Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Koronavírus v susedných štátoch a Chorvátsku - kde hľadať aktuálne štatistiky

 Kristína Kováčiková   12.07.2020   0

Tak ako na Slovensku máme oficiálnu stránku korona.gov.sk, kde si môže každý prečítať aktuálne informácie o ochorení COVID−19 a o protipandemických opatreniach, obdobne zareagovali aj ostatné štáty na svete.

Každý deň si na webe vybranej krajiny viete pozrieť, koľko majú aktívnych prípadov koronavírusu, koľko testov robia, koľko ľudí je v nemocnici, koľko ľudí má ťažký priebeh ochorenia a potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu, aj koľko ľudí ochoreniu podľahlo.

A tiež o prijatých najnovších opatreniach.

https://korona.gov.sk/

 

Koronavírus mimo Slovenska

Ak zvažujete cestu do zahraničia, je dôležité sledovať súčasnú situáciu v krajine, ktorú sa chystáte navštíviť.

Nie všetky krajiny sú na tom rovnako dobre ako Slovensko, upozorňuje nás web korona.gov.sk, sú krajiny, kde sa denne vyskytuje niekoľko sto až tisíc nových prípadov.

Reakciou na nepriaznivý vývin epidémie môže byť napríklad to, že sa niektorá z krajín vyčiarkne zo zoznamu zdravotne bezpečných krajín, ako sa začiatkom júla stalo Bulharsku a Čiernej hore.

Znepokojivé čísla však majú aj naši susedia, Česká republika, odkiaľ sa na Slovensko exportuje veľa nových prípadov alebo Chorvátsko, naša obľúbená dovolenková destinácia.

Pred cestou je dobré vedieť všetky najnovšie informácie, posúdiť všetky možné riziká, aby sme sa mohli zodpovedne rozhodnúť, či je dovolenková destinácia bezpečná a neskomplikuje sa nám návrat domov.

Ako je na tom Česká republika

Výlety do stovežatej Prahy, Českého Krumlova alebo ochutnávka vín na Morave - tento rok veľmi zvažujeme.

Práve zo susedných Čiech sa za posledný týždeň vrátilo na Slovensko najviac nakazených.

Najvyšší počet chorých na počet obyvateľov je v okrese Karviná, kde sa infekcia šíri najmä medzi baníkmi, v okresoch Kutná Hora, Liberec a Jihlava.

Do 10. júla sa celkom nakazilo 12 919 ľudí, aktívnych prípadov je viac ako 4.400.

Ako sa vyvíja situácia, môžete sledovať na stránke ministerstva zdravotníctva ČR.

 

Koronavírus v Rakúsku

Niektorí sa nevedeli dočkať otvorených hraníc, aby si mohli nakúpiť rakúske rožky, iným chýbala atmosféra Viedne, výlety do Álp alebo cyklotúry hneď za hranicami.

V Rakúsku počas uplynulých mesiacov platili veľmi rázne opatrenia, ktoré obyvateľov nútili necestovať mimo svojho domova - okrem práce alebo zo zdravotných dôvodov. 

S rúškami to však mali voľnejšie - aj teraz si môžete vybehnúť na nákupy do Parndorfu bez toho, aby ste museli mať na tvári ochranu.

Do 10. júla sa nakazilo celkovo 18 633 ľudí, aktívnych prípadov je takmer 1.200.

Ak zvažujete navštíviť Rakúsko, aktuálnu situáciu môžete sledovať na stránke orf.at.

 

Koronavírus v Chorvátsku

Chorvátsko patrí ku krajinám, ktoré zaznamenali po otvorení hraníc výrazné zvýšenie prípadov - najmä však v centrálnej časti, oblasť Jadranu, kam smerujú aj v týchto dňoch Slováci, nie je až tak zasiahnutá.

Situáciu môžete sledovať na stránke koronavirus.hr, kde pribúdajú aktualizácie za predošlý deň zvyčajne v poobedných hodinách. Nájdete tam mapu Chorvátska a počet aktívnych aj celkových prípadov podľa krajov. Pre zaujímavosť si môžete porovnať aj údaje chorvátskych susedov.

Doteraz sa nakazilo v Chorvátsku 3416 ľudí, aktívnych je 978 prípadov. V nemocnici je 100 ľudí. 

koronavirus.hr

 

Poľsko a koronavírus

Tiež máte radi Krakov a krowky, ale teraz neviete, či je bezpečné plaviť sa plťou po Dunajci?

Situáciu v Poľsku môžete sledovať na stránke poľského ministerstva zdravotníctva.

 

Koronavírus v Maďarsku

Podobne ako naša, znie aj maďarská stránka, na ktorej sa dozviete aktuálny stav u našich južných susedov - koronavirus.gov.hu. Pre neznalých maďarčiny sa núka anglická verzia.

koronavirus.gov.hu

 

Ako je na tom Taliansko

Taliansko patrilo k najviac zasiahnutým krajinám na svete a v súčasnosti, hoci je na zozname tzv. zdravotne bezpečných krajín, bude zrejme predlžovať núdzový stav, ktorý zaviedlo pred 6 mesiacmi.

Na stránke talianskeho ministerstva zdravotníctva si môžete pozrieť aktuálny stav.


salute.gov.it

 

Nemecko a korona

Situáciu v Nemecku mapuje Robert Koch Institute. Potvrdených mali doteraz takmer 198 tisíc prípadov koronavírusu.

rki.de

 

Užitočné informácie pred cestou do zahraničia

Pravidelne aktualizované informácie nájdete na stránkach Ministerstva zahraničných vecí - sledujte najmä aktuálne zmeny v jednotlivých krajinách a informácie o obmedzeniach na hraniciach a podmienkach vstupu do jednotlivých krajín.

Keby sa zmenila situácia a krajina, do ktorej ste vycestovali, vypadne zo zoznamu zdravotne menej rizikových krajín, čaká vás nasledovné:

(1) musíte sa okamžite presunúť do domácej izolácie,

(2) nahlásiť svoj návrat na Slovensko Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva,

(3) nahlásiť sa svojmu lekárovi, ktorý vystaví PN z dôvodu karantény a

(4) najskôr v 5 deň od príchodu absolvovať test na ochorenie COVID-19.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?