ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 22.11.2017 | meniny má Cecília  
KariéraKariéra

Píšte pravdivý životopis

 Mária Kopčíková   30.11.2012   3

V posledných rokoch sa stretávam so ženami, ktoré riešia návrat do práce po materskej a jednou z otázok, ktoré im prichádzajú na um je, či uvádzať do životopisu fakt, že boli posledných 3 – 5 – 9 rokov doma s deťmi a venovali sa ich výchove a rodine. Niektoré z nich sa za tento údaj v CV dokonca hanbia – tak o tom aspoň hovoria.

Ako by to teda malo byť? Na pohľad personalistu sme sa spýtali pracovnej psychologičky Mgr. Márie Rippovej.

Sú ženy po materskej dovolenke, resp. ženy, ktoré sa dlhodobo venovali rodine vašou častou klientelou? 

So ženami po rodičovskej dovolenke sa stretávame v rámci výberových konaní pre našich klientov, v rámci kariérneho poradenstva a tiež v projekte Štart do práce. Je to vďačná skupina, odporúčania si berú k srdcu a ich rast je neprehliadnuteľný.

Ak za vami takáto žena príde a snaží sa pripraviť na opätovný nástup do práce, čo najčastejšie rieši? Zvažuje? Čoho sa obáva?

Rieši stratu pracovných návykov, stratu sebadôvery, snaží sa zorientovať na dynamicky sa meniacom pracovnom trhu... v neposlednom rade zvažuje, ako efektívne zladí svoj rodinný a pracovný život tak, aby všetko fungovalo ako švajčiarske hodinky.

Aké spôsoby práce s týmito klientmi používate?

Prichádzajú k nám klientky v rôznych situáciách. Niekomu stačí "refrešnúť" dokumenty, ktoré použije pri uchádzaní sa o prácu a zorientovať ho v aktuálnej situácii na pracovnom trhu, niekto potrebuje a chce väčšiu zmenu kariéry, možno začať novým smerom, ašpirovať na novú výzvu. Prichádzajú k nám aj ženy v panike pod tlakom životnej situácie (potrebujú rýchlo zohnať prácu a robia pri tom v strese chyby, ktoré spolu v prijemnom prostredí identifikujeme a riešime).

Metódy, ktorými pracujeme s cieľovou skupinou sú rôzne od hĺbkového rozhovoru, cez tréning zručností, detailnú kariérnu analýzu s využitím psychodiagnostiky až po skupinové sedenia.

Často sa stretávam s obavami žien, že keď napíšu do životopisu, že boli 3 - 7 rokov na materskej, tak sú automaticky vyradené z okruhu záujmu personalistov. Aký je váš názor a skúsenosť na tento problém?

 To, či budú úspešné pozvané a či budú postupovať výberovým konaním zďaleka neovplyvňuje tento jeden údaj! Profesionálny personalista alebo recruiter berie v úvahu vzdelanie, prax, jazykové znalosti a iné faktické položky vo vzťahu k pracovnej náplni a požiadavkám na pracovnú pozíciu. To, či bude alebo nebude úspešná často závisí od jej postoja, od toho, či si je vedomá svojej hodnoty, ako sa doslova dokáže predať. Ako náhle je zneistená, hanbí sa za to že bola dlhšie doma, prichádza do vzťahu ako nerovnocenný, znevýhodnený partner a ťažko vyjde ako víťaz.

Prečo by sa ženy mali či nemali obávať v CV tento údaj uviesť? Majú ho uviesť, či nie?

Odporúčame formulovať pravdivé životopisy, rozhodne uviesť! K formálnej stránke odporúčame, aby bol životopis napísaný modernou formou, ako marketingový nástroj, ktorý má presvedčiť potenciálneho zamestnávateľa o vhodnosti a atraktivite uchádzača. V centrálnej časti CV majú byť fakty vzťahujúce sa k pozícii. Lož má krátke nohy a nie je nič trápnejšie, ako zatajiť fakty zo životopisu, na ktoré napokon pri osobnom stretnutí príde reč. Údaj o materskej dovolenke sa píše ako odsek v rámci posledného zamestnania, alebo ako samostatný odsek (pokiaľ už so zamestnávateľom bol rozviazaný pracovný pomer)

Pre mnohých zamestnávateľov je žena po RD človekom s jasnými životnými hodnotami, zrelšou osobnosťou.

Ak povaha danej práce a pracovne prostredie je skôr naklonené mladým absolventom, aj to je v poriadku! Pracovný trh je pestrý ako dúha, každý dobre pripravený uchádzač si v ňom skôr či neskôr nájde svoje miesto. Treba si starostlivo voliť smer a netlačiť sa niekde kde je dopredu jasné, že dôjde len k zbytočnej frustrácii z odmietnutia.  Treba zvážiť svoje možnosti a hľadať prácu, ktorá je zlučiteľná s praxou, schopnosťami a zároveň možnosťami kandidáta (napríklad časovými). Do výberových konaní treba prichádzať s ujasnenou víziou organizácie rodiny a nebáť sa diskutovať so zamestnávateľom, vyberajú si obe strany.

Treba niečo k samotnej dĺžke trvania RD uviesť? Niečo v duchu, čo mi dalo toto obdobie, čo som sa naučila?

Je to individuálne, ak je CV poloprázdne (žena napr. hneď po ukončení štúdia nastúpila na MD a nemá prax) je dôležité použiť čokoľvek, čo mi môže vo vzťahu ku konkrétnej pozícii pomôcť (niekedy nie priamo v životopise, možno radšej v osobnejšie formulovanom motivačnom liste). RD je pre každého rodiča obohacujúcou a nenahraditeľnou životnou skúsenosťou, šikovným marketingom vlastnej osoby a dobrou organizáciou rodiny pripravenej na to, že sa matka vráti do práce, sa z nej dá urobiť prednosť a nie nevýhoda.

Mgr. Mária Rippová pracuje v personálno poradenskej spoločnosti Jobpoint.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
stastnablcha napísané 11.04.2016 12:14

Váš komentár

moja skusenost je ze nastastie personalisti uz chapu ze zena po MD nieje vystresovany hlupacik co sa uči odzačiatku vsetkemu co vedel uz predtym.. ale fakt je, ze po MD je nesmierne ťažké si nájst adekvátnu prácu. ak bol pred MD vyšší post, dievcinu už na manazersku pozíciu nezoberú - ved ako by to stihala pri malych detoch a na nišžiu poziciu ju nezoberu, lebo aj tak odide a neostane dlho. v tomto su personalisti dost obmedzeny este :(

rmaly napísané 01.12.2012 23:08

Pokial nie je personalista debil tak za 10 minut vydedukuje vsetko ... a v konecnom dosledku ak nechce prijat cloveka s takymi ci onakymi vlastnostami alebo backgroundom, tak je toho neuvedenie len oberanim o cas (oboch). Lebo ked pride 50 rocny na pohovor, tak ho poslu domov tam (ked nechcu 50tnika).

V kazdom pripade je skusobna lehota na to, aby sa preverili vsetky informacie z CVcka

Stanili napísané 30.11.2012 15:04

Podla mna zamestnavatela nema co zaujimat moj sukromny zivot, tu na zapade do Cv neuvadzame ani vek, ani pohlavie, stav, pocet deti, ci roky stravene ich starostlivostou. Ak su v Cv vypadky v praxi je na zamestnavatelovi ci sa spyta, co som v tom obdobi robila. Potom je na mne ako odpoved naformulujem, aby vyznela v moj prospech

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Koľko je ideálne pribrať v tehotenstve?
22.11.2017   0
Prírastok na váhe viac ako 20 kilogramov, môže nepriaznivo vplývať na zdravotný stav tehotnej ženy a spôsobiť zdravotné problémy, ako napríklad tehotenskú cukrovku, zvýšený krvný tlak a iné problémy.
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
babetko
Malým deťom treba spievať
22.11.2017   0
V dávnych dobách, kedy boli ľudia ohrozovaní predátormi a kedy hrozilo, že plač dieťaťa by mohol nejakého predátora prilákať, mama začala spievať, aby dieťa upokojila.
Pediater radí: Je správne pomáhať dieťatku učiť sa chodiť?
21.11.2017   0
Začína vaše dieťatko chodiť a premýšľate, či je vhodné mupri tom pomáhať? Pozrite sa, čo radí rodičom uznávaná pediatrička MUDr. Elena Prokopová.
Ako dieťa naučiť, aby reagovalo na „nesmieš“
20.11.2017   0
Je síce ešte malé, no už vám rozumie, prečo to nemôže. Bez kriku, karhania a buchnutia po prstoch alebo po zadočku.
detské choroby
Astma
21.11.2017   3
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
LIPIKAR SOS STAROSTLIVOSŤ AP+ - aby atopikov nesvrbela koža
20.11.2017   0
Okamžite uľaví od pocitu svrbenia. Znižuje počet vzplanutí ekzému. Vyživuje a pomáha znovu obnoviť ochrannú bariéru pokožky. Aplikácia nahrádza reflex „poškrabania sa“ a vďaka tomu sa znižuje zhoršovanie ekzému rozškrabaním. Navyše nie je potrebné dotýkať sa pokožky rukami.
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   4
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.