Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Biobazén - kúpalisko bez chémie

 Saša Húsková   19.06.2018   1

Poznáte ich? Kúpaliská s čistou vodou bez chémie sú vhodné pre všetky vekové kategórie, ako aj tehotné ženy či bábätká. Biobazénov máme na Slovensku už niekoľko. 

Foto: Biokúpalisko Snina

 

Predpona BIO v tomto prípade znamená, že sa kúpete vo vode bez akýchkoľvek chemických látok. Je čistená vodnými rastlinami a filtrovaná cez kamienky a štrk. Na Slovensku biokúpalísk nájdete viacero - Borovica na Záhorí, Biokúpalisko Snina, Krtko vo Veľkom Krtíši či Relax v Levoči.

Každý takýto bazén je rozdelený na plochu na plávanie a plochu na čistenie vody pokrytú rastlinami. Delia sa na dva typy, podľa používaných technológií.

Prírodné bazény majú výhody konvenčných bazénov, ale zároveň rešpektujú životné prostredie, ale aj naše zdravie. Bio-bazény pracujú na báze vlastného čistenia vody, čo zabezpečujú vodné rastliny vo filtračnej časti bazéna.

Foto: Biokúpalisko Snina

 

Voda ako bylinkový čaj

„Bio bazén je čistený rastlinami, vyzerá to ako kúpalisko, ale je to v podstate prírodné jazero, kde nie je použitá nijaká chémia,“ vysvetľuje František Vajarský, majiteľ Biobazénu Borovica, ktorý nájdete na Záhorí.

Bazén ma dve časti – okrajové čistiace a hlavnú kúpaciu. V čistiacej časti sú nasadené rôzne vodné rastliny, ako lekná, rôzne ťahavé, močiarne i filtračné rastliny, sú tu aj vodné slimáky, jesetery, mloky karpatské, či žabky – ktorí sa starajú o vyvážený ekosystém. Voda z čistiacej časti preteká do kúpacieho bazéna.

„Je to akoby ste sa kúpali v bylinkovom čaji,“ hovorí František Vajarský.

Vodu v bazéne podľa potreby dopúšťajú, alebo ochladzujú. Bazén v biokúpalisku Borovica môže byť otvorený maximálne 10 hodín denne, 14 hodín je potrebných na regeneráciu rastlín.

Lovenie rýb na kúpalisku?

Všetky spomenuté bazény sa nachádzajú v upravených areáloch, kde ľudia všetkých vekových kategórií nájdu priestor na oddych i zábavu.

V areáli biokúpaliska v Levoči si napríklad môžete okrem kúpania aj porybárčiť. Nachádzajú sa tu 3 jazierka – jedno slúži na chov rýb a rybárčenie, druhé na kúpanie a v treťom prebieha ohrev,  čistenie a filtrácia vody. Ulovené ryby si tu môžete rovno aj ugrilovať.

 

 

Foto: Biobazén Borovica

 

Cena/vstupné pre rodiny

  • V Biokúpalisku Sninské rybníky nájdete bazény pre plavcov i neplavcov. Sú tu tri rôzne hĺbkové pásma, vybláznia sa tu aj deti. Cena za celodenný lístok pre rodinu s jedným dieťaťom je 9 eur, pre rodiny s dvomi deťmi 11 eur a pri troch a viacerých deťoch vás bude celodenný vstup stáť 13 eur.
  • V Biokúpalisku Krtko vo Veľkom Krtíši sa dospelí okúpu za 3,50 eura a za deti od troch rokov zaplatíte 2,70 eura.
  • V areáli Kamenného mlynu v biobazéne Borovica zaplatíte za dospelého 6 eur (+ 5 eur ako depozit za čipový náramok) a za dieťa od 6 rokov 5 eur.
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku
Kirkuša napísané 12.07.2017 08:00

Je to predrazene.

Pre 4 clennu rodinu vyjde Bio bazen Borovica na Zahori 22,-/den. Tolko isto uz zaplati na madarskom kupalisku Lipot, ktore ma tiez prirodnu vodu vo velkom plaveckom bazene, ale okrem neho este x dalsich zazitkovych bazenov, velke prirodne plochy s potocikom a zakutiami, rozstrekovace hmly, saunu, tobogany od vymyslu sveta, umele vodopadiky a hriby, termalnu cast...skratka obrovsky areal so vsetkym moznym. Je to "trochu" nepomer, jeden bio bazen a vyzitie na skok od BA kde ma rodina co na cely den.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?