Štart do práce

eva/ redakcia 0

Od prvého januára máme nový zákon, ktorý umožňuje pracovať aj rodičom, ktorí sú stále na rodičovskej dovolenke. Takže téma návratu do práce po materskej, po alebo počas rodičovskej je aktuálnejšia pre viacerých z nás.  

Pre tých, ktorí sa nemajú kam vrátiť, alebo uvažujú o zmene pôvodného zamestnania pripravilo Občianske združenie Kvapka projekt, ktorý im túto životnú fázu môže uľahčiť.

Štart do práce

Prečo ste práve takto nazvali váš projekt? O čom je?

Projekt sa v plnom znení volá „Eliminácia negatívnych vplyvov hospodárskej krízy na vstup rodiča na pracovný trh“. V skratke – ŠTART DO PRÁCE. Máme pocit, že po ukončení materskej a rodičovskej dovolenky, najmä keď bola v slede 2 – 3 detí za sebou, pracovne začíname akoby od začiatku alebo niekde inde.

Toto sa nám potvrdilo v prvom kurzovom kole, ktoré sa uskutočnilo na v októbri – decembri minulého roku. Maminy, ktoré prišli, boli zväčša neisté, nerozhodné, niektoré už viackrát sklamané alebo zmätené prijímacími pohovormi.

Niektoré ženy pracujú priebežne počas starostlivosti o deti. Iné naozaj na celý tento čas „vypli“ a venovali sa len deťom. Potom sa môžu pri opätovnom kontakte s prácou cítiť mimo. Mimo svoj odbor, mimo technológie, mimo kontakt s pôvodnými kolegami. A niektoré aj mimo pôvodnú profesiu – proste sa im nechce vrátiť k tomu, čomu sa pôvodne venovali. Keďže sme toto všetko zažili na vlastnej koži, radi by sme rodičom, ktorí sa ocitli v podobnej situácii aspoň trocha pomohli.

Pripravili sme preto ucelený tréningový cyklus, v ktorom sa budú môcť zamyslieť nad svojimi súčasnými prioritami, zlepšiť svoje zručnosti, a zároveň sa dozvedieť zaujímavé informácie z právnej a personalistickej oblasti.

Prečo ste sa rozhodli touto témou vôbec zaoberať? Nie sú od toho kariérni poradcovia?

Áno aj, veď dve také poradkyne máme aj v lektorskom tíme. Ako som už povedala, každá z lektoriek tohto projektu si sama prešla procesom rozhodovania, ktorým smerom sa po ukončení rodičovskej dovolenky vybrať. Prešli sme vlastným pocitom neistoty, zistili, že podmienky na trhu práce nie sú rovnocenné pre všetkých … a neustále stretávame rodičov v podobnej situácií.

K tomu sa pridala skúsenosť jednej z nás, a to práve z pozície toho kariérneho poradenstva a umiestňovania ľudí na pracovnom trhu, ktorý je v uplynulom 1,5 roku výrazne iný. Klesol počet pracovných ponúk, zamestnávatelia zmenili prístup k zamestnancom…

Stále hovoríš rodičia … nie je váš projekt určený len pre ženy?

Nie. Je pre „rodičov“, aj keď s týmto problémom zápasia zväčša ženy. Na druhej strane muži, ktorí nejaký čas strávili doma, starostlivosťou o potomkov, sú často vnímaní ako zvláštni, neštandardní, pretože „to zvyčajne chlapi nerobia“.

Našou cieľovou skupinou sú:

  • ženy a muži, ktorí ukončili alebo v blízkej dobe ukončia materskú alebo rodičovskú dovolenku, a nemajú možnosť vrátiť sa na svoje pôvodné pracovné miesto,
  • alebo po ukončení rodičovskej dovolenky uvažujú kvôli starostlivosti o rodinu o samozamestnaní,
  • rodičia, ktorí boli donútení (práve vďaka dopadu krízy) predčasne ukončiť rodičovskú dovolenku a nastúpiť do zamestnania (napríklad kvôli splácaniu hypoték a úverov, strate zamestnania druhého rodiča a pod.),
  • živitelia rodín, ktorí prišli vďaka kríze o prácu a druhý člen rodiny sa stará trvale o maloleté dieťa.

A čo konkrétne môžu účastníci získať, dozvedieť sa?

Program školiaceho cyklu je rozdelený do 10 dní. Zamerali sme sa na: 

  • sebapoznanie, naše komunikačné a prezentačné schopnosti. Hovoríme o tom, ako zvládame konflikty a o tom, aké rôzne môžu pribudnúť, ke´ˇd sa mamina vracia naplno do práce. 
  • zladenie práce a rodiny – čo vyzerá tak ľahko a predsa to niekedy môže byť poriadne ťažké …
  • zručnosti v oblasti prezentácie na internete: ako si pripraviť vlastnú web stránku, ako osloviť zákazníkov, využitie blogov a rôznych portálov, –
  • prípravu na nové pracovné zaradenie – trénujeme vstupné pohovory, účastníci sa dozvedia, na čo napr. personalisti kladú dôraz, čo im je naopak jedno, ako poukázať na svoje kvality,
  • hovoríme o formách a možnostiach zamestnania,
  • právne minimum v oblasti pracovného práva – na čo máme nárok, a naopak – aké máme povinnosti.

Čo hovoria účastníci kurzu?

„Získala som väčšiu sebaistotou, viem ako sa priraviť na pohovor, napísať životopis. Ako sa celkovo pripraviť na nástup do práce. Mnohé som si uvedomila až tu.“

„Najväčší prínos tohto kurzu pre seba vnímam v tom, že mi vniesol pokoj do rozlietanej hlavy plnej nezodpovedaných otázok.“

„Zistila som, že problémy, ktoré riešim ja, riešia aj všetky ostatné ženy. Nie somv tom sama!“

Kedy projekt začína a kde záujemcovia nájdu viac informácií?

Registrácia a prihlasovanie už prebieha. Ďalší cyklus začíname 7. februára 2011. Všetky potrebné informácie k prihláseniu, ako aj k celému projektu sú na www.start.dietaaja.sk .

 

Partermi projektu sú a podporujú ho: Nadácia Otvorenej Spoločnosti, Profesia, Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, Jobpoint.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár