ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
KariéraKariéra

Chodiť popri deťoch do školy je IN

 Eva Pavlíková   04.09.2018   2

Chodím tento semester do školy. Takej pre “veľké dievčatá,” ženy, manažérky, či maminy, (alebo aj 3v1) , čo chcú viac rozumieť svetu technológií.

Keď sa ma známi pýtajú, kam v stredu večer zasa bežím, mám sformulovanú skratku:

“Do takej večernej školy o softvéri a o tom, ako to tí chlapci vo svete technológií vlastne robia."

Chcem sa s vami podeliť a inšpirovať aj vás, lebo tento “hókus pokus” v mojom životnom režime naozaj za to stál. Je jedno, že ste vyštudovali humánne vedy, že ste neboli úplne dobré v matike.

Nejde o to stať sa rovno “programátorkou,” ale rozumieť veciam, ktoré dnes možno zadávate ako úlohy iným alebo využívate pre svoju prácu. Prípadne si tú lepšiu prácu vďaka novým schopnostiam a otvoreným dverám do IT komunity nájdete.

foto: kurz Mini Tech MBA for Women

 

Dnes vám predstavím dve moje spolužiačky.

Jarka Štefániková  a Veronika Minarovjechová. Prečo práve ony?

Keď nám minulý týždeň na večernej aktivite v bratislavskej pobočke Googlu položili lektorky otázku:

"Prečo ste sa dali na Mini Tech MBA for Woman?”, odpovedali úplne inverzne.

  • Veronika: Som na materskej a je mi dobre. Tak preto.
  • Jarka: Som na materskej a už mi dobre nie je. Tak preto. 

 

Tak prečo si sa prihlásila na Mini Tech MBA for Women ?

Veronika:

Ako žena na materskej som chcela utiecť od denného stereotypu a uvažovala som, že by som sa naučila niečo nové. Stiahla som si aplikáciu na kódovanie v Jave a prechádzala si základy (pár materiálov, čo som našla na webe). V tom mi na FB udrel do očí post Mini Tech MBA - posledný deň na prihlásenie. Už som o tom počula od kamarátky, ktorá sa zúčastnila pilotu.

foto: Veronika Minarovjechová

 

Chcela som si tiež utriediť veci ohľadom IT, s ktorými som sa už stretla v práci. Pri mnohých veciach mi chýbal širší kontext. Okrem toho som mala pocit, že keď sa budem vracať na trh práce, bude pre mňa vzdelávacia aktivita počas MD plusom. Tak som sa na to dala :)

Jarka:

Chcela som získať komplexný prehľad v technológiách a ich aktuálnom využití. Takisto ma veľmi zaujímalo, ako fungujú IT firmy, ako tvoria svoje služby a produkty, aké sú najnovšie trendy v IT biznise.

Akú si mala o tomto kurze na začiatku predstavu?

Veronika:

Po prečítaní si rozvrhu som mala pocit, že kurz pokrýva skrz na skrz všetky oblasti IT. Zaujímali ma predovšetkým vývoj softvéru, dátová analytika a samotné kódenie.

Očakávala som, že si utriedim informácie, ktoré mám a plus pridám k tomu aj niečo technickejšie vo forme základnej znalosti programovacieho jazyka. Predpokladala som, že aplikáciu, ktorú budeme programovať, si budeme aj sami navrhovať, a teda každá z účastníčok bude mať svoje unikátne dielo.

Pozývame vás na event 12. septembra. Registrácia na Facebooku 

 

 

Čo si z kurzu odnášaš?

Jarka: 

Z kurzu si odnášam veľa rôznorodých poznatkov a zážitkov. Spoznala som úžasných ľudí, účastníčky kurzu, ako aj vyučujúcich. Jedna lekcia bola vedená v rámci Tech konferencie, kde sme strávili deň, navštívili sme slovenský Google, zúčastnili sme sa ďalších eventov, ktoré komunita okolo MiniTech MBA organizuje.

Neustále sme mali možnosť sa pýtať a konzultovať zadania určené na doma. Vždy bolo o nás výborne postarané. Cítila som silný záujem o naše napredovanie zo strany usporiadateľov kurzu.

foto: Jarka Stefanikova

Odnášam si aj lepšie pochopenie, čo všetko zahŕňa práca ľudí na IT oddelení, nakoľko je náročná na sústredenie a kreatívna pri riešení zadaní a projektov. Jednoznačne budem vedieť efektívnejšie komunikovať pri tvorbe projektov a zadaní s IT oddelením. Ako veľký bonus vnímam workshopy z oblasti osobného rozvoja, test osobnosti Talent Dynamics a osobnú konzultáciu s koučom.

