ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 22.10.2017 | meniny má Sergej  
Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Hravé leto bez mobilov a tabletov

 Miroslava Labašová   31.05.2016   0

Trávia vaše deti priveľa času s mobilmi a tabletmi v rukách? Letné prázdniny sú za dverami a vy neviete, ako vylákať svoje ratolesti na čerstvý vzduch? Popustite uzdu svojej fantázií a pripravte im hravé leto, plné zábavy, smiechu a pohybu.

 

Nič nie je nemožné, teda ani odpútať pozornosť detí od mobilova tabletov. Žiada si to len štipku fantázie, plné nasadenie a dávku trpezlivosti. Inšpiráciu môžete čerpať aj z čias vlastného detstva, či priamo z filmového plátna.

Fantázii sa medze nekladú

Klasická scéna amerického filmu – najmenší člen rodiny oslavuje narodeniny a so zaviazanými očami sa snaží z vnútra kartónového zvieraťa pomocou palice vydolovať v ňom ukryté poklady. Pripravte niečo podobné pre svoje deti. Nemusíte sa trápiť s modelovaním zvieraťa, stačia vám aj malé kartónové krabice, ktoré pripevníte na stromy v záhrade alebo v najbližšom parku. Polovicu z nich naplňte kúskami papiera a do ostatných ukryte sladké prekvapenie. Využiť môžete napríklad balíčky Haribo cukríkov Tropifrutti, ktoré budú skvelou odmenou pre víťaza. Ním sa stane ten, komu sa pomocou palice podarí otvoriť najviac krabíc s Haribo Tropifrutti cukríkmi.

Tip pre najmenších: Naučte sa s Haribo Tropifrutti cukríkmi rozpoznávať farby alebo druhy ovocia. Každý správne uhádnutý kúsok bude slúžiť ako odmena.

Za menej priaznivého počasia môže byť rovnako zábavné hľadanie sladkých pokušení či hračiek aj v byte alebo v priestoroch domu. Pre deti vymyslite indície, ktoré im pomôžu nájsť ukryté odmeny. Kľúčom k ďalším nápovedám budú hádanky, hlavolamy, jazykolamy, ktoré budú musieť správne rozlúštiť. Ukryť môžete aj tablet a mobil. Kým deti nerozlúsknu zadania, nedostanú sa k vytúženým pokladom.

 

Detí, ktoré často visia na tabletoch a mobiloch, zaostávajú vo verbálnej komunikácií. Ich častou odpoveďou na položené otázky sú citoslovcia ako "aha", "hm" alebo jednoslovné reakcie. Letné prázdniny sú ideálnym obdobím na rozvíjanie komunikácie. Urobte to hravo. Deti môžu tvoriť kreatívne hádanky, verše i vtipné príhody. Na kúsky papiera im napíšte niekoľko kľúčových slov, z ktorých si jedno vytiahnu a povinne slovo zakomponujú do svojich textov. Takáto hra nie je len pre malých, zapojiť sa môžu aj násťroční.

Spomínate si na kultovú hru z vášho detstva? Meno, mesto, zviera, vec je zábava pre malých aj veľkých. Okrem toho, že táto hra rozšíri slovnú zásobu vašich detí, kreatívne ňou trénujú aj svoju pamäť a rozširujú svoje vedomosti zo zemepisu, slovenského jazyka i prírodovedy.

Ak potrebujete zabaviť svoje deti, ale popri zábave sa musíte venovať aj upratovaniu domácnosti, skúste starú známu hru sochy. Zapnite rádiou, deti môžu tancovať, hrať sa alebo vám pomáhať s domácimi prácami. V okamihu, kedy hudbu stíšite, musia znehybnieť ako sochy a vydržať v takejto polohe, kým rádio nezačne opäť hrať. Takto môžete deťom spríjemniť bežné aktivity a vy sa môžete s ovládačom v ruke venovať umývaniu riadu.

Nezabúdajte na kamarátov

 

Do programov zapojte aj kamarátov vašich detí. Podľa detského psychológa Miroslava Kohuťára je ideálne, ak si pozornosť detí získame aktivitami, ktoré pripravíme nielen pre nich, ale zapojíme aj ich kamarátov.

,,Deti radšej trávia čas s niekým, s kým sa cítia príjemne a nemusia to byť vždy rodičia. Potrebujú svojich kamarátov, priateľov, rovesníkov, s ktorými sú na rovnakej vlnovej dĺžke a majú podobné záujmy," prezradil psychológ. Zabudnúť by ste nemali ani na patričnú odmenu, ktoru môže byť napríklad hodina strávená na tablete. Takto deti nadobudnú pocit, že im čas strávený s tabletom v ruke neplánujete úplne zatrhnúť.  

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   0
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
Prečo dojčiť hneď po pôrode?
20.10.2017   9
Po pôrode sú hormóny mamičky, ale i dieťatka priamo naštartované na to, aby ste začali úspešne dojčiť. Ak vaše dieťatko nemalo možnosť prisať sa na prsník tesne po pôrode a prvé, čo do pusy dostane, je fľaša, môže sa stať, že potom mu bradavka „nebude stačiť“.
Súťaž o milé zásterky a termohrnčeky
20.10.2017   0
Hráte o 3x keramický termohrnček v provensálskom dizajne spolu s gazdinkovskou zásterou.
detské choroby
Imunita na školách
19.10.2017   0
Detské kolektívy sú doslova rajom na šírenie vírusov a infekcií. Preto je veľmi dôležité, aby ste vaše ratolesti zaopatrili ochranným štítom.
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?