Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Ako ušetriť pri platení kartami v zahraničí

 Naďa Urbanová   08.07.2009   1

Počas dovolenky v zahraničí je ideálne kombinovať hotovostné platby s platením kartou. Hotovosť v mene krajiny, v ktorej sa práve nachádzate, sa dá kedykoľvek vybrať z miestnych bankomatov. Aby ste sa rozhodli pre najvýhodnejší spôsob platenia, je užitočné sa vopred informovať o poplatkoch, ktoré sa môžu v jednotlivých krajinách líšiť.

Najlepšie riešenie

  • kombinácia hotovosti a platobných kariet
  • platba kartou je lacnejšia ako výber z bankomatu
  • ak môžete, zoberte si so sebou aj Visu aj MasterCard

V európskych destináciách je najvýhodnejšie mať so sebou istú hotovosť v domácej mene, keď je to možné, platiť kartou a na výber hotovosti používať bankomaty a nie pobočky banky. V krajinách, kde má skupina ERSTE svoje zastúpenie, to môže byť zadarmo (napr. Chorvátsko, Srbsko, Česko či Maďarsko).

Podľa internetového prieskumu agentúry Mediaresearch Slovakia sa toto leto chystá na dovolenku približne 50 % opýtaných. Z nich 65 % plánuje stráviť dovolenku mimo Slovenska. Mnohí z nich sa však zabúdajú vopred informovať o možných spôsoboch platenia v zahraničí.

„Turisti sú často po návrate prekvapení z  poplatkov, ktoré za používanie bankových služieb v zahraničí zaplatili. Neraz je to len v tom, že si z rôznych možností nevybrali tú najvýhodnejšiu. Aby sa vyhli nepríjemným prekvapeniam, chceme im vopred poskytnúť užitočné rady a tipy,“

hovorí Henrieta Gahérová, riaditeľka odboru riadenia produktov Slovenskej sporiteľne. “Vo všeobecnosti je lepšie si vyberať z bankomatov naraz väčšiu hotovosť a uskutočňovať výbery menej často. Poplatky sa tak minimalizujú. Rovnako je lacnejšie, ak na sa na výber z bankomatu využije debetná, nie kreditná karta,“ dodáva.

Strata karty v zahraničí

Klientom pred cestou do zahraničia odporúčame mať pri sebe karty spoločností VISA aj MASTERCARD, pretože sa môže stať, že by obchodníci neakceptovali platbu niektorou z nich. Minimálne dve karty je užitočné mať aj pre prípad straty alebo odcudzenia jednej z nich. V takýchto prípadoch či na menšie úhrady je dobré mať pri sebe istú hotovosť.  

Mnohí ľudia pri pobytoch v zahraničí preferujú kreditné karty. Poskytujeme k nim totiž poistenie ich zneužitia v dôsledku odcudzenia alebo straty. Vzťahuje sa na neoprávnené transakcie, ku ktorým dôjde počas 24 hodín pred nahlásením zablokovania kreditnej karty. Poistenie je v cene karty.

Ak klient platobnú kartu stratí, alebo mu ju ukradnú, okamžite by mal kontaktovať svoju banku a kartu zablokovať. Karta sa zablokuje hneď potom, ako o to požiada. Karta sa tým stáva nefunkčnou a nie je možné ju zneužiť.

Karta s cestovným poistením

Ku každej debetnej karte (s výnimkou VISA Electron EURO<26 a iXtra) je možné si dokúpiť komplexné cestovné poistenie platné na každý pobyt v zahraničí s dĺžkou max. 90 dní. Poistenie sa vzťahuje na liečebné náklady, trvalé následky úrazu, smrť následkom úrazu, poistenie právnej ochrany na cestách v zahraničí, poistenie batožiny, cenností, elektronických a optických prístrojov a športového náradia, poistenie nepojazdného motorového vozidla (len pre embosované karty). Poistenie k debetným kartám typu GOLD navyše zahŕňa aj oneskorenie letu, zdržanie batožiny leteckou spoločnosťou a poistenie storna zájazdu.

Gold karty už majú zahrnuté cestovné poistenie a aj členstvo v prestížnej organizácii IAPA alebo ECI v cene karty. Členstvo v IAPA / ECI umožňuje získať výrazné zľavy vo vybraných hotelových sieťach, požičovniach áut a mnohé ďalšie výhody, ktoré je možné využiť predovšetkým na cestách do zahraničia.

Poplatky za výber hotovosti z bankomatu v zahraničí

a) debetnou kartou

Za výber z bankomatu, ktorý patrí banke zo skupiny ERSTE (Česká republika, Maďarsko, Rakúsko, Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko a Ukrajina), klient zaplatí  0,13 €.

Pri výbere z iného bankomatu v krajine, ktorá používa ako domácu menu euro, klient
zaplatí 1,26 €.

Za výber z iného bankomatu v zahraničí klient zaplatí 2 % z transakcie, min. 5,31 € a max.
19,92 €.  

Klient Slovenskej sporiteľne, ktorý využíva služby zahrnuté v  balíku Exclusive, môže vyberať z bankomatov zo skupiny ERSTE bez poplatku. Neplatí ani za výber v krajine, ktorej domácou menou je euro.

Ak klient využíva balík služieb Extra plus, poplatok za výber z bankomatu ERSTE je nižší. 

b) kreditnou kartou

Za výber z bankomatu v zahraničí kreditnou kartou klient zaplatí 2 % z vyberanej sumy, min.
4,98 €.

Poplatky za platbu kartou u obchodníka v zahraničí:

a) debetnou kartou

Pri platbe kartou za nákup v zahraničí klient Slovenskej sporiteľne, ktorý využíva služby zahrnuté v ktoromkoľvek balíku, neplatí žiadny poplatok. Ostaní zaplatia 0,13 €. 

b) kreditnou kartou

0 €

Prázdninové euro – kde majú vaše peniaze najvyššiu hodnotu

Najlepšou voľbou na dovolenku je tento rok Bulharsko, okolité Poľsko s Maďarskom či Slovákmi obľúbené Turecko – euro tam má totiž najvyššiu hodnotu. Naopak najdrahšie európske destinácie sú pre nás Francúzsko a Taliansko.

Prázdninové destinácie/ Hodnota slovenských 100 Eur
1 Bulharsko/ 139
2 Poľsko/ 129
3 Maďarsko/ 108
4 Turecko/ 108
5 Slovensko/ 100
6 Chorvátsko/ 95
7 USA/ 88
8 Portugalsko/ 85
9 Veľká Británia/ 77
10 Grécko/ 76
11 Nemecko/ 70
12 Rakúsko/ 69
13 Taliansko/ 68
14 Francúzsko /65
 
*ide o približné výpočty ku koncu júna

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Fero napísané 09.07.2009 13:49

Lzivy clanok. Ma nas presvedcit, ze ak ste klientami SLSP, ze mate vyhody a u ostatnych platite.

Napr. u mBank sa za vyber za bankomatu v zahranici, plati 0.0000. U SLSP - ak mam verit autorke clanku - 0.13€ - ked trafite dobry bankomat, na co sa nespoliehajte, inak omnoho viac.

 

Atd, atd.

Ta, pani je z SLSP - vid zaver clanku, miesto informovania verbuje do SLSP.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.