Keď je voľnoHry s deťmi

Premeňte obaly z McDonald’s na originálne dekorácie či praktických pomocníkov do domácnosti

 pr   17.06.2021   0

Veda a štatistiky hovoria jasne. Pokiaľ si chceme zabezpečiť lepšiu budúcnosť, musíme na nej začať pracovať už dnes. Významnou súčasťou udržateľného prístupu k životu je práve hľadanie možností znovu-využitia rôznych materiálov. Spoločnosť McDonald’s prichádza v rámci kampane NAŠE PRETOŽE so štyrmi zaujímavými „do it yourself“ (DIY) tipmi, ktoré vám ukážu, ako jednoducho môžete dať obalom druhú šancu. Vďaka nim nielen znížite množstvo odpadu, ale vytvoríte aj príjemný spoločný program pre rodinu alebo priateľov.  

 

Niektoré obaly či drevený variant príborov nemusí bezpodmienečne skončiť v koši. Stačí štipka predstavivosti a z umytých a vyschnutých drevených príborov z McDonald’s vytvoríte originálne zrkadlo do domácnosti alebo menovky na bylinky. Umytý papierový pohárik McCafé zas jednoducho premeníte na praktickú darčekovú krabičku či pletenú závesnú vázu. Kreativite sa medze nekladú.

Pozrite sa s nami na štyri jednoduché a originálne DIY tipy,

ktoré vznikli v spolupráci so známou slovenskou influencerkou, Silviou Škultéty (@minidiamondblog), a českou blogerkou, Radkou Péčovou (@meetmylovelyworld):

Pletená závesná váza

Aj z prázdneho papierového pohárika viete vyčarovať s vašimi ratolesťami zaujímavý doplnok do bytu. Rozstrihajte bočné časti pohárika na 7 pásikov. Dno pohárika nechajte v pôvodnom stave. Nastrihaný pohárik rozprestrite na rovnú plochu a ovíjajte striedavo cez pásiky prírodný špagát. Postupne si tak vybudujete pevné steny závesnej vázy. Keď už budete mat obmotaný celý pohárik, na dvoch stranách upevnite závesné lanko. Čo zasadíte dovnútra je už na vás, skvelo poslúži na sušené kytice alebo malé ľahké lúčne kvietky.

 

Štýlové zrkadlo

Vytvorte si unikátne zrkadlo do obývačky či spálne pomocou dreveného príboru. Začnite tým, že si postupne začnete odkladať umyté dolné časti príboru. Vystrihnite si z kartónu ľubovoľný tvar (odporúčame kruh) a do stredu nalepte zozadu zrkadlo. Po okraji prednej strany kartónu začnite lepiť dolné časti príboru, ideálne teplovzdušnou pištoľou.  Postupne prejdite až do stredu, kde máte nalepené zrkadlo. Tento trendy boho doplnok oživí každú domácnosť.

 

Darčeková krabička

Odstrihnite hornú zaoblenú časť papierového pohárika a vonkajšiu časť oblepte podľa vášho vkusu – môžete použiť nálepky, dekoratívny alebo baliaci papier. Ak použijete papier, spodnú časť poriadne zalepte, aby sa papier neodlúpol. Následne zastrihnite nožnicami cca 3 cm hrubé a dlhé pásiky na vrchnej časti pohára po okrajoch. Naplňte pohárik malým prekvapením a pásy zatlačte smerom dovnútra. Stačí pridať mašľu a máte neobyčajne a zároveň zrecyklovane zabalený darček.

 

Menovky na bylinky a rastlinky

Rozmýšľate, ako naučíte vaše deti rozpoznávať rôzne druhy rastlín a byliniek vo vašej domácnosti či záhrade? Vytvorte im originálne menovky. Z recyklovateľného dreveného príboru si viete spoločne s deťmi vytvoriť roztomilé menovky, ktoré „zasadíte“ do zeminy, v ktorej máte posadené rastliny. Odstráňte spodnú časť vidličky alebo lyžičky, a buď liehovou fixkou alebo štítkovačom označte názov rastlinky.

 

Ako vidíte, prechod na udržateľnejší spôsob života môže byť zábavný. Navyše, takéto aktivity zohrávajú významnú úlohu v psychickom a motorickom vývoji detí. Hravou formou môžete deťom vysvetliť, prečo je dôležité sa o našu prírodu starať, a vychovať tak novú generáciu ekologických šampiónov.

