KariéraKariéra

Zamestnať sa po materskej? Pomôže, ak oprášime sebadôveru a nemčinu

 Marcela Beňová   02.09.2019   0

Nájsť si po materskej prácu je pre mnohé z nás problém. Napriek tomu, že to zákon zakazuje, väčšina zamestnávateľov sa pýta na rodinný stav či na to, kto bude s deťmi v čase ich choroby. Návrat do zamestnania komplikuje aj  strata kontaktov a zmeškané pracovné skúsenosti.

Veľa rokov mimo

O návrat do zamestnania sa často začnú ženy zaujímať až v čase, keď ich deti nastupujú do škôlky.  Avšak roky mimo pracovného kolobehu sa odrazia na možnosti nájsť si prácu, ktorá bude vyhovovať ich rodinným potrebám. Ako nestratiť šancu nájsť si dobre platenú prácu?

Zostaňte v obraze

Rozhodli ste sa ostať tri, päť a viac rokov v domácnosti? Dajte si pozor, aby ste nestratili prehľad o zmenách vo vašej práci. Využite priestor, ktorý doma máte a sledujte, čo sa vo vašom obore deje. Niekde pribudnú zmeny v zákonoch, iné profesie budú vyžadovať zvládnutie sociálnych sietí.

Čas "na materskej" môžete využiť aj na zlepšenie v cudzom jazyku. Kým angličtina sa stala povinnou súčasťou takmer  každej pracovnej sféry, čoraz viac zamestnávateľov sa obzerá po niekom, kto ovláda nemčinu. 

Pracovný trh hľadá nemčinu

Podľa portálu www.Profesia.sk  je nemecký jazyk hneď po anglickom najžiadanejším jazykom, ktorý zamestnávatelia v ponukách práce vyžadujú a dopyt po nemčine stúpa. 

Až 10 % pracovných ponúk uvádza medzi požiadavkami ovládanie nemčiny, kým na francúzštinu alebo maďarčinu sa orientuje len 1% pracovných ponúk.

Na love po nemecky hovoriacich zamestnancoch sú aktuálne spoločnosti DELL, alebo Johnsons Controls. 

Od septembra do školy nie len deti

Ak na seba chcete  popracovať,  získať lepšiu prácu , zvládnutie nemčiny vám môže otvoriť dvere na pracovnom trhu. Pokiaľ nie ste vytrvalý samouk, vyskúšajte jazykový kurz. 

 

Ak ste z Bratislavy a okolia máte  výhodu, nemecký jazyk sa môžu učiť priamo u susedov v Rakúsku.

Zaujímavé a najmä efektívne kurzy ponúka Jazykový Inštitút v Hainburgu - len kúsok za hranicami. Z Bratislavy tam chodí MHD-čka, alebo autom je to 10 minút z Petržalky. Prečo nemať jazykový certifikát priamo z Rakúska, ak sa to dá? 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...