ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Deťom vstup zakázaný! Do niektorých hotelov svoje ratolesti nedostanete

 Marcela Beňová   10.07.2018   0

Zákazníci v hoteloch, ale aj reštauráciách, kaviarňach či kinách, sú čoraz náročnejší. Aby si rezorty či rôzne zariadenia udržali ich priazeň, usilujú sa vyjsť im v ústrety a pripraviť také podmienky, aby sa cítili to najlepšie. 

foto: shutterstock

Mnohých rodičov sa určite dotklo, keď viacero zahraničných hotelov povedalo razantné stop detským návštevám. S odôvodnením, že by rušili dospelú klientelu, ktorá si prišla do rezortu oddýchnuť, zrelaxovať a užívať si atmosféru krajiny- nie počúvať detský krič a plač.

Ide o diskrimináciu alebo oprávnený názor na malých hostí?

No kids zóny

Priestorov, kde platí pravidlo no kids (bez detí), bolo v minulosti dosť. Deti sa nezvykli zúčastňovať spoločenských udalostí, bábätká nechodievali na kúpaliská, do múzeí, rodičia sa na čas vzdali dovoleniek, výletov aj kultúrnych akcií.

Pretože deti vyžadovali svoj priestor, pohodlie, mohli by kričať či rušiť ostatných. Ako dospievali, rozširoval sa okruh miest, kam mohli prísť spoločne s rodičmi.

foto: shutterstock

Dnes je situácia iná. Mamičky na materskej dovolenke zväčša odmietajú sedieť s deťmi doma. Chcú sa zúčastňovať života okolo seba, dovolenkovať, spoznávať nové miesta, vzdelávať sa. A samozrejme chcú, aby to všetko prežívalo dieťa s nimi.

To sa však nepáči mnohým dospelým, ktorí už majú odrastené deti a sami takéto vymoženosti nezažívali, ale aj tým, ktorí vlastné deti nemajú, či cestujú bez nich.

V prospech aktívnych mamičiek hovoria jednorazové plienky, šatky a nosiče, ľahko skladateľné kočíky a väčšia ochota prispôsobiť sa potrebám dieťaťa, nech sú s ním kdekoľvek. No aj keď sa mama s dieťaťom pri hotelovom bazéne cíti dobre, iným hosťom môže jej prítomnosť prekážať.

Nezvládnutí návštevníci

„Posledná dovolenka bola pre mňa horor. S manželom, s ktorým deti zatiaľ nemáme, sme si dopriali vysnívaný pobyt pri mori. Celý deň nás na platenej pláži rušili nemeckí teenageri hlasnou hudbou a krikom. Počas večere sa v hotelovej reštaurácii naháňali malé deti, ktoré sa ich rodičia neunúvali upozorniť, aby sa upokojili. 

Pravidelne narážali do stolov, rozlievali nápoje a obťažovali čašníkov. Vo vedľajšej izbe celú noc plakalo bábätko. Nabudúce dám rozhodne prednosť hotelom, ktorý bude bez detí. Mám náročné zamestnanie, potrebujem si oddýchnuť,“ vysvetľuje Mariana, ktorá si spoločnosť detí užila na dovolenke na Kréte.

Problém však podľa nej nebol len v samotných deťoch, ale predovšetkým v rodičoch. Tí sa ani nepokúsili upokojiť svoje ratolesti, alebo im vysvetliť, že majú brať ohľad na ostatných. 

Všetci dospelí boli najprv deťmi

Úplne iný názor má dvojnásobná mamička Janka, ktorá sa cestovaniu s deťmi rozhodne nevyhýba.

“Všetky ubytovania, kde sme doteraz boli, sa deťom potešili. Takýto trend mi príde trochu chorý, pretože deti sú súčasťou každého z nás, lebo aj my sme boli kedysi deťmi. 

foto: shutterstock

Deti a rodina sú základnou bunkou celej spoločnosti, takže sa mi zdá nezmyselné ich odmietať. Veď práve na deťoch a rodinách sa robí najväčší biznis ako napríklad baby friendly hotely, Donovalkovo a atrakcie, kde sa deti môžu vyšantiť. Myslím, že miesta tohto typu majú lepšiu perspektívu ako spomínané hotely,“

Ako si vybrať hotel, ak cestujete s deťmi?

Napriek momentálnemu no kids trendu, ktorý sa ujal v niektorých zahraničných hoteloch, deti zostávajú pevnou súčasťou dovolenkárov, ktorí u nás aj v cudzine vyhľadávajú oddych a zábavu.

