Keď je voľnoHry s deťmi

Premeňte obaly z McDonald’s na originálne dekorácie či praktických pomocníkov do domácnosti

 pr   17.06.2021   0

Veda a štatistiky hovoria jasne. Pokiaľ si chceme zabezpečiť lepšiu budúcnosť, musíme na nej začať pracovať už dnes. Významnou súčasťou udržateľného prístupu k životu je práve hľadanie možností znovu-využitia rôznych materiálov. Spoločnosť McDonald’s prichádza v rámci kampane NAŠE PRETOŽE so štyrmi zaujímavými „do it yourself“ (DIY) tipmi, ktoré vám ukážu, ako jednoducho môžete dať obalom druhú šancu. Vďaka nim nielen znížite množstvo odpadu, ale vytvoríte aj príjemný spoločný program pre rodinu alebo priateľov.  

 

Niektoré obaly či drevený variant príborov nemusí bezpodmienečne skončiť v koši. Stačí štipka predstavivosti a z umytých a vyschnutých drevených príborov z McDonald’s vytvoríte originálne zrkadlo do domácnosti alebo menovky na bylinky. Umytý papierový pohárik McCafé zas jednoducho premeníte na praktickú darčekovú krabičku či pletenú závesnú vázu. Kreativite sa medze nekladú.

Pozrite sa s nami na štyri jednoduché a originálne DIY tipy,

ktoré vznikli v spolupráci so známou slovenskou influencerkou, Silviou Škultéty (@minidiamondblog), a českou blogerkou, Radkou Péčovou (@meetmylovelyworld):

Pletená závesná váza

Aj z prázdneho papierového pohárika viete vyčarovať s vašimi ratolesťami zaujímavý doplnok do bytu. Rozstrihajte bočné časti pohárika na 7 pásikov. Dno pohárika nechajte v pôvodnom stave. Nastrihaný pohárik rozprestrite na rovnú plochu a ovíjajte striedavo cez pásiky prírodný špagát. Postupne si tak vybudujete pevné steny závesnej vázy. Keď už budete mat obmotaný celý pohárik, na dvoch stranách upevnite závesné lanko. Čo zasadíte dovnútra je už na vás, skvelo poslúži na sušené kytice alebo malé ľahké lúčne kvietky.

 

Štýlové zrkadlo

Vytvorte si unikátne zrkadlo do obývačky či spálne pomocou dreveného príboru. Začnite tým, že si postupne začnete odkladať umyté dolné časti príboru. Vystrihnite si z kartónu ľubovoľný tvar (odporúčame kruh) a do stredu nalepte zozadu zrkadlo. Po okraji prednej strany kartónu začnite lepiť dolné časti príboru, ideálne teplovzdušnou pištoľou.  Postupne prejdite až do stredu, kde máte nalepené zrkadlo. Tento trendy boho doplnok oživí každú domácnosť.

 

Darčeková krabička

Odstrihnite hornú zaoblenú časť papierového pohárika a vonkajšiu časť oblepte podľa vášho vkusu – môžete použiť nálepky, dekoratívny alebo baliaci papier. Ak použijete papier, spodnú časť poriadne zalepte, aby sa papier neodlúpol. Následne zastrihnite nožnicami cca 3 cm hrubé a dlhé pásiky na vrchnej časti pohára po okrajoch. Naplňte pohárik malým prekvapením a pásy zatlačte smerom dovnútra. Stačí pridať mašľu a máte neobyčajne a zároveň zrecyklovane zabalený darček.

 

Menovky na bylinky a rastlinky

Rozmýšľate, ako naučíte vaše deti rozpoznávať rôzne druhy rastlín a byliniek vo vašej domácnosti či záhrade? Vytvorte im originálne menovky. Z recyklovateľného dreveného príboru si viete spoločne s deťmi vytvoriť roztomilé menovky, ktoré „zasadíte“ do zeminy, v ktorej máte posadené rastliny. Odstráňte spodnú časť vidličky alebo lyžičky, a buď liehovou fixkou alebo štítkovačom označte názov rastlinky.

 

Ako vidíte, prechod na udržateľnejší spôsob života môže byť zábavný. Navyše, takéto aktivity zohrávajú významnú úlohu v psychickom a motorickom vývoji detí. Hravou formou môžete deťom vysvetliť, prečo je dôležité sa o našu prírodu starať, a vychovať tak novú generáciu ekologických šampiónov.

„Tvorenie s deťmi nám, dospelým, veľa dáva. Deti majú veľa krásnej čistej energie a stále nás niečo učia. Ručné práce a ich kreatívne nápady sú pre nás obrovskou príležitosťou, ako s nimi tráviť viac času. Čas, ktorý nikdy nevrátite, a zároveň je najlepšou investíciou do vášho dieťaťa. Moja Natálka si spoločným tvorením rozvíja fantáziu, motoriku, trénuje trpezlivosť a tvorivosť. Učí sa veľmi dôležitú vec - to, že nie všetko je nutné kupovať v obchode a nie všetko musí byť vyrobené z nových materiálov. Že mnoho vecí si vieme vlastnoručne spraviť aj my doma a použiť k tomu materiál, ktorý nám už na niečo slúžil,  napríklad drevený príbor, poháriky, nádoby či fľaše, “ dodáva Silvia Škultéty.

Spoločnosť McDonald’s si je vedomá, že udržateľnosť je kľúčom k lepšej budúcnosti, a preto už dlhodobo podniká kroky, ktoré vedú k ekologickejším riešeniam. Už 18 rokov poctivo triedi všetky obaly po zákazníkoch vo svojich slovenských reštauráciách. Postupne zavádza inovácie v konceptoch balení a zlepšuje podmienky v oblasti mestskej biodiverzity okolo svojich prevádzok. V rámci kampane NAŠE PRETOŽE sa snaží motivovať svojich zákazníkov k udržateľnejšiemu spôsobu života a hľadá dôvody, ktoré budú motivovať Slovákov k potrebnej zmene. Pridajte svoj dôvod aj vy. Viac informácií sa dočítate na stránke www.nasepretoze.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Ako zistím, že mi odtiekla plodová voda?
28.07.2021   4
Ako vyzerá plodová voda? Ako zistím, že odtiekla, či praskla? Akú farbu má plodová voda? Môže odtiecť plodová voda, aj keď nemám kontrakcie? Kedy ísť do pôrodnice?
Ockovia s foťákmi pri pôrodoch: drsní estéti
27.07.2021   0
Narodenie bábätka: momenty, ktoré sa v živote neopakujú, sú tu len teraz, v tejto chvíli a už sa nikdy nevrátia. Buď ich zachytíš, alebo premrháš.
Strava v tehotenstve: Silná päťka pre tehotnú ženu
26.07.2021   0
Strava v tehotenstve by mala byť nastavená tak, aby budúcej mamičke pomohla zvládnuť náročné obdobie. Ktoré živiny majú nenahraditeľnú úlohu?
babetko
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
Novorodenecká žltačka. Ako dojčiť spavé dieťa?
28.07.2021   0
Dieťa sa nenarodí „žlté“, žltačka sa vyvíja, vrcholí na 3 – 4 deň života a potom začína klesať. Novorodenecká žltačka komplikuje dojčenie.
Rastové ukazovatele novorodencov
27.07.2021   0
Prehľadná rastová tabuľka, aký veľký, aký ťažký, koľko má priberať priemerný novorodenec. Sú to len čísla. Vaše dieťatko je jedinečné napriek tomu, alebo možno práve tým, že nie je priemerné:)
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?