V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na to, čo to je syndróm vyhorenia a ako sa prejavuje. Dnes sa chceme zamyslieť nad tým, ako sa mu vyhnúť.
Ako sa vyhnúť syndrómu vyhorenia
Vyhorenie nie je príjemná záležitosť. No nemusí dôjsť do štádia, kedy sa vzdáte svojej profesie alebo rezignujete na život, je celkom fajn uvedomovať si isté rizika a sám pre seba robiť preventívne opatrenia, keď vidím (cítim), že prihorieva. Môžete napr. skúsiť tieto odporúčania:
- Následná konštruktívna analýza. Prejdite si spätne kritické situácie. Analyzujte svoje správanie, navrhnite alternatívy riešenia. Zapojte do analýzy kolegyne a kolegov.
- Dopĺňajte energiu. Vaša práca nie je pupok sveta. Vyrovnávajte pracovnú záťaž potrebnou mierou odpočinku. Venujte sa aktivitám a vzťahom, pri ktorých sa cítite dobre a ktoré vás napĺňajú. Osvojte si relaxačné techniky.
- Využívajte ponuku pomoci. Ak máte pocit že v kritických situáciách nereagujete dobre, mali by ste sa snažiť zmeniť svoje správanie. Poproste niekoho o spätnú väzbu na naše správanie či konanie a berte ju ako dar – môžete sa z nej poučiť a niečo pre seba vyťažiť.
- Zaujímajte sa o svoje zdravie. Berte vážne varovné signály vášho tela. Zmiernite pracovné nasadenie, doprajte si dostatok spánku, zdravo sa Stravujte, športujte, urobte si radosť.
Ak sa nám prevencia vymkla z rúk, bolo toho na nás naozaj veľa a „vyhoreli sme“, treba sa zastaviť, premyslieť novú stratégiu. Niekedy si vieme pomôcť sami, resp. nám pomôžu naši najbližší. Nezriedka – najmä v poslednom čase – však vyhorení ľudia musia vyhľadať odbornú pomoc a svoj život dávať do poriadku po malých čiastkach.
Tak – nech horíte, ale nevyhoríte priatelia!