ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 22.11.2017 | meniny má Cecília  
KariéraKariéra

Starať sa o dieťa a v danej chvíli i pracovať sa nedá

 Agáta Zemanová   08.09.2016   3

Na tému dieťaťa na pracovisku (parlamente, v škole, v krčme ...) sa už vyjadrili asi všetci. Laktačná lobby, ženské kružnice, bývalé poslankyne, súčasní poslanci, významné a úspešné ženy oslovené novinármi.

Zdroj: ingimage.com

 

Tak pridám i ja niečo, skôr z pohľadu zamestnávateľa, alebo teda  ... aj matky pracujúcej od pomerne nízkeho veku svojich detí. Ono sa tak prekleniete z jedného do druhého, ani neviete ako, a je z vás zamestnávateľ a uhol pohľadu sa občasne zmení.

Univerzálne dobro neexistuje

Vo svojich vyjadreniach sa rôzni ľudia vzťahovali k dobru dieťaťa (aby neochorelo v rokovacej sále), k dobru matky (nemá predsa zakrnieť pri hrncoch), k všeobecného vnímaniu nášho slovenského ľudu (to je isto ovplyvnené dogmami a dobou ....).

Niekto dokonca rozhorčene okomentoval ponúknutú možnosť, že detné poslankyne si môžu na vlastné náklady zriadiť detský kútik a dodal, že prevenciu v tejto podobe mala hlavne riešiť NRSR ako zamestnávateľ. Pýtam sa preboha prečo? Ja ako zamestnávateľ mám vytvárať podmienky na prácu, nie na starostlivosť o dieťa.

Prečítajte si: Nicholsonová - 6 dní po pôrode v plnej poľnej

 

http://www.rodinka.sk/vazne-veci/zamyslenie/nicholsonova-6-dni-po-porode-v-plnej-polnej/Starať sa o dieťa a v danej chvíli i pracovať, sa nedá

Teda, nedá sa to robiť dostatočne kvalitne oboje naraz. Vždy niekoho „okrádate“. Dieťa o vašu pozornosť, prácu tiež o pozornosť, z ktorej môžu vzniknúť prestoje, zlé závery, prosto zle odvedená práca.

Nehovorím teraz o tom, že žena má byť s dieťaťom tri roky doma a do práce ani nepáchnuť, kariéru zavesiť na klinec. Myslím si však, že prvý rok života dieťaťa je natoľko dôležitý, že jeho podstatnú časť má byť mama na blízku dieťaťa, má mu byť čo najviac k dispozícii.

Zdroj: ingimage.com

 

Sama som cca od polroka života mojich detí pracovala a v zásade som od tej doby budovala svoj „biznis“. Ten piesoček, ktorý ma aktuálne živí a ktorý už dáva prácu aj iným ľuďom. Pričom som sa o deti starala len ja s manželom, kojila som ich pomerne dlho, ale snažila som sa im venovať naplno, práca prišla na rad po 20:00, keď deti spali. Prípadne keď už boli v stave, že som ich na pár hodín mohla nechať s niekým.

Prečítajte si: 10 vecí, o ktoré nás prosia naše deti

 

http://babetko.rodinka.sk/vychovavame/vychovavame/10-veci-o-ktore-nas-prosia-nase-deti/Nikdy som dieťa so sebou do práce neniesla, teda priamo na miesto výkonu práce, tiež som ho občasne mala v susednej miestnosti, alebo niekde na blízku. S jasným zámerom potreby plne na sústrediť na prácu, na ľudí. Nech mi nikto nehovorí, že to vie urobiť na 100% oboje naraz.

Počas posledných rokov som sa v rámci mojej činnosti dostala na rôzne pracoviská, teda pri práci do kontaktu s rôznymi skupinami kolegov – kolegýň. Vždy, keď niektorá z nich priniesla na pracovné stretnutie dieťa, bolo narušiteľom. Či už v tom význame ťuťuli muťuli, že obdivujeme bábätko alebo vo význame, že mam ho proste riešila, kojila, prebaľovala, prípadne za ním pochodovala po miestnosti.

Zamestnávateľ potrebuje efektívneho zamestnanca

Áno, sú to prirodzené potreby dieťaťa a tie treba uspokojiť. Ale odkedy sa živím sama a vytváram pracovné podmienky aj pre iných, som hodne citlivá na efektivitu takýchto stretnutí. Jednoducho mám nejaký limitovaný čas, za ktorý potrebujem stihnúť „n“ vecí a takýto malý rozkošný narušiteľ mi ich nedovolí napĺniť.

