Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Leto pre dušu...

 PhDr. Mária Humeníková,psychológ   17.06.2009   0

Alebo Aby nám prázdniny nepretiekli pomedzi prsty

Deň letného slnovratu ako predzvesť dlhých teplých dní máme za sebou - leto teda oficiálne začalo - a s koncom školského roka  sa pred nami vynorili letné prázdniny. Pre deti túžobne očakávané, pre dospelých snáď s mierne iným nádychom (samozrejme, ak tí dospelí nie sú práve učiteľmi J) .  Ako ich ale prežiť tak, aby sme s nimi boli spokojní? A ako pomôcť nám samým ale hlavne našim deťom  načerpať z nich čo najviac,  intenzívnejšie ich prežiť a odniesť si z nich krásne spomienky? Bez ohľadu na to, či máme ešte dovolenky nadostač, alebo sme si ju už takmer prečerpali pri zabezpečovaní zdravotných potrieb našich detí počas roka, poďme sa teraz (bližšie) pozrieť na to, čo môžeme pre plnosť prázdninových chvíľ urobiť...

 

Nepodceniť prípravu

Pamätáte si to z detstva? Aj vy ste sa zvykli tešiť na Vianoce už na jeseň? Alebo  rátať, koľkokrát sa ešte musíte vyspať a budú tu? A teraz si predstavme, že by sme nevedeli, kedy počas roka Vianoce budú, len jedno pekné ráno by sme sa zobudili  a ktosi by nám ráno oznámil „ Dnes je Štedrý deň! “  Aké by to pre nás bolo? Áno, možno by sme ich napriek tomu vedeli pekne prežiť, šli by sme hneď kúpiť stromček, vytiahli ozdoby, možno by sme aj stihli vymyslieť zopár darčekov...ale, nechýbal by nám ten čas pred nimi, čas adventu, radostného očakávania, čas ktorý k nim neoddeliteľne patrí?  Je známe, že čas, či námaha ktorú venujeme príprave na určitú udalosť zvyšujú jej dôležitosť a cenu pre  človeka ... A prázdninové akcie nie sú výnimkou!

Takže, ak sa niekam chystáte, skúste si o tom vopred s deťmi pohovoriť, navnadiť ich, staršie deti do výletných príprav zaangažovať.  Ak sa napr. jeden víkend chystáte navštíviť zrúcaniny nejakého hradu – neváhajte, vyhláste domácu súťaž, kto získa najviac informácií o zrúcanine...zadajte úlohy, ktoré majú pri návšteve hradu vykonať, otázky, na ktoré majú pri prehliadke nájsť odpoveď a pod.

Pri spomínanom plánovaní, je samozrejme dôležité  načúvať a brať do úvahy  názory hlavných prázdninových protagonistov – teda detí.  Poznáme ich túžby, ich predstavy o tom, ako by najradšej trávili čas? Majú napr. naše deti kamarátov, s ktorými by sa cez prázdniny rady stretli ? Myslíte, že by bolo možné zobrať na niektorý výlet aj niektorého ich kamaráta? Alebo  keď sa už – z rôznych príčin -nedá nikam ísť, čo tak dovoliť dcérke pozvať si domov na noc kamarátky a spraviť si „babský večer“ , alebo pomôcť zorganizovať niečo obdobné u chlapcov...?

 

Ako bodka za vetou

Príbeh  potrebuje svoj začiatok aj ukončenie, hranice, ktoré ho oddelia od iných príbehov. Potrebujeme kontúry, ktoré  vymedzia naše výnimočné dni od tých „bežných“. Takže -keď sa nám naplánovaná akcia vydarí, čo s ňou ďalej, ako s ňou naložiť, čo urobiť, keď sa vrátime spokojní domov? Nechať ju len tak? Ako ju zachytiť? Po spoločne naplánovanej a prežitej akcii je dobré urobiť za ňou nejakú tú spoločnú bodku.  Zhrňte si, čo ste prežili – v rozhovore (hoc aj pri koláči z nazbieraného lesného ovocia počas výletu), zhodnoťte,  zaznamenajte to... Spôsobov akými zvečniť pekné chvíle sa ponúka veľké množstvo. Urobte si napr. kroniku letných víkendov, spoločný spomienkový zošit s nadpisom a pár fotkami s popismi a komentármi, so zoznamom breptov, ktoré na akcii padli, príp. prilepený piesok, mušlička od mora, kamienok z potoka, šiška, čo nám frnkla do nosa J. A ak nemáte fotoaparát – existujú predsa farbičky a ak máte tvorivého ducha alebo ho majú aspoň vaše deti – neváhajte ho využiť... veď toľko fotiek ostalo nevyvolaných, alebo len voľne pohodených v nejednej bežnej domácnosti.