„Tvorenie s deťmi nám, dospelým, veľa dáva. Deti majú veľa krásnej čistej energie a stále nás niečo učia. Ručné práce a ich kreatívne nápady sú pre nás obrovskou príležitosťou, ako s nimi tráviť viac času. Čas, ktorý nikdy nevrátite, a zároveň je najlepšou investíciou do vášho dieťaťa. Moja Natálka si spoločným tvorením rozvíja fantáziu, motoriku, trénuje trpezlivosť a tvorivosť. Učí sa veľmi dôležitú vec - to, že nie všetko je nutné kupovať v obchode a nie všetko musí byť vyrobené z nových materiálov. Že mnoho vecí si vieme vlastnoručne spraviť aj my doma a použiť k tomu materiál, ktorý nám už na niečo slúžil,  napríklad drevený príbor, poháriky, nádoby či fľaše, “ dodáva Silvia Škultéty.

Spoločnosť McDonald’s si je vedomá, že udržateľnosť je kľúčom k lepšej budúcnosti, a preto už dlhodobo podniká kroky, ktoré vedú k ekologickejším riešeniam. Už 18 rokov poctivo triedi všetky obaly po zákazníkoch vo svojich slovenských reštauráciách. Postupne zavádza inovácie v konceptoch balení a zlepšuje podmienky v oblasti mestskej biodiverzity okolo svojich prevádzok. V rámci kampane NAŠE PRETOŽE sa snaží motivovať svojich zákazníkov k udržateľnejšiemu spôsobu života a hľadá dôvody, ktoré budú motivovať Slovákov k potrebnej zmene. Pridajte svoj dôvod aj vy. Viac informácií sa dočítate na stránke www.nasepretoze.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
PODKÁST
tehotenstvo
Najdivnejšie tehotenské povery
24.09.2021   0
„Nesmieš si kupovať kočík pred narodením bábätka.“ Jedného by až striaslo, ako mu môže niekto priať smrť bábätka len preto, že podľahne nákupnému ošiaľu.
Prečo v tehotenstve zvraciame
20.09.2021   0
Najčastejšie sa s nevolnosťou možno stretnúť od štvrtého týždňa po počatí do dvanásteho týždňa. Je to presne to obdobie, kedy hormón placenty HCG má svoju najvyššiu hladinu v organizme. Aj keď oficiálne potom už by mal byť pokoj, mnohé ženy pociťujú nevoľnosť po celých deväť mesiacov tehotenstva.
Dieťa a štátne občianstvo
13.09.2021   0
Aké občianstvo bude mať dieťa, ktoré sa narodí v zahraničí? Ako dieťa získa slovenské občianstvo? Ak je aspoň jeden z rodičov slovenský štátny občan, dieťa sa stáva slovenským občanom.
babetko
Čo vidia bábätká, keď sa pozerajú do zrkadla?
28.09.2021   0
Fascinuje vaše bábätko pohľad na vlastný obraz v zrkadle? Niektoré malé deti sú zrkadlami doslova posadnuté.
Jesenná súťaž s dm o ceny, ktoré sa vám zídu
28.09.2021   0
Už 9.10.2021 sa uskutoční ďalší ročník najpôvabnejšieho ženského behu na Slovensku. Koľký ročník v poradí to bude?
Rodičovské združenia mi naháňajú strach
27.09.2021   0
Aj ja, ako správny rodič, mám strach. Je silný a hlodá vo mne každý začínajúci škôlkarsky polrok. Mám strach z rodičovských združení.
detské choroby
Zápcha
27.09.2021   8
Pri zápche je porušený rytmus vyprázdňovania, dieťa nejde na záchod niekoľko dní, bojí sa kakať, zadržiavaná stolica tvrdne, dieťa ju bolestivo vytláča.
Deti od 3 mesiacov a závažné príznaky covid-19: kedy volať 112
21.09.2021   0
Bábätko od 3 mesiacov - ktoré príznaky si treba všímať v súvislosti s covid-19? Kedy urýchlene ísť na urgentný príjem alebo volať 112?
Novorodenec a covid-19: závažné príznaky, kedy volať 112
21.09.2021   0
Aké príznaky covid-19 sa objavujú u najmenších detí? Červená znamená ihneď volať 112, oranžová znamená kontaktovať pediatra, zelená by sa mala dať zvládnuť bez akútneho zásahu lekára.
zvery
5 najčastejších mýtov o výcviku psov
20.09.2021   7
„Ak si chcete získať psí rešpekt, musíte ho fyzicky napomínať a byť dominantný.“
Čo sa psovi snívalo...
31.08.2021   0
Zdá sa vám, že váš pes v noci sníva? Je to možné? Má aj pes sny? Ak áno, tak čo sa mu vlastne sníva?
Ako (ne)mať zo psa tlsťocha 1
19.08.2021   1
Hoci labrador alebo mopslík s nadváhou sa môžu zdať veľmi milí, kilá navyše im dokážu spôsobovať zdravotné riziká a fyzické obmedzenia. Ako sa im dokážeme vyhnúť a čo robiť keď máme obézneho psa?