Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Letecky či autom? Čo ovplyvňuje výber krajiny a kam sa Slováci najčastejšie vydávajú?

 pr   31.07.2019   0

Leto je obdobie odhalených častí tiel, nekonečnej zábavy, no hlavne vysnívaných dovoleniek. Niektorí sú za ne ochotní vyhodiť nemalé peniaze, iní zas šetria, kde sa dá (ideálne aj tam, kde sa nedá).

Výber správnej destinácie ovplyvňuje množstvo faktorov. Niektoré krajiny či oblasti nie sú vhodné napríklad pre bábätká, a tak sa výber rodinnej dovolenky značne zužuje. Nezáleží na tom, či cestujete s priateľmi, rodinou alebo sami, dokonca ani na tom, čo vás k cestovaniu motivuje. Najdôležitejšie je rozhodnúť sa tak, aby ste si každý moment tohto úniku z reality užili naplno.

shutterstock

 

Vedeli ste, že? Odborníci skúmajúci ľudí vo veku 18-49 rokov zistili, že výber cieľovej krajiny a konkrétnej destinácie závisí od toho, či je prostredie vhodné umiestnenia fotiek na Instagram (resp. sociálne siete). Cena, možnosť stravovania a spôsob prepravy tak čím ďalej v rebríčkoch klesajú.

Kam najčastejšie jazdia Slováci

Mnohí ľudia si už v období Vianoc objednávajú dovolenky či pobyty, iní čakajú so zbalenými vecami na nejaký parádny last minute, alebo sa vydajú rovno skúsiť šťastie. Naložiť veci do auta, večer predtým prichystať rodinke rezne na cestu a môže sa vyraziť! 

V súčasnosti sa začína potvrdzovať, že predstava dlhodobejšej dovolenky sa nemusí nutne spájať s morom, preto začali aj mnohí Slováci objavovať skryté čaro vnútrozemských krajín. Jednoduchá dostupnosť vlastným dopravným prostriedkom je zrejme dôvodom, pre ktorý volia Slováci často susedné krajiny. Z tých bezkonkurenčne víťazí Česká republika, za ňou Rakúsko, Maďarsko a Nemecko. Takýto typ dovolenky je vhodný pre tých, ktorí si ju chcú sami zorganizovať, a teda bez cestovnej kancelárie.

shuttetstock

Autom k moru

Aj keď je Chorvátsko klasika overená časom a mnohých akoby nudilo, stále máte mnoho možností, aby ste v ňom objavili akékoľvek nepoznané zaujímavé miesta či menšie hotely s čarovnou atmosférou. Deň prežitý chodením po kamenistej pláži vymeníte za bicykel, prípadne skúter, a dobrodružstvo sa môže začať!

Podobne to platí aj pri iných destináciách, na ktoré vás zavedie váš štvorkolesový priateľ - Taliansko alebo Bulharsko. V súčasnej ponuke rôznych aeroliniek ale nájdete aj priame lety do spomínaných krajín. Už si stačí len vybrať!

Letecky za vzdialenou exotikou

Množstvo ľudí naopak siaha po letenkách a pobytoch v srdci vzdialenej exotiky, aj keď to niekedy vyzerá poriadne exoticky aj na našom Slovensku.

Čerstvé sladké plodiny, výborné jedlo, skvelá atmosféra, tamojší spôsob života a životný štýl ľudí vás určite pohltí. V tomto prípade si Slováci volia najmä Tunis, Krétu, Egypt, rôzne Grécke ostrovy, Kubu, Dominikánsku republiku, Bali, či Thajsko.

shutterstock

 

Na čo je potrebné myslieť pred odchodom

Vypojiť spotrebiče zo zástrčky, zavrieť okná, dať kľúče susede, aby mohla chodiť venčíť psíka a zbaliť si o kufor navyše, lebo “auto odvezie” a “čo keď sa nám to náhodou niekedy zíde”. S poslednou taškou sa namáhate dole po strmých schodoch bytovky, keď v tom vás napadne, že ste svojim miláčikom zabudli dať jedlo a vodu. Pokiaľ teda doma nechováte rybičky, lebo tým by už tá voda zrejme ani nepomohla.

Aby ste ale nezostali vysušení rovnako ako oni, myslieť by ste mali pred odchodom najmä na cestovné poistenie, ktoré vám neskôr môže ušetriť nemalé financie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.