Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Deťom vstup zakázaný! Do niektorých hotelov svoje ratolesti nedostanete

 Marcela Beňová   10.07.2018   0

Zákazníci v hoteloch, ale aj reštauráciách, kaviarňach či kinách, sú čoraz náročnejší. Aby si rezorty či rôzne zariadenia udržali ich priazeň, usilujú sa vyjsť im v ústrety a pripraviť také podmienky, aby sa cítili to najlepšie. 

foto: shutterstock

Mnohých rodičov sa určite dotklo, keď viacero zahraničných hotelov povedalo razantné stop detským návštevám. S odôvodnením, že by rušili dospelú klientelu, ktorá si prišla do rezortu oddýchnuť, zrelaxovať a užívať si atmosféru krajiny- nie počúvať detský krič a plač.

Ide o diskrimináciu alebo oprávnený názor na malých hostí?

No kids zóny

Priestorov, kde platí pravidlo no kids (bez detí), bolo v minulosti dosť. Deti sa nezvykli zúčastňovať spoločenských udalostí, bábätká nechodievali na kúpaliská, do múzeí, rodičia sa na čas vzdali dovoleniek, výletov aj kultúrnych akcií.

Pretože deti vyžadovali svoj priestor, pohodlie, mohli by kričať či rušiť ostatných. Ako dospievali, rozširoval sa okruh miest, kam mohli prísť spoločne s rodičmi.

foto: shutterstock

Dnes je situácia iná. Mamičky na materskej dovolenke zväčša odmietajú sedieť s deťmi doma. Chcú sa zúčastňovať života okolo seba, dovolenkovať, spoznávať nové miesta, vzdelávať sa. A samozrejme chcú, aby to všetko prežívalo dieťa s nimi.

To sa však nepáči mnohým dospelým, ktorí už majú odrastené deti a sami takéto vymoženosti nezažívali, ale aj tým, ktorí vlastné deti nemajú, či cestujú bez nich.

V prospech aktívnych mamičiek hovoria jednorazové plienky, šatky a nosiče, ľahko skladateľné kočíky a väčšia ochota prispôsobiť sa potrebám dieťaťa, nech sú s ním kdekoľvek. No aj keď sa mama s dieťaťom pri hotelovom bazéne cíti dobre, iným hosťom môže jej prítomnosť prekážať.

Nezvládnutí návštevníci

„Posledná dovolenka bola pre mňa horor. S manželom, s ktorým deti zatiaľ nemáme, sme si dopriali vysnívaný pobyt pri mori. Celý deň nás na platenej pláži rušili nemeckí teenageri hlasnou hudbou a krikom. Počas večere sa v hotelovej reštaurácii naháňali malé deti, ktoré sa ich rodičia neunúvali upozorniť, aby sa upokojili. 

Pravidelne narážali do stolov, rozlievali nápoje a obťažovali čašníkov. Vo vedľajšej izbe celú noc plakalo bábätko. Nabudúce dám rozhodne prednosť hotelom, ktorý bude bez detí. Mám náročné zamestnanie, potrebujem si oddýchnuť,“ vysvetľuje Mariana, ktorá si spoločnosť detí užila na dovolenke na Kréte.

Problém však podľa nej nebol len v samotných deťoch, ale predovšetkým v rodičoch. Tí sa ani nepokúsili upokojiť svoje ratolesti, alebo im vysvetliť, že majú brať ohľad na ostatných. 

Všetci dospelí boli najprv deťmi

Úplne iný názor má dvojnásobná mamička Janka, ktorá sa cestovaniu s deťmi rozhodne nevyhýba.

“Všetky ubytovania, kde sme doteraz boli, sa deťom potešili. Takýto trend mi príde trochu chorý, pretože deti sú súčasťou každého z nás, lebo aj my sme boli kedysi deťmi. 

foto: shutterstock

Deti a rodina sú základnou bunkou celej spoločnosti, takže sa mi zdá nezmyselné ich odmietať. Veď práve na deťoch a rodinách sa robí najväčší biznis ako napríklad baby friendly hotely, Donovalkovo a atrakcie, kde sa deti môžu vyšantiť. Myslím, že miesta tohto typu majú lepšiu perspektívu ako spomínané hotely,“

Ako si vybrať hotel, ak cestujete s deťmi?

Napriek momentálnemu no kids trendu, ktorý sa ujal v niektorých zahraničných hoteloch, deti zostávajú pevnou súčasťou dovolenkárov, ktorí u nás aj v cudzine vyhľadávajú oddych a zábavu.

Väčšina hotelov s nimi počíta a pre rodiny majú pripravené vybavenie, detské bazény aj kútiky s hračkami, alebo animačný program, ktorý najmenších na pár hodín denne zabaví.

Ak máte pred dovolenkou pochybnosti, pretože cestujete prvý raz, alebo je vaše dieťa náročné či plačlivé, voľte radšej ubytovanie v apartmáne alebo family friendly hotel, kde sa stretnete s viacerými rodinami. 

Rozliaty džús či zúfalý plač pri stole sa tam stretne s pochopením či priateľským prikývnutím, nie odsudzujúcimi pohľadmi. Aj počas spoločného oddychu nezabúdajte deťom občas pripomenúť, aby zostávali vychované a slušné k ostatným hosťom. A prípadné reakcie okolia zoberte s úsmevom a rezervou.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?