Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

Ako naučíte dieťa plávať

 Petra Schmiedtova   21.06.2017   0

 

Vedia vaše deti naozaj plávať alebo sa len tak čľapkajú?

Odpoveď na túto otázku poznáte vy, a ak sa prikláňate skôr k tej druhej možnosti, tento článok je určený práve vám.

Pozrite sa s nami na postup, ako správne zoznamovať vaše dieťa s vodou a naučiť ho, aby sa vody nebálo. 

shutterstock

 

1. Rodič ako vzor

Ako vo všetkých činnostiach, či správaní platí, že rodič by mal ísť príkladom. Ak sa vody bojíte vy sama, tak je veľká pravdepodobnosť, že túto dôležitú vec, ako je plávanie, necháte na vášho partnera.

Je to nevyhnutné, aby dieťa s vodou zoznamoval rodič, ktorý vie plávať, ktorý vie, ako sa správať vo vode a dokáže dieťaťu zodpovedať všetky otázky.

2. Rukávniky áno. Koleso nie

Vek, fyzická a psychická pripravenosť, zručnosti a nadanie. Toto všetko zohráva svoju úlohu. Odborníci sa zhodujú v tom, že pri učení deti plávať, by ste mali vynechať koleso do vody.

Z hľadiska bezpečnosti úplne stačia rukávniky, a dieťa v nich prichádza do lepšieho kontaktu s vodou. Ak dieťa začne s kolesom, o to ťažšie bude pre vás sa ho potom zbaviť.

3. Bez strachu

V prvom rade musíte docieliť, aby sa dieťa vody nebálo. Ak stojí pred rozhodnutím, či do vody vstúpiť a vy už vo vode ste, bláznite, potápajte sa, plávajte a smejte sa z toho.

Dieťa uvidí, že si vodu užívate. V žiadnom prípade dieťaťu nehovorte: Tak a teraz sa ideš učiť plávať. Učiť? Vážne? Dobre viete, že väčšina detí si toto slovo spája s nepríjemnou činnosťou. Berte to ako hru. Deti sa radi hrajú. 

shutterstock

 

4. Začnite potápaním

Opäť sa obrátim na rady odborníkov. Tí hovoria, že najlepšie je začať učiť dieťa plávať pod vodou. A musím s tým len súhlasiť. Je to oveľa jednoduchšie, ako plávať nad vodou, pretože teraz dieťa ešte nepotrebuje koordinované pohyby.

Preto zabudnite hneď na učenie plaveckých štýlov. Dieťa sa musí naučiť, ako sa pod vodou chovať, zadržať dych, vedieť sa zorientovať a výhodou bude, keď od začiatku začnete s tým, aby malo dieťa pod vodou otvorené oči.

5. Doplávanie k cieľu

Dieťa inštinktívne už zistilo, že voda je síce fajn, ale treba mať pred ňou rešpekt. S určitosťou sa dieťa nechtiac napilo vody kvôli zlému dýchaniu. To je v poriadku. Ide o prirodzenú súčasť spoznávania vody.

Ďalším cieľom bude, aby ste dieťa naučili dostať sa z bodu A do bodu B. V prípade, že ste vo vode s vašim synom, či dcérou obaja rodičia, oporné body sú jasne stanovené.

Ale nič sa nedeje, ani keď je vo vode len jeden rodič. Vtedy použite breh, resp. koniec bazéna ako štartovacie miesto a cieľ budete predstavovať vy.

V podstate sme stále nedošli k žiadnemu konkrétnemu plaveckému štýlu, preto vaše dieťa bude zväčša plávať pod hladinou. Sem tam sa vynorí, nadýchne, možno kúsok na štýl “psíka“ prepláva na hladine.

Zmyslom tohto bodu ale naďalej ostáva, aby dieťa pochopilo, ako sa dostať do bezpečia.

6. Splývanie s hladinou

Nastal čas, aby dieťa vedelo plávať nad vodou. Dieťa musíte hlavne naučiť, aby bolo vo vode pokojné. Precvičte si, ako kopať nohami, a potrebné pohyby rúk, ktoré dieťaťu pomôžu ostať s hlavou nad vodou.

Doslova ako splývať s vodou. Vysvetlite vašej dcérke alebo synovi, že ľudské telo dokáže pri správnom dýchaní ležať na vodnej hladine.

7. Znak, kraul, prsia

Posledný bod, na ktorý väčšina rodičov tak netrpezlivo čakala. Nesprávne však takmer každý jeden rodič očakával tento bod medzi prvými.

Dodržujte prosím vás konkrétny postup spomenutých bodov, a plavecké štýly si naozaj nechajte až na koniec.

shutterstock

 

Dodržujte poradie, ako dieťa budete tieto štýly učiť

Znak

Z predchádzajúceho bodu sa dieťa naučilo ako vydržať na hladine a od tohto sa odráža práve tento plavecký štýl. Dieťa leží na chrbte, kope nohami a rukami zaberá do vody. Nič zložité, na začiatok ideálne. 

Kraul

V podstate je to, to isté ako znak, s tým rozdielom, že dieťa je na bruchu. Teda môže vidieť kam pláva. Technika tá istá. Vystreté nohy, ktorými kope do vody a zábery rukami.

Pri tomto štýle by ste mali dieťa hneď od začiatku naučiť správne dýchanie. Kedy sa nadýchnúť, kedy vydýchnúť a ako otáčať hlavu pri dýchaní.

Prsia

Kvôli zložitejšej koordinácii rúk a nôh je tento štýl na poslednom mieste. Pri učení veľmi pomôže, keď dieťa vidí vás, ako sa tento štýl praktizuje.

Učenie pravdepodobne zaberie viacej času, ale keď dieťa zvládlo prejsť všetkými predchádzajúcimi bodmi, tak tento zvládne tiež. 

Zvládnete to!

Verím, že pri dodržaní jednotlivých krokov je vo vašich silách naučiť dieťa plávať. Tým pádom sa nebudete musieť strachovať, keď bude vo vode po čase aj samé, alebo s kamarátmi.

Niekoho dieťa môže pár dní len prekonávať strach zo vstúpenia do vody bez kolesa, iné budú od vás čochvíľa vyžadovať, aby ste ich naučili skákať šípku.

Každé dieťa sa učí iným tempom, preto treba trpezlivosť a časté precvičovanie.

Ako je na tom vaše dieťa? Napíšte vaše skúsenosti, ako ste dieťa učili plávať.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?