ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
KariéraKariéra

Lenka Hlinková: vediem svoju dcéru k technickým zručnostiam

 Ela Dekánková   31.07.2018   0

Atraktívna mladá mamička pracuje už 11 rokov v informačných technológiách. Nedávno dokonca vydala knihu Ženský algoritmus, ktorú vrelo odporúčame pokojne aj na horúce letné dni. S Lenkou Hlinkovou sme sa porozprávali o tom, ako rozvíja logické myslenie u svojej dcéry a aké je to byť ženou v maskulínnej kultúre. 

Máte 2-ročnú dcéru Amálku. Ako mama si myslíte, žeby sme mali smerovať naše dcéry do IT? 

Je to moje zbožné želanie, samozrejme, ale ja som sa rozhodla, že moju dcéru nebudem smerovať nikam. Skôr jej chcem rozšíriť voľbu hračiek a záujmov tak, aby aj IT bola jedna z možností, nad ktorou bude uvažovať. Aby mala k dispozícii hračky, ktoré majú aj chlapci a nie sú typicky dievčenské, aby rozvíjala aj logické a priestorové myslenie napríklad s kockami. Neskôr jej plánujem kúpiť elektronickú stavebnicu a už má aj nejaké knižky o počítačoch a programovaní pre detičky.

foto: Lenka Hlinkova, Facebook Zensky algoritmus

 

Má Amálka aj tablet?

Áno, je z nej tabletová maniačka. Pokiaľ je to také pasívne, ako youtube kanály, tak toto limitujem. Ak ale vidím, že sa hrá, tak jej to nechávam. Pri hrách, ktoré má nainštalované sa jej rozvíja logické myslenie a môže jej to pomôcť neskôr v matematike a informatike.

Hovorí sa, že v budúcnosti by mal mať každý základy programovania bez ohľadu na profesiu. Vedieš dcérku nejako špeciálne aj k tomuto?

Snažím sa jej to predostrieť hravou formou, už som si našla spôsoby, pozrela som si Scratch (programovací jazyk pre deti, s ktorým môžu vytvárať, vlastné animácie a hry) potom máme doma Micro:bit, takže do toho ju plánujem neskôr zasvätiť, že zariadenia si vie aj sama prispôsobiť, aby robili to, čo ona chce. Sú na to aj rôzne stavebnice - napríklad si na sveter môžete nainštalovať svetielka a naprogramovať ich ako majú svietiť a blikať. Chcem s ňou robiť prosto aj tieto veci. Verím, že technológie sú budúcnosť a pretavia sa do každej profesie, pre čokoľvek sa rozhodne.

Môžu podľa Vás ženy do IT niečo priniesť? Alebo sa skôr prispôsobia mužskej kultúre, ktorá dominuje v súčasnosti?

Tým, že sme momentálne v menšine, tak sa snažíme zapadnúť. Ak by sme nechali prirodzený priebeh tomu, čo nám je prirodzené, tak by sme vniesli viac empatie, čo sa podľa mňa v manažérskej pozícii zíde. Máme iný štýl, nie sme tak direktívne, vieme príkazy podať iným spôsobom. A tiež prinášame iné pohľady na produkty a riešenia pre klientov.

V čom vnímate, že sa mužskej kultúre vo firme prispôsobujete?

Celkovo je IT špecifické tým, že priťahuje introvertov. Takže to už je prvá výzva pre extrovertného človeka, ako som ja. Tiež si všímam, že kontrolujem prejavy emócií. Občas by som chcela od radosti vyskočiť tri metre do vzduchu, ale emocionálne prejavy v IT sú veľmi ploché.

Prečo máme podľa Vás dnes taký malý pomer žien v IT? Odpoveď nám prináša Vaša kniha Ženský algoritmus, ktorú si vydala v tomto roku. Vedeli by ste nám to zhrnúť?

Keď sa pozrieme na históriu, tak prístup ku vzdelaniu ako ženy máme len nejakých posledných sto rokov. A prvé štúdiá nás smerovali k opatrovateľským a učiteľským pozíciám. Až v polovici 20. storočia sme sa dostali k technickým odborom. Druhá vec sú podľa mňa hračky z detstva a rodové stereotypy - čo sa k nám hodí a čo nie. Od malička sa u nás rozvíja starostlivosť - staráme sa o bábiky, hráme sa na obchod. Veľakrát je aj iný prístup rodičov, viac ochranný, takže sme menej priebojné a odvážne.

Ďalší dôvod vidím vo vzoroch našich rodičov. Ak vidíme, že naše mamy nepracujú v tejto oblasti, pravdepodobne nebudeme ani my.

Vašu knihu dostávali aj absolventky vzdelávacieho programu Minitech MBA for Women, ktorý je ideálnym vstupným kurzom do sveta IT pre ženy. Čo by ste absolventkám chceli odkázať?

