Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

7 tipov na rodinný výlet v auguste

 Andrea Biela   01.08.2017   0

Prázdniny sa preklopili do druhej polovice. Ešte máme pred sebou dosť veľa dní, ktoré by sme mohli stráviť s deťmi, rodinou, na zaujímavých miestach.

 Vyhliadkové plavby po Oravskej priehrade

Slanický ostrov, zdroj: oravskagaleria.sk

 

Jedinečnú možnosť zažiť priehradu z paluby lode a pozrieť sa na jeden z jej ostrovov ponúka Oravská galéria. Súčasťou okružnej plavby po Oravskej priehrade je polhodinová zastávka spojená s prehliadkou unikátneho Slanického ostrova umenia.

Ten je jediný svojho druhu na Slovensku a ani v strednej Európe nemá obdobu. Okrem samotnej prehliadky expozícií je príťažlivá aj plavba po priehradnom jazere s pôsobivou panorámou okolitých hôr, ktorým dominuje oravská časť Západných Tatier - Roháčov.

Plavebná sezóna na Oravskej priehrade tento rok trvá do nedele 17. septembra.

Pre viac info klik sem.

 Podroháčske folklórne slávnosti

Podroháčsky festival, zdroj:pfs.zuberec.sk

Oravské folklórne leto vyvrcholí 42. ročníkom Podroháčskych folklórnych slávností v Zuberci od 4. do 6. augusta 2017. Tri dni na poľane Brestová budú patriť oravskému sviatku folklóru, na ktorom vystúpi viac ako 1500 účinkujúcich zo Slovenska a zo zahraničia.

Tento rok prídu na slávnosti pozdraviť a program slávností obohatiť aj folkloristi zo susedného Poľska a Česka, ale aj z Chorvátska, Bulharska, Turecka a z Írska. Neďaleko prírodného amfiteátra na Brestovej, v areáli Múzea oravskej dediny, sa počas slávností koná sprievodné podujatie pod názvom „Oravský tradičný jarmok oživených remesiel“.

O festivale sa viac dočítate tu.

 Nočné prehliadky hradu Strečno

Strečno, zdroj: pmza.sk/hrad-strecno/

 

Ponorte sa do tajuplnej atmosféry nočného hradu, tlmeného svetla fakieľ, neskrotnej hry tieňov a takmer počuteľných zvukov zvetrávajúcich sa skál. Vychutnajte si atraktívne prehliadky hradu Strečno v nočnej atmosfére so zaujímavým programom v hrade i podhradí.

V tieto tajuplné večery spoznáte príbehy troch žien – šľachtičnej Benigny, Júlie Kapuletovej a Žofie Bosniakovej. Dve z nich, Benigna a Žofia, žili priamo na hrade, Júlia pochádzala z talianskeho mestečka Verona.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že tieto ženy nemajú nič spoločné, ale opak je pravdou. Všetky tri vošli do dejín a do povedomia ľudí a ani po mnohých rokoch neprestáva ich život budiť pozornosť. Preto sa počas štyroch nočných prehliadok na hrade Strečno vyberte za tajomstvami týchto troch žien.

Vyvrcholením každej nočnej prehliadky bude impozantná ohňová šou. Môžete si ich užiť do 27. 8.

Kedy sa na nočné Strečno dostanete?

 Leto na Trenčianskom hrade

Trenčín, zdroj: muzeumtn.sk

 

Letná remeselná školička, nočné prehliadky alebo nocovanie priamo na hrade. To je len stručný prehľad toho, čo pre vás ponúka Matúšov hrad až do 26. 8.

5. augusta deti lektorka zasvätí do tajov dobovej kuchyne. Na záver leta v rámci projektu letnej remeselnej školičky všetkých privíta majster Jozefa Ďuráčiho, ktorý sa venuje folklóru, pastierskemu umeniu a výrobkom z kože.  Návštevníci si budú môcť vyskúšať vyrábať z kože v stredu 23. augusta.

Trenčiansky hrad má však svoje nezameniteľné čaro aj počas noci. O nočné prehliadky sa počas tohto leta postará sokoliarska skupina Aquila z Bojníc. Situácie v hradnej mučiarni nemusia byť vždy len tragické, z Trenčianskeho hradu sa totiž ozýva katov smiech. V auguste sa humor do hradnej mučiarne vráti 12. a 13. augusta.

Chcete sa pripraviť na výlet do Trenčína?

 Vlakom za UNESCOm

Vlakom za UNESCom, zdroj: detskazeleznica.sk

 

Až do novembra spoznávajte klenoty Abova, Gemeru a juhu Spiša, ktoré sú súčasťou Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

V Košickom kraji tento rok pre všetkých nadšencov svetových unikátov pripravili šesť výletov nostalgickým vlakom za pamiatkami zapísanými do zoznamu UNESCO.

Z Košíc je možné sa do 100 minút dopraviť až k 18 pamiatkam zapísaným do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Nostalgický vlak bude jazdiť aj po tratiach, kde už v súčasnosti vlaky s cestujúcimi nejazdia.

Viac info o vláčikoch nájdete tu.

 Lego - Farebný svet v kocke

Zdroj: kysuckemuzeum.sk

 

Legendárnu stavebnicu Lego, ktorá už vyše 50 rokov zabáva deti aj dospelých, si môžete pozrieť od do 20. októbra 2017 na interaktívnej výstave v Kysuckom múzeu v Čadci.

Jej súčasťou je tiež herná zóna pre deti, kde môžu predviesť svoju kreativitu. Výstava bude prezentovať architektonické pamiatky zo Slovenska a zo sveta, dopravné prostriedky, obrazy z mozaiky, LEGO mesto, LEGO vesmír, Fantasy Star Wars, historické LEGO.

Medzi modelmi nebude chýbať model Kaštieľ Radoľa a Kaplnka Panny Márie Ružencovej zo Zborova nad Bystricou, ako aj objekt Skanzenu Vychylovka - Nová Bystrica. Na Kysuciach sa  výstava predstavuje po prvý raz.

Na ceste za legom pomôže navigácia.

 Nočné prehliadky Bojnického zámku

Bojnice, zdroj: bojnicecastle.sk

Príjemné letné noci sú ideálnych časom na tajomné zážitky a dobrodružstvá. Možnosť poprechádzať sa po komnatách Bojnického zámku za svitu mesiaca návštevníkom už tradične počas letných prázdnin prináša Múzeum Bojnice Slovenského národného múzea. 

Do 25. augusta sa môžete tešiť na netradičné „Nočné prehliadky zámku s duchmi a strašidlami“. Spoznajte minulosť zámku, oboznámte sa s dávnymi legendami a stretnite grófa Pálfiho, ktorý vám rozpovie svoj životný príbeh. To všetko vo svetle lampášov, za zvukov podmanivej hudby a s pohárom lahodného vína v rukách. 

Nočným zámkom sprevádzajú návštevníkov lektori v dobových kostýmoch. Kde–tu im spoločnosť robia aj duchovia bývalých obyvateľov zámku.

Pre verejnosť bez potreby objednávky sú prehliadky k dispozícii  4., 5., 18., 19., 25. a 26. augusta, vždy so začiatkom o 20:00.

Pre viac info klik sem.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?