Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Leto s bábätkom – alebo čo si zabaliť do dovolenkového kufra, ak ste čerstvá mamička

 pr   14.05.2019   0

Sezóna letných dovoleniek sa nezadržateľne blíži. Ak ste práve vy, vaša sestra či najlepšia kamoška nedávno vstúpili do klubu čerstvých mamičiek (blahoželáme!), určite vás trápi otázka, ako zvládnuť horúčavy s bábätkom bez väčších problémov. Najmä, ak ste sa spoločne s bábätkom rozhodli stráviť rodinnú dovolenku pri mori.

 

Či už sa váš rodinný poklad práve plazí, preteká po štvornožky, skáče alebo len tíško spinká, potrebuje mať na sebe v každom ročnom období oblečenie, ktoré je v prvom rade priateľské k jeho jemnej pokožke.

V dovolenkovej sezóne to platí dvojnásobne. Práve výberom toho správneho oblečenia sa v letných horúčavách môžete vyhnúť hneď niekoľkým zdravotným problémom.

Priamo úmerne so stúpajúcimi teplotami síce automaticky zmenšujeme počet vrstiev, no nemenej dôležitý je aj výber materiálov, do ktorých obliekame svojho drobčeka. Práve tie totiž priamo ovplyvňujú nielen náladu, ale i zdravie našej ratolesti. Ako teda správne obliecť dieťatko, keď je vonku teplo, ba priam horúco? Poradili sme sa za vás. 

„Pokožka dieťaťa je oproti pokožke nás dospelých oveľa citlivejšia, krehkejšia a zraniteľnejšia. Deti sú od prírody veľmi aktívne a práve potenie, pohyb a trenie v miestach styku s oblečením pri nevhodne zvolenom materiáli, alebo agresívnej farbe dokáže vyvolať celý rad nežiaducich reakcií. Oblečenie a materiály u detí by preto mali práve v letnom období spĺňať tie najvyššie a najprísnejšie normy,“ upozorňuje dermatologička MUDr. Regina Paulínyová.

 

Takto zvládnete leto s ľahkosťou

Deti do troch rokov majú navyše problém s termoreguláciou. Znamená to, že nie sú schopné udržiavať teplo, a preto u nich doslova hrozí prehriatie. Oblečenie preto treba voliť nielen podľa ich teploty, ale aj podľa toho, či sa práve chystáte stráviť deň na pláži, alebo len na letnú prechádzku v kočíku. Novorodeniatko počas teplých letných dní obliekajte v prvom rade vzdušne a voľne, nielen vonku, ale aj vo vnútri. Tou najlepšou kombináciou na leto je klasické body s krátkym rukávom, ľahké nohavice či dupačky, ponožky a tenký klobúčik alebo čiapočka vo svetlých tónoch.

Dôležité je však zvoliť nielen správny typ, ale aj vhodný materiál oblečenia. Ideálne sú prírodné, savé a mäkké materiály, v ktorých sa pokožka bábätka menej potí. V tejto súvislosti sa v poslednom období hovorí najmä o prírodných materiáloch, akým je napríklad biobavlna. Prečo by si práve biobavlna mala (najmä v lete) získať vašu pozornosť?

 

Stačí jediný dotyk...

Oblečenie z biobavlny navonok len ťažko rozoznáte od klasickej bavlny. Pritom od rozdielu, ktorý môžete pocítiť okamžite, vás delí jediný dotyk. Biobavlna je už na prvý kontakt jemnejšia. A teraz si predstavte, že ak je príjemná pre vás, o čo príjemnejšia musí byť pre detskú pokožku.

Pestovatelia, ktorí pracujú s biobavlnou, používajú na hnojenie prírodný nimbový olej, vďaka čomu má takáto bavlna hustejšie chumáčiky a vlákna neporušené chemickými látkami. Bavlnu následne oberajú výlučne ručne. Pri bielení sa používa peroxid vodíka, ktorý je považovaný za najbezpečnejší prírodný dezinfekčný prostriedok, farbenie zas prebieha len za pomoci minerálnych farbív.

Každý z týchto krokov robí z biobavlny ideálny materiál pre detské oblečenie. Vďaka vlastnostiam materiálu je biobavlna vhodná dokonca aj pre alergikov s vysoko citlivou pokožkou.

Pre ľahké letné dni

Biobavlna je vďaka svojim vlastnostiam ideálnym materiálom do letných horúčav. Ako sme spomínali už v úvode, podľa dermatologičky MUDr. Regíny Paulínyovej musí materiál zvolený v letnom období spĺňať tie najprísnejšie predpoklady.

„Detské oblečenie na leto musí byť dostatočne savé kvôli zvýšenému poteniu, musí byť tiež jemné, keďže dieťa je v neustálom pohybe. Vhodné oblečenie pre detičky by nemalo byť ani farbené sýtymi tmavými farbami ako tmavomodrá a čierna,“ vysvetľuje Paulínyová.

Farbivá v novom oblečení sa totiž po spotení a mechanickej námahe môžu postupne uvoľňovať z oblečenia do pokožky dieťaťa a spôsobiť rôzne alergické reakcie, podráždenie a vyrážky alebo zhoršiť už existujúci kožný problém.

Praktickou výhodou biobavlny, ktorú ocenia práve mamičky je, že znesie aj časté pranie a vydrží naozaj dlho. Aj v tomto prípade však treba dodržať určité zásady. „V letnom období nie je dobré používať avivážne prostriedky, najmä na detskú spodnú bielizeň, samotná aviváž mení savosť materiálu a môže na citlivú detskú pokožku pôsobiť dráždivo,“ radí MUDr. Paulínyová.

Ak si teda na dovolenku pribalíte zopár kúskov z poctivej biobavlny, máte o bezstarostné leto s vaším drobcom postarané. Celá výbavička vás pritom vôbec nemusí vyjsť draho. Roztomilé detské kúsky zo 100 % biobavlny, ktoré sú navyše módne a cenovo dostupné, nájdete po celý rok v Kauflande pod značkou Kuniboo.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?