Aby sa neprestávali učiť a na sebe pracovať, aby nabrali odvahu, ktorá nám možno nebola vštepovaná odmalička a naučili sa neustále opúšťať komfortnú zónu. Myslím si, že vždy, keď ju opustia, síce sa odklonia od istoty, ale prinesie im to do života niečo dobré. A verím, že o desať rokov by nás mohlo byť v IT aspoň 30 % (z dnešných 9,2 %). Ak sa chcete dozvedieť o tomto projekte viac, pozrite si stránku www.minitechmba.org. Práve prebieha registrácia do jesenného kurzu.

Dopočula som sa tiež, že by ste kurz Minitech MBA rada priniesla do Košíc. Môžeme sa tešiť na prvú triedu o rok? 

Ja veľmi dúfam. Keď som sa tu v Košiciach bavila o tom s niekoľkými ženami, tak im zažiarili oči. Som presvedčená, že aj firmy by boli ochotné do toho zainvestovať. U nás je 10 000 ľudí pracujúcich v IT a z toho je minimálne 2000 žien. Takže trh tu na to je. Dúfam, že si na to  nebudete musieť počkať rok, ale  bude to závisieť hlavne od autorky programu. Každopádne, kurz je u nás vítaný a verím, že sa pridajú časom aj ďalšie mestá.

Lenku Hlinkovú môžete sledovať na:

 https://www.zenskyalgoritmus.sk/ alebo ju môžete kontaktova prostredníctvom faceboook skupiny https://www.facebook.com/zenskyalgoritmus/

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Zoznam “zakázaných potravín“ v tehotenstve, ktorých sa naozaj nemusíte báť
25.09.2018   0
Týmto dobrotám sa vyhýbať nemusíte, smelo si ich teda vychutnajte.
Pôrodnica Košice – Šaca pripravuje pre rodičky nadštandardné pôrodné boxy
21.09.2018   0
Súčasťou rekonštrukcie pôrodníckeho oddelenia za viac ako dva milióny eur budú aj nadštandardné pôrodné boxy.
V slovenskej pôrodnici mi bolo dobre
20.09.2018   1
Dopadlo to super. Viac než super. Lebo aj v obyčajne slovenskej pôrodnici sa môže rodiť dobre.
babetko
7 komentárov, ktoré neznášajú mamy a ako ich odpáliť
25.09.2018   0
Každá mama by mala mať v rukáve duchaplné, múdre odpovede, keď sa ocitne pod paľbou „vďačných“ komentárov.
Saunou proti detským chorobám
24.09.2018   0
Sauna pre deti má svoj význam najmä pri predchádzaní chorobám a odolávaní vírusom, ktoré sa radi šíria v detskom kolektíve.
9 pravidiel, ktoré treba dodržiavať, keď idete na prvú návštevu bábätka
21.09.2018   2
Asi je vám jasné, že zazvoniť bez ohlásenia a vypýtať si len tak mimochodom šálku kávy, nebude dobrý nápad.
detské choroby
10 mocných liekov z prírody na zapálené hrdlo
24.09.2018   3
Príroda je mocná a do boja proti zapáleným hrdlám, prechladnutiam a chrípkam, vie vytiahnuť tie najťažšie zbrane.
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
21.09.2018   0
Pokiaľ ste zistili, že vaše dieťa vzalo drogu, je dôležité zistiť, či drogy iba skúša – experimentuje, alebo či už drogy užíva dlhší čas. V žiadnom prípade (i keď to môže byť veľmi ťažké) sa nenechajte vyviesť z miery, nerozčuľujte sa a skúste sa s dieťaťom pokojne pozhovárať...
Separačná úzkosť
19.09.2018   3
„Ako to dieťa vychovávaš, keď sa ťa ani pustiť nechce?!“ „Je rozmaznaný, stále si len s ním a potom reve, keď máš odísť!“ Počuli ste už takéto vety, ktoré sa týkali vášho batoľaťa? Alebo aj staršieho dietka, ktoré sa vás držalo ako kliešť, keď ste naozaj potrebovali súrne odísť?
zvery
Bezpečnosť detí v prítomnosti zvierat
20.09.2018   0
Ako sa ubezpečiť, že je zvieratko zdravé? Na čo netreba zabúdať, keď sa rozhodujete pre domáce zvieratko? Rozhodli ste sa pre psa? Rozhodli ste sa pre mačku?
Chovať môžete čokoľvek. Aj medvedíka čistotného
15.09.2018   0
Roztomilý obyvateľ lesa, ktorý vyzerá na zjedenie a veľkosťou sa hodí do piknikového koša, je už na pohľad taký prítulný, že je mu ťažko odolať.
Ornitoterapia
07.09.2018   0
Zajakávanie, utiahnutosť, neochota komunikovať. Porucha komunikácie. Iba papagáje a niektoré druhy krkavcovitých druhov vtákov vedia napodobňovať ľudskú reč. Vedia deťom pomôcť.