Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Málo dovolenky, dlhé leto. Kto sa postará o deti počas prázdnin?

 Marcela Beňová   30.06.2021   0

Dilema každej rodiny s pracujúcimi rodičmi. Na leto sa tešíme celý rok. Ako však vykryť 8 týždňov prázdnin?

Nie vždy sú po ruke babky a dedkovia, ktorí by sa vnúčat na nejaký čas ujali. Mnoho rodičov má vrásky, čo bude s deťmi počas leta. Niekoľko tipov vám prinášame aj my.

shutterstock

 

OČR cez prázdniny

Kým rodičia školákov nárok na ošetrovné cez letné prázdniny majú len v prípade, že sú ich deti choré, rodičia škôlkarov si môžu požiadať o OČR-ku aj vtedy, keď je škôlka ich dieťaťa zavretá na základe rozhodnutia (riaditeľa, zriaďovateľa, hygienika a pod.).

Ošetrovné teda šetrí dni dovolenky, ktorej rodičia nemajú na rozdávanie. Viac si môžete prečítať v článku: OČR letné prázdniny.

Oslovte široké príbuzenstvo

Mamička Katka už niekoľko rokov oslovuje nielen svojich rodičov, ale aj tety, sesternice či netere. Deti si užijú príbuzných, a ona na revanš opatruje počas roka.

Cez prázdniny som sa spoliehala na mamu. Potom sa však do veku, keď bolo treba opatrovanie, dostali aj moji synovci, a mama dala jasne najavo, že nemieni minúť celú dovolenku len na vnúčatá.

Nedalo sa nič robiť, obvolala som sestry, švagriné, sesternice a zlepila som aké – také opatrovanie. Decká boli šťastné, že počas leta behali z jednej návštevy na druhú.

Pozvala som k nám netere aj synovca v puberte a úspešne som vykryla celý mesiac. Na revanš opatrujem zas cez víkendy skoro celý rok, takže si to všetko odmakám :-).

Leto - kto bude s detmi.
Shutterstock

 

Študentka opatrovateľkou

Kým slovenské mamičky sa stále boja nechať dieťa s cudzou osobou, v zahraničí je takéto riešenie bežné. S prázdninovou výpomocou má skúsenosť aj mamička Alena.

Keď mala Leuška tri roky, nastúpila som do práce. Začala som akurát v lete, bez nároku na dovolenku. Bez rodiny som nemala šancu zvládnuť to, a tak som raz v zúfalstve hodila na facebookovú stránku študentov otázku, či by sa nenašla nejaká ochotná duša.

Ozvalo sa viacero dievčat, nakoniec mi zostala jedna, ktorej sedel plat a podmienky. Dohodli sme sa na skromnej sume a skúsili sme to. Naša Leuška si s Marikou sadla okamžite. Chodili na kúpalisko, do parku, na námestie naháňať holuby a Marika mi schránku bombardovala fotkami z výletov.

 

Prečítajte si aj: Veľký manuál detských táborov  

 

Leuška bola taká nadšená, že plakala, keď sme mali ísť koncom septembra do Chorvátska. Nakoniec sme šli štyria a Mariku sme si už nechali.“

Mamička Alena má výhodu, pretože žije priamo v študentskom meste. Vy však môžete osloviť nielen vysokoškoláčku, ale aj slečnu, ktorá ešte študuje na strednej škole, alebo niekoho z rodiny.

Alena odporúča otestovať, či si opatrovateľka a dieťa budú rozumieť, a zvážiť, či je mladé dievča vhodné k viac ako jednému dieťaťu. Ona sama ráta s tým, že ak pribudne súrodenec, opatrovanie budú musieť rozšíriť.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Výber opatrovateľky alebo ako prísť o manžela za 3 týždne.

Suseda na dôchodku

Slobodná mamička Anička mala počas prázdnin o niečo väčší problém ako ostatné pracujúce kamarátky.

„Bývam u rodičov, ale pracujú oni aj ja. Po škole sa mi podarilo nájsť dobrú prácu, ale často som robila aj cez víkendy.

Deti v lete.
shutterstock

 

Jedno doobedie ma videla suseda, ako beriem malého do kancelárie. Ponúkla sa, že pár hodín môže Maťko zostať s ňou. Malý z nej bol hotový.

Keď som poňho prišla, navrhla mi, že ako žena na dôchodku s vnúčatami v Nemecku má dosť času vypomôcť mi. Maťko teda často trávi čas u nej. Robia spolu obyčajné letné veci – zavárajú, sušia bylinky, pečú koláče.

Má k nej lepší vzťah ako k mojej mame, ktorá neznesie neporiadok v kuchyni a s deťmi nemá trpezlivosť.

Susedka nechce za opatrovanie nič, tak to revanšujeme kytičkami z prechádzky a občas jej pokosím záhradu.“

Vymeňte si dieťa s kamarátkou

Tento nápad vymyslela mamička Gréta, ktorá nemala popri materskej dosť priestoru pracovať.

„Posledné letné prázdniny pred nástupom do škôlky som intenzívne riešila, čo s malou. Pomoc doslova spadla z neba.

Raz k nám prišla kamarátka s dcérou, a pri odchode sa malá zdvihla, že ide s nimi. Kamarátka súhlasila, tak som si na druhý deň vzala ja jej dcéru k nám.

 

Radi cestujete a objavujete nové miesta? Prečítajte si aj: Budapešť s deťmi

 

Stal sa z toho rituál. Každý deň boli baby u jednej z nás, a tá druhá mala čas pre seba, ja som pracovala, kamoška varila a upratovala.

