ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
KariéraKariéra

Chodiť popri deťoch do školy je IN

 Eva Pavlíková   27.06.2018   1

Chodím tento semester do školy. Takej pre “veľké dievčatá,” ženy, manažérky, či maminy, (alebo aj 3v1) , čo chcú viac rozumieť svetu technológií.

Keď sa ma známi pýtajú, kam v stredu večer zasa bežím, mám sformulovanú skratku:

“Do takej večernej školy o softvéri a o tom, ako to tí chlapci vo svete technológií vlastne robia."

Chcem sa s vami podeliť a inšpirovať aj vás, lebo tento “hókus pokus” v mojom životnom režime naozaj za to stál. Je jedno, že ste vyštudovali humánne vedy, že ste neboli úplne dobré v matike.

Nejde o to stať sa rovno “programátorkou,” ale rozumieť veciam, ktoré dnes možno zadávate ako úlohy iným alebo využívate pre svoju prácu. Prípadne si tú lepšiu prácu vďaka novým schopnostiam a otvoreným dverám do IT komunity nájdete.

foto: kurz Mini Tech MBA for Women

 

Dnes vám predstavím dve moje spolužiačky.

Jarka Štefániková  a Veronika Minarovjechová. Prečo práve ony?

Keď nám minulý týždeň na večernej aktivite v bratislavskej pobočke Googlu položili lektorky otázku:

"Prečo ste sa dali na Mini Tech MBA for Woman?”, odpovedali úplne inverzne.

  • Veronika: Som na materskej a je mi dobre. Tak preto.
  • Jarka: Som na materskej a už mi dobre nie je. Tak preto. 

 

Tak prečo si sa prihlásila na Mini Tech MBA for Women ?

Veronika:

Ako žena na materskej som chcela utiecť od denného stereotypu a uvažovala som, že by som sa naučila niečo nové. Stiahla som si aplikáciu na kódovanie v Jave a prechádzala si základy (pár materiálov, čo som našla na webe). V tom mi na FB udrel do očí post Mini Tech MBA - posledný deň na prihlásenie. Už som o tom počula od kamarátky, ktorá sa zúčastnila pilotu.

foto: Veronika Minarovjechová

 

Chcela som si tiež utriediť veci ohľadom IT, s ktorými som sa už stretla v práci. Pri mnohých veciach mi chýbal širší kontext. Okrem toho som mala pocit, že keď sa budem vracať na trh práce, bude pre mňa vzdelávacia aktivita počas MD plusom. Tak som sa na to dala :)

Jarka:

Chcela som získať komplexný prehľad v technológiách a ich aktuálnom využití. Takisto ma veľmi zaujímalo, ako fungujú IT firmy, ako tvoria svoje služby a produkty, aké sú najnovšie trendy v IT biznise.

Akú si mala o tomto kurze na začiatku predstavu?

Veronika:

Po prečítaní si rozvrhu som mala pocit, že kurz pokrýva skrz na skrz všetky oblasti IT. Zaujímali ma predovšetkým vývoj softvéru, dátová analytika a samotné kódenie.

Očakávala som, že si utriedim informácie, ktoré mám a plus pridám k tomu aj niečo technickejšie vo forme základnej znalosti programovacieho jazyka. Predpokladala som, že aplikáciu, ktorú budeme programovať, si budeme aj sami navrhovať, a teda každá z účastníčok bude mať svoje unikátne dielo.

Koncom júna náš semester už končí. Čo si z kurzu odnášaš?

Jarka:

Z kurzu si odnášam veľa rôznorodých poznatkov a zážitkov. Spoznala som úžasných ľudí, účastníčky kurzu, ako aj vyučujúcich. Jedna lekcia bola vedená v rámci Tech konferencie, kde sme strávili deň, navštívili sme slovenský Google, zúčastnili sme sa ďalších eventov, ktoré komunita okolo MiniTech MBA organizuje.

Neustále sme mali možnosť sa pýtať a konzultovať zadania určené na doma. Vždy bolo o nás výborne postarané. Cítila som silný záujem o naše napredovanie zo strany usporiadateľov kurzu.

foto: Jarka Stefanikova

Odnášam si aj lepšie pochopenie, čo všetko zahŕňa práca ľudí na IT oddelení, nakoľko je náročná na sústredenie a kreatívna pri riešení zadaní a projektov. Jednoznačne budem vedieť efektívnejšie komunikovať pri tvorbe projektov a zadaní s IT oddelením. Ako veľký bonus vnímam workshopy z oblasti osobného rozvoja, test osobnosti Talent Dynamics a osobnú konzultáciu s koučom.

