ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

8 tipov, ako prežiť leto s deťmi

 Andrea Biela   16.06.2017   1

Deti i rodičia sa už pravdepodobne tešia na leto. Deti takmer určite, s nami rodičmi je to často na zváženie. Tešíme sa, že odbudne kolotoč školy a krúžkov, ale zároveň máme niekedy hlavu v smútku, ako zabezpečiť 9 týždňov letných prázdnin.

Čo od leta očakávajú deti a dospelí

Shutterstock

 

Deti očakávajú týždne slobody, zábavy a chvíľ, ktoré si zapamätajú navždy. Rodičia však očakávajú týždne, ktoré bude treba naplánovať, zorganizovať, zabezpečiť.

Očakávajú, že to bude stáť nejaké úsilie udržať deti v aktivite, aby nesedeli poldňa za počítačom a zároveň už dopredu rodičia vedia, že budú celé leto snažiť deti dostať do postelí v normálnom čase, hoci tým budú letné večery hovoriť, že to je ten najlepší čas na párty a určite nepatria do postele :-)

Tu je 7 spôsobov, ako si počas prázdnin zachovať aké také duševné zdravie

 Vytvorte detský kalendár

 

Kľúč k úspechu je plán :-) Na veľký formát papiera/výkresov nakreslite tabuľku prázdninových týždňov. Nechajte deti, aby vám pomohli. Prázdninový kalendár umiestnite tak, aby doň mohli kresliť/vpisovať aj menšie deti.

Spoločne s deťmi ku kalendáru pridajte zoznam aktivít, ktoré ostanú „v zálohe“ na čas, keď budete počuť „nudííííme sa“. Vtedy ich na tento zoznam odkážete.

 Kalendár vyplňte – úplne

Program nerobte intuitívne, ale ho naplánujte – tábory, návštevy u starých rodičov, rodinná dovolenka ... POZOR!! Do kalendára naplánujte aj čas „ničnerobenia“ alebo „voľno“.

Keď deti uvidia nejakú informáciu v každom okienku/dni prázdniny, budú spokojné, že sa niečo bude diať.

 Každý týždeň nejaká téma

Dohodnite sa na téme jednotlivých týždňov, ktoré deti majú stráviť doma. Môže to byť napr. francúzsky či anglický týždeň, týždeň modrej či zelenej farby alebo týždeň nejakého športu.

Potom v duchu tejto témy pripravte aspoň jedno jedlo a jednu aktivitu – hru alebo vyrábanie niečoho. Pomôže to udržať deti aktívne a zároveň je to ponuka na množstvo zábavy. Deti samozrejme môžu v tejto téme rozvíjať svoje hry vonku na dvore, či na ihrisku.

 Rozdeľte zodpovednosť

Shutterstock

 

Nehanbite sa a obvolajte rodičov kamarátov svojich detí/krstných rodičov/starých rodičov. Poproste ich aspoň o 2 prespávačky v mesiaci. O dve noci, kedy vaše deti budú spať mimo domu a vy budete mať pokoj pre seba a čas na oddych.

S rodičmi kamarátov si môžete dohodnúť akýsi výmenný obchod. Jednu noc spia deti u vás, o týždeň zas u kamarátov. Okrem toho, že vy si oddýchnete, prespávačky sú niečo, na čo sa deti budú pravdepodobne veľmi tešiť.

 Naučte sa/ich niečo nové

Dajte deťom príležitosť rozhodovať o niečom. Nech napr. naplánujú najbližší výlet, zbalia hračky na výlet, napíšu menu na prespávačku, vyberú film, ktorý si potom spoločne pozriete.

Nech sa po malých krokoch učia, že aj ten letný oddych „niečo stojí“.

 Robte niečo tradičné

Shutterstock

 

Pošlite deti, aby sa hrali vonku a dajte im len minimum hračiek. Uvidíte, čo vymyslia!

Deti každého veku milujú bublifuky a bubliny, behanie, skákanie, kreslenie na telo. Môžu sa zahrať vodnú vojnu alebo urobiť preteky v jedení melóna.

 Spomínajte

Zaspomínajte si, aké boli vaše prázdniny. Kde ste boli a čo ste robili. Predpokladám, že sa objavia aj spomienky na prekročenie pravidiel, neskoré príchody, veľké smiechy pod perinou so súrodencami, či kamarátmi, dlhé nočné rozhovory, spanie vonku pod hviezdami ...

Väčšina z týchto činností nevyžaduje žiadne plánovanie, extra čas alebo peniaze. Vyžadujú len to, aby ste to vy ako rodičia svojim deťom dovolili. Aby ste ich dovolili objaviť, čo je to prázdninová sloboda :-)

 Nechajte vaše deti byť deťmi

Niekedy to proste znamená stáť v pozadí a nechať ich, aby získali krásne spomienky.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
stastnablcha napísané 18.06.2017 17:47

Ten kalendar je dobra veci. veru to urobím ...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.