KariéraKariéra

Zamestnať sa po materskej? Pomôže, ak oprášime sebadôveru a nemčinu

 Marcela Beňová   02.09.2019   0

Nájsť si po materskej prácu je pre mnohé z nás problém. Napriek tomu, že to zákon zakazuje, väčšina zamestnávateľov sa pýta na rodinný stav či na to, kto bude s deťmi v čase ich choroby. Návrat do zamestnania komplikuje aj  strata kontaktov a zmeškané pracovné skúsenosti.

Veľa rokov mimo

O návrat do zamestnania sa často začnú ženy zaujímať až v čase, keď ich deti nastupujú do škôlky.  Avšak roky mimo pracovného kolobehu sa odrazia na možnosti nájsť si prácu, ktorá bude vyhovovať ich rodinným potrebám. Ako nestratiť šancu nájsť si dobre platenú prácu?

Zostaňte v obraze

Rozhodli ste sa ostať tri, päť a viac rokov v domácnosti? Dajte si pozor, aby ste nestratili prehľad o zmenách vo vašej práci. Využite priestor, ktorý doma máte a sledujte, čo sa vo vašom obore deje. Niekde pribudnú zmeny v zákonoch, iné profesie budú vyžadovať zvládnutie sociálnych sietí.

Čas "na materskej" môžete využiť aj na zlepšenie v cudzom jazyku. Kým angličtina sa stala povinnou súčasťou takmer  každej pracovnej sféry, čoraz viac zamestnávateľov sa obzerá po niekom, kto ovláda nemčinu. 

Pracovný trh hľadá nemčinu

Podľa portálu www.Profesia.sk  je nemecký jazyk hneď po anglickom najžiadanejším jazykom, ktorý zamestnávatelia v ponukách práce vyžadujú a dopyt po nemčine stúpa. 

Až 10 % pracovných ponúk uvádza medzi požiadavkami ovládanie nemčiny, kým na francúzštinu alebo maďarčinu sa orientuje len 1% pracovných ponúk.

Na love po nemecky hovoriacich zamestnancoch sú aktuálne spoločnosti DELL, alebo Johnsons Controls. 

Od septembra do školy nie len deti

Ak na seba chcete  popracovať,  získať lepšiu prácu , zvládnutie nemčiny vám môže otvoriť dvere na pracovnom trhu. Pokiaľ nie ste vytrvalý samouk, vyskúšajte jazykový kurz. 

 

Ak ste z Bratislavy a okolia máte  výhodu, nemecký jazyk sa môžu učiť priamo u susedov v Rakúsku.

Zaujímavé a najmä efektívne kurzy ponúka Jazykový Inštitút v Hainburgu - len kúsok za hranicami. Z Bratislavy tam chodí MHD-čka, alebo autom je to 10 minút z Petržalky. Prečo nemať jazykový certifikát priamo z Rakúska, ak sa to dá? 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.