KariéraKariéra

Koniec home office-om. Hurá?

 Adriana Pusztova   08.06.2020   0

Pred troma mesiacmi sme boli odrazu všetci zatvorení doma. Tí, ktorých povaha práce to umožňuje začali pracovať „na diaľku“ vo svojom „home office“.  Pre mnohých z nás je to úplne nová skúsenosť. Čo nám home office dal a vzal a čo môžeme očakávať pri návrate medzi kolegov?

 

To, čo na prvý pohľad vyzerá ako platená dovolenka sa po pár týždňoch začalo v mnohých domácnostiach meniť na nočnú moru.

Práca z domu, alebo „home office“ má nesporné výhody ako pyžamový dress code, pohodlie domáceho prostredia, či konferenčný hovor v kuchyni pri zalievaní kávy. Toľko k mladým, slobodným a bezdetným. Inak to už dnes vidia rodičia, ktorí ostali na home office zatvorení spolu s deťmi. Na nové pravidlá si musela zvykať celá rodina a pre mnohých je také množstvo spoločného času akosi priveľa.

Cítiť zmenu vo vzduchu

S uvoľňovaním opatrení proti koronavírusu cítiť vo vzduchu zmenu. Niektoré firmy už svoje kancelárie otvorili s prihliadnutím na zvýšenú bezpečnosť zamestnancov. No kým sa rozbehnete do kancelárie, pripustite, že home office má svoje nesporné výhody a v týchto ťažkých časoch zachránil veľa firiem a ich zamestnancov. Mnohé firmy zistili, že po správnom nastavení pravidiel sa dá dosiahnuť veľmi dobrá produktivita a ušetriť náklady. Ako pre firmy, tak pre zamestnancov.

Je pravdepodobné, že home office budeme v budúcnosti naďalej využívať viac, ako tomu bývalo doteraz, pretože:
Šetrí čas, v kancelárii ste okamžite, no spať môžete o hodinu dlhšie.
šetrí peniaze – zamestnancom výdavky na cestovanie, či stravovanie v reštauráciách, zamestnávateľom šetrí mnohé prevádzkové náklady a tiež otvára otázku, koľko kancelárskych priestorov firma reálne potrebuje a využije.
Šetrí životné prostredie.

Na druhej strane, nájsť optimálny balans medzi pracovným a súkromným životom sa zdá byť pri dlhodobej práci z domu čoraz ťažšie. Chce to veľa sebadisciplíny a trpezlivosti.  Kde je hranica, kedy vypnúť počítač, a koľko času reálne za počítačom doma pracujeme?


Ukazuje sa, že hoci sme v práci hneď ako sa zobudíme, často na home office strávime prácou viac hodín ako v kancelárii. Komunikácia na diaľku si žiada viac vysvetľovania ako neformálna debata z očí do očí, zosúladiť celé tímy aby boli online a k dispozícii v rovnakom čase môže byť problém. Doma je odísť od počítača ťažšie ako v práci, pretože sa k nemu môžeme kedykoľvek vrátiť. A tak sa mnohí nevedia dočkať kedy začnú pracovať v kancelárii. Treba sa však pripraviť na to, že bude iná ako si ju pamätáme.

V rámci ochrany pred koronavírusom sa odporúča postupný nástup zamestnancov na pracovisko. Je potrebné nosiť rúško a dodržiavať odporúčané vzdialenosti od kolegov. Mnohé firmy otvorili kancelárie pre svojich zamestnancov s podmienkou, že v nich môžu byť len malé tímy spolupracovníkov, obsadenosť kancelárií cca 20%. Pristupuje sa k značeniu rozostupov v kancelárskych priestoroch a budovách na zemi a na stenách. Pred vstupom do budovy sa meria teplota a dezinfikujú ruky. Pracovné miesto je pravidelne dezinfikované a oddelené od ostatných ochranným plexisklom či iným spôsobom. Zabudnite teda na neformálnu debatu v kuchynke, koronavírus zmenil svet a aj naše kancelárie.

Aj preto možno mnohí napokon predsa len ostaneme radi ešte chvíľu v domácom office.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.