ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Deťom vstup zakázaný! Do niektorých hotelov svoje ratolesti nedostanete

 Marcela Beňová   10.07.2018   0

Zákazníci v hoteloch, ale aj reštauráciách, kaviarňach či kinách, sú čoraz náročnejší. Aby si rezorty či rôzne zariadenia udržali ich priazeň, usilujú sa vyjsť im v ústrety a pripraviť také podmienky, aby sa cítili to najlepšie. 

foto: shutterstock

Mnohých rodičov sa určite dotklo, keď viacero zahraničných hotelov povedalo razantné stop detským návštevám. S odôvodnením, že by rušili dospelú klientelu, ktorá si prišla do rezortu oddýchnuť, zrelaxovať a užívať si atmosféru krajiny- nie počúvať detský krič a plač.

Ide o diskrimináciu alebo oprávnený názor na malých hostí?

No kids zóny

Priestorov, kde platí pravidlo no kids (bez detí), bolo v minulosti dosť. Deti sa nezvykli zúčastňovať spoločenských udalostí, bábätká nechodievali na kúpaliská, do múzeí, rodičia sa na čas vzdali dovoleniek, výletov aj kultúrnych akcií.

Pretože deti vyžadovali svoj priestor, pohodlie, mohli by kričať či rušiť ostatných. Ako dospievali, rozširoval sa okruh miest, kam mohli prísť spoločne s rodičmi.

foto: shutterstock

Dnes je situácia iná. Mamičky na materskej dovolenke zväčša odmietajú sedieť s deťmi doma. Chcú sa zúčastňovať života okolo seba, dovolenkovať, spoznávať nové miesta, vzdelávať sa. A samozrejme chcú, aby to všetko prežívalo dieťa s nimi.

To sa však nepáči mnohým dospelým, ktorí už majú odrastené deti a sami takéto vymoženosti nezažívali, ale aj tým, ktorí vlastné deti nemajú, či cestujú bez nich.

V prospech aktívnych mamičiek hovoria jednorazové plienky, šatky a nosiče, ľahko skladateľné kočíky a väčšia ochota prispôsobiť sa potrebám dieťaťa, nech sú s ním kdekoľvek. No aj keď sa mama s dieťaťom pri hotelovom bazéne cíti dobre, iným hosťom môže jej prítomnosť prekážať.

Nezvládnutí návštevníci

„Posledná dovolenka bola pre mňa horor. S manželom, s ktorým deti zatiaľ nemáme, sme si dopriali vysnívaný pobyt pri mori. Celý deň nás na platenej pláži rušili nemeckí teenageri hlasnou hudbou a krikom. Počas večere sa v hotelovej reštaurácii naháňali malé deti, ktoré sa ich rodičia neunúvali upozorniť, aby sa upokojili. 

Pravidelne narážali do stolov, rozlievali nápoje a obťažovali čašníkov. Vo vedľajšej izbe celú noc plakalo bábätko. Nabudúce dám rozhodne prednosť hotelom, ktorý bude bez detí. Mám náročné zamestnanie, potrebujem si oddýchnuť,“ vysvetľuje Mariana, ktorá si spoločnosť detí užila na dovolenke na Kréte.

Problém však podľa nej nebol len v samotných deťoch, ale predovšetkým v rodičoch. Tí sa ani nepokúsili upokojiť svoje ratolesti, alebo im vysvetliť, že majú brať ohľad na ostatných. 

Všetci dospelí boli najprv deťmi

Úplne iný názor má dvojnásobná mamička Janka, ktorá sa cestovaniu s deťmi rozhodne nevyhýba.

“Všetky ubytovania, kde sme doteraz boli, sa deťom potešili. Takýto trend mi príde trochu chorý, pretože deti sú súčasťou každého z nás, lebo aj my sme boli kedysi deťmi. 

foto: shutterstock

Deti a rodina sú základnou bunkou celej spoločnosti, takže sa mi zdá nezmyselné ich odmietať. Veď práve na deťoch a rodinách sa robí najväčší biznis ako napríklad baby friendly hotely, Donovalkovo a atrakcie, kde sa deti môžu vyšantiť. Myslím, že miesta tohto typu majú lepšiu perspektívu ako spomínané hotely,“

Ako si vybrať hotel, ak cestujete s deťmi?

Napriek momentálnemu no kids trendu, ktorý sa ujal v niektorých zahraničných hoteloch, deti zostávajú pevnou súčasťou dovolenkárov, ktorí u nás aj v cudzine vyhľadávajú oddych a zábavu.

Väčšina hotelov s nimi počíta a pre rodiny majú pripravené vybavenie, detské bazény aj kútiky s hračkami, alebo animačný program, ktorý najmenších na pár hodín denne zabaví.

Ak máte pred dovolenkou pochybnosti, pretože cestujete prvý raz, alebo je vaše dieťa náročné či plačlivé, voľte radšej ubytovanie v apartmáne alebo family friendly hotel, kde sa stretnete s viacerými rodinami. 

Rozliaty džús či zúfalý plač pri stole sa tam stretne s pochopením či priateľským prikývnutím, nie odsudzujúcimi pohľadmi. Aj počas spoločného oddychu nezabúdajte deťom občas pripomenúť, aby zostávali vychované a slušné k ostatným hosťom. A prípadné reakcie okolia zoberte s úsmevom a rezervou.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
Reťazový pôrod (dve deti po sebe) a materské
18.02.2019   37
Budem mať pri druhom bábätku nárok na materské? Ako sa vypočíta materské, keď ide o druhú, prípadne ďalšiu materskú dovolenku?
Chrípka v tehotenstve? Môže byť nebezpečná
15.02.2019   0
Mamička Lucia prekonala v štvrtom mesiaci tehotenstva silnú chrípku, pre ktorú sa nakoniec ocitla v nemocnici: „Ochorela som v práci od kolegov, ktorí prišli do kancelárie napriek tomu, že mali dávno sedieť v ordinácii u lekára. Jeden deň som bola zdravá, druhý som už ležala s horúčkou a ledva dýchala.
babetko
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
Najlepšie hračky pre deti? Hrnce, varechy a šuflíky s ponožkami!
18.02.2019   0
Je to malé, zelené a skočím na to o pol tretej ráno, keď sa dieťa rozplače v postieľke? Čo je to? Sprostá kocka z lega! Alebo iná. Je to obludné, plyšové, dieťa to nosí všade so sebou a ako natruc to zabudnete v trolejbuse cestou od doktora. Čo to je? Plyšová chobotnica, ktorú pobežíte o pár dní kúpiť do Dráčika, lebo dieťa bez nej nemôže žiť.
Musí dieťa štvornožkovať?
17.02.2019   7
Naozaj "nevadí", keď vaše dieťa nelozí? Čo mnohí rodičia bagatelizujú, iní úzkostlivo riešia. Názor odborníka uvedie vec na pravú mieru.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?