Koronavírus v susedných štátoch a Chorvátsku – kde hľadať aktuálne štatistiky

Kristína Kováčiková 0

Tak ako na Slovensku máme oficiálnu stránku korona.gov.sk, kde si môže každý prečítať aktuálne informácie o ochorení COVID−19 a o protipandemických opatreniach, obdobne zareagovali aj ostatné štáty na svete.

Každý deň si na webe vybranej krajiny viete pozrieť, koľko majú aktívnych prípadov koronavírusu, koľko testov robia, koľko ľudí je v nemocnici, koľko ľudí má ťažký priebeh ochorenia a potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu, aj koľko ľudí ochoreniu podľahlo.

A tiež o prijatých najnovších opatreniach.

https://korona.gov.sk/

Koronavírus mimo Slovenska

Ak zvažujete cestu do zahraničia, je dôležité sledovať súčasnú situáciu v krajine, ktorú sa chystáte navštíviť.

Nie všetky krajiny sú na tom rovnako dobre ako Slovensko, upozorňuje nás web korona.gov.sk, sú krajiny, kde sa denne vyskytuje niekoľko sto až tisíc nových prípadov.

Reakciou na nepriaznivý vývin epidémie môže byť napríklad to, že sa niektorá z krajín vyčiarkne zo zoznamu zdravotne bezpečných krajín, ako sa začiatkom júla stalo Bulharsku a Čiernej hore.

Znepokojivé čísla však majú aj naši susedia, Česká republika, odkiaľ sa na Slovensko exportuje veľa nových prípadov alebo Chorvátsko, naša obľúbená dovolenková destinácia.

Pred cestou je dobré vedieť všetky najnovšie informácie, posúdiť všetky možné riziká, aby sme sa mohli zodpovedne rozhodnúť, či je dovolenková destinácia bezpečná a neskomplikuje sa nám návrat domov.

Ako je na tom Česká republika

Výlety do stovežatej Prahy, Českého Krumlova alebo ochutnávka vín na Morave – tento rok veľmi zvažujeme.

Práve zo susedných Čiech sa za posledný týždeň vrátilo na Slovensko najviac nakazených.

Najvyšší počet chorých na počet obyvateľov je v okrese Karviná, kde sa infekcia šíri najmä medzi baníkmi, v okresoch Kutná Hora, Liberec a Jihlava.

Do 10. júla sa celkom nakazilo 12 919 ľudí, aktívnych prípadov je viac ako 4.400.

Ako sa vyvíja situácia, môžete sledovať na stránke ministerstva zdravotníctva ČR.

Koronavírus v Rakúsku

Niektorí sa nevedeli dočkať otvorených hraníc, aby si mohli nakúpiť rakúske rožky, iným chýbala atmosféra Viedne, výlety do Álp alebo cyklotúry hneď za hranicami.

V Rakúsku počas uplynulých mesiacov platili veľmi rázne opatrenia, ktoré obyvateľov nútili necestovať mimo svojho domova – okrem práce alebo zo zdravotných dôvodov. 

S rúškami to však mali voľnejšie – aj teraz si môžete vybehnúť na nákupy do Parndorfu bez toho, aby ste museli mať na tvári ochranu.

Do 10. júla sa nakazilo celkovo 18 633 ľudí, aktívnych prípadov je takmer 1.200.

Ak zvažujete navštíviť Rakúsko, aktuálnu situáciu môžete sledovať na stránke orf.at.

Koronavírus v Chorvátsku

Chorvátsko patrí ku krajinám, ktoré zaznamenali po otvorení hraníc výrazné zvýšenie prípadov – najmä však v centrálnej časti, oblasť Jadranu, kam smerujú aj v týchto dňoch Slováci, nie je až tak zasiahnutá.

Situáciu môžete sledovať na stránke koronavirus.hr, kde pribúdajú aktualizácie za predošlý deň zvyčajne v poobedných hodinách. Nájdete tam mapu Chorvátska a počet aktívnych aj celkových prípadov podľa krajov. Pre zaujímavosť si môžete porovnať aj údaje chorvátskych susedov.

Doteraz sa nakazilo v Chorvátsku 3416 ľudí, aktívnych je 978 prípadov. V nemocnici je 100 ľudí. 

Poľsko a koronavírus

Tiež máte radi Krakov a krowky, ale teraz neviete, či je bezpečné plaviť sa plťou po Dunajci?

Situáciu v Poľsku môžete sledovať na stránke poľského ministerstva zdravotníctva.

Koronavírus v Maďarsku

Podobne ako naša, znie aj maďarská stránka, na ktorej sa dozviete aktuálny stav u našich južných susedov – koronavirus.gov.hu. Pre neznalých maďarčiny sa núka anglická verzia.

Ako je na tom Taliansko

Taliansko patrilo k najviac zasiahnutým krajinám na svete a v súčasnosti, hoci je na zozname tzv. zdravotne bezpečných krajín, bude zrejme predlžovať núdzový stav, ktorý zaviedlo pred 6 mesiacmi.

Na stránke talianskeho ministerstva zdravotníctva si môžete pozrieť aktuálny stav.

Nemecko a korona

Situáciu v Nemecku mapuje Robert Koch Institute. Potvrdených mali doteraz takmer 198 tisíc prípadov koronavírusu.

Užitočné informácie pred cestou do zahraničia

Pravidelne aktualizované informácie nájdete na stránkach Ministerstva zahraničných vecí – sledujte najmä aktuálne zmeny v jednotlivých krajinách a informácie o obmedzeniach na hraniciach a podmienkach vstupu do jednotlivých krajín.

Keby sa zmenila situácia a krajina, do ktorej ste vycestovali, vypadne zo zoznamu zdravotne menej rizikových krajín, čaká vás nasledovné:

(1) musíte sa okamžite presunúť do domácej izolácie,

(2) nahlásiť svoj návrat na Slovensko Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva,

(3) nahlásiť sa svojmu lekárovi, ktorý vystaví PN z dôvodu karantény a

(4) najskôr v 5 deň od príchodu absolvovať test na ochorenie COVID-19.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár