Jazykové pobyty: Skúsenosť nielen pre mladých

Ľubomíra Ivanková 0

Leto nie je pre študentov len časom zábavy a oddychu. Pre mnohých je obdobím získavania nových vedomostí a skúsenosti, ktoré v škole len tak nezískajú. Tie sa im ponúkajú v podobe rôznych pobytov v zahraničí, či už jazykových, vzdelávacích alebo pracovných…

Foto: ingimage.com

 

Najčastejšie na Maltu či do Londýna

„Medzi najobľúbenejšie destinácie našich študentov patrí jednoznačne Malta, ktorá je finančne najdostupnejšia a zároveň si študenti užijú dovolenku na ostrove,“ opisuje situáciu dopytu manažérka predaja jazykových pobytov agentúry EF, Dominika Gschwengová.

V krátkom závese za Maltou je Londýn, lákavý ako hlavné mesto anglicky hovoriacej krajiny. Za nimi nasleduje USA a najmä Miami, ktoré je najobľúbenejšou letnou študentskou destináciou na Americkom kontinente.

USA a Kanada lákajú skôr starších študentov (vysokoškolákov), ktorí sa rozhodli pre program Work and Travel. Ten umožňuje študentom časť leta pracovať a potom zarobené peniaze investovať do cestovania po krajine.

Foto: ingimage.com

 

Dĺžka letných pobytov

Najčastejšia dĺžka pobytov je dva až tri týždne. „Takáto dĺžka je vyhovujúca aj pre pracujúcich a zároveň finančne dostupná pre študentov,“ dodáva manažérka predaja EF agentúry. Avšak to, ako dlho bude váš pobyt trvať si môžete samozrejme určiť sami. Vycestovať môžete pokojne aj na dva mesiace, prípadne dlhšie.

Riešiteľné komplikácie

Najčastejším problémom študentov býva začlenenie sa do nového prostredia. Hosťovská rodina niekedy nespĺňa predstavy študenta, a tak môže požiadať o jej výmenu.

Pred odchodom treba rátať s tým, že aj keď Anglicko či Amerika sú krajinami západu, nie všetky zvyklosti v zariadení, strave či bývaní sú u nás a u nich rovnaké. Podľa slov agentúry, každá rodina prejde pred prijatím študenta previerkou, no ako aj na Slovensku, ani v zahraničí nežije každá rodina rovnako. Majú rozdielny životný štýl a zvyklosti, ktoré je tiež nutné tolerovať.

Foto: ingimage.com

Netreba sa však obávať, agentúry sú ochotné a pripravené klientom pomôcť aj v priebehu pobytu, niektoré dokonca priamo na mieste: „Pre všetkých našich študentov sú na školách koordinátori, ktorí im ochotne poradia a pomôžu, ak sa študent stretne s nejakým problémom, alebo si s čímkoľvek nevie dať rady,“ ubezpečuje agentúra.

Pred cestou je tiež dôležité a odporúčané naštudovať si niečo o krajine a zvykoch v danej destinácii, aby nedošlo k zbytočne nemilým prekvapeniam.

Európsky preukaz poistenie, cestovné poistenie a iné

Ak sa študent chystá do krajiny v rámci Európskej únie, určite by si nemal zabudnúť pribaliť svoj Európsky preukaz poistenca, ktorý sa postará o náklady spojené s liečbou v štátnej nemocnici na väčšine územia Európy.

V mnohých krajinách je však drvivá väčšina zdravotníckych zariadení súkromná, takže ak vás náhodou s problémom zavezú tam, kartička poistenca vám bude nanič. Pri hospitalizácii sa denné náklady môžu vyšplhať aj na niekoľko tisíc eur. V takomto prípade je dobré mať komerčné cestovné poistenie.

Okrem úhrady sumy za zdravotnú starostlivosť v súkromnom zariadení, a tiež preplatenie spoluúčasti pri zdravotných úkonoch, sa postará napríklad aj o asistenčné služby (v prípade jazykovej bariéry či právneho poradenstva).

Vybrať si to najlepšie poistenie však nie je vždy jednoduché, keďže každá cesta vyžaduje niečo iné. Pripravili sme pre vás príklad porovnania poistenia pri cestách do troch vyššie spomenutých destinácii, pri dvojtýždňovom pobyte:

Foto: Poistenie.sk

Ako môžeme vidieť, ceny cestovného poistenia sa líšia nielen v závislosti od krajiny či výšky krytia, ale aj v súvislosti s pripoisteniami. Tie sa týkajú batožiny, asistenčných a právnych služieb, meškania letu, zodpovednosti za škodu, úhrady záchrannej služby v prípade potreby pátrania, úrazu atď.

Rozdiely v cenách sa pohybujú v rozmedzí pár eur, preto je niekedy možno dobré zvoliť vyššie krytie. Samozrejme, rozhodovať treba rozumom a nepriplácať produkty, ktoré sú pre mňa bezpredmetné (napr. ak idem do krajiny autobusom, nepotrebujem pripoistenie meškania letu a pod.).

Porovnať konkrétne produkty podľa vami zadaných parametrov môžete na stránke cestovného poistenia. Ak je pre vás jazykový pobyt lákadlom, no ešte ste si ten svoj nevybrali, obrátiť sa môžete na množstvo agentúr. Ako už bolo vyššie spomenuté, o klientov sa starajú nielen počas vybavovania ale aj v priebehu pobytu. Prehľad kurzov EF agentúry si môžete pozrieť na stránke www.jazykovepobyty.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár