Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Leto s bábätkom – alebo čo si zabaliť do dovolenkového kufra, ak ste čerstvá mamička

 pr   05.07.2019   0

Sezóna letných dovoleniek sa nezadržateľne blíži. Ak ste práve vy, vaša sestra či najlepšia kamoška nedávno vstúpili do klubu čerstvých mamičiek (blahoželáme!), určite vás trápi otázka, ako zvládnuť horúčavy s bábätkom bez väčších problémov. Najmä, ak ste sa spoločne s bábätkom rozhodli stráviť rodinnú dovolenku pri mori.

 

Či už sa váš rodinný poklad práve plazí, preteká po štvornožky, skáče alebo len tíško spinká, potrebuje mať na sebe v každom ročnom období oblečenie, ktoré je v prvom rade priateľské k jeho jemnej pokožke.

V dovolenkovej sezóne to platí dvojnásobne. Práve výberom toho správneho oblečenia sa v letných horúčavách môžete vyhnúť hneď niekoľkým zdravotným problémom.

Priamo úmerne so stúpajúcimi teplotami síce automaticky zmenšujeme počet vrstiev, no nemenej dôležitý je aj výber materiálov, do ktorých obliekame svojho drobčeka. Práve tie totiž priamo ovplyvňujú nielen náladu, ale i zdravie našej ratolesti. Ako teda správne obliecť dieťatko, keď je vonku teplo, ba priam horúco? Poradili sme sa za vás. 

„Pokožka dieťaťa je oproti pokožke nás dospelých oveľa citlivejšia, krehkejšia a zraniteľnejšia. Deti sú od prírody veľmi aktívne a práve potenie, pohyb a trenie v miestach styku s oblečením pri nevhodne zvolenom materiáli, alebo agresívnej farbe dokáže vyvolať celý rad nežiaducich reakcií. Oblečenie a materiály u detí by preto mali práve v letnom období spĺňať tie najvyššie a najprísnejšie normy,“ upozorňuje dermatologička MUDr. Regina Paulínyová.

 

Takto zvládnete leto s ľahkosťou

Deti do troch rokov majú navyše problém s termoreguláciou. Znamená to, že nie sú schopné udržiavať teplo, a preto u nich doslova hrozí prehriatie. Oblečenie preto treba voliť nielen podľa ich teploty, ale aj podľa toho, či sa práve chystáte stráviť deň na pláži, alebo len na letnú prechádzku v kočíku. Novorodeniatko počas teplých letných dní obliekajte v prvom rade vzdušne a voľne, nielen vonku, ale aj vo vnútri. Tou najlepšou kombináciou na leto je klasické body s krátkym rukávom, ľahké nohavice či dupačky, ponožky a tenký klobúčik alebo čiapočka vo svetlých tónoch.

Dôležité je však zvoliť nielen správny typ, ale aj vhodný materiál oblečenia. Ideálne sú prírodné, savé a mäkké materiály, v ktorých sa pokožka bábätka menej potí. V tejto súvislosti sa v poslednom období hovorí najmä o prírodných materiáloch, akým je napríklad biobavlna. Prečo by si práve biobavlna mala (najmä v lete) získať vašu pozornosť?

 

Stačí jediný dotyk...

Oblečenie z biobavlny navonok len ťažko rozoznáte od klasickej bavlny. Pritom od rozdielu, ktorý môžete pocítiť okamžite, vás delí jediný dotyk. Biobavlna je už na prvý kontakt jemnejšia. A teraz si predstavte, že ak je príjemná pre vás, o čo príjemnejšia musí byť pre detskú pokožku.

Pestovatelia, ktorí pracujú s biobavlnou, používajú na hnojenie prírodný nimbový olej, vďaka čomu má takáto bavlna hustejšie chumáčiky a vlákna neporušené chemickými látkami. Bavlnu následne oberajú výlučne ručne. Pri bielení sa používa peroxid vodíka, ktorý je považovaný za najbezpečnejší prírodný dezinfekčný prostriedok, farbenie zas prebieha len za pomoci minerálnych farbív.

Každý z týchto krokov robí z biobavlny ideálny materiál pre detské oblečenie. Vďaka vlastnostiam materiálu je biobavlna vhodná dokonca aj pre alergikov s vysoko citlivou pokožkou.

Pre ľahké letné dni

Biobavlna je vďaka svojim vlastnostiam ideálnym materiálom do letných horúčav. Ako sme spomínali už v úvode, podľa dermatologičky MUDr. Regíny Paulínyovej musí materiál zvolený v letnom období spĺňať tie najprísnejšie predpoklady.

„Detské oblečenie na leto musí byť dostatočne savé kvôli zvýšenému poteniu, musí byť tiež jemné, keďže dieťa je v neustálom pohybe. Vhodné oblečenie pre detičky by nemalo byť ani farbené sýtymi tmavými farbami ako tmavomodrá a čierna,“ vysvetľuje Paulínyová.

Farbivá v novom oblečení sa totiž po spotení a mechanickej námahe môžu postupne uvoľňovať z oblečenia do pokožky dieťaťa a spôsobiť rôzne alergické reakcie, podráždenie a vyrážky alebo zhoršiť už existujúci kožný problém.

Praktickou výhodou biobavlny, ktorú ocenia práve mamičky je, že znesie aj časté pranie a vydrží naozaj dlho. Aj v tomto prípade však treba dodržať určité zásady. „V letnom období nie je dobré používať avivážne prostriedky, najmä na detskú spodnú bielizeň, samotná aviváž mení savosť materiálu a môže na citlivú detskú pokožku pôsobiť dráždivo,“ radí MUDr. Paulínyová.

Ak si teda na dovolenku pribalíte zopár kúskov z poctivej biobavlny, máte o bezstarostné leto s vaším drobcom postarané. Celá výbavička vás pritom vôbec nemusí vyjsť draho. Roztomilé detské kúsky zo 100 % biobavlny, ktoré sú navyše módne a cenovo dostupné, nájdete po celý rok v Kauflande pod značkou Kuniboo.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
Toho, kto vymyslel "materskú dovolenku" by som natrela medom a posadila do mraveniska...
16.07.2019   60
Určite máme rôzne predstavy o dovolenke, tá moja je o mori, lehátku a slnku. Nijako sa nezlučuje s prácou na plný úväzok, ktorá je ohodnotená horšie ako stovky iných profesií.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.