Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Európsky preukaz zdravotného poistenia

 redakcia   12.06.2009   0

S prichádzajúcim letom rastie počet dovoleniek, výletov či pobytov aj za hranicami Slovenska.

Nezabudnite si so sebou pribaliť všetky potrebné doklady, ktoré vám budú na cestách užitočné. Jedným z nich je aj Európsky preukaz zdravotného poistenia.

Na čo vám poslúži?


Zabezpečí vám počas pobytu v zahraničí prístup k zdravotnej starostlivosti, ak ju budete potrebovať. Aby ste sa nemuseli vrátiť na Slovensko skôr, ako ste zamýšľali. Vďaka nemu vám bude uhradená zdravotná starostlivosť u zmluvných lekárov napojených na verejný systém zdravotného poistenia.

Európsky preukaz zdravotného poistenia platí v členských štátoch Európskej únie, vo Švajčiarsku, Nórsku, Lichtenštajnsku a na Islande.

Zafinancuje všetku starostlivosť?


Ak za ošetrenie neplatia domáci, nebudete platiť ani Vy. Toto je univerzálne pravidlo v Európskej únii. Uhrádzate jedine spoluúčasť alebo priame platby nad rámec verejného zdravotného poistenia v konkrétnej krajine tak, ako ich platia aj domáci obyvatelia. Každá krajina má špecifickú zdravotnícku legislatívu, preto sú aj podmienky a výška spoluúčasti a priamych platieb odlišná. Pozor, sú krajiny, v ktorých sa platí aj za to, čo na Slovensku uhrádzajú zdravotné poisťovne. Vtedy Európsky preukaz zdravotného poistenia nepomôže.

Čo ak treba platiť?


Na krytie spoluúčasti alebo priamych platieb si však môžete vybaviť komerčné cestovné poistenie.

Ako získať európsky preukaz?

O európsky preukaz môžete požiadať vo svojej zdravotnej poisťovni. Na vybavenie európskeho preukazu je zo zákona 30 dní. V priemere to však vo väčšine poisťovní trvá menej. Vybavený preukaz vám zašlú poštou na adresu, ktorú ste uviedli v žiadosti, alebo si ho prídete vyzdvnihnúť na pobočku poisťovne.Platí päť rokov.

 

ilustračné foto: Miro Čačík, www.koncertypredeti.sk

informacny zdroj: www.dovera.sk

 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.