KariéraKariéra

Ako sa vyhnúť syndrómu vyhorenia

 Mária Kopčíková   04.06.2020   0

V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na to, čo to je syndróm vyhorenia a ako sa prejavuje. Dnes sa chceme zamyslieť nad tým, ako sa mu vyhnúť.

Ako sa vyhnúť syndrómu vyhorenia

Vyhorenie nie je príjemná záležitosť. No nemusí dôjsť do štádia, kedy sa vzdáte svojej profesie alebo rezignujete na život, je celkom fajn uvedomovať si isté rizika a sám pre seba robiť preventívne opatrenia, keď vidím (cítim), že prihorieva. Môžete napr. skúsiť tieto odporúčania:

 1. Znížte príliš vysoké nároky. Kto na seba aj druhých kladie neustále príliš vysoké nároky, vystavuje sa nebezpečenstvo stresu. Prijmite skutočnosť, že človek je nedokonalý a chybujúci.
 2. Neprepadajte syndrómu pomocníka. Nesnažte sa byť zodpovední za všetkých a za všetko. Čím viac budete ostatným pomáhať, tým viac budú bezmocní.
 3. Naučte sa hovoriť NIE. Nenechávajte sa preťažovať. Povedzte nie, ak budete cítiť, že je toho na vás kladeného príliš. Myslite niekedy aj na seba.
 4. Stanovte si priority. Nemusíte byť všade a vždy. Nevyplytvajte svoju energiu na nespočetné aktivity. Sústreďte sa na činnosti, ktoré si vyberiete ako podstatné.
 5. Dobrý plán ušetrí polovicu času. Zaobchádzajte rozumne sa svojím časom. Rozdeľte si rovnomerne prácu. Väčšie úlohy si rozdeľte na čiastkové etapy, ktoré budete schopní zvládnuť. Snažte sa vyhnúť odkladaniu práce.
 6. Robte si prestávky. Uvedomte si, že vaša zásoba energie je obmedzená.  Nežeňte sa z jednej činnosti do druhej.
 7. Vyjadrujte otvorene svoje pocity. Hovorte o tom, čo prežívate, aké emócie to vo vás vyvoláva – čo to s vami robí... 
 8. Hľadajte emocionálnu podporu. Vypovedaná bolesť, polovičná bolesť. Nájdite si "vŕbu", dôverníka, ktorému môžete otvorene opísať svoje problémy.
 9. Hľadajte vecnú podporou. Všetky problémy nemôžete vyriešiť sami.  Nie je potrebné lámať si so všetkým hlavu sám.  Pohovorte si s kolegyňami a kolegami, požiadajte ich o radu a návrhy na riešenie.
 10. Vyvarujte sa negatívneho myslenia. Ako náhle zabŕdnete do hĺbania a sebaľútosti, povedzte si "stop".  Položte si otázku: "Čo je na mne dobré?" Radujte sa z toho, čo viete a dokážete.  Vychutnávajte všetko, čo podľa vás má v živote nejakú hodnotu. 
 11. V kritických okamihoch zachovajte rozvahu. V konfliktnej situácii sa nenechajte zviesť prvým negatívnym pocitom k impulzívnemu jednaniu. Uvedomte si váš manévrovací priestor a primerané spôsoby riešenia konfliktu. Konfliktnú situáciu môžete vyriešiť paradoxnou reakciou, alebo humorom. 
 1. Následná konštruktívna analýza. Prejdite si spätne kritické situácie. Analyzujte svoje správanie, navrhnite alternatívy riešenia.  Zapojte do analýzy kolegyne a kolegov. 
 2. Dopĺňajte energiu. Vaša práca nie je pupok sveta. Vyrovnávajte pracovnú záťaž potrebnou mierou odpočinku. Venujte sa aktivitám a vzťahom, pri ktorých sa cítite dobre a ktoré vás napĺňajú. Osvojte si relaxačné techniky.
 3. Využívajte ponuku pomoci. Ak máte pocit že v kritických situáciách nereagujete dobre, mali by ste sa snažiť zmeniť svoje správanie. Poproste niekoho o spätnú väzbu na naše správanie či konanie a berte ju ako dar – môžete sa z nej poučiť a niečo pre seba vyťažiť.
 4. Zaujímajte sa o svoje zdravie. Berte vážne varovné signály vášho tela. Zmiernite pracovné nasadenie, doprajte si dostatok spánku, zdravo sa Stravujte, športujte, urobte si radosť.

Ak sa nám prevencia vymkla z rúk, bolo toho na nás naozaj veľa a „vyhoreli sme“, treba sa zastaviť, premyslieť novú stratégiu. Niekedy si vieme pomôcť sami, resp. nám pomôžu naši najbližší. Nezriedka – najmä v poslednom čase – však vyhorení ľudia musia vyhľadať odbornú pomoc a svoj život dávať do poriadku po malých čiastkach.

Tak – nech horíte, ale nevyhoríte priatelia!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.