Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Nepredajme nevestu! alebo priblížme deťom svet opery

 Michaela Vargová   15.09.2016   0

V sobotu 10. septembra 2016 otvorilo Slovenské národné divadlo svoje dvere dokorán všetkým, čo chceli nazrieť aj za oponu. Mysleli pri tom aj na deti.

V premiére hry Nepredajme nevestu! sa umelci rozhodli priblížiť detským očiam, ušiam aj dušiam čaro divadla a tento krát stavili na Smetanovu Predanú nevestu. A aj tento raz voviedol detských divákov do sveta opery známy slovenský herec Martin Vanek.

 

V uplynulých sezónach mali veľký úspech jeho detské verzie opier takých maestrov ako Mozart, Donizetti, či Rossini. Teraz sa nemusíme zberať ďaleko. Stačí sa túlať českým vidiekom a sledovať príbeh zakázanej lásky Jeníka a Mařenky, byť svedkom komických situácií aj (ne)čakaného rozuzlenia. To všetko so skutočným orchestrom a opernými spevákmi, no predsa hravo a nenútene.

Nevestu nepredajú!

Za tónov predohry vstupuje Vanek na javisko ako hasič. Hasiči sa vraj v divadle vyznajú, keďže sú v pohotovosti na každom jej predstavení. Aj tento má k opere čo povedať, no...  zrazu sa na plátne za ním objaví sám veľký Bedřich Smetana.

On by vraj k téme tiež čosi rád. Aj sa predstaví, aj čo-to o sebe prezradí, aj sa prizná, že žiakom bol on zlým (hneď je deťom sympatickejší), ale hudbu mal vždy rád, venoval sa jej už odmalička, stal sa z neho skladateľ a Predaná nevesta je jeho dielom. Lenže to sa nepáči hasičovi. Prečo by sa nejaká nevesta mala predávať? Túto veru nepredajú! 

 

Kde ju však hľadať?

Na dedinskej púti. Tam sa všetci radujú, veselia, len naša Mařenka je akási zamyslená. Sníva o neznámom cudzincovi Jeníkovi, s ktorým sa len nedávno stretla a sľúbili si vernosť. Lenže rodičia Krušinovci jej už ženícha našli. Dohodil im ho Kecal, ktorý za to dostal náležitú odmenu. Pre Mařenku vybral syna bohatého Míchu, koktavého Vaška. Zamotá sa to, zamotá, no aj odmotá.

Tajná láska a ukuté pikle sa zrazu stanú vecou verejnou. Do obce zavítajú komedianti a opäť sa zbehne celá dedina.  Všetci sú svedkom toho, ako sa Jeník prizná, že on je Míchovým starším synom, už roky sa túla svetom a teraz sa vrátil domov a žiada Mařenku o ruku. Dobrá vec sa podarila! Nevestu nepredali a ona sa môže vydať za toho, koho má rada!

1 hodina 10 minút

Je jasné, že predstavenie pre deti nemôže byť dlhé. Je jasné, že na ňom nemožno odohrať celú partitúru. No aj v tomto „detskom vydaní“ opery počuť všetko, čo k Predanej neveste patrí. Zaznie úvodný zbor Proč bychom se netešili, zaľúbený duet Věrné milování, Kecalova dohadzovačka Znám jednu dívku, ta má dukáty, v áriách zaspievané ľúbostné vyznanie Jeníka aj Mařenkin veľký žiaľ, tiež rodičovské rady Rozmysli se, Mařenko, rozmysli, a napokon záverečné Dobrá věc se podařila, věrná láska zvítězila!

Zdroj: operaslovakia.sk

 

Detská Predaná nevesta má však naopak oproti originálu ešte čosi naviac. Zahrajú si v nej totiž aj tí, čo sedia v hľadisku – teda deti. Vanek si ich pozve na pódium vtedy, keď treba javisko roztancovať veselou českou polkou, keď treba podpísať zmluvu o „predávaní nevesty“, keď treba predviesť akrobatické kúsky namiesto estrádnych komediantov a na záver, keď treba krikom varovať pred odtrhnutým (či roztrhnutým) medveďom. A deti toto pozvanie rady prijali,  zakaždým sa ich na javisko hrnul celý húf.

Na motorke pod šiatrom

Ak by ste od Predanej nevesty čakali ľudovú rozprávku, náves lemovanú kulisami chalúp a našuchorené kroje, nedočkáte sa. Tento populárny kúsok českej klasiky sa tentoraz ukázal v úplne inom šate. Dedinská veselica aj všetky pletky sa odohrávajú pod velikánskym šiatrom, ktorý je vyzdobený girlandou s farebnými žiarovkami. Frajer Jeník sa vozí na motorke v koženkovej bunde a temperamentná Mařenka je oblečená do károvaných šatočiek.

Toto moderné a vtipné prevedenie nepatrí len detskej opere. Scéna, kostýmy aj charakter postáv sú také, ako sa dali vidieť v najnovšom naštudovaní Predanej nevesty, ktoré SND uviedlo v roku 2009. Detskú operu si však môže pozrieť celá rodina. A preto, ak sa chcete spolu rozveseliť pri vážnej hudbe, môžete si vybrať práve Nepredajme nevestu! 

V programe ju má SND v nasledujúcej sezóne ešte 10 krát, vždy v novej budove v dopoludňajších hodinách.

A ako sa Nepredaná nevesta páčila deťom?

Opýtali sme sa tých, ktoré po jej premiére práve vyšli zo sály:

Viki (8 r.): Ja som aj vystupovala, to bolo dobré, ako som podpisovala tie zmluvy.

Veronika (11 r.): V opere som už bola, mne sa opera páči. Páčila sa mi aj táto, to všetko, ako tam všetci spievali.

Timko (6 r.): Bolo to dobré! Najlepšie bolo, ako ten chlapec kričal Utekajte! 

Julka (7 r.): Celé sa mi to páčilo. Bolo to krásne! To, ako to bolo všetko zaspievané. A páčilo sa mi, že spievali po česky, to bolo také zvláštne. A ešte to, že to bolo celé také smiešne.

Peťka (6 r.) a Martinko (4 r.): Mne sa páčila motorka...aj medveď... aj hasič, tí boli srandovní... Páčilo sa mi všetko... Ja som tam dolu chcela ísť urobiť mlynské kolo, lenže som musela písať tie zmluvy.

Riško (11. r): Mne sa páčilo, ako speváci spievali a ako hral orchester. Ja hrám na flaute a asi by som aj ja rád hral v opere.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?