Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Chystáme sa na letnú grilovačku s deťmi

 pr   14.05.2022   0

Večery sú čoraz dlhšie a teplejšie, dni slnečnejšie, a tak postupne nastáva čas letných grilovačiek. Hoci by niekto mohol namietať, že grilovačka nie je nič pre deti, aj z tejto aktivity možno spraviť výbornú akciu pre celú rodinu. Poradíme, ako sa pripraviť na grilovačku s deťmi, a dopriať im nezabudnuteľný zážitok.

 

Bezpečnosť na prvom mieste

Deti sú neposedné a rady šantia, preto už pri chystaní grilovačky je potrebné vopred myslieť na možné nástrahy, ktoré im hrozia. Otvorený oheň, horúci rošt, plynová bomba, kuchynské náradie... To je len zopár nástrah.

Grilovaciu plochu pripravte tak, aby bola v dostatočnej vzdialenosti od sedenia detí a nebolo potrebné okolo nej prechádzať. Všetky kuchynské nástroje po použití odložte mimo dosah.

Do príprav zapojte aj deti

Aby sa deti len tak neobšmietali a nezavadzali, zapojte ich do príprav na grilovanie. Nechajte ich nosiť na stôl veci ako sú obrúsky, príbory či vyzdobiť posedenie na záhradnú párty.

Aj pri príprave zázračnej marinády, ktorá dodá mäsku tú správnu chuť, môžu bezpečne asistovať aj deti. Nechajte ich do nádoby s mäsom priliať olej a nasypať bylinky či korenie. Pokiaľ im všetko vopred vysvetlíte a budete im pomáhať, nemusíte sa báť „usypania“ a znehodnotenia mäsa.

Grilované menu pre deti by malo byť zdravé

Pri príprave grilovaného jedla pre deti uprednostnite pred klasickými špekáčikmi skôr kvalitnejšie grilovacie klobásky, hydinové mäso, ryby, syry či zeleninu.

Pripraviť si môžete aj domáci hamburger alebo farebné špízy. Po tých sa z detských tanierikov len tak zapráši. Deti rovnako nedajú dopustiť na klasiku v podobe opečeného chlebíka. Pri príprave marinády na mäso, ktoré majú jesť aj deti sa vyhnite použitiu štipľavého korenia či čili.

Správna detská grilovačka končí dezertom. Vyskúšať pomôže grilovaných marshmallow, či ovocie ako sú jablká alebo hrušky.

Široký sortiment grilovacích špecialít vhodných aj na grilovanie s deťmi nájdete v Kaufland letáku. Rovnako v ňom nájdete aj všetky potrebné grilovacie pomôcky, drevené uhlie či záhradný nábytok, dekorácie a doplnky, bez ktorých by grilovačka nebola to pravé. V jednom obchode tak kúpite všetko potrebné na grilovačku od jedla až po výbavu a ešte aj ušetríte.

Zásady správneho grilovania

Základom grilovania by mal byť dôkladne vyčistený gril aj náradie. Odstráňte z neho akékoľvek zvyšky z predchádzajúceho grilovania aj pripáleniny. Vydrhnúť ich môžete pomocou špeciálnej grilovacej kefy a čistiacich prostriedkov na to určených. Zvyšky starého jedla pri grilovaní začínajú rýchlo horieť a znižujú kvalitu grilovaného jedla, nakoľko sa rýchlejšie pripáli a zhorí.

Dôležitá je aj taká maličkosť, ktorá by mala byť samozrejmosťou, no stále na ňu mnohí zabúdajú – iné nástroje používajte na surové jedlo a iné na už hotové. Obzvlášť dôležitá je táto zásada pri mäse a akýchkoľvek mäsových výrobkoch.

V prípade, ak ste neugrilovali a nezjedli všetko jedlo naraz, odložte ho na neskôr do chladničky. Počas teplých dní sa jedlo môže pokaziť omnoho skôr ako by ste očakávali. A žalúdočné problémy ako suvenír z grilovačky nechce nikto.

K detskej grilovačke patrí aj zábava

Aká by to bola detská párty bez zábavných hier? S loptou, bedmintonom či petangovými guľami sa radi pohráme aj my dospelí a deti budú doslova nadšené, že máte nejakú spoločenskú aktivitu. A trochu pohybu na pretrávenie po dobrom jedla tiež nebude nikomu na škodu.

