ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Deťom vstup zakázaný! Do niektorých hotelov svoje ratolesti nedostanete

 Marcela Beňová   10.07.2018   0

Zákazníci v hoteloch, ale aj reštauráciách, kaviarňach či kinách, sú čoraz náročnejší. Aby si rezorty či rôzne zariadenia udržali ich priazeň, usilujú sa vyjsť im v ústrety a pripraviť také podmienky, aby sa cítili to najlepšie. 

foto: shutterstock

Mnohých rodičov sa určite dotklo, keď viacero zahraničných hotelov povedalo razantné stop detským návštevám. S odôvodnením, že by rušili dospelú klientelu, ktorá si prišla do rezortu oddýchnuť, zrelaxovať a užívať si atmosféru krajiny- nie počúvať detský krič a plač.

Ide o diskrimináciu alebo oprávnený názor na malých hostí?

No kids zóny

Priestorov, kde platí pravidlo no kids (bez detí), bolo v minulosti dosť. Deti sa nezvykli zúčastňovať spoločenských udalostí, bábätká nechodievali na kúpaliská, do múzeí, rodičia sa na čas vzdali dovoleniek, výletov aj kultúrnych akcií.

Pretože deti vyžadovali svoj priestor, pohodlie, mohli by kričať či rušiť ostatných. Ako dospievali, rozširoval sa okruh miest, kam mohli prísť spoločne s rodičmi.

foto: shutterstock

Dnes je situácia iná. Mamičky na materskej dovolenke zväčša odmietajú sedieť s deťmi doma. Chcú sa zúčastňovať života okolo seba, dovolenkovať, spoznávať nové miesta, vzdelávať sa. A samozrejme chcú, aby to všetko prežívalo dieťa s nimi.

To sa však nepáči mnohým dospelým, ktorí už majú odrastené deti a sami takéto vymoženosti nezažívali, ale aj tým, ktorí vlastné deti nemajú, či cestujú bez nich.

V prospech aktívnych mamičiek hovoria jednorazové plienky, šatky a nosiče, ľahko skladateľné kočíky a väčšia ochota prispôsobiť sa potrebám dieťaťa, nech sú s ním kdekoľvek. No aj keď sa mama s dieťaťom pri hotelovom bazéne cíti dobre, iným hosťom môže jej prítomnosť prekážať.

Nezvládnutí návštevníci

„Posledná dovolenka bola pre mňa horor. S manželom, s ktorým deti zatiaľ nemáme, sme si dopriali vysnívaný pobyt pri mori. Celý deň nás na platenej pláži rušili nemeckí teenageri hlasnou hudbou a krikom. Počas večere sa v hotelovej reštaurácii naháňali malé deti, ktoré sa ich rodičia neunúvali upozorniť, aby sa upokojili. 

Pravidelne narážali do stolov, rozlievali nápoje a obťažovali čašníkov. Vo vedľajšej izbe celú noc plakalo bábätko. Nabudúce dám rozhodne prednosť hotelom, ktorý bude bez detí. Mám náročné zamestnanie, potrebujem si oddýchnuť,“ vysvetľuje Mariana, ktorá si spoločnosť detí užila na dovolenke na Kréte.

Problém však podľa nej nebol len v samotných deťoch, ale predovšetkým v rodičoch. Tí sa ani nepokúsili upokojiť svoje ratolesti, alebo im vysvetliť, že majú brať ohľad na ostatných. 

Všetci dospelí boli najprv deťmi

Úplne iný názor má dvojnásobná mamička Janka, ktorá sa cestovaniu s deťmi rozhodne nevyhýba.

“Všetky ubytovania, kde sme doteraz boli, sa deťom potešili. Takýto trend mi príde trochu chorý, pretože deti sú súčasťou každého z nás, lebo aj my sme boli kedysi deťmi. 

foto: shutterstock

Deti a rodina sú základnou bunkou celej spoločnosti, takže sa mi zdá nezmyselné ich odmietať. Veď práve na deťoch a rodinách sa robí najväčší biznis ako napríklad baby friendly hotely, Donovalkovo a atrakcie, kde sa deti môžu vyšantiť. Myslím, že miesta tohto typu majú lepšiu perspektívu ako spomínané hotely,“

Ako si vybrať hotel, ak cestujete s deťmi?

Napriek momentálnemu no kids trendu, ktorý sa ujal v niektorých zahraničných hoteloch, deti zostávajú pevnou súčasťou dovolenkárov, ktorí u nás aj v cudzine vyhľadávajú oddych a zábavu.