Veronika:

Neskutočne veľa dobrých zážitkov (konferencia CESCG v Smoleniciach, večerné diskusie so skvelými hosťami, či empowerment event v Googli). Ďalej moje očakávania ohľadom utvrdenia si súčasných poznatkov sa vyplnili, dokonca by som povedala, že sa rozšírili o nové dimenzie. Okrem toho som spoznala príjemný kolektív, s ktorým, dúfam, budeme aj naďalej udržovať kontakty. Čo ma milo prekvapilo a bolo ako čerešnička na torte, je orientácia kurzu na kariérny, či osobnostný rozvoj (možnosť koučingu a zlepšovanie softskills).

A kúpila som si vďaka úlohe "vyrobte si svoju stránku" - vlastnú doménu:)

Po tejto osobnej  skúsenosti, pre koho si myslíš, že je kurz určený? Komu by si ho odporučila a komu nie?

Jarka:

Toto je ťažká otázka, keďže účastníčky prichádzajú s rôznymi skúsenosťami a zručnosťami. Odporúčam tým, ktorí majú záujem aj o praktické zručnosti, ako vyskúšať si naozaj programovanie, dátovú analytiku a tvorbu web stránok. A tým, ktorí majú záujem získať prístup k širokému prehľadu v IT oblasti od hardwaru cez tvorbu softvéru až po databázy, sieť a bezpečnosť sietí.

Výborné je, že kurz je doplnený aj workshopmi a osobnou konzultáciou z oblasti osobného rozvoja.

Veronika:

Ak sa na to pozerám z môjho pohľadu ako osoby, určite je určený a odporúčala by som ho pre osoby, ktoré sa pohybujú v IT, ale majú pochybnosti o tom, či dobre rozumejú IT svetu a hlavne v ňom pracujú denne. Neodporúčala by som ho niekomu, kto sa chce naučiť seriozne programovať, ale ako úvod do sveta programovania vrelo odporúčam.

foto: Veronika Minarovjechová

 

Čo si robila pred tým, ako si dostala titul  - "mama?" A čo plánuješ teraz?

Veronika:

Vyštudovala som finančný manažment na Ekonomickej univerzite. Potom som rok pracovala ako analytička v SBA (Slovak Business Agency). Boli to také skôr legislatívne analýzy a vyhodnocovanie prieskumov. Následne som sa dostala do ZUNA, kde som robila produkt analytika. V podstate som bola business owner depozitných produktov. Tu som sa dostala bližšie k IT. Pripravovala som business analýzy, definovala požiadavky, či testovala zmeny.  Každý deň som komunikovala s IT oddelením.

Aktuálne som na MD s ročným živlom. Relax vo forme zmeny prostredia si neviem vynachváliť. Novú prácu aktuálne nehľadám, plánujem číslo 2.

Jarka

V súčasnosti si hľadám novú prácu. Mám inžinierske vzdelanie, nie však zamerané na informatiku. Zaujímam sa o pozície v rýchlorastúcich spoločnostiach zameraných na e-commerce, ktoré vytvárajú hodnotu pre veľkých klientov cez zber a analýzu Big data.

Tento kurz považujem za výbornú štartovaciu čiaru po materskej dovolenke.

Pred MD som pracovala ako manažérka call centra, ktoré prevádzkuje všetky služby zamerané na Customer Experience, Customer Acquisition, technickú podporu, digital solutions, ktoré zabezpečujú kvalitné interakcie medzi klientmi a ich zákazníkmi.

Pri tejto práci sme neustále plánovali a kreovali nové kampane a služby v spolupráci s IT oddelením. Bez nich by oblasť profesionálnej starostlivosti o tisícky zákazníkov nemohla fungovať. Aj pre to bolo pre mňa dôležité doplniť si vzdelanie cez MiniTech MBA program.

foto: Jarka Stefanikova s rodinou

 

Ako komentuje tvoj muž alebo okolie, keď ideš “ do školy”

Veronika :

Stretla som sa len s pozitívnymi ohlasmi. Priatelia z môjho okolia ma v tom dokonca podporili, dodávali mi guráž v tom pokračovať :)

Jarka:

Veľmi rada „vypadnem“ z domu a idem sa školiť. Deti to berú ako úplnú samozrejmosť a manžel si musel zvyknúť. Takže aj on sa niečo nové učí, byť trpezlivý a že na veľkosti (vedomostí) naozaj záleží.

