Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

8 slovenských morí. Kam chodíme k vode?

 Katarína Sutarova   10.08.2017   0

Aktuálne extrémne horúčavy menia dovolenkové preferencie Slovákov, ktorí uprednostňujú krátke aj dlhšie pobyty pri vodných plochách. Výhodou jazier a nádrží je vstup zdarma, viac priestoru a mnohé z nich ponúkajú množstvo zábavy aj športových aktivít.

 

Záujem o chaty, apartmány, hotely či penzióny pri vodných plochách na Slovensku a v okolitých krajinách stúpa v týchto dňoch rekordným tempom podobne ako horúčavy. Len za jún a júl si pobyty pri jazerách kúpilo vyše 3000 Slovákov,“ prezradil Štefan Miho, marketingový manažér inšpiračného portálu Zľavomat.sk, kde ľudia vyhľadávajú dovolenky, zážitky, zábavu aj darčeky. 

Najžiadanejšie vodné plochy na Slovensku a okolí:   

1. Oravská priehrada

Vodná nádrž je vybudovaná na rieke Orava už od štyridsiatych rokov. Na brehoch Oravskej priehrady sa nachádzajú rekreačné oblasti s možnosťou kúpania, jachtingu, jazdy na vodných bicykloch, člnkovania, surfingu a iných vodných športov.

Tip na ubytovanie: Novozrekonštruovaný Hotel Slanica*** sa nachádza priamo pri Oravskej priehrade. Hotel má vlastnú reštauráciu s drevenou pecou na pizzu a zmrzlináreň. Pre deti je pripravený detský kútik, herne so stolným futbalom a air hockey.

 

2. Liptovská Mara

Najväčšia vodná nádrž na Slovensku bola vybudovaná v rokoch 1965 až 1975. Jej hĺbka miestami dosahuje až 43 metrov. Vďaka svojej veľkosti si právom zaslúži prívlastok slovenské alebo liptovské more. Mara je veľmi obľúbenou pre návštevníkov z celého Slovenska a ponúka zaujímavé vyžitie na viacerých lokalitách.

Tip na ubytovanie: Mara Camping Liptovský Trnovec je jediným kempingom na brehu priehrady Liptovská Mara. Ponúka dokonalé podmienky na jachting a windsurfing, možnosť rybolovu, vyhliadkovej plavby loďou, cyklotúry, turistiku a veľa ďalších možností.

 

3. Domaša

Vodná nádrž Domaša vznikla už v šesťdesiatych rokoch na rieke Ondava. Vďaka svojej obrovskej samočistiacej schopnosti a polohe v oblasti bez znečisťujúceho priemyslu je známa svojou čistou vodou s množstvom rýb a možnosťami na vodné športy a aktivity v jej okolí.

Tip na ubytovanie: Vyskúšajte pobyt pre dvoch až na 7 dní na Domaši so súkromnou plážou v hoteli Zátoka v atraktívnej časti Domaša – Eva.

 

4. Hrabovo

V krásnom prírodnom prostredí Hrabovskej doliny v bezprostrednej blízkosti mesta Ružomberok sa rozkladá rekreačná osada Hrabovo. Málokto vie, že sa tu nachádza aj vodná nádrž Hrabovo, ktorá bola vybudovaná pôvodne pre zásobovanie bavlnárskych závodov. V súčasnosti sa využíva na rekreačné účely – kúpanie, člnkovanie či rybolov.

Tip na ubytovanie: Hotel Hrabovo** v Hrabovskej doline pod Veľkou Fatrou s wellness centrom je v blízkosti kabínkovej lanovky, ktorá vás vyvezie priamo na svahy Malina Brda. V blízkosti je aj známa lezecká dráha Tarzania – lanový park.  

 

5. Senecké jazerá

Slnečné jazerá v Senci sú jedným z najznámejších a najnavštevovanejších  letných stredísk cestovného ruchu na Slovensku. Dnes má jazero rozlohu vyše 100 ha a areál sa rozdeľuje kvôli orientácii na „sever“ a „juh“. Okolie ponúka rozličné možnosti ubytovania, stravovania, vodných športov a rybolovu.

Tip na ubytovanie: Wellness Hotel RELAX *** sa nachádza priamo na brehu Slnečných jazier – sever v Senci. Disponuje vlastnou hotelovou plážou s bazénom na terase. V okolí sa nachádza množstvo aktivít - Aquapark Senec, zorbing, jazdenie na koni, strelnica či (cyklo)turistika.

 

6. Tajchy (Banská Štiavnica)

Štiavnické tajchy s čistou studenou vodou sú miláčikom domácich aj zahraničných návštevníkov. Baníci kedysi vybudovali neuveriteľné vodné dielo, šesťdesiat medzi sebou poprepájaných vodných nádrží dodávalo energiu prosperujúcemu baníctvu.

Tip na ubytovanie: Hotel Bristol sa nachádza v srdci Banskej Štiavnice, ktorá je zapísaná na zozname UNESCO, a jeho secesná fasáda vyniká medzi ostatnými budovami. Ponúka ubytovanie s reštauráciou, terasou, bezplatným Wi-Fi pripojením na internet a rozsiahlymi historickými pivničnými priestormi.

 

7. Balaton v Maďarsku

– Najväčšie jazero v strednej Európe. Ponúka množstvo turistických aktivít ako plachtenie, surfovanie, rybolov, jazdu na člne, vodné lyžovanie či návštevu vidieka a kopcov – víno na severnom pobreží a nočný život na juhu. Na jazere sa každoročne organizujú Medzinárodné Preteky Plachetníc – Modrá Stuha.

Tip na ubytovanie: Vo wellness Hoteli Yacht**** pri Balatone sa nachádza reštaurácia, bar, zdravotné stredisko a panoramatické wellness centrum s rozlohou 1 000 m2. Hotel má jeden z najkrajších výhľadov na Balaton, nachádza sa priamo v prístave plachetníc v najvychytenejšom meste Balatonu – v Siófoku.

 

8. Jazero Klopeiner See

Najteplejšie jazero Rakúska sa nachádza v Korutánsku na juhu krajiny neďaleko slovinských hraníc. Je známe blahodarnými účinkami na ľudí s pľúcnymi chorobami a od 70. rokov minulého storočia ide o zaujímavú turistickú destináciu pre ľudí z celej Európy. V okolí sa nachádza množstvo turistických a cyklistických chodníkov vrátane vtáčieho parku.

Tip na ubytovanie: Penzión Lindenhof pri jazere Klopeiner See sa nachádza iba tri hodiny od Bratislavy. Útulný penzión ponúka nielen ubytovanie, ale aj gastronomický zážitok. V rámci balíčkov je pre hostí pripravená aj mapa s turistickými chodníkmi a brožúry s možnosťami výletov do okolia.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?