Väčšina hotelov s nimi počíta a pre rodiny majú pripravené vybavenie, detské bazény aj kútiky s hračkami, alebo animačný program, ktorý najmenších na pár hodín denne zabaví.

Ak máte pred dovolenkou pochybnosti, pretože cestujete prvý raz, alebo je vaše dieťa náročné či plačlivé, voľte radšej ubytovanie v apartmáne alebo family friendly hotel, kde sa stretnete s viacerými rodinami. 

Rozliaty džús či zúfalý plač pri stole sa tam stretne s pochopením či priateľským prikývnutím, nie odsudzujúcimi pohľadmi. Aj počas spoločného oddychu nezabúdajte deťom občas pripomenúť, aby zostávali vychované a slušné k ostatným hosťom. A prípadné reakcie okolia zoberte s úsmevom a rezervou.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2018: Mamy oznámkovali svoje pôrodnice
19.07.2018   0
Slovensky opäť hodnotili pôrodnicu, v ktorej priviedli na svet svoje bábätko. Známkovanie v online aplikácii projektu Sprievodca pôrodnicami do konca mája 2018.
Sprievodca pôrodnicami 2018
19.07.2018   0
Projekt Sprievodca pôrodnicami porovnáva slovenské pôrodnice už sedem rokov. Hodnotenie pripravuje Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk.
Moje dieťa patrí ku mne
19.07.2018   0
Dieťa patrí na telo matky. Máme teda vôbec niečo chcieť, alebo je to vec zahrnutá v nejakých nemocničných štandardoch?
babetko
Diamant, bývalá manželka či vytopený byt. Aj také sú návraty z pôrodnice
19.07.2018   0
Príchody z pôrodnice, ktoré má obvykle v réžii ocko, vedia byť všakovaké. Úsmevné, prekvapivé, dojemné, ale aj smutné či zraňujúce. Aký bol ten váš?
Obrňte sa trpezlivosťou a humorom- prichádza obdobie vzdoru
18.07.2018   0
Výstupy, keď sa milučké batoľa zmení na klbko nervov a plaču, pozná a obáva sa ich každý rodič. Málokto je dostatočne psychicky odolný, aby ho hlučný prejav nevôle zle vyspatého dieťaťa na verejnosti nepripravil o zvyšok trpezlivosti a vnútorného pokoja.
Keď sa dieťa bojí vody
17.07.2018   0
Sú deti, ktoré majú strach z vody ešte hlbší, dokonca je pre nich nočnou morou aj obyčajný kúpeľ vo vani, a to už je teda naozajstná skúška nervov pre všetkých zúčastnených.
detské choroby
10 otázok o osýpkach
13.07.2018   0
Na východe Slovenska sa šíri najväčšia epidémia osýpok za posledných 20 rokov. Čo sú najčastejšie otázky, ktoré vás zaujímajú o osýpkach?
Na východe Slovenska zúri epidémia osýpok
11.07.2018   0
V okrese Michalovce pribúdajú pacienti, ktorí sa nakazili osýpkami. Viac ako stovka prípadov zaskočila lekárov a hygienikov. Medzi nakazenými sú dospelí aj deti, ôsmim z nich komplikuje liečbu pridružený zápal pľúc.
Onkologickým pacientom bude pomáhať aj liečba kanisterapiou
06.07.2018   0
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici pripravuje pre deti s onkologickým ochorením novinku. Minulý mesiac sa vedeniu nemocnice podarilo získať kladné stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR k zavedeniu kanisterapie ako súčasti terapeutickej liečby chorých detí. Na malých pacientov teda okrem štandardných liečebných metód čaká aj terapia prostredníctvom hry s cvičenými psami.
zvery
Máme psa seniora
17.07.2018   2
Čo treba vedieť ak váš pes dosiahol vek 8 a viac rokov? Ako správne cvičiť a vychovávať psieho seniora? Môžeme s ním ešte športovať? Ako? Nevadí ak zmeníme niektoré viacročné zvyky?
Keď si pes zlomí zub
15.07.2018   0
Aj psi majú svoje dentálne problémy, rovnako ako ľudia. Ako iste vieme, problémy so zubami dokážu byť mimoriadne bolestivé a môžu aj psa vydráždiť do extrému. Aké sú teda základné pravidlá psej dentálnej hygiény?
Prečo je mačka tučná
02.07.2018   0
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.