 

Nezabúdať na atmosféru, ktorú šírime

Ani najlepšie naplánovaná luxusná dovolenka nám nemusí priniesť radosť, ak sa na nej s ľuďmi hádame, alebo po sebe kričíme. Poznáme to – nech sme už kdekoľvek, dôležité je naladenie zúčastnených ľudí...a pre deti je to často naladenie nás dospelých, rodičov, na ktorom veľmi záleží. Keďže vo všedné dni (a nielen vtedy) sme často zavalení prácou, povinnosťami a starostlivosťou o deti, môžeme byť a sme právom vyčerpaní. Ako si pomôcť naladiť sa na správnu nôtu aby sme zvládli byť deťom na plánovanom výlete žiadanými spoločníkmi?

Aby sme ako rodičia boli žiadaní partneri na prázdninové „akcie“ (či už jednodňové výlety a pod.) musíme sa trošku postarať aj o našu duševnú pohodu, „podstúpiť“ akúsi vlastnú „psychoprípravu“.  Tu je jeden psychohygienický tip ktorý ponúkajú autorky Čechová, Mellanová a Rozsypalová v učebných textoch Špeciálnej psychológie pre zdravotníckych pracovníkov:

Po príchode z práce všetko nechajte, vyzlečte sa a osprchujte sa. Sprcha bude veľmi účinná, ak si predstavíte, že prúd vody, ktorý po vás steká, odnáša vašu únavu, vyčerpanie, starosti. Ak nemáte sprchu, omyte sa žinkou od hlavy k nohám a predstavujete si pri tom, ako zmývate dennú všednosť, či nepríjemnosti. Dôkladne sa utrite uterákom, ľahko sa oblečte a nachvíľu – stačí 5 minút- sa pohodlne posaďte do kresla alebo si ľahnite na zem. Zavrite oči a pokojne dýchajte nosom. Celá procedúra – umývanie a odpočinok- nemusí trvať viac než 15 minút. Počas tejto doby si nepripúšťajte žiadne starosti (veď ony sa vlastne odplavili s vodou v sprche). Až potom sa pustite do ďalšej práce.

Tak, to je jedna možnosť, ako zo seba „zmyť prach dennej všednosti“. J  Možno vy oznáte a praktikujete  iné rituály, ktoré sa vám osvedčili a pomáhajú vám neprenášať  problémy jednej oblasti života do iných (z pracovnej do rodinnej a pod.).

 

Maličký tip na záver

Otázka, ktorú nám niekto položí, nás môže inšpirovať, pohnúť k zamysleniu, či  napomôcť k sebapoznaniu. Na stránke Českomoravskej psychologickej spoločnosti kedysi jeden autor v rubrike „Špetka nevšednosti“  uvádzal každý týždeň tri nevšedné otázky,  odpoveď na ktoré človeku poodhalila čo- to z jeho vnútra. A keďže prázdniny sú pre štipku nevšednosti ako stvorené, ponúkam aj vám ukážku niektorých z nich. Možno by bolo zaujímavé odpovedať si na ne spolu so svojimi blízkymi. Príjemnú zábavu pri seba spoznávaní! :)

 

1.      Čo by ste si priali, keby ste videli padať dve hviezdy?

2.      O čom Vás nikdy neomrzí  rozprávať sa?

3.      Ktoré povolanie by najviac pristalo vášmu rodnému menu (priezvisku) ?

 

Krásne leto pre telo i pre dušu!

 

PhDr. Mária Humeníková, Psychológ

ilustračné foto: www.myska.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.