ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
KariéraKariéra

Lenka Hlinková: vediem svoju dcéru k technickým zručnostiam

 Ela Dekánková   31.07.2018   0

Atraktívna mladá mamička pracuje už 11 rokov v informačných technológiách. Nedávno dokonca vydala knihu Ženský algoritmus, ktorú vrelo odporúčame pokojne aj na horúce letné dni. S Lenkou Hlinkovou sme sa porozprávali o tom, ako rozvíja logické myslenie u svojej dcéry a aké je to byť ženou v maskulínnej kultúre. 

Máte 2-ročnú dcéru Amálku. Ako mama si myslíte, žeby sme mali smerovať naše dcéry do IT? 

Je to moje zbožné želanie, samozrejme, ale ja som sa rozhodla, že moju dcéru nebudem smerovať nikam. Skôr jej chcem rozšíriť voľbu hračiek a záujmov tak, aby aj IT bola jedna z možností, nad ktorou bude uvažovať. Aby mala k dispozícii hračky, ktoré majú aj chlapci a nie sú typicky dievčenské, aby rozvíjala aj logické a priestorové myslenie napríklad s kockami. Neskôr jej plánujem kúpiť elektronickú stavebnicu a už má aj nejaké knižky o počítačoch a programovaní pre detičky.

foto: Lenka Hlinkova, Facebook Zensky algoritmus

 

Má Amálka aj tablet?

Áno, je z nej tabletová maniačka. Pokiaľ je to také pasívne, ako youtube kanály, tak toto limitujem. Ak ale vidím, že sa hrá, tak jej to nechávam. Pri hrách, ktoré má nainštalované sa jej rozvíja logické myslenie a môže jej to pomôcť neskôr v matematike a informatike.

Hovorí sa, že v budúcnosti by mal mať každý základy programovania bez ohľadu na profesiu. Vedieš dcérku nejako špeciálne aj k tomuto?

Snažím sa jej to predostrieť hravou formou, už som si našla spôsoby, pozrela som si Scratch (programovací jazyk pre deti, s ktorým môžu vytvárať, vlastné animácie a hry) potom máme doma Micro:bit, takže do toho ju plánujem neskôr zasvätiť, že zariadenia si vie aj sama prispôsobiť, aby robili to, čo ona chce. Sú na to aj rôzne stavebnice - napríklad si na sveter môžete nainštalovať svetielka a naprogramovať ich ako majú svietiť a blikať. Chcem s ňou robiť prosto aj tieto veci. Verím, že technológie sú budúcnosť a pretavia sa do každej profesie, pre čokoľvek sa rozhodne.

Môžu podľa Vás ženy do IT niečo priniesť? Alebo sa skôr prispôsobia mužskej kultúre, ktorá dominuje v súčasnosti?

Tým, že sme momentálne v menšine, tak sa snažíme zapadnúť. Ak by sme nechali prirodzený priebeh tomu, čo nám je prirodzené, tak by sme vniesli viac empatie, čo sa podľa mňa v manažérskej pozícii zíde. Máme iný štýl, nie sme tak direktívne, vieme príkazy podať iným spôsobom. A tiež prinášame iné pohľady na produkty a riešenia pre klientov.

V čom vnímate, že sa mužskej kultúre vo firme prispôsobujete?

Celkovo je IT špecifické tým, že priťahuje introvertov. Takže to už je prvá výzva pre extrovertného človeka, ako som ja. Tiež si všímam, že kontrolujem prejavy emócií. Občas by som chcela od radosti vyskočiť tri metre do vzduchu, ale emocionálne prejavy v IT sú veľmi ploché.

Prečo máme podľa Vás dnes taký malý pomer žien v IT? Odpoveď nám prináša Vaša kniha Ženský algoritmus, ktorú si vydala v tomto roku. Vedeli by ste nám to zhrnúť?

