Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Jarné prázdniny sa blížia. Môžete využiť aj príspevok na rekreáciu

 Miroslava Liptáková   04.02.2020   0

Týždeň oddychu od školy či práce. Taký týždeň ponúkajú jarné prázdniny, ktoré sú ideálnym časom na rodinnú dovolenku.

Jarné prázdniny sú rozdelené podľa jednotlivých krajov Slovenska a trvajú celý pracovný týždeň, plus k voľným dňom pripadajú ešte 4 dni víkendov pred a po prázdninovom týždni. Spolu je to teda deväť dní, ktoré môžete ako rodina využiť.

 

Rodinné dovolenky majú na deti pozitívny dlhotrvajúci vplyv

Vedci sa zhodli a potvrdili roky známy fakt, že spoločne strávený čas vytvára spomienky, ktoré sú pre deti cennejšie ako darčeky, na ktoré časom zabudnú. Spomienky im ostanú navždy.

Túto teóriu vysvetľuje aj autorka štúdie z Torontskej univerzity Cindy Chan. „Dôvod, prečo zážitkové dary posilňujú sociálne väzby je ten, že vyvolávajú emócie. Takýto podarúnok v obdarovanom vzbudzuje silnú emocionálnu odozvu, keď ho prijímateľ prežíva, napríklad strach a hrôzu na safari, vzrušenie z rockového koncertu alebo upokojenie vo wellnesse. To všetko je emocionálne silnejšie, než materiálne vlastníctvo.“

Spoločne strávený čas tak môžete stráviť skutočne kdekoľvek, či sa už rozhodnete pre pohodlie domova, návštevu rodiny či pobyt v lone prírody.

Ak nemáte možnosť ísť na dovolenku spoločne, alternatívou je využitie služieb cestovných kancelárií, ktoré počas jarných prázdnin ponúkajú lyžiarske tábory pre deti vo veku od 6 do 18 rokov. „Jarný tábor sa realizuje v spolupráci s lyžiarskymi a snowbordovými inštruktormi, kedy sú deti cez deň na svahu. Vo večerných hodinách majú pripravený spoločenský program v réžii animátorov,“ povedala Petra Bartošová z cestovnej kancelárie, ktorá zastrešuje detské tábory na Slovensku.

Na spoločnú lyžovačku či tábor môžete využiť aj príspevok na rekreáciu

Na rekreačné poukazy má nárok každý zamestnanec, ktorého zamestnáva firma s viac ako 49 zamestnancami a pracuje v nej viac ako dva roky. Príspevok na rekreáciu sa týka aj mamičiek na materskej dovolenke či oboch rodičov počas čerpania rodičovskej dovolenky. Podmienkou je, že pobyt musí byť minimálne na dve noci. Rekreačný poukaz sa tak dá využiť na rodinnú dovolenku či detský tábor.

Nejde však len o samotné ubytovanie, ale aj o stravovanie v rámci ubytovania či iné služby, napríklad wellness, ak sa jedná o pobytový balíček. Ak pobytový balíček zahŕňa aj skipassy, aj na tie si môžete uplatniť príspevok na rekreáciu, ak si však skipasy kupujete zvlášť a nie sú zahrnuté spolu s ubytovaním v jednom balíčku, tak sa na ne príspevok nevzťahuje,“ povedala Anna Lašová zo spoločnosti Up Slovensko.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...