Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Koronavírus v susedných štátoch a Chorvátsku - kde hľadať aktuálne štatistiky

 Kristína Kováčiková   12.07.2020   0

Tak ako na Slovensku máme oficiálnu stránku korona.gov.sk, kde si môže každý prečítať aktuálne informácie o ochorení COVID−19 a o protipandemických opatreniach, obdobne zareagovali aj ostatné štáty na svete.

Každý deň si na webe vybranej krajiny viete pozrieť, koľko majú aktívnych prípadov koronavírusu, koľko testov robia, koľko ľudí je v nemocnici, koľko ľudí má ťažký priebeh ochorenia a potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu, aj koľko ľudí ochoreniu podľahlo.

A tiež o prijatých najnovších opatreniach.

https://korona.gov.sk/

 

Koronavírus mimo Slovenska

Ak zvažujete cestu do zahraničia, je dôležité sledovať súčasnú situáciu v krajine, ktorú sa chystáte navštíviť.

Nie všetky krajiny sú na tom rovnako dobre ako Slovensko, upozorňuje nás web korona.gov.sk, sú krajiny, kde sa denne vyskytuje niekoľko sto až tisíc nových prípadov.

Reakciou na nepriaznivý vývin epidémie môže byť napríklad to, že sa niektorá z krajín vyčiarkne zo zoznamu zdravotne bezpečných krajín, ako sa začiatkom júla stalo Bulharsku a Čiernej hore.

Znepokojivé čísla však majú aj naši susedia, Česká republika, odkiaľ sa na Slovensko exportuje veľa nových prípadov alebo Chorvátsko, naša obľúbená dovolenková destinácia.

Pred cestou je dobré vedieť všetky najnovšie informácie, posúdiť všetky možné riziká, aby sme sa mohli zodpovedne rozhodnúť, či je dovolenková destinácia bezpečná a neskomplikuje sa nám návrat domov.

Ako je na tom Česká republika

Výlety do stovežatej Prahy, Českého Krumlova alebo ochutnávka vín na Morave - tento rok veľmi zvažujeme.

Práve zo susedných Čiech sa za posledný týždeň vrátilo na Slovensko najviac nakazených.

Najvyšší počet chorých na počet obyvateľov je v okrese Karviná, kde sa infekcia šíri najmä medzi baníkmi, v okresoch Kutná Hora, Liberec a Jihlava.

Do 10. júla sa celkom nakazilo 12 919 ľudí, aktívnych prípadov je viac ako 4.400.

Ako sa vyvíja situácia, môžete sledovať na stránke ministerstva zdravotníctva ČR.

 

Koronavírus v Rakúsku

Niektorí sa nevedeli dočkať otvorených hraníc, aby si mohli nakúpiť rakúske rožky, iným chýbala atmosféra Viedne, výlety do Álp alebo cyklotúry hneď za hranicami.

V Rakúsku počas uplynulých mesiacov platili veľmi rázne opatrenia, ktoré obyvateľov nútili necestovať mimo svojho domova - okrem práce alebo zo zdravotných dôvodov. 

S rúškami to však mali voľnejšie - aj teraz si môžete vybehnúť na nákupy do Parndorfu bez toho, aby ste museli mať na tvári ochranu.

Do 10. júla sa nakazilo celkovo 18 633 ľudí, aktívnych prípadov je takmer 1.200.

Ak zvažujete navštíviť Rakúsko, aktuálnu situáciu môžete sledovať na stránke orf.at.

 

Koronavírus v Chorvátsku

Chorvátsko patrí ku krajinám, ktoré zaznamenali po otvorení hraníc výrazné zvýšenie prípadov - najmä však v centrálnej časti, oblasť Jadranu, kam smerujú aj v týchto dňoch Slováci, nie je až tak zasiahnutá.

Situáciu môžete sledovať na stránke koronavirus.hr, kde pribúdajú aktualizácie za predošlý deň zvyčajne v poobedných hodinách. Nájdete tam mapu Chorvátska a počet aktívnych aj celkových prípadov podľa krajov. Pre zaujímavosť si môžete porovnať aj údaje chorvátskych susedov.

Doteraz sa nakazilo v Chorvátsku 3416 ľudí, aktívnych je 978 prípadov. V nemocnici je 100 ľudí. 

koronavirus.hr

 

Poľsko a koronavírus

Tiež máte radi Krakov a krowky, ale teraz neviete, či je bezpečné plaviť sa plťou po Dunajci?

Situáciu v Poľsku môžete sledovať na stránke poľského ministerstva zdravotníctva.

 

Koronavírus v Maďarsku

Podobne ako naša, znie aj maďarská stránka, na ktorej sa dozviete aktuálny stav u našich južných susedov - koronavirus.gov.hu. Pre neznalých maďarčiny sa núka anglická verzia.

koronavirus.gov.hu

 

Ako je na tom Taliansko

Taliansko patrilo k najviac zasiahnutým krajinám na svete a v súčasnosti, hoci je na zozname tzv. zdravotne bezpečných krajín, bude zrejme predlžovať núdzový stav, ktorý zaviedlo pred 6 mesiacmi.

Na stránke talianskeho ministerstva zdravotníctva si môžete pozrieť aktuálny stav.


salute.gov.it

 

Nemecko a korona

Situáciu v Nemecku mapuje Robert Koch Institute. Potvrdených mali doteraz takmer 198 tisíc prípadov koronavírusu.

rki.de

 

Užitočné informácie pred cestou do zahraničia

Pravidelne aktualizované informácie nájdete na stránkach Ministerstva zahraničných vecí - sledujte najmä aktuálne zmeny v jednotlivých krajinách a informácie o obmedzeniach na hraniciach a podmienkach vstupu do jednotlivých krajín.

Keby sa zmenila situácia a krajina, do ktorej ste vycestovali, vypadne zo zoznamu zdravotne menej rizikových krajín, čaká vás nasledovné:

(1) musíte sa okamžite presunúť do domácej izolácie,

(2) nahlásiť svoj návrat na Slovensko Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva,

(3) nahlásiť sa svojmu lekárovi, ktorý vystaví PN z dôvodu karantény a

(4) najskôr v 5 deň od príchodu absolvovať test na ochorenie COVID-19.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.