Dovolenka. Ako na ňu?

Mária Kohutiarová 0

Dovolenka. Už len to slovo nám robí dobre, a čím viac sa blíži leto, tým viac cítime, že potrebujeme reset. Ak máme deti, o to viac. Zmena programu, denného rytmu, nechodenie do práce a vypnutie z toho, čo všetko už bolo stereotypom je úžasná predstava. Zásadná otázka ale znie: ako si ju zariadiť?

Kam, ako, s kým,  za čo?

Prvá vojna sa zvádza o miesto pobytu, výber je ale do značnej miery ovplyvnený stavom peňaženky a tiež aj spôsobom dopravy a dĺžkou cesty, aj tým, či cestujú dospelí, respektíve rodina s väčšími deťmi alebo sú to fakt drobci. Aj tu je jasné, že každá rodina je individuálna: niektoré s malými deťmi neprekročia hranice a sú radi, že v pokoji docestujú niekam o 200 km ďalej, zložia sa a vegetujú… iné odvážne berú aj malinkých ročných (aj menších) cestovateľov a brázdia cesty vzduchom aj po zemi.  Bez ohľadu na tie prvé otázky majú všetci na výber: či si dovolenku kúpia u cestovky, alebo zariadia po svojom.

Podľa prieskumu SACR Slováci sa radšej ubytujú  v súkromí alebo na chatách, štvrtina dovolenkárov v rámci šetrenia aj varí počas celého pobytu,  aj keď už vyše 30% si objedná obľúbenú polpenziu. Najčastejšie sa prepravia autom, lietadlo ako dopravný prostriedok je až na treťom mieste po autobuse. No a Slovensko im veľmi nechutí: vyše 51% Slovákov stačilo raz vyskúšať dovolenku „doma“ a nie na malte… idú za hranice, najlepšie k moru.

Všetko na tanieri

Koľko ľudí, toľko chutí – a mnohí nemajú ani čas ani silu riešiť ešte aj organizáciu dovolenky. Cestovných kancelárií je ako húb po daždi, očividne sa im darí, aj keď občas nejaká tá padne na oltár konkurencie a krízy. Ak sa viete dobre orientovať v ponukách „first“ a „last“minute, máte cestovky prekuknuté a nechce sa vám nič organizovať ani riešiť a očakávate len bežný štandard, nič viac –  je to dobrá voľba.

Platí to predovšetkým pri rozhodnutí ísť na dovolenku do Španielska alebo Karibiku, ktorá sa po vlastnej osi finančne nevyplatí. Mnohí skúsení „cestovkári“ odporúčajú služby rakúskych cestovných kancelárií,  sú podľa ich skúseností seriózne a čo si zaplatíte, to dostanete. Na Slovensku platí, že treba si cestovku overiť – a nie vždy sa to dá cez kamarátske linky. Čo vyhovuje iným, nemusí vám, preto dobre zvážte už podľa prvej komunikácie a ponúknutých informácií v cestovke.

Nebojte sa porovnávať nielen ceny, ale aj služby za ne – a nie vždy platí, že to, čo je najlacnejšie, je najlepšie. Overte si rovnako aj hotel či miesto ubytovania, dopravu, stravovanie, aj to, či pláž je skutočne pri hoteli a hotel mi mori, lebo na „skok“ od mora môže byť rôzny pojem. Ak stojíte o dobre prežitú dovolenku, posaďte sa niekde na fórum a surfujte… nájdete veľa reakcií, výpovedné sú hlavne tie, ktoré píšu zahraniční dovolenkári.

Nemenej dôležitým faktom je skutočnosť, koľko si vypýtajú za porovnateľný pobyt na rovnakom mieste s porovnateľným ubytovaním tri cestovky…  mnohokrát ťahajú z vreciek dovolenkárov peniaze za „zvláštne“ poplatky mimo hlavnej ceny pobytu, ktoré seriózne cestovné kancelárie vôbec nepýtajú.

Zvládneme to sami

Pre tých, čo sú však trošičku jazykovo zdatní a ešte trošičku organizátorské typy, však môže samostatne riešená dovolenka priniesť nielen úsporu v peňaženke, ale aj väčšie zážitky, zábavu a adrenalín – a to aj s deťmi. Vždy však je to o tom, čo si vyberiete. Ak ste kamarátske typy a chystáte sa do zahraničia, môže vám a vašej rodine priniesť mnoho couchsurfing alebo hospitality club. Ide po program výmenných pobytov zadarmo kdekoľvek po svete – jednoducho si nasurfujete lokalitu, zadáte požiadavky a vždy sa nájde niekto, u koho sa kdesi na vytúženom konci sveta viete bezpečne zložiť ako doma. Ak na toto celkom sily nemáte, postačí vám online rezervácia hotelov alebo  veľmi slušne vybavených hostelov (hostelbookers.com ) za viac, než slušnú cenu.

Zaujímavou možnosťou je – okrem surfovania po nete a hľadania v rôznych diskusiách –  overiť si úroveň vybraného zariadenia na Slovensku, kam sa chcete ubytovať, cez spustený prieskum  Slovenskej agentúry pre cestovný ruch, v ktorom testovala zariadenia cestovného ruchu. 

Čo sa týka stravovania, pri samostatnom cestovaní do zahraničia je ideálne tiež pozrieť ceny potravín na mieste dovolenkového pobytu – a podľa toho sa rozhodnúť, či nabaliť auto potravinami alebo nám ceny na dovolenke dovolia ochutnávať domáce potraviny, respektíve o možnosti varenia, ak idete niekam do kempu.  To isté platí aj o požičaní čohokoľvek od auta až po vodný skúter.

A ešte jedno pravidlo: čím skôr si čokoľvek na dovolenku zajednáte po vlastnej osi, tým to zvykne bývať šetrnejšie k vašej kase. Ak teda nejdete na vlastnú chatu, babka na záhumienku a potok za rohom.

V každom prípade: zbaľte famíliu a urobte si taký iný čas. Nech už pocestujete akokoľvek a s kýmkoľvek, prežite dni, na ktoré budete radi spomínať.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár