Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Kupujeme nové lyže: ako si správne vybrať?

  12.10.2016   0

Jeseň je ideálny čas na plánovanie nových lyží. Prichádzajú novinky, obchody sa môžu zbavovať starších zásob, pričom vieme, že lyže minulej sezóny sa od prichádzajúcich noviniek na prvý pohľad nelíšia.

Jeseň je tiež obdobím, kedy sa už pomaly pripravujeme na Vianoce a vianočné nákupy, čiže o dôvod navyše plánovať nové lyže buď pre seba, či niekoho blízkeho. Ak ste doteraz lyže dostávali a po prvý krát chcete kupovať sami, tu je niekoľko rád, ako pri ich výbere vybrať múdro a najmä správne.

Pamätajte, že dnes neexistujú zlé lyže. Iba lyže, ktoré nie sú správne vybraté a nastavené konkrétnemu lyžiarovi.

Lyže
Foto: Head

Pre koho kupujeme lyže?

Dôležitá otázka znie, kto na lyžiach bude jazdiť. Zasnežené zjazdovky a celá atmosféra lyžovačky je fajn štartér chutí a nedočkavosti, no výber si žiada rozvahu a zhodnotenie niekoľkých vlastností. Ich používateľ je žena, alebo muž?

Jednotlivé značky sa nemusia líšiť len ružovou, či modrou. V súčasnosti farba nič neznamená. Od výroby sa môžu odlišovať menšími detailmi prispôsobenými viac pre mužov, či ženy.

Dôležitá je výška. Zjazdové, Freestyle a horské lyže si žiadajú dĺžku kratšiu o zhruba 15 centimetrov, než je vaša výška. Lyže kategórie freeride môžu byť rovnako dlhé, ako ste vysoký.

Dôležitá je aj váha. Pokiaľ nemáte vyhradený spôsob jazdy, nechajte si poradiť od profesionálov v predajni. Ťažšie váhy lyžiarov ocenia vyššiu tvrdosť lyží, ľahší lyžiari tak naopak nižšiu.

Ako zdatný lyžiar ste?

Mimoriadne dôležitým faktom pri výbere lyží je úroveň zdatnosti v lyžovaní. Celkom iné lyže totiž využijete a naplno si ich aj užijete v prípade, ak ste pokročilý, alebo ešte len plánujete po prvý krát sa na ne postaviť.

Začiatočník by nemal spraviť niekoľko chýb, ktoré sú považovateľné za akúsi bežnú praktickú výbavu pri kúpe lyží pre začiatočníka. Nekupovať drahé, náročné a najmä bez zbytočných vlastností.

Ak lyže neoslovia, alebo ich lyžiar mieni pri oboznamovaní sa s lyžovaním zničiť, škoda nebude tak bolieť. Na druhej strane, lyže oslovia všetkých. Popularita a pre telo prínos tohto športu sú dve nepopierateľné skutočnosti.

Pokročilý lyžiar ocení komfortné lyže. Nie tie najlacnejšie. Pokročilý vie lyžovať, užíva si zjazdovky a vie zjazdiť aj náročnejšie trasy, hoci s opatrnosťou a zdržanlivosťou.

Strieda polomery, dokáže lyže ovládať a vytvára súvislé oblúky za sebou. Chce a potrebuje lyže s lepšími vlastnosťami, lyže curvingové, no stále nepotrebuje luxusné a zbytočné drahé.

Lyžiar expert sa neuspokojí so základnými lyžami. Menej náročný áno, ale prečo zo svojich vlastností a schopností nezískať vďaka lepším lyžiam viac?

Lyžiar expert sa nezľakne žiadnej zjazdovky, nerobí mu problém žiaden oblúk a ani žiaden typ snehovej prikrývky, či úpravy povrchu. Aj preto si takýto lyžiar žiada exkluzívne lyže, lyže s výbornými vlastnosťami.

Aký terén uprednostňujete, také lyže potrebujete

Absolútne základnou kategóriou lyží sú lyže univerzálne. Univerzálne v sebe misia rovnováhu využiteľnosti a použiteľnosti na zjazdovkách všetkých typov a relatívne aj všetkých typov lyžiarov.

Sú však vlastnosti a kategórie, ktoré určitými vlastnosťami prevažujú, alebo sa viac orientujú práve na ne a tie tvoria jednotlivé kategórie.

Zjazdové lyže sú presné a výkonné. Schopné lepšie vyrážať do oblúkov, v predu majú mierne širšiu špičku a keďže celkovo nie sú veľmi dlhé, znižujú riziko nežiaducich vibrácií. Sú určené na upravované zjazdovky a pri viazaní sú užšie.

All mountain kategória lyží v sebe zahŕňa lyže určené pre všetky typy povrchov a to aj vrátane tých mimo udržiavané zjazdovky. To znamená, že tieto lyže budú disponovať lepšími vlastnosťami a širšou plochou až okolo 80 mm. Lyže sú vyvážené tak, aby umožňovali krátko za sebou rôzne veľké oblúky bez ťažkostí.

Freeridové lyže sú doslova lyže na voľnú jazdu. Všade tam, kde svahy nevideli ratrak a povedzme ani iného lyžiara, nájdu uplatnenie freeride lyže. Keďže sú určené na zjazdovky, ktoré niekedy ani nemožno nazvať zjazdovkami, potrebujú širšiu plochu ešte o centimeter viac ako all mountain lyže. Špička je viac vyvýšená, aby sa nezabárali do hlbšieho, či nerovného snehu.

Freestyle lyže sú určené pre prevažne mladých ľudí s pohybovým nadaním. Slúžia na akrobatické kúsky, skákanie, preskakovanie, alebo len na krkolomné kúsky využívajúce napríklad aj jazdu vzad. Aj preto sú tieto lyže vybavené zdvihnutým zadným koncom, nie len špičkou vpredu.

Tieto lyže sú ľahké, aby s nimi bolo možné stvárať kúsky aj vo vzduchu, či počas preskokov. Zároveň majú všetky vlastnosti použiteľné pre lyžovanie na zjazdovkách a bežných upravovaných svahoch.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?