Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Kde sa dá bezpečne okúpať v sezóne 2018

 Klára Grafová   03.07.2018   0

Kúpacia sezóna na Slovensku je už rozbehnutá, aj keď aktuálne teploty jej príliš neprajú. Začiatok reálnej prevádzky kúpalísk, umelých aj prírodných, je závislý od ich pripravenosti. Tú posudzuje a každoročne bedlivo stráži Úrad verejného zdravotníctva.

Shutterstock

 

Rekreačné kúpanie

poskytujú sezónne umelé kúpaliská, prírodné kúpaliská a prírodné vodné plochy s neorganizovanou rekreáciou. Prevádzka prvých dvoch je podmienená vydaním kladného rozhodnutia RÚVZ.

Ako prírodné kúpaliská „označujeme tie prírodné vodné plochy, ktoré majú organizovanú rekreáciu (s prevádzkovateľom) a svojím vybavením a prevádzkou spĺňajú požiadavky platných predpisov“.

Za vodu určenú na kúpanie sa považujú najvýznamnejšie prírodné vodné plochy na Slovensku s najvyššou návštevnosťou a dlhodobo vyhovujúcou kvalitou vody. Okrem najznámejších, ako Liptovská Mara, Domaša, Zemplínska Šírava sem patria aj napr. jazero Počúvadlo, Vindšachtské jazero, bratislavské Zlaté piesky, Kuchajda či Zelená Voda pri Novom Meste nad Váhom.

Kvalitu vody vo vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou zabezpečujú RÚVZ v dvojtýždňových intervaloch. V tomto roku bude pod kontrolou asi 80 vodných plôch.

Shutterstock

 

Vyhovujúce prírodné kúpaliská a vodné plochy

K prvému prázdninovému dňu dostali povolenie na prevádzku a odobrenie využívania na rekreáciu tieto vodné plochy: 

Kraj

Prírodné kúpaliská

Prírodné vodné plochy

BA

Zlaté Piesky, Kuchajda, Slnečné jazerá

Vajnorské jazero, Čunovo, Rusovce – Candell, Veľký Draždiak, Malé Leváre, Plavecký Štvrtok, Nové Košariská, Vajnorské jazero, Ivanka pri Dunaji

TT

TN

Zelená voda – Nové Mesto nad Váhom

NR

 

APÁLI – mŕtve rameno Váhu Komárno, štrkoviskové jazero Kava

ZA

Liptovská Mara – Liptovský Trnovec 

VD Orava – ATC JAMI, VD Orava – ATC Slanica, VD Orava – Nábrežie – Námestovo, VD Orava – ATC Prístav, VD Orava – ATC Stará Hora

BB

Teplý vrch – Pláž Drieňok, Teplý vrch – Pláž ORMET, Zelená voda – Kurinec, Ružiná pri obci Divín

Počúvadlianske jazero, Veľké Kolpašské jazero, Veľké Richňavské jazero, Vindšachtské jazero, Krpáčovo – jazero, Ružiná pri obci Ružiná

PO

Veľká Domaša – Valkov

Laborec Humenné, Rybníky Slovenská Volová, Veľká Domaša – Holčíkovce, Veľká Domaša – Poľany, Veľká Domaša – Dobrá, Veľká Domaša – Nová Kelča, Veľká Domaša – polostrov KRYM   

KE

Zemplínska Šírava – Medvedia hora, Zemplínska Šírava – Hôrka, Vinianske jazero

Ružín – Košice, Pod Bukovcom, Plážové kúpalisko JAZERO, Zemplínska Šírava – Biela hora, Zemplínska Šírava – Kamenec, Zemplínska Šírava – Paľkov

Vodné plochy s nie úplne vyhovujúcimi parametrami

Požiadavke na priehľadnosť vody nevyhovovali VN Duchonka a Lipovina – Bátovce. Lokalita Lipovina – Bátovce vykazovala aj zhoršenie iných fyzikálnych (farba) a chemických (celkový fosfor) ukazovateľov kvality vody.

Shutterstock

RÚVZ však upozorňuje, že ide o zdravotne nevýznamné ukazovatele, ktoré nemajú priamy zdravotný dopad na kúpajúcich sa. 

Zhoršená mikrobiologická kvalita vody na kúpanie bola zistená v štyroch prírodných vodných plochách v okrese Gelnica: Ružín, Ružín – prítoky, Turzovské jazero a Jazero Úhorná.

Nevyhovujúce biologické ukazovatele (cyanobaktérie a chlorofyl a) sa potvrdili v lokalite Gazarka Šaštín Stráže. Kúpanie v tejto vode je len na vlastné riziko.

Aktuálnu situáciu na naših vodných plochách, čo sa týka kvality vody a prípadných opatrení, sledujte na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?