Keď sa pozrieme na históriu, tak prístup ku vzdelaniu ako ženy máme len nejakých posledných sto rokov. A prvé štúdiá nás smerovali k opatrovateľským a učiteľským pozíciám. Až v polovici 20. storočia sme sa dostali k technickým odborom. Druhá vec sú podľa mňa hračky z detstva a rodové stereotypy - čo sa k nám hodí a čo nie. Od malička sa u nás rozvíja starostlivosť - staráme sa o bábiky, hráme sa na obchod. Veľakrát je aj iný prístup rodičov, viac ochranný, takže sme menej priebojné a odvážne.

Ďalší dôvod vidím vo vzoroch našich rodičov. Ak vidíme, že naše mamy nepracujú v tejto oblasti, pravdepodobne nebudeme ani my.

Vašu knihu dostávali aj absolventky vzdelávacieho programu Minitech MBA for Women, ktorý je ideálnym vstupným kurzom do sveta IT pre ženy. Čo by ste absolventkám chceli odkázať?

Aby sa neprestávali učiť a na sebe pracovať, aby nabrali odvahu, ktorá nám možno nebola vštepovaná odmalička a naučili sa neustále opúšťať komfortnú zónu. Myslím si, že vždy, keď ju opustia, síce sa odklonia od istoty, ale prinesie im to do života niečo dobré. A verím, že o desať rokov by nás mohlo byť v IT aspoň 30 % (z dnešných 9,2 %). Ak sa chcete dozvedieť o tomto projekte viac, pozrite si stránku www.minitechmba.org. Práve prebieha registrácia do jesenného kurzu.

Dopočula som sa tiež, že by ste kurz Minitech MBA rada priniesla do Košíc. Môžeme sa tešiť na prvú triedu o rok? 

Ja veľmi dúfam. Keď som sa tu v Košiciach bavila o tom s niekoľkými ženami, tak im zažiarili oči. Som presvedčená, že aj firmy by boli ochotné do toho zainvestovať. U nás je 10 000 ľudí pracujúcich v IT a z toho je minimálne 2000 žien. Takže trh tu na to je. Dúfam, že si na to  nebudete musieť počkať rok, ale  bude to závisieť hlavne od autorky programu. Každopádne, kurz je u nás vítaný a verím, že sa pridajú časom aj ďalšie mestá.

Lenku Hlinkovú môžete sledovať na:

 https://www.zenskyalgoritmus.sk/ alebo ju môžete kontaktova prostredníctvom faceboook skupiny https://www.facebook.com/zenskyalgoritmus/

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oco pozerá futbal, bábo plače, mama má baby blues
21.02.2019   0
Hormonálna nerovnováha, množstvo pocitov, únava a nové povinnosti zvyčajne prispejú k tomu, že sa žena niekoľko týždňov po pôrode, keď prvotné dojmy opadnú, začína cítiť vyčerpane a nervózne. Lekári toto obdobie nazývajú baby blues a radia mamám zvoľniť zo svojich očakávaní, požiadať o pomoc okolie, a počkať, kým nahromadené emócie odznejú samé. Mamička Linda pozná baby blues dôverne a vie, ako si s ním poradiť.
Menštruačný kalíšok používajú ženy aj na to, aby skôr otehotneli. Funguje to?
20.02.2019   0
Každým dňom populárnejší menštruačný kalíšok, ako ekologická alternatíva k tampónom a vložkám, môže mať aj iný účel.
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
babetko
12 tipov na rozvíjanie reči
22.02.2019   0
Rozprávajte sa s bábätkom. Ak neviete, čo by ste mu hovorili, opisujte, čo práve robíte. Nemusíte si pripadať ako blázon, že sa opakujete neustále dokola. Deti všeobecne milujú opakovanie, predstavuje pre ne istotu. Komentujte taktiež vaše pocity a dojmy.
Kedy dať dieťaťu do ruky prvú farbičku
21.02.2019   1
Deti, ak majú príležitosť a vhodné materiály, tak začínajú „kresliť“ – teda pracovať s týmto materiálom zhruba okolo prvých narodenín.
8 vecí, ktoré musí počuť každá mama, ktorá má malé deti
20.02.2019   1
Bude ti ťažko ešte niekoľko rokov. Naozaj veľmi ťažko. Neklesaj na duchu. Toto je pravá rodičovská cesta, jednoducho vydrž.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?