Veronika:

Neskutočne veľa dobrých zážitkov (konferencia CESCG v Smoleniciach, večerné diskusie so skvelými hosťami, či empowerment event v Googli). Ďalej moje očakávania ohľadom utvrdenia si súčasných poznatkov sa vyplnili, dokonca by som povedala, že sa rozšírili o nové dimenzie. Okrem toho som spoznala príjemný kolektív, s ktorým, dúfam, budeme aj naďalej udržovať kontakty. Čo ma milo prekvapilo a bolo ako čerešnička na torte, je orientácia kurzu na kariérny, či osobnostný rozvoj (možnosť koučingu a zlepšovanie softskills).

A kúpila som si vďaka úlohe "vyrobte si svoju stránku" - vlastnú doménu:)

Po tejto osobnej  skúsenosti, pre koho si myslíš, že je kurz určený? Komu by si ho odporučila a komu nie?

Jarka:

Toto je ťažká otázka, keďže účastníčky prichádzajú s rôznymi skúsenosťami a zručnosťami. Odporúčam tým, ktorí majú záujem aj o praktické zručnosti, ako vyskúšať si naozaj programovanie, dátovú analytiku a tvorbu web stránok. A tým, ktorí majú záujem získať prístup k širokému prehľadu v IT oblasti od hardwaru cez tvorbu softvéru až po databázy, sieť a bezpečnosť sietí.

Výborné je, že kurz je doplnený aj workshopmi a osobnou konzultáciou z oblasti osobného rozvoja.

Veronika:

Ak sa na to pozerám z môjho pohľadu ako osoby, určite je určený a odporúčala by som ho pre osoby, ktoré sa pohybujú v IT, ale majú pochybnosti o tom, či dobre rozumejú IT svetu a hlavne v ňom pracujú denne. Neodporúčala by som ho niekomu, kto sa chce naučiť seriozne programovať, ale ako úvod do sveta programovania vrelo odporúčam.

foto: Veronika Minarovjechová

 

Čo si robila pred tým, ako si dostala titul  - "mama?" A čo plánuješ teraz?

Veronika:

Vyštudovala som finančný manažment na Ekonomickej univerzite. Potom som rok pracovala ako analytička v SBA (Slovak Business Agency). Boli to také skôr legislatívne analýzy a vyhodnocovanie prieskumov. Následne som sa dostala do ZUNA, kde som robila produkt analytika. V podstate som bola business owner depozitných produktov. Tu som sa dostala bližšie k IT. Pripravovala som business analýzy, definovala požiadavky, či testovala zmeny.  Každý deň som komunikovala s IT oddelením.

Aktuálne som na MD s ročným živlom. Relax vo forme zmeny prostredia si neviem vynachváliť. Novú prácu aktuálne nehľadám, plánujem číslo 2.

Jarka

V súčasnosti si hľadám novú prácu. Mám inžinierske vzdelanie, nie však zamerané na informatiku. Zaujímam sa o pozície v rýchlorastúcich spoločnostiach zameraných na e-commerce, ktoré vytvárajú hodnotu pre veľkých klientov cez zber a analýzu Big data.

Tento kurz považujem za výbornú štartovaciu čiaru po materskej dovolenke.

Pred MD som pracovala ako manažérka call centra, ktoré prevádzkuje všetky služby zamerané na Customer Experience, Customer Acquisition, technickú podporu, digital solutions, ktoré zabezpečujú kvalitné interakcie medzi klientmi a ich zákazníkmi.

Pri tejto práci sme neustále plánovali a kreovali nové kampane a služby v spolupráci s IT oddelením. Bez nich by oblasť profesionálnej starostlivosti o tisícky zákazníkov nemohla fungovať. Aj pre to bolo pre mňa dôležité doplniť si vzdelanie cez MiniTech MBA program.

foto: Jarka Stefanikova s rodinou

 

Ako komentuje tvoj muž alebo okolie, keď ideš “ do školy”

Veronika :

Stretla som sa len s pozitívnymi ohlasmi. Priatelia z môjho okolia ma v tom dokonca podporili, dodávali mi guráž v tom pokračovať :)

Jarka:

Veľmi rada „vypadnem“ z domu a idem sa školiť. Deti to berú ako úplnú samozrejmosť a manžel si musel zvyknúť. Takže aj on sa niečo nové učí, byť trpezlivý a že na veľkosti (vedomostí) naozaj záleží.

Vždy keď som bola na kurze, zabezpečil chod domáctnosti s dvoma deťmi na jednotku, takže podmienky som mala vyborné.

Som človek, ktorý má potrebu sa posúvať vpred, a preto vnímam potrebu kvalitného vzdelávania v aktuálnych témach, či už sú to hard alebo soft skills. Kto chce sledovať a nasledovať trendy v biznise, potrebuje sledovať svet rýchleho napredovania technológií a mať prehľad. To, čo sme sa učili v školách, je už za zenitom.

Program Mini Tech MBA for Women otvára nový semester na jeseň. Prihlasovanie je už spustené.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku
Martina napísané 07.07.2018 22:13

Dobry den, je to uzasne citanie a drzim vam vsetkym palce. Chcem sa opytat, kde ste mali dietatko popri tom? Alebo ste si dietatko mohli vziat do skoly?Dakujem za odpoved.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Syndróm hniezdenia patrí medzi materinské inštinkty
12.07.2018   0
Ak ste doteraz upratovanie nikdy neriešili a nakupovali len najnevyhnutnejšie veci, no odrazu utierate každú poličku, leštíte sviatočný porcelán a doma sa vám kopia hromady nových dupačiek, nebude to tak navždy. To sa len prejavuje materinský inštinkt- hniezdenie, ktorým sa mamička podvedome pripravuje na príchod bábätka.
10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa
11.07.2018   0
Po narodení dieťatka čaká čerstvých rodičov maratón po úradoch pri vybavovaní všetkých dokladov pre bábätko. Pripravili sme pre vás prehľadný zoznam 10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťatka.
Hudba v tehotenstve prospieva bábätkám aj mamičkám
10.07.2018   0
Chcete rozvíjať bábätko už v brušku? Podľa vedcov mu veľmi prospeje kvalitná hudba. Počúvanie príjemných a relaxačných melódií v tehotenstve má vplyv na celkovú pohodu dieťaťa a mamičky, ale aj na rozvoj niektorých jeho vlastností.
babetko
Kedy sa deti začínajú smiať?
15.07.2018   0
Reflexne sa dieťa usmieva už v maternici. Cielene sa na vás usmeje niekedy medzi 6. a 12. týždňom života. Na tento úsmev čaká veľa mamín :-)
Separačná úzkosť: keď sa bábätko nechce pohnúť od mamy
13.07.2018   0
Separačná úzkosť je náročné obdobie nielen pre mamičku, ale aj pre bábätko. Počúvať neustály plač, krik, potreba byť v blízkom kontakte či nadohľad mame nie je pre nikoho z rodiny jednoduché. Toto obdobie však zároveň patrí medzi dôležité vývinové medzníky v živote každého dieťaťa.
Lieky na dovolenku pre dieťa
12.07.2018   0
Chystáte sa na dovolenku s dieťaťom a neviete, aké lieky vziať so sebou? Prejdite ho pohľadom od „hlavy po päty“ a pouvažujte, čoho je všetko schopné a čo sa môže prihodiť.
detské choroby
10 otázok o osýpkach
13.07.2018   0
Na východe Slovenska sa šíri najväčšia epidémia osýpok za posledných 20 rokov. Čo sú najčastejšie otázky, ktoré vás zaujímajú o osýpkach?
Na východe Slovenska zúri epidémia osýpok
11.07.2018   0
V okrese Michalovce pribúdajú pacienti, ktorí sa nakazili osýpkami. Viac ako stovka prípadov zaskočila lekárov a hygienikov. Medzi nakazenými sú dospelí aj deti, ôsmim z nich komplikuje liečbu pridružený zápal pľúc.
Onkologickým pacientom bude pomáhať aj liečba kanisterapiou
06.07.2018   0
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici pripravuje pre deti s onkologickým ochorením novinku. Minulý mesiac sa vedeniu nemocnice podarilo získať kladné stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR k zavedeniu kanisterapie ako súčasti terapeutickej liečby chorých detí. Na malých pacientov teda okrem štandardných liečebných metód čaká aj terapia prostredníctvom hry s cvičenými psami.
zvery
Keď si pes zlomí zub
15.07.2018   0
Aj psi majú svoje dentálne problémy, rovnako ako ľudia. Ako iste vieme, problémy so zubami dokážu byť mimoriadne bolestivé a môžu aj psa vydráždiť do extrému. Aké sú teda základné pravidlá psej dentálnej hygiény?
Prečo je mačka tučná
02.07.2018   0
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Kastrácia alebo sterilizácia
28.06.2018   0
Sučky a a mačky dosahujú pohlavnú dospelosť vo veku približne 6 mesiacov.