ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
KariéraKariéra

Z „dovolenky“ do práce: matky sú druhotriedne

 Mária Kohutiarová   15.11.2010   0

Vrátiť sa do zamestnania po troch rokoch materskej (nehovoriac o tom, keď máte dve, tri deti za sebou) je šok, pri ktorom je aj skok do hlbokej studne čistá malina.

Nie, nemyslím teraz na zníženie kvalifikačných predpokladov matky – situácia je komplikovanejšia.

IngimageIdeálny zamestnanec

Filozofia firiem a zamestnávateľov zďaleka nerešpektuje súkromný život zamestnanca a jeho rodinu a väzby na ňu.

Momentálne trh práce funguje na predstave ideálneho zamestnanca, ktorý nie je zaťažený ničím iným, len pracovnými povinnosťami a nárokmi. Očakáva sa, že bude plne flexibilný, mobilný a vždy pripravený vyhovieť akýmkoľvek požiadavkám svojho zamestnávateľa – bez ohľadu na to, čím žije po pracovnom čase. Ale "po" pracovnom čase de facto neexistuje, lebo mobily.

Dávno je preč model celoživotnej práce a celoživotnej kariéry na jednom pracovisku – ako sme na to boli zvyknutí nielen u našich rodičov. Hoci prinášal špičkových odborníkov a ľudí, ktorí sa skutočne rozumeli svojmu fachu, dnes nie je o takýchto ľudí na trhu práce záujem.

Vytlačení nabok

Pri razení takejto teórie ideálneho zamestnanca nám vzniká akýsi duálny systém zamestnancov. 

Tí, ktorí z akýchkoľvek dôvodov vypadnú z tohto kolotoča nárokov a tlaku zamestnávateľa, sú automaticky vylúčení z „top kategórie“. Dostávajú sa do „druhej kategórie“ pracujúcich, ktorým sa dostáva podstatne horšia práca, menší plat, horšie pracovné podmienky, nestabilný úväzok, menšia až mizivá možnosť zvyšovania si kvalifikácie a pracovné pozície menej chránené legislatívou.

Ak chceme definovať, kto sú títo „vylúčení“, automaticky tam patria mladí po skončení školy, emigranti, členovia etnických skupín, zdravotne postihnutí a tiež – čo je na pováženie – matky s malými deťmi.

Máme to ťažké

Hoci tento status „druhej triedy“ nemusí znamenať trvalý stav, je veľmi ťažké – napriek doplňovanému či už získanému vzdelaniu, udržaniu zručností a orientácií vo svojom obore,  aktívnemu prístupu a chceniu – dostať sa späť o level vyššie. 

Problémom je, že v tejto pozícii sa človek stáva vylúčený zo svojej sociálnej skupiny a spoločenskej triedy. V konečnom dôsledku dochádza k nenaplneniu osobných ambícií a tým aj k možným poruchám rodinných a vzťahových väzieb.

Je jednoznačné, že ženy po materskej dovolenke sú z tohto pohľadu ohrozenou skupinou a návrat čo len na pôvodné miesto je pre ne sizyfovskou úlohou – predovšetkým vtedy, ak chcú a vidia svoje prioritné poslanie v materstve a výchove detí.

Za daného stavu je rozhodovanie sa v kauze práca – rodina veľmi ťažké a veľmi záleží na tom, aké má tá-ktorá rodina priority, aká je jednota manželov – rodičov smerom k týmto hodnotám,  aké má materiálne zázemie, aký životný štýl vyznáva a čo vlastne k životu potrebuje.

V každom prípade spoločenský tlak a nulové spoločenské ohodnotenie materstva rozhodovaniu  na vážkach v prospech detí a ich budúcnosti veľmi nepridávajú.

Možno by bolo zaujímavé vedieť a vidieť, ako sa k zamestnancom a ich rodinám v praxi stavajú práve slovenské firmy. Budeme len radi, keď nám napíšete svoje skúsenosti.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.