Keď je voľnoPrázdniny, víkendy, dovolenky

5 tipov na jednoduché cestovanie s rodinou

 pr   02.01.2020   0

Pri cestovaní veľakrát platí, že čím viac ľudí, tým viac problémov. Ale čo robiť v prípade, že sa na cestu chystáte s rodinou? Tú predsa nemôžete a ani nechcete len tak odstrihnúť. Preto sme pre vás pripravili tento článok a 5 tipov, ako s rodinou cestovať jednoducho a príjemne.

1.       Nechcite stihnúť všetko

Unavené deti a vyčerpaní rodičia, ktorí sa snažia spolu zažiť nejaké dobrodružstvo – vskutku zúfalá predstava. Asi každý, kto niečo podobné zažil, prikývne na znak súhlasu, že je veľmi frustrujúce, ak je rodina tak zaneprázdnená, že sa nedokáže uvoľniť a baviť. Naša rada preto znie: Nesnažte sa striktne dodržiavať nalinkované, zamerajte sa skôr na flexibilnejší cestovný plán. Rátajte s tým, že si vy, váš partner alebo deti budú chcieť oddýchnuť – hodinku zdriemnuť, posedieť v parku, kaviarni; prosto spomaliť a dobiť baterky. Nezabúdajte pri tom na uvoľnenú atmosféru, ktorá by mala byť jedným z kľúčových aspektov celého procesu.

2.       Majte po ruke občerstvenie

Do aktivít spojených s cestovaním sa môžete pohrúžiť natoľko, že celkom zabudnete na jedlo či dokonca pitný režim. Nezabúdajte si preto vziať so sebou na cesty aj niečo pod zub. Povedzme si ale úprimne – množstvo vody a občerstvenia pre štvor či päťčlennú rodinu sa rovná zásobám pre polárnu expedíciu... Nuž ale, aj to k cestovaniu patrí. V mnohých prípadoch postačí napiecť obľúbený (ideálne skôr suchší) koláčik či vziať si so sebou zásobu orieškov, ovocia či zeleniny – napríklad vo forme šalátov. Orechy obsahujú zdravé tuky, ovocie prirodzené cukry a zelenina zase veľa vlákniny, ktorá dokáže zasýtiť a všetko spolu zbytočne nezaťažuje žalúdok.

3.       Nepasujte za sa do úlohy ťažného zvieraťa

Stresujúcou skúsenosti, ktorá s cestovaním priamo súvisí, býva balenie kufrov; A, samozrejme, ich následná preprava či dohľad nad nimi. Túto starosť doslova nesie na pleciach jeden, v lepšom prípade obaja rodičia. Čo by ste povedali na zmenu prístupu? Začnite baliť veci tak, aby k ich noseniu prispel každý, teda aj deti, hoci „len“ svojou troškou. Na trhu sú k dispozícii aj proporčne primerané batohy pre menšie detičky navrhnuté tak, aby nesená záťaž nespôsobovala telu drobca neprimeranú záťaž. Deti iste ocenia, ak budú mať prístup k vlastným veciam (napríklad hračkám, ktoré ich zabavia počas prestávky).

4.       Pripravte sa na cestu a na to, čo vás čaká v cieli

Ako zodpovedný rodič by ste mali príprave na cestu venovať istý čas. Jednoducho sa oboznámte so samotnou cestou a jej možnými úskaliami (dopravné predpisy v jednotlivých krajinách, poplatky a pod.), no nezabúdajte ani na cieľ vášho putovania. Pravdepodobne pôjde o lokalitu, kde strávite niekoľko dní a budete si chcieť oddýchnuť. Viete do čoho idete, aké budete mať možnosti (na mieste a v jeho okolí) a čo vás to bude stáť? Plánujte a preverujte, aby sa nestalo, že z hotela pri pláži sa vykľuje hotel pri nuda pláži, o ktorú nebudú mať záujem deti ani partner/ka.

5.       Čakajte nečakané

Keď cestujete s deťmi, len veľmi zriedka ide všetko podľa plánu. Zabudnutý batoh, žalúdočné problémy, bodnutie včelou – to sú len niektoré z celkom bežných „nečakaných“ udalostí, ktoré vás a vašu rodinku môžu postretnúť. Najlepšia rada, ktorú vám môžeme dať, znie: Prijmite to, čo sa stane. Skúste akceptovať, že s veľkou pravdepodobnou dôjde k chaosu a že je viac ako pravdepodobné, že sa vyskytne nejaký problém. Ak nie, budete to veľké plus. Každopádne, skúste sa na vec pozrieť s otvorenou a pokojnou mysľou a uvidíte, že si rodinné dobrodružstvá užijete oveľa viac.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...