Leto s bábätkom – alebo čo si zabaliť do dovolenkového kufra, ak ste čerstvá mamička

pr 0

Sezóna letných dovoleniek sa nezadržateľne blíži. Ak ste práve vy, vaša sestra či najlepšia kamoška nedávno vstúpili do klubu čerstvých mamičiek (blahoželáme!), určite vás trápi otázka, ako zvládnuť horúčavy s bábätkom bez väčších problémov. Najmä, ak ste sa spoločne s bábätkom rozhodli stráviť rodinnú dovolenku pri mori.

Či už sa váš rodinný poklad práve plazí, preteká po štvornožky, skáče alebo len tíško spinká, potrebuje mať na sebe v každom ročnom období oblečenie, ktoré je v prvom rade priateľské k jeho jemnej pokožke.

V dovolenkovej sezóne to platí dvojnásobne. Práve výberom toho správneho oblečenia sa v letných horúčavách môžete vyhnúť hneď niekoľkým zdravotným problémom.

Priamo úmerne so stúpajúcimi teplotami síce automaticky zmenšujeme počet vrstiev, no nemenej dôležitý je aj výber materiálov, do ktorých obliekame svojho drobčeka. Práve tie totiž priamo ovplyvňujú nielen náladu, ale i zdravie našej ratolesti. Ako teda správne obliecť dieťatko, keď je vonku teplo, ba priam horúco? Poradili sme sa za vás. 

„Pokožka dieťaťa je oproti pokožke nás dospelých oveľa citlivejšia, krehkejšia a zraniteľnejšia. Deti sú od prírody veľmi aktívne a práve potenie, pohyb a trenie v miestach styku s oblečením pri nevhodne zvolenom materiáli, alebo agresívnej farbe dokáže vyvolať celý rad nežiaducich reakcií. Oblečenie a materiály u detí by preto mali práve v letnom období spĺňať tie najvyššie a najprísnejšie normy,“ upozorňuje dermatologička MUDr. Regina Paulínyová.

 

Takto zvládnete leto s ľahkosťou

Deti do troch rokov majú navyše problém s termoreguláciou. Znamená to, že nie sú schopné udržiavať teplo, a preto u nich doslova hrozí prehriatie. Oblečenie preto treba voliť nielen podľa ich teploty, ale aj podľa toho, či sa práve chystáte stráviť deň na pláži, alebo len na letnú prechádzku v kočíku. Novorodeniatko počas teplých letných dní obliekajte v prvom rade vzdušne a voľne, nielen vonku, ale aj vo vnútri. Tou najlepšou kombináciou na leto je klasické body s krátkym rukávom, ľahké nohavice či dupačky, ponožky a tenký klobúčik alebo čiapočka vo svetlých tónoch.

Dôležité je však zvoliť nielen správny typ, ale aj vhodný materiál oblečenia. Ideálne sú prírodné, savé a mäkké materiály, v ktorých sa pokožka bábätka menej potí. V tejto súvislosti sa v poslednom období hovorí najmä o prírodných materiáloch, akým je napríklad biobavlna. Prečo by si práve biobavlna mala (najmä v lete) získať vašu pozornosť?

 

Stačí jediný dotyk…

Oblečenie z biobavlny navonok len ťažko rozoznáte od klasickej bavlny. Pritom od rozdielu, ktorý môžete pocítiť okamžite, vás delí jediný dotyk. Biobavlna je už na prvý kontakt jemnejšia. A teraz si predstavte, že ak je príjemná pre vás, o čo príjemnejšia musí byť pre detskú pokožku.

Pestovatelia, ktorí pracujú s biobavlnou, používajú na hnojenie prírodný nimbový olej, vďaka čomu má takáto bavlna hustejšie chumáčiky a vlákna neporušené chemickými látkami. Bavlnu následne oberajú výlučne ručne. Pri bielení sa používa peroxid vodíka, ktorý je považovaný za najbezpečnejší prírodný dezinfekčný prostriedok, farbenie zas prebieha len za pomoci minerálnych farbív.

Každý z týchto krokov robí z biobavlny ideálny materiál pre detské oblečenie. Vďaka vlastnostiam materiálu je biobavlna vhodná dokonca aj pre alergikov s vysoko citlivou pokožkou.

Pre ľahké letné dni

Biobavlna je vďaka svojim vlastnostiam ideálnym materiálom do letných horúčav. Ako sme spomínali už v úvode, podľa dermatologičky MUDr. Regíny Paulínyovej musí materiál zvolený v letnom období spĺňať tie najprísnejšie predpoklady.

„Detské oblečenie na leto musí byť dostatočne savé kvôli zvýšenému poteniu, musí byť tiež jemné, keďže dieťa je v neustálom pohybe. Vhodné oblečenie pre detičky by nemalo byť ani farbené sýtymi tmavými farbami ako tmavomodrá a čierna,“ vysvetľuje Paulínyová.

Farbivá v novom oblečení sa totiž po spotení a mechanickej námahe môžu postupne uvoľňovať z oblečenia do pokožky dieťaťa a spôsobiť rôzne alergické reakcie, podráždenie a vyrážky alebo zhoršiť už existujúci kožný problém.

Praktickou výhodou biobavlny, ktorú ocenia práve mamičky je, že znesie aj časté pranie a vydrží naozaj dlho. Aj v tomto prípade však treba dodržať určité zásady. „V letnom období nie je dobré používať avivážne prostriedky, najmä na detskú spodnú bielizeň, samotná aviváž mení savosť materiálu a môže na citlivú detskú pokožku pôsobiť dráždivo,“ radí MUDr. Paulínyová.

Ak si teda na dovolenku pribalíte zopár kúskov z poctivej biobavlny, máte o bezstarostné leto s vaším drobcom postarané. Celá výbavička vás pritom vôbec nemusí vyjsť draho. Roztomilé detské kúsky zo 100 % biobavlny, ktoré sú navyše módne a cenovo dostupné, nájdete po celý rok v Kauflande pod značkou Kuniboo.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 1,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár