prepad pozornosti a nárast únavy môže byť taký rýchly a výrazný, že si ho človek neuvedomí včas. Zdravších alternatív ako popíjanie energetických nápojov počas šoférovania je podľa Bukovského niekoľko:

- V prvom rade je dobré pred cestou sa vyspať.

- Odborník na výživu odporučil nezaťažiť telo ťažkými jedlami a robiť si počas dlhšej cesty pravidelné prestávky.

- Namiesto stimulujúcich nápojov je možné dopriať si zelený čaj, ale treba uprednostniť teplý nápoj pred sladenými ľadovými čajmi.

- Na pozornosť má pozitívny vplyv aj žutie žuvačiek, čo vplýva na centrálnu nervovú sústavu,

- aj príjemná spoločnosť a vôňa - ťažké kvetinové je však lepšie nahradiť sviežimi, napríklad citrusovými.

Určité riziko za volantom znamenajú aj cigarety. Samotný nikotín síce v tomto smere škodlivý nie je, problém predstavujú abstinenčné príznaky, keď stúpa napríklad nervozita. Abstinenčný syndróm vo všeobecnosti, a najmä u ľudí závislých od drog, je podľa Anjela najhoršia situácia v doprave.

Dopravné obmedzenia v lete v Bratislave

Križovatka Záhradnícka-Miletičova v Bratislave bude v lete úplne uzatvorená. S dopravnými obmedzeniami by v tomto úseku mali vodiči počítať od polovice júla do konca augusta. "Dôvodom je prekládka vodovodného potrubia. Po dokončení prác bude všetko v poriadku a k dispozícii bude nová štvorprúdová Záhradnícka ulica," povedala pre agentúru SITA riaditeľka Generálneho investora Bratislavy (GIB) Jarmila Tvrdá. Plánované práce na prekládke potrubia sa nedotknú len električkovej dopravy. Električky tak budú medzi Ružinovom a Trnavským mýtom premávať bez akýchkoľvek obmedzení a výluk.

V súvislosti s plánovanými prácami na prekládke potrubia sa však opatrenia nevyhnú trolejbusovej a autobusovej doprave. Bližšie informácie by mali byť k dispozícii aj na internetovej stránke mesta www.bratislava.sk.

Spracované podľa: www.webnoviny.sk

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.