ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Deťom vstup zakázaný! Do niektorých hotelov svoje ratolesti nedostanete

 Marcela Beňová   10.07.2018   0

Zákazníci v hoteloch, ale aj reštauráciách, kaviarňach či kinách, sú čoraz náročnejší. Aby si rezorty či rôzne zariadenia udržali ich priazeň, usilujú sa vyjsť im v ústrety a pripraviť také podmienky, aby sa cítili to najlepšie. 

foto: shutterstock

Mnohých rodičov sa určite dotklo, keď viacero zahraničných hotelov povedalo razantné stop detským návštevám. S odôvodnením, že by rušili dospelú klientelu, ktorá si prišla do rezortu oddýchnuť, zrelaxovať a užívať si atmosféru krajiny- nie počúvať detský krič a plač.

Ide o diskrimináciu alebo oprávnený názor na malých hostí?

No kids zóny

Priestorov, kde platí pravidlo no kids (bez detí), bolo v minulosti dosť. Deti sa nezvykli zúčastňovať spoločenských udalostí, bábätká nechodievali na kúpaliská, do múzeí, rodičia sa na čas vzdali dovoleniek, výletov aj kultúrnych akcií.

Pretože deti vyžadovali svoj priestor, pohodlie, mohli by kričať či rušiť ostatných. Ako dospievali, rozširoval sa okruh miest, kam mohli prísť spoločne s rodičmi.

foto: shutterstock

Dnes je situácia iná. Mamičky na materskej dovolenke zväčša odmietajú sedieť s deťmi doma. Chcú sa zúčastňovať života okolo seba, dovolenkovať, spoznávať nové miesta, vzdelávať sa. A samozrejme chcú, aby to všetko prežívalo dieťa s nimi.

To sa však nepáči mnohým dospelým, ktorí už majú odrastené deti a sami takéto vymoženosti nezažívali, ale aj tým, ktorí vlastné deti nemajú, či cestujú bez nich.

V prospech aktívnych mamičiek hovoria jednorazové plienky, šatky a nosiče, ľahko skladateľné kočíky a väčšia ochota prispôsobiť sa potrebám dieťaťa, nech sú s ním kdekoľvek. No aj keď sa mama s dieťaťom pri hotelovom bazéne cíti dobre, iným hosťom môže jej prítomnosť prekážať.

Nezvládnutí návštevníci

„Posledná dovolenka bola pre mňa horor. S manželom, s ktorým deti zatiaľ nemáme, sme si dopriali vysnívaný pobyt pri mori. Celý deň nás na platenej pláži rušili nemeckí teenageri hlasnou hudbou a krikom. Počas večere sa v hotelovej reštaurácii naháňali malé deti, ktoré sa ich rodičia neunúvali upozorniť, aby sa upokojili. 

Pravidelne narážali do stolov, rozlievali nápoje a obťažovali čašníkov. Vo vedľajšej izbe celú noc plakalo bábätko. Nabudúce dám rozhodne prednosť hotelom, ktorý bude bez detí. Mám náročné zamestnanie, potrebujem si oddýchnuť,“ vysvetľuje Mariana, ktorá si spoločnosť detí užila na dovolenke na Kréte.

Problém však podľa nej nebol len v samotných deťoch, ale predovšetkým v rodičoch. Tí sa ani nepokúsili upokojiť svoje ratolesti, alebo im vysvetliť, že majú brať ohľad na ostatných. 

Všetci dospelí boli najprv deťmi

Úplne iný názor má dvojnásobná mamička Janka, ktorá sa cestovaniu s deťmi rozhodne nevyhýba.

“Všetky ubytovania, kde sme doteraz boli, sa deťom potešili. Takýto trend mi príde trochu chorý, pretože deti sú súčasťou každého z nás, lebo aj my sme boli kedysi deťmi. 

foto: shutterstock

Deti a rodina sú základnou bunkou celej spoločnosti, takže sa mi zdá nezmyselné ich odmietať. Veď práve na deťoch a rodinách sa robí najväčší biznis ako napríklad baby friendly hotely, Donovalkovo a atrakcie, kde sa deti môžu vyšantiť. Myslím, že miesta tohto typu majú lepšiu perspektívu ako spomínané hotely,“

Ako si vybrať hotel, ak cestujete s deťmi?