Väčšina hotelov s nimi počíta a pre rodiny majú pripravené vybavenie, detské bazény aj kútiky s hračkami, alebo animačný program, ktorý najmenších na pár hodín denne zabaví.

Ak máte pred dovolenkou pochybnosti, pretože cestujete prvý raz, alebo je vaše dieťa náročné či plačlivé, voľte radšej ubytovanie v apartmáne alebo family friendly hotel, kde sa stretnete s viacerými rodinami. 

Rozliaty džús či zúfalý plač pri stole sa tam stretne s pochopením či priateľským prikývnutím, nie odsudzujúcimi pohľadmi. Aj počas spoločného oddychu nezabúdajte deťom občas pripomenúť, aby zostávali vychované a slušné k ostatným hosťom. A prípadné reakcie okolia zoberte s úsmevom a rezervou.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrodnica Košice – Šaca pripravuje pre rodičky nadštandardné pôrodné boxy
21.09.2018   0
Súčasťou rekonštrukcie pôrodníckeho oddelenia za viac ako dva milióny eur budú aj nadštandardné pôrodné boxy.
V slovenskej pôrodnici mi bolo dobre
20.09.2018   0
Dopadlo to super. Viac než super. Lebo aj v obyčajne slovenskej pôrodnici sa môže rodiť dobre.
Materské
14.09.2018   18
Čo je materské? Mám nárok na materské? Ako sa mi vypočíta materské? Môžem poberať materské a popri tom pracovať? Podnikám, musím prerušiť živnosť, ak chcem poberať materské? Môže poberať materské aj muž? Ako dlho budem poberať materské? Má slobodná matka nárok na dlhšiu materskú?
babetko
9 pravidiel, ktoré treba dodržiavať, keď idete na prvú návštevu bábätka
21.09.2018   0
Asi je vám jasné, že zazvoniť bez ohlásenia a vypýtať si len tak mimochodom šálku kávy, nebude dobrý nápad.
Cvikla v detskom jedálničku
20.09.2018   0
Jeseň skrátka patrí cvikle a my vám prinášame niekoľko nápadov, ako ju pridať aj do detského jedálnička tak, aby si na nej pochutili aj naši najmenší.
7 mýtov o umelom mlieku
19.09.2018   0
Kravské mlieko môžu deti piť už od 6. mesiaca po ukončení obdobia výhradného dojčenia. Mýtus alebo pravda?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
21.09.2018   0
Pokiaľ ste zistili, že vaše dieťa vzalo drogu, je dôležité zistiť, či drogy iba skúša – experimentuje, alebo či už drogy užíva dlhší čas. V žiadnom prípade (i keď to môže byť veľmi ťažké) sa nenechajte vyviesť z miery, nerozčuľujte sa a skúste sa s dieťaťom pokojne pozhovárať...
Separačná úzkosť
19.09.2018   3
„Ako to dieťa vychovávaš, keď sa ťa ani pustiť nechce?!“ „Je rozmaznaný, stále si len s ním a potom reve, keď máš odísť!“ Počuli ste už takéto vety, ktoré sa týkali vášho batoľaťa? Alebo aj staršieho dietka, ktoré sa vás držalo ako kliešť, keď ste naozaj potrebovali súrne odísť?
9 druhov soplíka - podľa farby
10.09.2018   0
Čo znamená zafarbenie hlienu – soplíka? Pirehladný, zelený, žltý, ružový, spenený, šedý, biely, s krvou,...
zvery
Bezpečnosť detí v prítomnosti zvierat
20.09.2018   0
Ako sa ubezpečiť, že je zvieratko zdravé? Na čo netreba zabúdať, keď sa rozhodujete pre domáce zvieratko? Rozhodli ste sa pre psa? Rozhodli ste sa pre mačku?
Chovať môžete čokoľvek. Aj medvedíka čistotného
15.09.2018   0
Roztomilý obyvateľ lesa, ktorý vyzerá na zjedenie a veľkosťou sa hodí do piknikového koša, je už na pohľad taký prítulný, že je mu ťažko odolať.
Ornitoterapia
07.09.2018   0
Zajakávanie, utiahnutosť, neochota komunikovať. Porucha komunikácie. Iba papagáje a niektoré druhy krkavcovitých druhov vtákov vedia napodobňovať ľudskú reč. Vedia deťom pomôcť.