Vždy keď som bola na kurze, zabezpečil chod domáctnosti s dvoma deťmi na jednotku, takže podmienky som mala vyborné.

Som človek, ktorý má potrebu sa posúvať vpred, a preto vnímam potrebu kvalitného vzdelávania v aktuálnych témach, či už sú to hard alebo soft skills. Kto chce sledovať a nasledovať trendy v biznise, potrebuje sledovať svet rýchleho napredovania technológií a mať prehľad. To, čo sme sa učili v školách, je už za zenitom.

 

 

Program Mini Tech MBA for Women otvára nový semester na jeseň. Prihlasovanie je už spustené.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Martina napísané 07.07.2018 22:13

Dobry den, je to uzasne citanie a drzim vam vsetkym palce. Chcem sa opytat, kde ste mali dietatko popri tom? Alebo ste si dietatko mohli vziat do skoly?Dakujem za odpoved.

Tiez absolventka napísané 16.07.2018 10:19

S detmi by sme to pocas vyucovania nezvladli. Je to dost narocne, treba sa sustredit. skola byvala vzdy v stredy vecer 18-21.00, tj manzel uz bol doma z prace..alebo soboty, tj vystriedali sme sa pri detoch.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Vianoce v pôrodnici
13.12.2018   0
Aj vďaka pobytu v nemocnici som si uvedomila, že Vianoce nie sú len o daroch, výzdobe a štedrej večeri, ale predovšetkým o otvorených srdciach dobrých ľudí, ktorí na tieto dni bez rodiny spríjemnili.
Čím obdarovať tehotnú ženu?
11.12.2018   0
Po dvoch pôrodoch a desiatkach rozbalených darov rada poradím komukoľvek, kto sa počas Vianoc rozhodol obdarovať tehotnú manželku, sestru, kamarátku či kolegyňu.
babetko
Ťažká kapitola rastu: zuby
13.12.2018   1
Kedy čakať prvý zúbok? Čo čakať pri prerezávaní zubov? Musia rásť zuby v bežnom poradí?Opravovať mliečne zuby? Odkedy si majú čistiť zúbky sami? Čo robiť, keď si nechce umyť zuby? Kedy prvý raz ku zubárke?
Pediatrička upozorňuje na hračky, ktoré nie sú pre malé deti
12.12.2018   0
Hračky môžu byť edukačné, dokážu si získať pozornosť dieťaťa a aj ho veľa naučiť. No nie všetky hračky sú pre deti bezpečné.
Prepáčte, musím zostať doma s dieťaťom...
11.12.2018   0
Nastúpili ste po rodičovskej dovolenke do práce a túto vetu používate častejšie, ako by ste chceli? Vitajte v klube! Nie ste v tom sami.
detské choroby
Nerobte paniku z detskej imunity
04.12.2018   0
Našim deťom môžeme škodiť dvoma spôsobmi. Buď ich zanedbávame, alebo im škodíme tým , že to so starostlivosťou o nich preháňame.
Zlyhanie obličiek
29.11.2018   0
Zákernosť mnohých ochorení poškodzujúcich obličky je v tom, že NEBOLIA.
Seborrhoe
25.11.2018   0
Seborea, seborrhoe alebo seboroická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože detí aj dospelých. Vo väčšine prípadov je etiopatogenéza – teda dôvod problémov známy len čiastočne.
zvery
Čo zvážiť pri výbere psa do rodiny?
10.12.2018   0
Ak ste sa rozhodli zaobstarať si psa, spravili ste rozhodnutie, ktoré ovplyvní chod vašej domácnosti zhruba na 10 rokov. Aby zžitie sa s novým členom bolo čo najpríjemnejšie, uvádzam niekoľko oblastí, ktoré si treba vopred premyslieť.
Ako zazimovať korytnačku?
28.11.2018   0
Zazimovať či nezazimovať? To je otázka, ktorá trápi predovšetkým chovateľov – začiatočníkov.
Nevraživý škrečok
28.11.2018   0
Škrečkovi ťažko dohovoríte, aby sa správal kultivovane a tolerantne voči ostatným spolubývajúcim. Rovnako, ako ľudia, aj oni majú odlišné povahy.