Napriek momentálnemu no kids trendu, ktorý sa ujal v niektorých zahraničných hoteloch, deti zostávajú pevnou súčasťou dovolenkárov, ktorí u nás aj v cudzine vyhľadávajú oddych a zábavu.

Väčšina hotelov s nimi počíta a pre rodiny majú pripravené vybavenie, detské bazény aj kútiky s hračkami, alebo animačný program, ktorý najmenších na pár hodín denne zabaví.

Ak máte pred dovolenkou pochybnosti, pretože cestujete prvý raz, alebo je vaše dieťa náročné či plačlivé, voľte radšej ubytovanie v apartmáne alebo family friendly hotel, kde sa stretnete s viacerými rodinami. 

Rozliaty džús či zúfalý plač pri stole sa tam stretne s pochopením či priateľským prikývnutím, nie odsudzujúcimi pohľadmi. Aj počas spoločného oddychu nezabúdajte deťom občas pripomenúť, aby zostávali vychované a slušné k ostatným hosťom. A prípadné reakcie okolia zoberte s úsmevom a rezervou.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Predvianočný darček pre novorodencov vo zvolenskej pôrodnici
15.11.2018   0
Pôrodnica obdržala moderné detské lôžka v hodnote 3 000 eur.
Dokáže cvičenie vyliečiť neplodnosť?
13.11.2018   0
Čoraz viac párov sa pri liečbe neplodnosti rozhodne zamerať viac na podporu svojho zdravia.
Maximálne a minimálne materské 2019
12.11.2018   0
Priemerná výška dávky materské za posledné roky výrazne narástla. Kým v roku 2015 bola priemerná výška materského 430 eur, v roku 2018 to bolo 639 eur.
babetko
Že zaspí na prechádzke? Sen každej matky.
16.11.2018   3
Som rozhodnutá dať mu čo najmenej podnetov. Lenže to moje decko - čistý enviromentalista. Hau, cica, kopec, jééj. Namiesto toho, aby zaspal!
Naučiť dieťa zaspávať samé?
15.11.2018   3
Čakáme na to dlho – že to naše zlato položíme do postieľky, a ono zavrie oči a bude spať. Len nielen vďaka prieskumu (keby sme ho robiť chceli) by sme zistili, že je málo tých šťastných rodičov, ktorí také dieťa, či nebodaj viac kusov, majú. My ostatní ich zaspávať musíme naučiť.
Ako sa starať o detské vlásky?
14.11.2018   0
Starostlivosť o detské vlasy patrí medzi najväčšie radosti každej mamičky.
detské choroby
Zlomeniny kľúčnej kosti u novorodencov
14.11.2018   0
Aj keď informácia o tom, že vaše práve narodené dieťatko má zlomenú kľúčnu kosť je dosť stresujúca, nech vám je na útechu, že táto zlomenina sa väčšinou hojí dobre aj bez odborných zásahov. Patrí k najčastejším pôrodným zlomeninám vôbec. Týka sa asi 1 % narodených detí. Väčšinou je jednostranná.
Bolesť hlavy. Čo sa vás bude pýtať lekár
13.11.2018   0
Ako zmierniť bolesti hlavy? Kedy navštíviť lekára? Kedy volať záchranku? Na aké otázky sa pripraviť u odborníka?
Horúčka u novorodencov, dojčiat a batoliat
11.11.2018   0
K pediatrovi vezmite dieťatko vždy, keď má teplotu. Hovoríme teraz o deťoch do roka života.
zvery
Probém? Veterinárna diagnostika už aj s CT
15.11.2018   0
Diagnózu lekári určili psom, mačkám, ale aj chameleónovi či potkanovi.
Hierarchia v rodine z pohľadu psa
06.11.2018   2
Deti sú z pohľadu psa ľudské šteniatká a preto majú väčšie privilégia ako dospelí. No napriek tomu sú psovi podriadené a preto ak dávajú psovi náročné povely môžu dostať "príučku".
Problémy staroby dobehnú štvornohého priateľa skôr
29.10.2018   0
Keďže pes či mačka v porovnaní s ich majiteľmi starnú oveľa rýchlejšie, vyžaduje si ich dobrý zdravotný stav väčšiu starostlivosť, ako sa na prvý pohľad môže zdať.