Prečo si ženy na Slovensku nemôžu nájsť prácu?

Vlasta Kostercová 1

Vlastná práca umožňuje ženám zachovať si svoju nezávislosť a je jedným s dôležitých faktorov proti ich sociálnemu vylúčeniu. Problematický je fakt, že na ženách zväčša spočíva celá starostlivosť o domácnosť, o deti.  Zosúladenie ich pracovného a rodinného života je pre ne preto problematické. Toto je aj jedným z najzávažnejších obmedzení zamestnávateľov v ich prijímaní do práce. (Mgr. Anna Klimáčková)

Národné centrum pre rovnosť príležitostí v roku 2009 zozbieralo výsledky viacerých prieskumov na tému

zlaďovania práce a rodiny.

Ide síce o údaje so starším dátumom, no ich aktuálnosť pretrváva a od ich uskutočnenia sa i tak veľa v tejto oblasti nezmenilo. Vyberáme pre Vás dva z nich:

Výskum Inštitútu pre verejné otázky pre Úniu materských centier (Mgr. Anna Klimáčková, 2006):

  • Najmenej úspešné na trhu práce sú ženy s väčším počtom detí, rozvedené alebo slobodné matky, ženy bez pracovnej praxe, ženy s nižším vzdelaním.
  • 92% zamestnávateľov s vyhýba zamestnávaniu matiek s maloletými deťmi.
  • Viac ako 60% zamestnávateľov pripúšťa znevýhodňovanie z dôvodu tehotenstva a materstva.
  • Zamestnávatelia s pro-rodinnými praktikami sú najviac z oblasti štátnej správy, samosprávy a verejného školstva. Najmenej v súkromnom sektore.
  • 62% zamestnávateľov neposkytuje žiadnu podporu rodine či deťom zamestnancov.

Zo skúseností matiek so zamestnávateľmi vyplýva:

  • Zamestnávatelia sa dopúšťajú diskriminácie pri ich prijímaní do zamestnania.
  • Z „organizačných dôvodov“ či kladením neprimeraných nárokov v zamestnaní ich nútia dať výpoveď.
  • 76% žien s maloletými deťmi má problém zladiť kariéru s rodinným životom a majú starosť o svoje deti počas ich práce.

Prieskum Posilnenie princípu rovnosti príležitostí u zamestnávateľov v podmienkach banskobystrického regiónu  uskutočnený Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici (Pisár a kol., 2008):

Jednou so sledovaných oblastí bolo zisťovanie príčin ťažšieho uplatňovania žien na trhu práce. Za príčiny sťaženej situácie žien zamestnávatelia považovali:

  • 68,4% – starostlivosť o rodinu, osobitne starostlivosť o školopovinné deti
  • 29,5% – nevyhovujúci pracovný čas a jeho rozvrhnutie počas dňa
  • 18,5% – miesto výkonu práce, potreba dochádzania
  • 7,4% – vzdelanie, pracovné zručnosti a skúsenosti

Aké sú Vaše skúsenosti?

Pridajte svoj názor na https://flexipraca.sk/skusenosti/skusenost/pridat alebo na https://facebook.com/flexipraca. Prípadne, ak ste ešte nevyplnili vlastný prieskum portálu flexipraca.sk, môžete tak spraviť na https://flexipraca.dotaznicek.sk . Ďakujeme za Vaše názory.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. ja mám pocit že žena asi nikdy nevyhovie súčasným zamestnávateľom, ktorí momentálne majú na výber….tak vyberajú preberajú a nevedia už aké požiadavky by mali mať na danú pozíciu…keď má žena cca 20 je ešte neskúsená okolo 25 – 30 je riziková lebo určite bude chcieť mať dieťa, ak ho nemá, ak áno tak určite bude vymeškávať v práci pre chorobu, atď…ak má 35 – 40 deti sú už relatívne väčšie tak už má dosť rokov a ak nezískala obstojnú prax doteraz neviem naozaj kde ju má získať….a radšej na danú pozíciu vezmú mladšie ročníky……pomaly má žena 50 a povedzme si úprimne ako je to so zamestnávaním s touto vekovou skupinou….

    a to nehovorím o tom ako je potrebné vedieť jazyky, mať VP, a ešte ďalšie veci – a keď sa spýtate či to využijete na danej pozícii tak odpoveď je nie, ale požadujú to….

    hlavné je že náš štát podporuje tých čo robiť nechcú ani nikdy nebudú chcieť – ospravedlňujem sa výnimkám lebo aj také určite sú…..ale tí čo pracovať chcú prípadne pracovali tých si štát nevšíma a nijako nepodporuje….

Pridaj komentár