KariéraKariéra

Lenka Hlinková: vediem svoju dcéru k technickým zručnostiam

 Ela Dekánková   31.07.2018   0

Atraktívna mladá mamička pracuje už 11 rokov v informačných technológiách. Nedávno dokonca vydala knihu Ženský algoritmus, ktorú vrelo odporúčame pokojne aj na horúce letné dni. S Lenkou Hlinkovou sme sa porozprávali o tom, ako rozvíja logické myslenie u svojej dcéry a aké je to byť ženou v maskulínnej kultúre. 

Máte 2-ročnú dcéru Amálku. Ako mama si myslíte, žeby sme mali smerovať naše dcéry do IT? 

Je to moje zbožné želanie, samozrejme, ale ja som sa rozhodla, že moju dcéru nebudem smerovať nikam. Skôr jej chcem rozšíriť voľbu hračiek a záujmov tak, aby aj IT bola jedna z možností, nad ktorou bude uvažovať. Aby mala k dispozícii hračky, ktoré majú aj chlapci a nie sú typicky dievčenské, aby rozvíjala aj logické a priestorové myslenie napríklad s kockami. Neskôr jej plánujem kúpiť elektronickú stavebnicu a už má aj nejaké knižky o počítačoch a programovaní pre detičky.

foto: Lenka Hlinkova, Facebook Zensky algoritmus

 

Má Amálka aj tablet?

Áno, je z nej tabletová maniačka. Pokiaľ je to také pasívne, ako youtube kanály, tak toto limitujem. Ak ale vidím, že sa hrá, tak jej to nechávam. Pri hrách, ktoré má nainštalované sa jej rozvíja logické myslenie a môže jej to pomôcť neskôr v matematike a informatike.

Hovorí sa, že v budúcnosti by mal mať každý základy programovania bez ohľadu na profesiu. Vedieš dcérku nejako špeciálne aj k tomuto?

Snažím sa jej to predostrieť hravou formou, už som si našla spôsoby, pozrela som si Scratch (programovací jazyk pre deti, s ktorým môžu vytvárať, vlastné animácie a hry) potom máme doma Micro:bit, takže do toho ju plánujem neskôr zasvätiť, že zariadenia si vie aj sama prispôsobiť, aby robili to, čo ona chce. Sú na to aj rôzne stavebnice - napríklad si na sveter môžete nainštalovať svetielka a naprogramovať ich ako majú svietiť a blikať. Chcem s ňou robiť prosto aj tieto veci. Verím, že technológie sú budúcnosť a pretavia sa do každej profesie, pre čokoľvek sa rozhodne.

Môžu podľa Vás ženy do IT niečo priniesť? Alebo sa skôr prispôsobia mužskej kultúre, ktorá dominuje v súčasnosti?

Tým, že sme momentálne v menšine, tak sa snažíme zapadnúť. Ak by sme nechali prirodzený priebeh tomu, čo nám je prirodzené, tak by sme vniesli viac empatie, čo sa podľa mňa v manažérskej pozícii zíde. Máme iný štýl, nie sme tak direktívne, vieme príkazy podať iným spôsobom. A tiež prinášame iné pohľady na produkty a riešenia pre klientov.

V čom vnímate, že sa mužskej kultúre vo firme prispôsobujete?

Celkovo je IT špecifické tým, že priťahuje introvertov. Takže to už je prvá výzva pre extrovertného človeka, ako som ja. Tiež si všímam, že kontrolujem prejavy emócií. Občas by som chcela od radosti vyskočiť tri metre do vzduchu, ale emocionálne prejavy v IT sú veľmi ploché.

Prečo máme podľa Vás dnes taký malý pomer žien v IT? Odpoveď nám prináša Vaša kniha Ženský algoritmus, ktorú si vydala v tomto roku. Vedeli by ste nám to zhrnúť?

Keď sa pozrieme na históriu, tak prístup ku vzdelaniu ako ženy máme len nejakých posledných sto rokov. A prvé štúdiá nás smerovali k opatrovateľským a učiteľským pozíciám. Až v polovici 20. storočia sme sa dostali k technickým odborom. Druhá vec sú podľa mňa hračky z detstva a rodové stereotypy - čo sa k nám hodí a čo nie. Od malička sa u nás rozvíja starostlivosť - staráme sa o bábiky, hráme sa na obchod. Veľakrát je aj iný prístup rodičov, viac ochranný, takže sme menej priebojné a odvážne.

Ďalší dôvod vidím vo vzoroch našich rodičov. Ak vidíme, že naše mamy nepracujú v tejto oblasti, pravdepodobne nebudeme ani my.

Vašu knihu dostávali aj absolventky vzdelávacieho programu Minitech MBA for Women, ktorý je ideálnym vstupným kurzom do sveta IT pre ženy. Čo by ste absolventkám chceli odkázať?

Aby sa neprestávali učiť a na sebe pracovať, aby nabrali odvahu, ktorá nám možno nebola vštepovaná odmalička a naučili sa neustále opúšťať komfortnú zónu. Myslím si, že vždy, keď ju opustia, síce sa odklonia od istoty, ale prinesie im to do života niečo dobré. A verím, že o desať rokov by nás mohlo byť v IT aspoň 30 % (z dnešných 9,2 %). Ak sa chcete dozvedieť o tomto projekte viac, pozrite si stránku www.minitechmba.org. Práve prebieha registrácia do jesenného kurzu.

Dopočula som sa tiež, že by ste kurz Minitech MBA rada priniesla do Košíc. Môžeme sa tešiť na prvú triedu o rok? 

Ja veľmi dúfam. Keď som sa tu v Košiciach bavila o tom s niekoľkými ženami, tak im zažiarili oči. Som presvedčená, že aj firmy by boli ochotné do toho zainvestovať. U nás je 10 000 ľudí pracujúcich v IT a z toho je minimálne 2000 žien. Takže trh tu na to je. Dúfam, že si na to  nebudete musieť počkať rok, ale  bude to závisieť hlavne od autorky programu. Každopádne, kurz je u nás vítaný a verím, že sa pridajú časom aj ďalšie mestá.

Lenku Hlinkovú môžete sledovať na:

 https://www.zenskyalgoritmus.sk/ alebo ju môžete kontaktova prostredníctvom faceboook skupiny https://www.facebook.com/zenskyalgoritmus/

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.