Ak sú deti v podobnom veku, poznajú sa a mamičky sú na jednej vlnovej dĺžke, nepoznám lepší model „striedavej“ starostlivosti,“ vysvetľuje nápad na výmenu detí mamička Gréta.

Denné tábory, centrá voľného času a program v meste

Ešte skôr, ako začnú letné prázdniny, sadnite si za internet a vyhľadajte všetko, čo vaše mesto ponúka.

Mestské aj súkromné centrá pripravujú pre deti denné tábory či celodenné alebo poldenné programy, kde sa môžu zabaviť a stráviť čas s rovesníkmi.

Takýto program využíva aj mama dvoch školákov Ela.

„Moji synovia už ako malí chodili na denný tábor s angličtinou, ktorý neskôr vymenili za futbalový a basketbalový tábor. Skvelé sú aj denné tábory s animáciou, ktoré pripravuje náš farský úrad.  

OCR v lete
shutterstock

 

Moja sestra je živnostníčka s malými deťmi, takže využíva všetky dni, keď mesto niečo organizuje – od sadenia stromčekov, cez koncerty, divadlá či letné kino.

Deti sa bavia, ona pracuje. Tieto akcie sú zadarmo či symbolický poplatok a synovec a neter sa vybláznia lepšie ako v predraženom detskom kútiku."

Pýtajte si Home Office

Spočíva gro vašej práce v sedení za počítačom? Rovnako ako v kancelárii môžete svoju prácu vykonávať doma. Niektoré mamy svoju prácu zvládnu aj pri deťoch, iné ju vykrývajú po večeroch.

Mamička Linda na túto možnosť nedá dopustiť.

„Môj zamestnávateľ vie, v akej som životnej situácii, muž pracuje v zahraničí a v lete je pre mňa dovolenka veľký problém. Preto nemá problém dať mi Home Office, kedykoľvek je treba. Šetrím si túto možnosť celý rok a v lete dva až tri dni v týždni robím z domu.

Už sa stalo aj to, že pri dokončovaní projektu sme mali deti v práci a strážila ich zamestnávateľova manželka.“

 

»»»»»»» Prečítajte si aj: "Nudím sa!!!" Vtipné odpovede rodičov deťom, keď sa nudia.

Všetko je len na rodičoch

Čoraz viac žien nastupuje do práce ešte pred ukončením materskej dovolenky, alebo nemá možnosť využiť opatrovanie starých rodičov. Veľkú pomoc predstavuje škôlka, ktorá umožní vykryť niekoľko týždňov prázdnin.

Napriek tomu však výpomoc s deťmi ostáva problém, ktorý štát dlhodobo ignoruje a zamestnávatelia pred ním zatvárajú oči. Tvrdiť, že zodpovednosť za riešenie situácie by mala zostať len bedrách rodičov, je nezmysel.

Potrebujeme riešenia, ktoré umožnia rodičom lepšie skĺbiť prácu so starostlivosťou o rodinu.

Jednou z nich je napríklad vytvoriť na pracoviskách či v ich blízkosti škôlky či detské kluby, kde by mohli deti tráviť čas, kým mamy a otcovia pracujú. Alebo vytvárať väčší priestor na čiastočnú prácu z domu.

Inak sa budeme musieť stále trápiť s otázkou, čo s deťmi počas dlhých letných prázdnin...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
7 formalít, na ktoré treba myslieť počas tehotenstva
13.09.2021   0
Čo je treba vybaviť počas tehotenstva? Od lekárov, zamestnávateľa, výberu pôrodnice, pediatra, mena pre dieťa...
Nielen antikoncepcia. Ako fungujú metódy prirodzeného plánovania?
10.09.2021   0
Billingsova metóda patrí medzi tie najznámejšie. Je zameraná nielen na páry, ktoré sa chcú tehotenstvu vyhnúť, ale aj na tie, ktoré sa o dieťa pokúšajú. Ženy majú za úlohu sledovať predovšetkým svoj ovulačný cyklus. Billingsova metóda pomáha rozoznávať hlien, a tak určiť plodné a neplodné obdobie.
babetko
Prečo hrozby vo výchove nefungujú
16.09.2021   0
„Okamžite prestaň lietať dookola a dupať, lebo Ťa odvediem do Tvojej izby!“„Ak ihneď neprestaneš pišťať, uvidíš, čo bude!“
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
15.09.2021   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
Prečo dnešné deti nevedia chytiť loptu?
14.09.2021   3
Polovička detí nevie, ako správne chytiť loptu. Loptu častokrát ani nemajú doma, ak ju majú, potom zahrabanú niekde v kúte.
detské choroby
Infekčná mononukleóza
17.09.2021   0
S týmto vírusovým ochorením sa najatejšie stretávame na jar a na jeseň. Aké sú jeho prejavy, priebeh ochorenia, možné komplikácie, liečba a odporúčané diéty sa dozviete v tomto článku.
Atopický ekzém
14.09.2021   0
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
Diéta pri zápche
10.09.2021   0
Je dobré ak má dieťa príklad v stravovacích návykoch rodiny, ktorá sa má dieťaťu prispôsobiť a ísť príkladom v doporučenej pestrosti stravy a správnej diéte.
zvery
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?
Ako čistiť psovi zúbky
10.08.2021   0
Prečo sa psom čistia zuby? Ako na to a ako mať zábavu zo zubnej kefky? Ako predchádzať u psov problémom s chrupom?