Menej akčnými hrami, ale stále rovnako zábavnými, sú rôzne slovné hry. Vyskúšať môžete klasiku akou je hra na telefón, hľadanie príbuzných slov, či napájanie slov na poslednú hlásku z predchádzajúceho slova.

Letná grilovačka s deťmi predstavuje zážitok, na ktorý bude deti rady dlho spomínať. Doprajte si občas takýto spoločný zážitok. Grilovačka nemusí znamenať na uhlík zhorené špekáčiky. Deťom môžete pripraviť aj omnoho zdravšie jedlá, takže sa rozhodne nie je čoho báť. Ani otvoreného ohňa a horúcich plôch, pokiaľ budete ostražití a pripravíte ich mimo priameho dosahu detí.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Slabá čiarka na tehotenskom teste: môžem byť tehotná?
12.05.2022   0
Digitálne testy to vedia hneď. No ak vidíte na tehotenskom teste dve čiarky, hoci je jedna skutočne veľmi slabo viditeľná, takmer určite ste tehotná.
Ako vybaviť rodný list? Kedy rodič nemusí chodiť na matriku?
10.05.2022   0
Rodný list vydáva matrika. Od apríla 2022 na vás môže počkať aj doma. Príde poštou. Nemusíte ho ísť vybaviť na matriku. Za akých podmienok?
10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa
10.05.2022   0
Narodenie dieťaťa znamená pre čerstvých rodičov aj veľa povinností na úradoch. Komu treba oznámiť narodenie dieťaťa, ako nahlásiť narodenie dieťaťa na matrike, zapísať na trvalý pobyt, ako vybaviť pre dieťa zdravotné poistenie a ako si požiadať o dávky a príspevky pri narodení dieťaťa?
babetko
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
12.05.2022   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Hrajte o 3x Pracovný zošit Kuliferdo - o rok dlhšie v škôlke
10.05.2022   0
Práve pre deti, ktoré do školy nenastúpia prichádza na pomoc KULIFERDO - plný aktivít pre deti, ktoré pokračujú v predprimárnom vzdelávaní.
Apgarovej skóre - prvé vyšetrenie po narodení bábätka
07.05.2022   0
Čo znamenajú skratky AS na prepúšťacej správe novorodenca? Čo znamená Apgarovej skóre 10? Je to lepšie alebo horšie ako 7?
detské choroby
Lymská borelióza alebo prečo je dôležité vybrať kliešťa do 24 hodín?
04.05.2022   0
Chytili sme kliešťa. Ako ho vybrať? Dá sa zabrániť borelióze? Aké je to ochorenie? Ako zistiť, či ide o boreliózu? Ako prebieha liečba?
Astma vo svete enormne rastie. Znečistené ovzdušie ovplyvňuje nielen dospelých astmatikov, ale hlavne deti
03.05.2022   0
Výskyt astmy sa podľa údajov WHO za posledných 10 rokov zdvojnásobil.
Obsedantno – kompulzívna neuróza v detstve
27.04.2022   8
Všetci máme z času na čas nežiaduce myšlienky a nutkania (kontrolovať zamknuté auto, vypnutú žehličku, obavy, aby sa blízkemu človeku nestalo niečo na cestách). No u ľudí s OCD sa tieto javy a situácie opakujú niekoľkokrát za deň, v ťažších prípadoch niekoľkokrát za hodinu.
zvery
Vychovajte si poslušného králika
23.03.2022   1
Venujte trochu času aj jeho vycvičeniu. Aportovať síce nebude, ale budete prekvapení, ako sa môže naučiť poslúchať.
Tuberkulózou Vás dokáže nakaziť aj akváriová ryba
24.02.2022   0
Máte dojem, že je akvaristika bezpečné hobby? Tak vedzte, že riziká existujú a rozhodne ich nie je málo! Jedným z najväčších rizík je nakazenie sa chorobou (zoonóza – tak sa nazýva choroba prenosná z zvieraťa na človeka) a to dokonca veľmi nebezpečnou, ktorá je známa ako tuberkulóza.
Ako vyčistiť pelech pre psíka v 10 krokoch
07.02.2022   0
Pelech vášho psa je útulné miesto a mal by sa v ňom cítiť pohodlne, ale je to tiež miesto, kde zostávajú chlpy, sliny, špina a baktérie.