Zdroj: ingimage.com

 

Ja nie som štátna organizácia, ktorá má nejaký balík peňazí a mzdy vyplatí či už robota odvedená je alebo nie. Ja som ten drobný podnikateľ, malý zamestnávateľ, ktorý nemá EÚ fondy, ktorý sa naozaj musí obracať a preto rozmýšľam, z akého titulu by po mne niekto chcel, aby som mu vytvorila podmienky na prácu tak, aby si so sebou mohol nosiť dieťa.

Keď sa s niekým potrebujem dohodnúť, chcem mať na to pokoj a jeho sústredenú pozornosť, sústredenú na mňa a nie na iné faktory – je jedno, či je to jeho dieťa alebo jeho mobil.

Keď zadelím prácu, je mi jedno, či si ju daný človek urobí doma alebo na pracovisku, potrebujem mať dodržaný termín a spôsob vyhotovenia, na ktorom sme sa dohodli. Či tú prácu urobí – ak je to matka – na pracovisku za hodinu alebo doma s dieťaťom na rukách za tri, je mi v zásade jedno.

Myslím, že matky, ktoré nemajú skúsenosť z tej druhej strany, zo strany zamestnávateľa, ktorý má aj zodpovednosť voči iným ľuďom, majú svoju prudko kritickú optiku trocha pokrivenú. 

Prečítajte si aj: Prečo nevytvorím detský kútik na pracovisku?

Keď už teda voláme po tolerancii voči matkám a po zlaďovaní pracovného a rodinného života (waw, milujem toto slovné spojenie), pozerajme sa trochu aj za roh a skúsme byť i trocha tolerantní voči zamestnávateľom. Veď v zásade je to aj tak tak, že zamestnanec sa môže rozhodnúť, či bude akceptovať pracovné podmienky a pracovnú disciplínu, ktorú vyžaduje zamestnávateľ, nie?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
Boženka napísané 07.05.2016 14:31

super napísané, niet čo dodať. Ja osobne veľmi ťažko zvládam, ak mi príde s dokladmi (účtovná firma) otec, či matka s dieťaťom a sú nútení venovať sa mu.Potrebujem s nimi mnohokrát konzultovať nejaké veci a dieťa vyrušuje, nedá sa.Strácam zbytočne veľa času,ktorý mi potom naozaj chýba.Aké by to bolo, keby si zobral otec, ktorý pracuje v pásovej výrobe pri sústruhu, dieťa do práce?

Detské kútiky??? Zamestnávatelia? A z čoho? Z tých peňazí,ktoré nám drobným podnikateľom zostávajú po doslovnom ošklbaní štátom? Ten kútik v parlamente? Zase išiel z našich peňazí a mohli byť na iné...aj napr. na piaď cesty...

Michaela napísané 07.05.2016 12:01

Aj ja dakujem za triezvy nazor! Zhrnute tak, ako sa veci maju...

Lucia napísané 06.05.2016 20:43

Konečne názor, ktorý je realistický a nie je hysterický smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Koľko je ideálne pribrať v tehotenstve?
22.11.2017   0
Prírastok na váhe viac ako 20 kilogramov, môže nepriaznivo vplývať na zdravotný stav tehotnej ženy a spôsobiť zdravotné problémy, ako napríklad tehotenskú cukrovku, zvýšený krvný tlak a iné problémy.
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
babetko
Malým deťom treba spievať
22.11.2017   0
V dávnych dobách, kedy boli ľudia ohrozovaní predátormi a kedy hrozilo, že plač dieťaťa by mohol nejakého predátora prilákať, mama začala spievať, aby dieťa upokojila.
Pediater radí: Je správne pomáhať dieťatku učiť sa chodiť?
21.11.2017   0
Začína vaše dieťatko chodiť a premýšľate, či je vhodné mupri tom pomáhať? Pozrite sa, čo radí rodičom uznávaná pediatrička MUDr. Elena Prokopová.
Ako dieťa naučiť, aby reagovalo na „nesmieš“
20.11.2017   0
Je síce ešte malé, no už vám rozumie, prečo to nemôže. Bez kriku, karhania a buchnutia po prstoch alebo po zadočku.
detské choroby
Astma
21.11.2017   3
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
LIPIKAR SOS STAROSTLIVOSŤ AP+ - aby atopikov nesvrbela koža
20.11.2017   0
Okamžite uľaví od pocitu svrbenia. Znižuje počet vzplanutí ekzému. Vyživuje a pomáha znovu obnoviť ochrannú bariéru pokožky. Aplikácia nahrádza reflex „poškrabania sa“ a vďaka tomu sa znižuje zhoršovanie ekzému rozškrabaním. Navyše nie je potrebné dotýkať sa pokožky rukami.
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   4
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.