ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 22.11.2017 | meniny má Cecília  
KariéraKariéra

Ako si nájsť prácu sociálne

 Lenka Tinková   12.09.2016   0

Hľadať novú prácu po materskej dovolenke je priam veda. Navyše s dieťatkom v škôlke nie sme príliš príťažlivé objekty personalistov. Oproti minulosti máme ale jednu veľkú výhodu. Internet. Ak si dokážete na ňom nájsť tie správne miesta, môže vám priniesť prácu. Ako? Zozbierali sme pár tipov ako zažiariť.

Človek, ktorý hľadá prácu, pozná základné portály práce. Ale rozmýšľali ste niekedy nad tým, že tým pravým miestom, kde hľadať,  môžu byť aj sociálne médiá?

Nepodceňuj odporúčanie

„Veď prácu dnes aj tak všetci dostanú len cez známosti“.  Táto veta lieta československými ulicami ako mor. A sčasti je pravdivá. Niektorí zamestnávatelia skutočne radšej dajú prednosť človeku, ktorého im niekto odporučí. Je to pre nich aspoň malá istota, že nekupujú mačku vo vreci. Nezúfajme. Takéto odporúčanie sa dá podľa prieskumov ľahko získať dokonca aj chatovaním na Facebooku.

Takmer každý, kto ho používa, už ráta svojich známych a kamarátov na desiatky či stovky. A jeho kamaráti poznajú kamarátov, ktorí majú kamarátov. Proste a jednoducho podľa štatistiky sa vďaka internetu každý s každým pozná len cez piatich ľudí. Preto mnohí odporúčajú veľa chatovať so známymi. Medzi rečou nezabudnite spomenúť, že hľadáte prácu a v akej oblasti.

  1. Vytváranie väzieb na Facebooku: debatujte so známymi a kamarátmi. Mnoho ľudí už ponuky práce zverejňuje aj cez Facebook. Má to totiž často vyšší zásah ako samotný personálny portál.
  2. Skúste na Facebooku vyhľadať skupiny alebo profily oboru, v ktorom hľadáte prácu: jednak sa tam dozviete novinky, ktoré sa vám zídu. A na druhej strane určite aj to, či niekto nutne nepotrebuje práve ďalšieho zamestnanca

Digitálne CV na LinkedIN

LinkedIn je taký virtuálny trh práce. Aj keď týmto štýlom funguje hlavne v zahraničí, tento trend sa už čím ďalej tým viac dostáva aj do našich končín. Hlavne ak pracujete v oblasti obchodu, hoteliérstva, marketingu či médií. Nie je totiž výnimkou, že si od vás veľké firmy či agentúry vyžiadajú práve odkaz na váš LinkedIn.

Ak ste ešte nemali tú česť, určite sa s ním zoznámte. Hoci niekto môže namietať, že v malom slovenskom meste mu je to nanič. Formulka: „Úspech majú tí, čo zaujmú niečim novým“ platí aj tu. Buďte teda prvým záujemcom, ktorý pošle niečo viac než len CV vo worde či pdfku. Pár rád, ako na LinkedIn:

  1. Ak sa už do LinkedIn pustíte, zaberie len ak budete aktívny. Vyplňte si teda profil na 100%.
  2. Miesto viet typu, hľadám si prácu v tom a v tom, odborníci odporúčajú: Som špecialista na to a to, odborník v tom a v tom...
  3. Po vyplnení profilu si nájdite na sieti čo najviac ľudí, ktorých poznáte. Známych, kolegov, šéfov, kamarátov. Možno budete prekvapená koľko z nich už má svoje digitálne CV.
  4. Zapojte sa do diskusii a debát na tému vašeho oboru. Ľudia, s ktorými diskutujete budú možno vaši budúci zamestnávatelia. Vaše komenty ich môžu inšpirovať navštíviť váš profil a pozvať vás na pohovor.
  5. Buďte aktívna. Venujte svojmu profilu pár minút denne. Okrem iného nájdete na stránke zaujímavé profesné či motivačné články.

Twitter sa rozbieha pomaly ale isto

Zakladatelia Twittru svorne tvrdia, že nejde o sociálnu sieť, ale informačnú. Twitter vraj v našich končinách využívajú hlavne špecialisti z IT, marketingu a médií. Našla som tam ale často aj podnikateľov, či malé mamičkovské eshopy či obyčajných ľudí, ktorí majú radi nové veci a informácie.

Na twittri môžete „followovať“ kapacity z vášho oboru alebo firmy, ktoré vás zaujímajú. Dozviete sa tak pred pohovorom možno info, ktoré vám otvorí dvere do ďalšieho kola. Ak si už nechcete zakladať svoj profil, určite sa aspoň pozrite na nejaké tie novinky zo svojho oboru.

Šťastie praje pripraveným

Zlúčiť prácu a rodinu je ťažké. A ešte ťažšie ak nám nedajú ani šancu. Pravdou však je, že dnes je hľadanie práce zložité. Preto by sme sa mu vraj mali venovať rovnako dlho ako samotnej práci. Vzdelávať sa, vyhľadávať ponuky, sledovať nové trendy, zdokonaľovať svoje CV, prispievať do diskusií a byť tak na očiach. 

Niekedy ale práve neúspech v hľadaní práce mamičky inšpiruje k vlastnému podnikaniu alebo otvoreniu živnosti. To už je ale na iný článok. Pár inšpirujúcich príbehov si môžete prečítať aj u nás v rubrike Biznis po deťoch. Veľa šťastia.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Koľko je ideálne pribrať v tehotenstve?
22.11.2017   0
Prírastok na váhe viac ako 20 kilogramov, môže nepriaznivo vplývať na zdravotný stav tehotnej ženy a spôsobiť zdravotné problémy, ako napríklad tehotenskú cukrovku, zvýšený krvný tlak a iné problémy.
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
babetko
Malým deťom treba spievať
22.11.2017   0
V dávnych dobách, kedy boli ľudia ohrozovaní predátormi a kedy hrozilo, že plač dieťaťa by mohol nejakého predátora prilákať, mama začala spievať, aby dieťa upokojila.
Pediater radí: Je správne pomáhať dieťatku učiť sa chodiť?
21.11.2017   0
Začína vaše dieťatko chodiť a premýšľate, či je vhodné mupri tom pomáhať? Pozrite sa, čo radí rodičom uznávaná pediatrička MUDr. Elena Prokopová.
Ako dieťa naučiť, aby reagovalo na „nesmieš“
20.11.2017   0
Je síce ešte malé, no už vám rozumie, prečo to nemôže. Bez kriku, karhania a buchnutia po prstoch alebo po zadočku.
detské choroby
Astma
21.11.2017   3
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
LIPIKAR SOS STAROSTLIVOSŤ AP+ - aby atopikov nesvrbela koža
20.11.2017   0
Okamžite uľaví od pocitu svrbenia. Znižuje počet vzplanutí ekzému. Vyživuje a pomáha znovu obnoviť ochrannú bariéru pokožky. Aplikácia nahrádza reflex „poškrabania sa“ a vďaka tomu sa znižuje zhoršovanie ekzému rozškrabaním. Navyše nie je potrebné dotýkať sa pokožky rukami.
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   4
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.